zamknij

Wiadomości

Żorska: kierowca wymknął się z autobusu? „Czekaliśmy 20 minut”

2019-09-03, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kierowca autobusu pozamykał wszystkie drzwi i wymknął się z autobusu? Tak twierdzi jedna z pasażerek, która w minioną sobotę jechała z Boguszowic do Rybnika. Jak mówi, pasażerowi czekali w upale i zaduchu kilkanaście minut. Co na to Transgór?

Reklama

Do zdarzenia miało dojść na ul. Żorskiej. Poniżej relacja jednej z pasażerek (pisownia oryginalna):

Jechałam autobusem linii 48 z Boguszowic do Rybnika, godz. wyjazdu 13:05. Na przystanku koło OBI w Rybniku, pan kierowca pozamykał wszystkie drzwi i.... wymknął się z autobusu! My- pasażerowie siedzieliśmy jak zakładnicy w zamkniętym autobusie. Ludzie spieszyli się do pracy na godz.14:00, kilkoro dzieci płakało. Był straszny upał i zaduch. Czekaliśmy. Jedni żartowali, inni zaczynali obawiać się napadu (?) Staliśmy tak pod tym OBI około 20 minut... I wtedy do autobusu podszedł INNY pan KIEROWCA! Wsiadł i dowiózł nas do centrum miasta. ZERO TŁUMACZENIA. - moje pytanie: „Jak się zachować po takim zajściu”?

O wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy Bronisława Jendrośkę – osobę odpowiedzialną za komunikację miejską w Transgórze.

- Kto zostawiłby mienie o wartości około 1 mln złotych na samopas? To by się nadawało do zwolnienia w trybie dyscyplinarnym, jakby kierowca zostawił autobus z pasażerami

- mówi wprost nasz rozmówca.

Przedstawia następnie inną wersję tego zdarzenia.

- Owszem, miała być na Żorskiej planowana zmiana kierowcy. Jako że linia nr 48 nie jeździ przez dworzec, to zamiana kierowców nastąpiła najbliżej zajezdni. W związku z tym kierowca autobusu czekał na swojego zmiennika. Ten się spóźniał. Zawiódł czynnik ludzki. W sobotę było trochę zamieszania z Tour de Rybnik, były korki. Kierowca poinformował więc pasażerów, żeby trochę poczekali na zmianę. Siedział w autobusie, a klimatyzacja była włączona. Żadne dziecko nie płakało, nikt nie miał do niego pretensji. Sam autobus stał nie 20 minut, a około 10

- relacjonuje Bronisław Jendrośka.

Nasz rozmówca dodaje, że jak pojawił się zmiennik, kierowca autobusu wyszedł z pojazdu, przekazał kluczyki koledze, a kurs był od razu kontynuowany.

Oceń publikację: + 1 + 104 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~ 2019-09-03 11:57:16

  Guzik mnie obchodzi, że drugi kierowca się spóźnił. Pierwszy z nich miał planowo kontynuować jazdę. Głupie tłumaczenia na poziomie przedszkola.

 • ~sympatykrybnika 2019-09-03 11:57:49

  Sam autobus stał nie 20 minut, a około 10 - relacjonuje Bronisław Jendrośka.
  Nawet te 10 minut Was obciąża, a nie usprawiedliwia.

 • ~maximmen 2019-09-03 12:05:20

  W Rybniku to nie kierowcy zamykają drzwi pasażerom , to nie kierowcy są winni spóźnieniom. Magistrat i miasto tez nigdy nie znajduje w niczym winy, to tylko źli internauci wymyślają takie sytuacje „mową nienawiści”.....
  A co na to wszystko Pani Agnieszka (moja jest tylko racja) Skupien?

 • ~puma_2 2019-09-03 12:15:50

  Dajcie spokój. Utrudnienia to jedno a spóźnienie to drugie. Oczywiście nikt z was się nigdy nie spóźnił ? chciałbym to zobaczyć. A może kierowca musiał szybko iść do kibelka a obok OBI :D . Jak by popuścił to by wszyscy zaś mieli " ale" do niego, że jak mu się coś zachciało to mógł iść do OBI. Tak źle i tak nie dobrze. Pamiętajcie, że kierowcy autobusów, busów, ciężarówek, lokomotyw i takich tam nie mają TOITOI pod ręką.

 • ~maximmen 2019-09-03 12:20:17

  Dlatego tez pozamykał okna i drzwi .....

  33 48
 • ~puma_2 2019-09-03 12:29:25

  a co z ta klimatyzacją ? była na chodzie? jak tak to okna i drzwi muszą być zamknięte a jak nie to zawsze można wybić szybę jeśli w pojeździe są ludzie zamknięci .

  89 5
 • ~qwer 2019-09-03 12:30:20

  Zgadzam się z ,,19,, należało by ich wy..... w trybie natychmiastowym oby dwóch.
  Teraz czekam na opinie Artexa.

  35 81
 • ~buchu 2019-09-03 12:30:56

  Ludzie to są jednak dzbany. Jeżeli ktoś by mnie zamknął w autobusie bez słowa wyjaśnienia to po pierwsze bez wahania zadzwoniłbym na Policję, że ma miejsce taka sytuacja i złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w postaci bezpodstawnego zatrzymania i ograniczenia mojej wolności. Po drugie nie siedziałbym jak d.pa i czekał co się stanie tylko wybiłbym szybę tym młoteczkiem do awaryjnego wyjścia.

 • ~sympatykrybnika 2019-09-03 12:32:35

  ~puma_2 – Chyba "punktualność jest grzecznością królów", co jeszcze bardziej podkreśla grzecznościowe właśnie, a nie obowiązkowe, zachowanie wielkich osobistości.
  ~puma_2 i ci kierowcy to wielcy na pewno nie jesteście!!!

  17 27
 • ~Benett 2019-09-03 13:09:20

  W Malym miasteczku angielskim pietrowy autobus jedzie na polnoc. Po okolo 15 minutach drogi, jeden z pasazerow Chinczyk, zorientowal sie, ze jedzie w przeciwnym kierunku, nie znajac angielskiego wytlumaczyl kierowcy na migi, gdzie chce jechac.. Kierowca majac bus pelen pasazerow zjechal na pobocze, wylaczyl silnik. Poczekalismy na autobus jadacy w przeciwnym kierunku (okolo 15 minut), ktory zatrzymal sie w szczerym polu, Chinczyk przesiadl sie, i kontynuowal jazde na poludnie. Starsze panie mu pomachaly, nikt nie warczal, nikt nie zapytal sie nawet kierowcy, dlaczego stoimy. Nadmienie tylko, ze autobusy w UK jezdza troche szybciej niz w rybniku, W zasadzie o wiele szybciej, przystanki za to sa gestsze.

  94 8
 • ~Lateks 2019-09-03 14:01:18

  Uwielbiam takie niesamowite historie, dziecko płakało, a kierowca zamiast jechać to się na wymianę z kolegą umówił...
  Ludzie ogarnijcie temat że w autobusach są tachografy zresztą tak samo jak w lokomotywie. I za takie dowiezienie do końca trasy po przekroczeniu czasu taki kierowca w nagrodę straci prawo jazdy. Bo wspaniała PO szukała pieniędzy na łatanie dziury budżetowej mandatami. Swoją drogą PIS nie lepszy bo rządzi tyle lat i tych bzdurnych przepisów nie zmienił. Teraz jak wejdę do autobusu z zajętymi miejscami siedzącymi a nie ma wpisane w dowodzie rejestracyjnym że posiada miejsca stojące to muszę leżeć na podłodze by drogówka nie zauważyła nadmiarowego pasażera.
  Tak jakby to była wina kierowcy że ja wolę jechać nieleganie do domu czy w góry zamiast koczować w Krakowie czy Katowicach.

  65 17
 • ~toomann 2019-09-03 14:54:40

  ~Lateks: bardzo dobrze powiedziane. Z jednym wyjątkiem - ani PO, ani PiS nie wymyślili tych bzdurnych przepisów, tylko jaśnie oświecona elyta w UE (2002/15/WE - dyrektywa o czasie pracy kierowców)

  44 3
 • ~puma_2 2019-09-03 15:09:47

  sympatykrybnika --- punktualność to obowiązek w pracy a prywatnie to wypada . Robicie aferę jakby był pijany w 3d...y :D i jechał dwoma pasami. Nie macie innych tematów? Pogadajcie na temat szastaniem państwowych pieniędzy przez miasto Rybnik. Ile długów już ma miasto? Kto za to będzie odpowiadać jak wyjdzie wszystko na światło dzienne ? To jest temat na nie jedne spotkanie. :P

  47 8
 • ~Lateks 2019-09-03 15:56:03

  ~toomann to nie UE nam nakazała bezprawnie odbierać prawo jazdy przez policjantów. Zawsze wszelkie prawa odebrać mógł tylko i wyłącznie sąd. To PO ubzdurała sobie że napisze ustawę zmieniającą podstawę państwa prawa. Gdzie policjant na miejscu pomiaru prędkości działa jak urzędnik, prokurator i sąd jednocześnie. Tak samo jak przewóz nadmiarowego pasażera. Owszem jest to niekomfortowa sytuacja ale lepiej stać w autobusie pół godziny niż koczować na dworcu 10 godzin. To tak samo jak na kolei gdzie kupujesz miejscówkę z brakiem gwarancji posiadania miejsca siedzącego. I żeby nie było PIS ma większość i ma swojego prezydenta więc zmianę tych bzdur mógłby zrobić w tydzień.

  13 4
 • ~Lateks 2019-09-03 15:58:09

  Co ciekawe za przewóz jednej osoby więcej, czy przekroczenie prędkości o 50 km/h prawojazdy ma oddebrać policjant na miejscu zdarzenia. Nawet jeśli sprawca twierdzi że pomiar prędkości był wykonany nieprawidłowo. Ale za jazdę po pijanemu prawo-jazdy jest zatrzymywane i czeka się na decyzje sądu. Przypadek ?

  17 7
 • ~sympatykrybnika 2019-09-03 17:14:07

  ~puma_2 – punktualność to obowiązek w pracy a prywatnie to wypada, a ja jednak myślę że, to GRZECZNOŚĆ, bo taki król jest non stop w pracy.
  Kulturalny i dobrze wychowany człowiek powinien wiedzieć że, grzeczność i dobre wychowanie to zbiór zasad dotyczących gestów i zachowań w danej sytuacji.
  Skąd u ciebie taka pobłażliwość (Robicie aferę jakby był pijany w 3d...y :D i jechał dwoma pasami).
  Co do pogadania na inne tematy – zgoda.

  Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą.
  Niełatwą, bo nie na tym kończy się, jak nogą
  Zręcznie wierzgnąć, z uśmiechem witać lada kogo;
  Bo taka grzeczność modna, zda mi się kupiecka,
  Ale nie staropolska, ani też szlachecka.
  Grzeczność wszystkim należy, lecz każdemu inna;
  Bo nie jest bez grzeczności i miłość dziecinna,
  I wzgląd męża dla żony przy ludziach, i pana
  Dla sług swoich, a w każdej jest pewna odmiana.
  Trzeba się długo uczyć, ażeby nie zbłądzić
  I każdemu powinną uczciwość wyrządzić.

  7 7
 • ~andrzej1984 2019-09-03 18:05:17

  ~Lateks.
  Co do tachografu w autobusach miejskich nie wiem czy wiesz ale nie maja tachografów. Autobusy wykorzystywane do przewozów osób do 50 km nie muszą mieć tachografu chyba że owy autobus jest wykorzystywany do przewozu osób powyżej 50 km to już musi mieć tachograf.

  23 2
 • ~toomann 2019-09-03 19:04:33

  ~Lateks: Chodziło mi tylko o czas pracy kierowców. Ustawa o transporcie drogowym to "inkszo broszka". I tu masz rację - jest pełno różnych durnych przepisów i regulacji (np. jak mam dział.gosp. i mam małego busa - 9 osobowego, to nie mogę sobie od czasu do czasu zawieźć ludzi na Pyrzowice albo Balice, bo muszę mieć wszystkie licencje i zezwolania tak samo jak taryfiarz, który tylko z tego żyje. A jak tego nie mam to ITD przywala "na dzień dobry" 5000.00 PLN mandatu)
  ~andrzej1984: Prawda, autobusy miejskie nie mają tacho, ale kierowców obowiązują identyczne przepisy dotyczące czasu pracy jak na trasach dalekobieżnych. Jest to po prostu dokumentowane w inny sposób.

  15 1
 • ~Robert Słupik 2019-09-03 20:16:53

  Tour de Rybnik w centrum miasta odbywał się w NIEDZIELĘ (01.09.), a nie w SOBOTĘ (31.08.). W sobotę wyścig kręcił się po terenie gm. Lyski i gm. Gaszowice. Więc zwalanie tego na TdR i korki... Hmmm…

  20 6
 • ~jojo 2019-09-04 16:27:40

  No rzeczywiście przystanek przy Obi jest najbliższym dworca autobusowego.

  1 5
 • ~Izabela Malczok 2019-09-05 14:39:33

  Tak czytam te Wasze komentarze i jestem w szoku.
  Może faktycznie kierowca w tym wypadku źle zrobił ,że nie zostawił wszystkich bramek otwartych i wyjaśnił dlaczego musi trochę na tym właśnie przystanku poczekać . Czy jednak to Was upoważnia do tego żeby zaraz wieszac psy na kierowcy. Czy nikomu z Was się nie zdążyło spóźnić do pracy. Czy każdy z Was tak sam od siebie będzie siedzial w niej po godzinach ,wiedząc że za to nie dostanie zapłacone.
  Myślę że trochę wyrozumiałości się każdemu należy. I kierowcom i pasażerom. Szanujmy się nawzajem A wszystko będzie dobrze.

  8 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3990