zamknij

Wiadomości

Zmiany w gospodarowaniu gminnych nieruchomości. Prezydent zyskał większe uprawnienia

2016-11-28, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Rada miasta zdecydowała, by przyznać prezydentowi miasta większe prawo do podejmowania decyzji w sprawie nabywania, zbywania, obciążania oraz wydzierżawiania nieruchomości gminnych. Jakie będą skutki tej zmiany?

Reklama

Jak wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu - do tej pory Prezydent Miasta Rybnika praktycznie każdorazowo zobowiązany był do uzyskiwania zgody radnych na nabycie, zbycie, obciążenie (głównie ustanowienie służebności gruntowych) oraz wydzierżawienie gminnych nieruchomości, co powodowało wydłużenie w czasie sfinalizowania każdej z tych czynności.

- Podjęta na wniosek prezydenta Rybnika uchwała usprawni gospodarowanie nieruchomościami gminnymi, dając prezydentowi – zobowiązanemu ustawowo do gospodarowania mieniem miasta w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki – generalną zgodę Rady Miasta na podejmowanie decyzji dotyczących tego obszaru funkcjonowania miasta – wyjaśnia Agnieszka Skupień. Podobne uchwały podjęte zostały przez większość samorządów województwa śląskiego i kraju w latach ubiegłych.

– Do sformułowania takiej uchwały skłania przede wszystkim analiza rynku biznesowego, który bardzo często wymaga szybkich, ale zawsze przemyślanych decyzji. Jesteśmy jednym z ostatnich miast na prawach powiatu w województwie śląskim, które nie posiada takiej uchwały, przez co potencjalni rywale Rybnika w walce o inwestorów mają na wstępie lepszą pozycję – wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Uchwała określa zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gminnych oraz ich wydzierżawiania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony a także  w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość. Wskazuje też ograniczenia kwotowe, czasowe i podmiotowe, w przypadku wystąpienia których prezydent będzie mieć obowiązek uzyskania w omawianym obszarze zgody rady w postaci odrębnej uchwały.

Do wyłącznej właściwości Rady nadal należeć będzie wyrażanie zgody m.in. na zbycie i nabycie nieruchomości o cenie przekraczającej kwoty ujęte w uchwale, na darowiznę nieruchomości, sprzedaż za cenę niższą niż wartość rynkowa (poza przypadkiem uregulowanym w uchwale), bezprzetargowe zbywanie na rzecz innych osób niż wymienione w uchwale, oddanie w użytkowanie lub wydzierżawienie w drodze bezprzetargowej na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Arteks 2016-11-28
  09:48:22

  9 21

  To dobrze, że dano takie uprawnienia prezydentowi. Szczególnie jeśli miałoby to zintensyfikować gospodarkę nieruchomościami w centrum. Wiele fajnych miejsc, świetnych pod nowe kamienice i mieszkania - leży odłogiem, a tymczasem miasto zamiast rozwijać swoje centrum, rozwija swoje peryferia gdzie w zupełnym chaosie powstają nowe kostki... Potem właściciele tych kostek żądają nowych dróg, wszędzie muszą jeździć autami bo mają wszędzie daleko, a każdy nowy dom to przeważnie więcej dymu i pyłu z pieca...

 • ~darth_vader 2016-11-28
  11:35:36

  14 3

  ... z całym szacunkiem @Arteks, z pewnością jesteś jeszcze młody, ale całe to miasto odechtnęłoby z ulgą świeżym powietrzem gdybyś sobie poszedł już na emeryturę i przestał ciągle tylko pchać te Twoje podejrzenia o ciemnogród w tym mieście jeśli chodzi o spalanie odpadów i używanie własnych środków komunikacji. Światowcu jak tak pięknie opisujesz jak to dbają o wszystko w innych miastach Europy (i nie tylko) to przecież cóż za problem żeby się przeprowadzić, droga wolna. No chyba, że czekasz na etat związany z projektem nowej kopalnii w Rybniku, bo przecież dla Cb całe to przedsięwzięcie to pikuś w porównaniu z niezrównoważonymi mieszkańcami Rybnika (wielokrotnie komentowałeś artykuł o dyskusji na temat poczynań firmy Bapro), którzy nic tylko syf robią w tym mieście. Ja oczywiście nie neguję, że takich osób to miasto nie posiada wcale, ale jak widać Straż Miejska wzięła sobie temat do serca i wychwytuje takich trucicieli coraz więcej. Z innej strony patrząc, jeżeli tak Ci zależy na promowaniu ekologii w świadomości mieszkańców to może załóż fundację czy coś podobnego i edukuj społeczeństwo.

 • ~Arteks 2016-11-28
  11:56:14

  8 8

  @darth_vader - jakbym widział kompletny brak efektów mojej edukacji w kilku tematach - już dawno bym się poddał i wyprowadził ze Śląska ale mimo dość powolnych procesów, zmiany mentalne przywódców miasta zachodzą. Dzisiaj nie trzeba zakładać fundacji - wystarczy sprytnie i skutecznie lobbować. :D Pogadamy jak znikną abonamenty za 20 zł dla urzędników i pojawią się buspasy. Jeszcze kilka lat temu parę osób mi wybijało na forum z głowy walkę o pociąg do Warszawy, bo nie ta skala miasta, nie ten węzeł, nie ta linia... Dzisiaj jeżdżą trzy pary EC i z każdego zarówno wysiadają ludzie w Rybniku jak i do nich wsiadają. :) Ci którzy z nich korzystają fajnie jakby pomyśleli ciepło o Arteksie bo walczyłem o to na różne sposoby przez kilka lat. :) Kiedyś domagałem się wprowadzenia przetargów na obsługę linii autobusowych i wyższych wymagań wobec przewoźników - to już standard od kilku lat. Przez lata prosiłem na forum publicznym o konkursy architektoniczne i urbanistyczne dzięki czemu można pozyskać dla miasta najlepsze projekty - dzisiaj to norma. :) Żaden przywódca nie będzie lekceważył wypowiedzi i rad ludzi z racjonalnymi i nowoczesnymi poglądami bo doskonale zdaje sobie sprawę, że czytają je również jego oponenci i ludzie którzy mają zakusy ich zastąpić...

 • ~marcin_o 2016-11-28
  12:28:50

  74 2

  To już teraz p. Prezydent nie powie, że nic nie może zrobić w sprawie zablokowania bodowy nowej kopalni w Rybniku :)
  Swoją droga może wystarczyło by zmienić Miejscowy Plan w rejonie Strefowej, gdzie zakład wydobywczy nie miał by tam bytu.
  To jak p. Prezydencie - może Pan zablokować budowę kopalni czy nie może?

 • ~pprywatne 2016-11-28
  12:30:12

  8 3

  ~darth_vader. Nie dałeś się wyedukować, a takiego przedniego masz nauczyciela...

 • ~darth_vader 2016-11-28
  13:05:49

  8 0

  @Arteks ok, szacun, jeżeli działasz w kierunku dobrych rozwiązań w tym mieście to działaj, ale mnie chodziło głównie o to, żeby nie wrzucać wszystkiego do jednego worka i nie krążyć cały czas wokół tego samego poglądu. Nie można całego problemu uzależniać jedynie od świadomości mieszkańców w temacie spalania niedozwolonych odpadów i poruszania się własnymi środkami komunikacji. Temat spalania i robienia syfu jest pod monitoringiem Straży Miejskiej i niech wykonują swoje zadanie dobrze, może tylko mandat w wysokości 500zł jest za mały. Co do komunikacji w mieście to jest opracowany plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla Rybnika - i co z niego wynika? Na razie niewiele. Założenia są, ale widoczne efekty dopiero na 2035r. Na dzień dzisiejszy mieszkaniec nie ma interesu i motywacji na przesiadkę na komunikację bo po drodze do i z pracy załatwia mnóstwo innych spraw (dowóz/odbiór dzieci z przedszkoli/szkół/zajęć dodatkowych, ważne sprawy do ogarnięcia, zakupy, przewiezienie czegoś itp.). Czasami zdarza się że praca nie kończy po ustawowych 8h, a jak trzeba zostać to każdemu zależy na czasie. Cała infrastruktura miejska jest minimalnie (żeby nie powiedzieć wcale) dopracowana i przygotowana do realizacji takiego projektu. Gdzie są jakiekolwiek duże parkingi na obrzeżach miasta i możliwość przesiadki na komunikacje miejską albo jeszcze jak to zakładają na rower? Gdzie jakakolwiek inna alternatywa dla przepełnionych i niejednokrotnie "śmierdzących" autobusów komunikacji miejskiej? Na tramwaje nie ma szans, więc co pozostaje?
  A z drugiej strony to co do wątku głównego artykułu, to ciekawy jestem jakie to niesie z sobą konsekwencje, jeżeli zbycie lub nabycie czy dzierżawa nieruchomości będzie zależne tylko od jednej osoby? Oczywiście w artykule nikt nie wspomniał, ze ograniczenie kwotowe to 1mln zł.

 • ~Marek Oldmax Schabowski 2016-11-28
  17:53:24

  4 0

  Uważam także ,że mandaty 500 pln to jest pikuś za takie łamanie przepisów , najmniej 2000 - to powinno zaboleć i dać temu komuś do myślenia .

 • ~Arteks 2016-11-28
  19:18:17

  3 5

  Czy mieszkaniec nie ma motywacji... No sam pamiętasz dyskusję o śmiesznie niskich cenach za abonamenty dla urzędników. Parkować sobie minutę od swojego miejsca pracy w centrum miasta za 20 zł czyli w podobnej cenie co zwykły rybniczanin za 10 godzin to najlepszy przykład na brak motywacji. Jeśli jednak np. zmieni się polityka parkingowa władz miasta - to już będzie powód do zastanowienia się nad tym czy będzie się nadal opłacało. Cieszę się, że chociaż zerknąłeś do planu mobilności - zauważ, że wnioski są bardzo zbieżne z moimi. Dlaczego? Dlatego, że ci eksperci którzy go tworzyli doskonale wiedzą co to jest zrównoważony transport. Wcale nie dziwię się, że nazywają się "Napraw sobie miasto" bo śląskie miasta w dużej mierze po 1990 roku zostały pod kątem ruchu samochodowego - zepsute.

 • ~andy 2016-11-28
  21:03:12

  3 13

  Dodam swoje ,,3 grosze" w dyskusji - idea przekazania Prezydentowi samodzielnych uprawnień w gospodarce gminnymi nieruchomościami nie jest taka zła - ale zdecydowanie za wysoka jest graniczna wartość - 1mln zł - to już wartość sporej np. działki - i teraz bez zgody Rady Miasta (a przynajmniej publicznej dyskusji na jej forum) Prezydent może sprzedać np. teren boiska, park, skwer itp. - no bo znalazł się chętny (inwestor)..., a czy to będzie zgodne z wolą i potrzebami mieszkańców to już inna sprawa, często niestety pomijana.

  Te uprawnienia powinny dotyczyć np. garaży, poj. lokali - więc granicą wystarczającą byłaby wartość np. 300 tys. zł.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920