Pamiętacie hasło „Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich”? Hasło wywołało sporo kontrowersji. Pojawiły się głosy mówiące o tym, że w ten sposób część rybniczan została napiętnowana. Dzisiaj prezydent Piotr Kuczera tłumaczył się z tego hasła i ogłosił, że do Rybnika wrócił luft. Ile pieniędzy przeznaczono na walkę ze smogiem?
Podczas dzisiejszego briefingu prasowego Piotr Kuczera przyznał, że „Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich” wzbudziła wiele emocji. Wyjaśnił, że taki właśnie był zamiar ratusza.
Teraz po czasie mogę powiedzieć, że chodziło właśnie o emocje. Jest piękne śląskie słowo – gańba. Wydawało się słowem, które piętnowało. Dzisiaj słowo gańba w kontekście powietrza i luftu brzmi kompletnie inaczej. Gańby już nie ma, co oznacza, że zakończyła się praca, pewien etap. Briefing jest swoistym podsumowaniem – oznajmił na wstępie prezydent Rybnika.
Wyjaśnił, że jeszcze w 2014 roku w Rybniku mieliśmy 14 tys. kotłów na węgiel. Dzisiaj według CEEB jest ich w naszym mieście 5 tysięcy.
Widać, że tych 9 tys. gdzie się „zgubiło”. Zostały wymienione na inne źródła ciepła – dodał.
Piotr Kuczera zaznaczył, że pracy jeszcze trochę pozostało. Do tego roku mieszkańcy muszą wymienić piece o roku produkcji 2007 – 2012. W kolejce są kotły 2013 – 2018.
Na 188 budynków miejskich, jeszcze w 6 mamy jeszcze ogrzewanie węglowe. Do 2025 zostaną wymienione. Jeżeli chodzi o ZGM – mamy 4497 mieszkań, z czego pozostało 651 z zasobem węglowym. Do 2025 zostaną wymienione – zapowiedział prezydent.
- Nie chce mówić, że jest dobrze. Jest dużo lepiej, ale w obszarze benzo(A)pirenu jest praca do wykonana. W zakresie PM10 widać zmianę i fajny trend. Jestem świadom, że jakość powietrza zależy od warunków atmosferycznych, wiatrów, mrozu, ale i tak w porównaniu do poprzednich lat widzimy stały trend – dodał.
Kontynuację pracy na rzecz czystego powietrza zapowiedział Arkadiusz Kaczmarczyk – komendant Straży Miejskiej w Rybniku. Strażnicy od 1 stycznia 2020 roku do 24 października 2023 roku wystawili 224 mandaty (z czego 111 za spalanie odpadów, 113 za brak wymiany pieca). Przeprowadzili łącznie 6 674 kontrole.
W naszym przypadku nic się nie zmienia, robimy swoją pracę, jest okres grzewczy. Zintensyfikowaliśmy kontrole posesji – oznajmił komendant SM.
Poznaliśmy sumę wydatków poniesionych z tytułu walki o czyste powietrze. Przeznaczono na ten cel prawie 250 mln złotych. Głównie dotyczyły one termomodernizacji budynków.
Teraz jest też realizowana kampania „Nie ma gańby, jest luft”. Kosztuje ona miasto 15 tys. złotych (4 tys. zł – 14 bilbordów, 11 tys. zł – citylighty w gablotach).
Briefing podsumował Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego. Pochwalił mieszkańców Rybnika i samorząd za podjęcie trudnego tematu walki ze smogiem.
Na terenie śląska, pomimo że działa uchwała antysmogowa, mamy mnóstwo samorządów, które jeszcze tej pracy nie wykonała. Jest mnóstwo samorządów, którą boją się mówić o smogu, z jakiegoś powodu jest lęk przed podejmowaniem programu Czyste Powietrze, co jest niezrozumiałe. To są pieniądze, które spływają do gmin, trafiają do gospodarczego krwiobiegu, firm, a mimo wszystko w wielu miastach tak się nie dzieje. Pomimo że uchwała antysmogowa obowiązuje od lat, brakuje egzekwowania prawa. Niektórzy wierzą, że Czyste Powietrze to ważna rzecz, inni nie – zauważył.
Przyznał, że jeszcze parę lat temu czuł się niekomfortowo, kiedy słyszał o Rybniku jako stolicy smogu.
Po paru latach wielkiej determinacji mieszkańców to się zmieniło. Teraz myślę o Rybniku jako liderze zmiany. Brawa dla mieszkańców! - powiedział Nagalewski.
A Wy jak myślicie? Lepiej oddycha się już w Rybniku? Nie ma gańby?
Tagi: gańba Rybnik, smog gańba, prezydent Piotr Kuczera, smog Rybnik, walka ze smogiem, Polski Alarm Smogowy, straż miejska rybnik, luft Rybnik, Czyste Powietrze Rybnik, termomodernizacja Rybnik, ZGM Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83777Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
55769„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
45263Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
32024Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
31996Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+275 / -4PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+130 / -18Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+101 / -17„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
17Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 538
~Maksymilian Popeć 2023-11-09
12:48:18
Gańba dalej jest ale przeniosła się na drogi. Ilość smrodzących diesli zwiększyła się przez ostatnie lata o jakieś 9 tyś. Tak że suma sumarum, kopciuchów nie ubyło... A miasto przez ostatnie lata ładuje tylko kasę w drogi samochodowe i znaki drogowe.
~Lepszyrybnik.pl 2023-11-09
16:12:45
Tu można się z prezydentem zgodzić. Rybnik i mieszkańcy dużo robią aby smog zmniejszyć, ale jest nadal jeszcze sporo do zrobienia. Leży to w naszym wspólnym interesie.
~exx 2023-11-09
16:31:12
~Maksymilian Popeć
Polecam hulajnogę szczególnie bez świateł. Pomykaj sobie eko od dziś do końca marca. Szerokiego chodnika!
~ 2023-11-09
18:15:51
Ganba to jest za naszego prezydenta i
za te ciagle afery w urzedzie.
~Arteks 2023-11-09
18:22:46
Jestem zadowolony z obecnego stanu. Jeśli nawet jeszcze nie jest idealnie to przynajmniej jest to poziom jaki występuje w większości polskich miast. W zeszłym roku byłem jesienią w kurorcie Polanica Zdrój i tam wieczorami też nie było idealnego powietrza. Też czuło się lekki węglowy zapach.
@lepszyrybnik.pl - to także zasługa twojego portalu który zrobił dużo dobrego aby poruszyć opinię publiczną. Myślę, że powinniście teraz się wziąć za Żory i Wodzisław. To pierwsze jest w grupie najbardziej zanieczyszczonych miast PM2.5 w Europie, a to drugie nadal ma problemy z PM10 i zostało w pierwszej dziesiątce na czarnej liście. Warto uświadamiać mieszkańców wsi, gdzie poziomy zanieczyszczeń nadal mogą być dużo ale nikt nie tego nie określi bo nie ma specjalistycznych pomiarów.
~valglano 2023-11-10
18:26:40
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.