zamknij

Wiadomości

Czy inwestorzy omijają Rybnik?

2020-06-17, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

- Dlaczego inwestorzy mający w swoich portfelach miliony na inwestycje, omijają Rybnik? Z tym pytaniem musiał się dzisiaj zmierzyć gość programu „Dziękuję, nie słodzę” - prezydent Piotr Kuczera. Co odpowiedział redaktorowi naczelnemu redakcji Rybnik.com.pl – Wacławowi Wranie?

Reklama

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera był gościem programu „Dziękuję, nie słodzę”. To była doskonała okazja do zadania włodarzowi naszego miasta wielu pytań. Jedno z nich dotyczyło pozyskiwania nowych inwestorów.

Jakiś czas temu pisaliśmy bowiem o nowym zakładzie pracy, który powstaje w Czerwionce-Leszczynach. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku.
Skoro sąsiad może, to dlaczego nie Rybnik, zwłaszczazwłaszcza że mamy już przecież drogę Racibórz-Pszczyna?

Piotr Kuczera nie zgodził się z tezą Wacława Wrany, że inwestorzy omijają Rybnik.

- W rzeczywistości rozbudowują się na terenie miasta Rybnika. Przykładem jest jedna z firm przy ul. Giedroycia. Potężna hala i potężny zakład produkcyjny zbudowany w o wiele większej skali niż ten w Czerwionce-Leszczynach – oznajmił prezydent naszego miasta.

Dodał jednak, że cieszy się z każdego inwestora, który jest pozyskiwany w ramach Subregionu Zachodniego. Podkreślił, że miasto rozmawia z wieloma inwestorami.

- Słyszymy, że sytuacja się zmieniła po wybudowaniu drogi Racibórz-Pszczyna. Pojawiają się osoby, które chcą tu inwestować. Mamy sygnały o zwiększeniu zainteresowania działkami prywatnymi i miejskimi (wzdłuż obwodnicy – przyp. aut.). Myślę, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli kilka pozytywnych informacji – zdradził Piotr Kuczera.

Prezydent podkreślił też, że miasto pokazywało tereny inwestorom z coraz większą intensywnością. Jego zdaniem w Rybniku nie wykorzystano ponadto dobrej sieci kolejowej, która jest atutem miasta.

Rozmówca Wacława Wrany zwrócił również uwagę na teren, który został przeobrażony pod inwestorów. Mowa o hałdzie w Niewiadomiu.

- Dzisiaj spółka Hossa zarządzająca hałdą, uprzątnęła teren i sprzedała część tej skały. Mamy 3 platformy, 14 hektarów terenów inwestycyjnych, które będą mocno promowane przez miasto – wyjaśnił Piotr Kuczera.

Całą rozmowę z dzisiejszym gościem „Dziękuję, nie słodzę” zobaczycie poniżej:

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 101

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Leoncio Almeida 2020-06-17
  14:21:34

  98 41

  wystarczy przyjechać do Rybnika w sezonie grzewczym i odechciewa się mieszkania w tym mieście, nie mówiąc już o inwestowaniu większych środków.

 • ~extraliga_2 2020-06-17
  14:49:53

  "- Słyszymy, że sytuacja się zmieniła po wybudowaniu drogi Racibórz-Pszczyna. Pojawiają się osoby, które chcą tu inwestować. " - inwestorzy z Rownia zainteresowani są Niedobczycami i zapewne odwrotnie też.
  Mieszkam tu 60 lat i teraz nawet nie wiem jak dojechać nową drogą Racibórz-Pszczyna do Raciborza albo Pszczyny. Może Pan Prezydent mnie oświeci?

 • ~pprywatne 2020-06-17
  14:59:34

  61 45

  Inwestorzy boją się, że będą musieli płacić pracownikom odszkodowanie za pracę w zanieczyszczonym powietrzu (w okresie grzewczym). Poza tym brak wygodnego dojazdu do autostrady.

 • ~MArudzia 2020-06-17
  15:13:34

  Panie prezydencie, miejski pieniądz jest trwoniony na pańskie nietrafione inwestycje, dla przykładu podam żłobek na Nowinach. Wybudowano nowy budynek na terenie szkoły, a nieopodal sklepu Spar stoi i niszczeje miejski budynek o dużej kubaturze ( były ośrodek dla osób niepełnosprawnych ) gdzie okoliczna młodzież robi sobie "melinę" tylko patrzeć kiedy polecą szyby i dalsza dewastacja budynku. Jeśli można prosić redakcję o zainteresowaniem się tematem.
  Pozdrawiam

 • ~frbro 2020-06-17
  15:26:44

  @Marudzia, niestety to że budynek stoi, nie oznacza że opłaca się go adaptować. Z tego co się orientuję to przedszkola/żłobki mają dość dużo przeróżnych rygorystycznych wymagań budowlanych, co może mieć wpływ na opłacalność takiej inwestycji. Nie wiem czy tak było w tym wypadku, ale postawienie nowego to niekoniecznie musi być zła decyzja.

  To tak jak z remontem domu-kostki. Trzeba zawsze bardzo dobrze sobie policzyć, czy nie lepiej zburzyć i postawić od nowa niż remontować.

 • ~bikerek 2020-06-17
  16:13:42

  To miasto powoli umiera. To nie jest miasto dla młodych ludzi, zero perspektyw.
  Ulica Powstańców i Sobieskiego to niedługo w połowie będą pustostany do wynajęcia. Już nawet księgarnia Sowa się zamknęła.

  Prezydent Kuczera powinien bardziej zająć się miastem (szukaniem inwestorów, dbaniem o przedsiębiorców, mieszkańców itp), a nie kampanią prezydencką RT i uprawianiem polityki. Dobry samorządowiec nie wdaje się w wojny, tylko szuka współpracy żeby jak najwięcej korzyści dla miasta pozyskać.
  Kto przyjdzie na rozmowę do człowieka z którego śmiała się cała Polska że jeździ po pijaku, nikt poważny nie będzie rozmawiał z taką osobą.

 • ~adamczykhenryk1 2020-06-17
  16:16:35

  Inwestor dla Rybnika oznacza chłopaka z Izraela jak Jonny Daniels . Pozdrawiam rodzinkę mojej 1 żony . :)

 • ~stary 2020-06-17
  16:26:18

  88 18

  tak to jest sa ludzie do pracy i do rozrywki.Prezydent woli pokazac sie na rowerze , motocyklu, niby popracowac z zuzlowcami, zrobic pare zdjec z celebrytami ot rozrywkowy chlopak.

 • ~Franz Kawka 2020-06-17
  16:34:29

  Może zainwestuje jakaś firma robiąca filtry powietrza. Będą mieli darmowe testy wystarczy wyjść na zewnątrz i włączyć. Jak wytrzyma w Rybniku to wytrzyma wszędzie.

 • ~ 2020-06-17
  16:46:50

  57 8

  A nos rośnie jak u ....

 • ~bikerek 2020-06-17
  17:33:04

  Ktoś ładnie strollował mój komentarz było 20 na + i 2 na - i nagle zrobiło się 23 na + do 46 na -.
  Ktoś tu nieźle robi wałki z minusowaniem i plusowaniem komentarzy.

 • ~Pawel P Bromann 2020-06-17
  18:21:40

  49 5

  Chcialbym wrocic do komentarza o 'dobrej sieci kolejowej'. Ile polaczen kolejowy odjezdza codziennie do Gliwic, Knurowa, Jastrzebia etc? Kolej w algromeracji rybnickiej jest nadal w bardzo zlym stanie.
  Domyslam sie, ze ani prezydent rybnika, ani jego urzednicy nie dojezdzaja koleja do pracy, stad ten naiwny komentarz.

 • ~Arteks 2020-06-17
  18:53:09

  Odnoszę wrażenie, że w niektórych dziedzinach nasz prezydent błądzi jak "dziecko we mgle" i nie ma ludzi na odpowiednim poziomie którzy mogliby jakieś wyznaczone sobie cele doprowadzić do końca. Po śmierci Studenta zamarło wiele rzeczy i projektów jak chociażby tych związanych z tworzeniem nowej przestrzeni dla pieszych, parku kulturowego, współpracy z PKP w różnych dziedzinach, rewitalizacji parków itd. Po odejściu Fiałkowskiego zamarły nawet inwestycje rowerowe - które chwaliłem jako coś nowego. Dowiadujemy się o jakichś mało istotnych zmianach kadrowych typu dyrektor domu kultury - a nie mamy w Rybniku konkretnego specjalisty który odpowiadałby wyłącznie za inwestorów. Można było zrozumieć jakiś etap przejściowy np. 1-2 lata po objęciu urzędu ale właśnie mamy 6 rok rządów i... ZERO inwestycji pozamiejskich. I wcale mi nie chodzi nawet o inwestorów budujących jakiś hangar i zatrudniających potem niewykwalifikowanych pracowników przy taśmie. Nie MA ŻADNYCH inwestycji (za wyjątkiem wspomnianego TeskoSteel - ale tą firmę do Rybnika sprowadził prawdopodobnie Makosz bo przeniosła się z Knurowa w 1998). Co ciekawe opozycja ciągle zarzucała Fudalemu, że w jego czasach nie było inwestycji mimo, że ten człowiek ze swoją ekipą ściągnął do miasta: wielkomiejskie galerie handlowe, renomowane markety z wyposażeniem mieszkań (Kler, Agata, Merkury) i zawsze oblężone budowlane czy spożywcze, wiele urzędów (NFZ, Sąd Okręgowy, Urząd Celny, drugi ZUS), kilka renomowanych salonów samochodowych. Za jego czasów pozyskano inwestora K1, GAPP przerobiła budynek na Jankowickiej w inkubator dla małych firm, za Fudalego zagospodarowano dawną Kopalnię Rymer pod firmy, zbudowano fabrykę gazów dla szpitali - Massera i zakład chemiczny Piotrowice, prywatną klinikę, zespół magazynów Ballyvesey. Rozbudowano Tennecco, Rettiga, nową halę remontową postawił DB Schenker. Wiem, że Fudali rządził miastem 16 lat, Kuczera tylko 6 ale warto sobie porównać dokonania obydwu panów z 6 lat i niestety ale w tej dziedzinie Kuczera go po prostu zmarnował...

 • ~Arteks 2020-06-17
  18:58:27

  @Paweł P Bromann - to akurat nie podlega pod prezydenta. Owszem może o to zabiegać ale za połączenia kolejowe, ilość pociągów, reaktywacje linii kolejowych odpowiada marszałek województwa. I tu też mamy problem bo obecnie mamy u sterów władzy wojewódzkiej PiS - partię która często podnosi miejsc wykluczonych komunikacyjnie. Dlaczego więc mamią nas jakimiś mało realnymi projektami CPK - a nie przywrócą pociągów z Gliwic do Rybnika przywracając przy okazji kolej mieszkańcom Knurowa - niemałego ośrodka wykluczonego kolejowo? Niech PiS pokaże, że działa - a nie tylko mówi. Najlepsza komunikacja publiczna w Polsce była w czasach PRL. Komuchy jakoś miały pieniądze na to aby do nawet najmniejszej pipidówki dojeżdżał PKS nawet w niedzielę i święta. Pociągi też kursowały prawie wszędzie.

 • ~Arteks 2020-06-17
  19:06:09

  @bikerek - a sprawdzałeś jak jest w innych miastach? Nie, bo siedzisz w domu... Ja byłem w zeszłym tygodniu w Sosnowcu - i jest podobnie, też niektóre lokale są na wynajem, na niektórych sklepach napis, że "firma nieczynna do odwołania". Wszędzie jest podobnie - a w tych nastawionych na turystów i studentów jak Kraków czy Warszawa nawet gorzej by nie powiedzieć tragicznie. W Warszawie po epidemii nie otwarło się na nowo kilkadziesiąt firm gastronomicznych, podobnie w Krakowie. Nasi posłowie z PiS też kompletnie nic dobrego dla naszego miasta nie robią - przypomnę np. sprawę braku decyzji odnośnie przyszłości elektrowni, braku pieniędzy na obiecaną salę koncertową, brak zaangażowania w reaktywację linii kolejowej Gliwice-Rybnik dla ruchu pasażerskiego, brak jakiegokolwiek lobbingu na rzecz miasta... Kiedyś się pytałem znawców PiS o to jaka państwowa inwestycja dla Rybnika została zainicjowana w czasach rządów PiS od 2015 i niestety zapadło słuszne milczenie. Bo nie ma takiej. Potem gwoli sprawiedliwości wymieniłem kilka z czasów PO. Byłem sam zaskoczony ale było ich niemało.

 • ~artefaks 2020-06-17
  19:07:30

  @Arteks. Dałem Ci po plusie. Ale nie wiem, czy w tej chwili takie krytyki nie są wodą na młyn picowników

 • ~Arteks 2020-06-17
  19:11:57

  97 20

  @bikerek - jakby rząd zrobił porządną pomoc do firm, a nie "tarcze z dykty" skala rezygnacji z prowadzenia biznesów w Polsce byłaby znikoma. Ale jednym z nieszczęść poza epidemią - jest "socjalny rozdawniczy rząd" dbający o głosy wyborcze - nie o przedsiębiorców. Nie dziwią cię protesty przedsiębiorców nawet w czasie zakazu zgromadzeń? Niektórzy są zdesperowani i protestują, niektórzy wracają do normalności, a niektórzy niestety uznali, że nie da się dalej prowadzić interesu w obecnych warunkach i go zamykają.

 • ~bikerek 2020-06-17
  20:36:39

  Arteks. A kto rządzi w Krakowie (Majchrowski(PZPR, SLD), Sosnowcu (Chęciński - PO), Warszawie (Trzaskowski -PO), Rybniku (Kuczera - PO) cały czas naparzają w rząd, a potem płaczą że rząd nie pomaga.
  Piszesz o protestach przedsiębiorców, prawdziwi zakasali rękawy i zasuwają żeby wszystko wróciło na odpowiednie tory po pandemii.
  A protesty urządzają zwykli zadymiarze którzy robią wszystko żeby obalić PIS.

 • ~bikerek 2020-06-17
  22:33:42

  14 51

  Pozdrowienia dla BOTow z tego portalu.

 • ~Gruby21 2020-06-18
  00:55:47

  80 1

  No Panowie, nie wygląda to najlepiej... Za niedługo Rybnik stanie się zwyczajną sypialnią dla Katowic czy umieralnią dla górniczych emerytów... Postarajcie się może troszkę bardziej.. czy w urzędzie jest ktokolwiek kompetentny, odpowiedzialny za pozyskiwanie inwestorów? Może rybnik.com.pl przeprowadzi z tą konkretną osobą wywiad?

 • ~marco664 2020-06-18
  07:16:43

  4 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Damian Drops 2020-06-18
  07:27:30

  27 3

  W Żorach już brakuje terenów pod nowe inwestycje i zakłady. Wiem arteks powie że to zwykła montownia i miasto z tego nic nie ma. A jednak coś ma, Żory nie mają kopalń a jednak funkcjonują, rąk do pracy brakuje, prezydent nie oszczędza na fontannach. Co jest największą głupotą i chyba NIK powinien się tym zająć bo najpierw grube miliony szły na budowę placupod bazyliką fontanny plac wolności a teraz to będzie puste. Gdzie tu logika?

 • ~Arteks 2020-06-18
  10:17:32

  6 8

  @Damian Drops - tak, powiem, że Żory nastawiły się tylko na montownie i pakowalnie - ale nie powiem, że miasto z tego nic nie ma bo ma chociażby podatek od nieruchomości. My nie mamy problemu z miejscami pracy - tyle tylko, że wszystkie powstały w czasach poprzedzających prezydenturę Kuczery. Żory nadal mają bardzo duży deficyt miejsc pracy w stosunku do innych śląskich miast, a ich rynek pracy jest bardzo monotonny. W Żorach nie oszczędzają na fontannach bo mają chyba tylko jedną, ale oszczędzają na sporcie, na transporcie publicznym, na parkach, na rozrywce, a nawet na basenie letnim który jest nieczynny od lat. Nie wiem dlaczego uważasz inwestycję w plac przed bazyliką za głupotę? Głupotą jest zakręcenie fontann przez Kuczerę - a nie ich uruchomienie.

 • ~Damian Drops 2020-06-18
  10:26:31

  14 0

  Arteks, imprezy w Żorach się odbywają, fakt że sportem chyba gorzej nie orientuje się. Poprostu tam pracuje miasto ładnieje, drogi, osiedla wszystko jest na miejscu i wygląda jak powinno. Nie jestem za pisem czy tam po ale uważam że miasto się cofa za jego prezydentury. Obwodnica na +ale niektóre decyzje i inwestycje już mniej mi się podobają. Ale to tylko moje zdanie i mam nadzieję że jego kadencja się skończy i finito. Marzy mi się taki prezydent jak choćby Gliwice, Katowice. Stawia na rozwój miast a nie wskrzesza miejskie spółki typu hossa by jego koledzy partyjni z ościennych miast którzy stracili posady, mieli se dobrze w Rybniku.

 • ~Arteks 2020-06-18
  10:38:18

  6 8

  @Damian Drops - a oczekiwałbyś, że w czasach unijnych będą brzydnąć? Natomiast mnie dziwi to, że Rybnik od lat dba o historyczną zabudowę, zabytki, rewitalizacje, a Żory miały do niedawna opinię "miasta w ruinie". Dopiero po 12 latach od przejęcia dworku w Baranowicach w tym roku ma się zacząć jego remont, po ponad 20 latach od upadku młyna - zaczęto go remontować, również dworzec kolejowy czekał jako ruina wiele lat zanim w zeszłym roku zaczął się jego remont. Gdyby Rybnik tak postępował np. z Kopalnią Ignacy - i czekał 10-20 lat z remontem to dzisiaj nie byłoby już czego remontować. A przecież nie da się porównać skali inwestycji tak skomplikowanego i dużego obiektu jak kopalnia z małym dworkiem czy małym dworcem... Jeśli ci się Hossa nie podoba (która nie przynosi strat) to chciałbym cię poinformować, że w Żorach miejskich spółek jest więcej i przynoszą ogromny deficyt - więcej informacji znajdziesz na stronie "jawnezory". Ale w jednym się zgadzamy - mi też się zdecydowanie bardziej podoba prezydent Katowic i chciałbym u siebie mieć tak konkretnego i konsekwetnie zmieniającego miasto jak jest Krupa. Kuczera jest fajną osobą, dobrym samorządowcem ale niesamowicie słabym przywódcą. Wiele rzeczy obiecuje - po czym nie potrafi zrealizować. A po tym jak zakręcił fontanny uważam go też za nieporadnego w miejskich finansach.

 • ~Damian Drops 2020-06-18
  11:10:08

  8 0

  To w czymś się zgadzamy :) Unia, Unią ale miastem zarządzać cza umiec6, Piekary, Świętochłowice, Siemianowice, Będzin Czeladź, są w Unii tak jak my a też sobie różnie radzą z sytuacją w mieście, o wyglądzie nie wspomnę. Dobry gospodarz to połowa sukcesu

 • ~Arteks 2020-06-18
  11:45:31

  0 7

  @Damian Drops - nie wiem za bardzo o co ci chodzi z listą miast jakie wymieniłeś. Bo one miały po prostu dużo więcej starych obiektów do zagospodarowania i o wiele trudniejszych typu dawne kopalnie czy dzielnice przemysłowe. Żory są jednym z najbardziej ubogich miast Śląska których fala industrializacji praktycznie ominęła. Mimo, że takich obiektów mają mało - prezydent Żor wolał budować swoje kiczowate drewniane Twinpigs... Dopiero pod wpływem mocnej krytyki Socha coś teraz robi - ale w dziedzinie rewitalizacji Żory są 10-15 lat za innymi.. ;) Tutaj Rybnik jest dobrym przykładem na to jak można zagospodarowywać stare, niepotrzebne obiekty, poprawiając jednocześnie estetykę miasta. Miasta GOP oczywiście też - mimo, że na pozór wyglądają gorzej. No ale jeśli Żory maja 3 stare budynki i ledwo sobie z nimi radzą, a inne miasta mają ich po 20-50?

 • ~Damian Drops 2020-06-18
  12:44:32

  5 0

  O to mi chodziło wygląd albo raczej go brak, co przyciąga ludzi, cieszy oko. Uparłes się te Żory. Mi osobiście się podobają a te miasteczko westernowe. Może i straty przynosi ale ludzi odwiedza go masa, i dzięki temu po zwiedzaniu pewnie ludzie i po Żorach po spacerują. Nie każda taka miejska inwestycja będzie przynosić zysk, za to basen mają świetny i wychodzi na plus gdzie w innych miastach aquaparki przynoszą straty. Szkoda drążyć temat pozdrawiam.

 • ~rzyt 2020-06-18
  13:14:01

  6 0

  @Arteks, dziś nałapałeś plusów ode mnie. Jednak ma taką sugestię by zapytać się Ciebie o kwotę jaką Hossa wpłaciła swojemu właścicielowi czyli Miastu Rybnik? Przychody tej spółki generowane są wg mnie ze zleceń właściciela w bardzo dużym procencie, więc dywidenda jest tu jak najbardziej wskazana. Już nie dotykam tematu czy zadanie zlecane przez UM w trybie przetargu nie byłoby tańsze..?
  Może raport i bilans spółki Hossa można gdzieś przejrzeć jako informacja publiczna?

 • ~silesia-first 2020-06-19
  15:54:35

  3 3

  emat jest stary jak świat poruszałem go tu wielokrotnie, ale chyba troche nie dociera do publiki
  Okres masowych migracji kapitału z zachodu na wschód się skończył definitywnie, oczywiście transfery jakieś bed ale nie będą spektakularne. Ten czas był za Fudalego ale Fudali wolał robić inne rzeczy głównie podlizywać się protoplastom PISu z dawnego AWSu. Prezydent Kuczera już takich możliwości nie ma niestety bo ten czas się skończył. To jest przesłanka obiektywna na któr nik nie ma wpływu bo steruje tym geopolityka niestety. Ale są tez inne przesłanki, które przeszkadzaja pierwsza: antyzachdnia retoryka a zwłaszcza antyniemiecka politruków z PISu i ich wyborców, czy myslicie ze poważne firmy a o takie nam chodzi, nie maja własnych wywiadowni, a nawet jak nie maja to wynajmuja, niestety pisowcy rozsiedli się szeroka lawa w instytucjach kultury i oświaty i to Kuczera powinien zmienic drugie: słabe jakość powietrza ale to temat troche wymyslony w Chinach tez maja kiepski luft, trzecie: to ma wpływ na pierwsze niestety rybniczanie są podatni na pispropagande, łykaja bezmyslnie co im TVPis powie jak pelikany a winni s zawsze obcy. No i ostatni czynnik: w Rybniku nie ma żadnego sensownego ośrodka akademickiego, bo te filie cieżko za takowe uznać. Jedynym ratunkiem dla Rybnika to próba budowy pewnej przestrzenii geogospodarczej od Turyngii, przez Saksonie DolnySlask po Ostrave dolna Austrie i Bawarie i zajc w tej przestrzeni swoje miejsce gospodarcze w usługach i dostawach, ale trzeba by skończyć z głosowaniem na PIS, co w Rybniku wychodzi słabo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 713