zamknij

Wiadomości

Starosta rybnicki interweniuje u RPO ws. „czerwonej strefy”

2020-08-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Damian Mrowiec – Starosta Powiatu Rybnickiego prosi Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję. Chodzi o sprawę utworzenia w naszym regionie „czerwonej strefy”. - Etatyzm nie jest pożądaną formą regulowania życia samorządów w społeczeństwie demokratycznym – pisze.

Reklama

Na ten temat wypowiedział się już prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Swoje zdanie wyrazili również mieszkańcy naszego miasta oraz nasi Czytelnicy w komentarzach. Teraz przyszła pora na starostę Damiana Mrowca.

Wysłał list do dr hab. Aleksandry Wentkowskiej – Pełnomocnik Terenowej RPO w Katowicach. Prosi ją o interwencję.

- Od soboty 8 sierpnia nasze województwo, w sposób enigmatyczny dla władz samorządowych i samych mieszkańców, zostało podzielone na strefy, w których, zdaniem rządu zachodzą różne zagrożenia zarażeniem wirusem COVID-19 – pisze na wstępie Damian Mrowiec.

Jak dodaje, Rzecznik Praw obywatelskich posiada ustawowe umocowanie do podejmowania inicjatyw społecznych w sprawach istotnych dla obywateli.

- Dlatego przywołując to prawo, proszę o rozważenie możliwości wystąpienia do właściwych agend rządowych z oficjalnym wnioskiem o wskazanie konkretnych przesłanek i okoliczności, które stały u podstaw wyodrębnienia powiatu rybnickiego jako strefy czerwonej. Wprowadzone restrykcje stanowią nie tylko utrudnienie dla normalnego funkcjonowania życia społecznego, ale także powodują zakłócenie procesów gospodarczych, handlu, usług, etc. - wyjaśnia starosta rybnicki.

Damian Mrowiec stwierdza, że „Etatyzm nie jest pożądaną formą regulowania życia samorządów w społeczeństwie demokratycznym”.

- W tym wypadku arbitralność decyzji i całkowity brak rozmów z gospodarzami gmin, miast i powiatów, prowadzi do absurdów, które obserwujemy w naszym regionie. Np. mieszkamy w strefie zielonej, pracujemy w czerwonej, zakupy robimy w strefie żółtej, itp. - podkreśla autor listu

Oceń publikację: + 1 + 116 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-12 12:02:34

  Strefa Czerwona - gornicy tutaj pracuja, mieszkaja i sie zarazaja.

  Ale jakby byla nalozona na gornikow i ich rodziny to by byl placz, ze rasizm, antysemityzm, homofobia..

  wiec „ukarano” wszystkich Rybniczan.

  szkoda mi wlascicieli i pracownikow restauracji, kin, teatrow, silowni...

  ale dzieki czerwonej strefie - czuje sie bezpieczniej, bo nawet gornik bez maski sie tutaj nie pojawi.

  54 74
 • ~marys76 2020-08-12 12:12:48

  @Pogromca - ryl nie pojawi się w maseczce, bo ryl byczy się "za ciężko zapracowane pieniądze" nad Bałtykiem i w Chorwacji.

  53 41
 • ~Arteks 2020-08-12 12:53:58

  Od początku MZ i GIS kiepsko sobie radzą z epidemią w Polsce i wprowadzają absurdalne i sprzeczne decyzje - zamiast testować te grupy zawodowe które są najbardziej podatne na przenoszenie wirusów. W tej chwili poza Hiszpanią, Rybnikiem i innymi czerwonymi strefami nie ma żadnego miejsca w Europie które by było traktowane równie przesadnie. Ewidentnie cierpimy z powodu złych decyzji jakie zapadają w Warszawie. Pikanterii dodaje fakt, że w czasie kiedy kilka tygodni temu ogromną ilość zachorowań notowało Zakopane i powiat nowotarski - nie podjęto tak ostrych działań z obawy aby nie szkodzić biznesowi turystycznemu tamtej okolicy i ogromnemu lobbingowi PiSowskiemu z Małopolski.

  60 23
 • ~Alfred Kawka 2020-08-12 13:04:12

  Niestety to nie w interesie mieszkancow sa tacy aktywni panowie Mrowiec i Kuczera. Kim sa i co zrobili dla mieszkancow wiemy. To ostatnia kadencja tych panow na stolkach. Trzeba przypodobac sie centrali aby dostac dobre miejsce na liscie do Sejmu, Senatu

  40 39
 • ~imrahil 2020-08-12 13:26:13

  problem leży po stronie rybnickiego sanepidu (chociaż nie tylko). dowiedziałem się, że mieliśmy u lekarza kontakt z osobą chorą, zostało to zgłoszone do Sanepidu. jako że nie mamy objawów, to pewnie test nam nie przysługuje (bo nie jesteśmy grupą zawodową specjalnej troski), ale mniejsza z tym. niestety, do sanepidu się nie da dodzwonić, sanepid do nas też nie dzwoni, więc oficjalnie nie jesteśmy w kwarantannie, co zresztą potwierdziła mi policja. nawet jeśli jesteśmy chorzy, to nadal możemy jeździć po marketach, na basen itd. na infolinii NFZ pani przyznała że z rybnickim sanepidem jest poważny problem i zwykle wiele dni mija od momentu zgłoszenia kogoś do poinformowania go, że powinien siedzieć na tyłku.

  34 6
 • ~Arteks 2020-08-12 13:56:29

  W Tatrach, Sudetach, nad Bałtykiem nie ma żadnych czerwonych stref i można tam się tłoczyć koło siebie jakby covid 19 nie istniał. Władze w tym nie widzą żadnego problemu... Moja decyzja aby urlop w tym roku spędzić za granicą była bardzo słuszna. :DDD Ten artykuł mnie tylko w tym utwierdza, że nie warto jechać do polskich kurortów z powodu ogromnego tłoku - a więc większego ryzyka zarażeniem się wirusem niż u nas czy w wielu zagranicznych destynacjach gdzie jest dużo mniej turystów:
  https://noizz.pl/opinie/polacy-na-wakacjach-pojechalem-na-dolny-slask-turysci-maja-w-pogardzie-covid-19/6yzx95x

  34 18
 • ~ 2020-08-12 15:08:58

  Niezaleznie od strefy, czy byla konieczna czy nie, niech sie pan starosta wiecznie na stolku panujacy dowie co to jest doktryna etatystyczna a potem niech sie wypowiada. Etatyzm jest jak najbardziej pozadana forma regulacji zycia samorzadow i panstwa w sytuacji kryzysu, a taki niewatpliwie ma miejsce. Nowy Lad Roosevelta podczas wielkiegi kryzysu i chocby to co robia rzady europejskie to etatyzm i chwala im za to.

  13 14
 • ~piotruos 2020-08-12 17:56:46

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 2
 • ~piotruos 2020-08-12 19:11:31

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 4
 • ~piotruos 2020-08-12 20:06:14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 2
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-08-12 22:39:35

  Dziwią się, że mamy czerwoną strefę?. Otóż dzisiaj w Rybniku i powiecie rybnickim stwierdzono 34 przypadki zarażeń. Dla porównania w całym województwie zachodniopomorskim było 14 zarażonych.

  9 9
 • ~ 2020-08-13 10:46:36

  I w takiej oto czerwonej strefie od 1 wrzesnia rusza wesela na 500-1000 osob, czyli szkoly.
  Brawo

  2 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 256