zamknij

Wiadomości

Są zamknięci od 2 tygodni, bo wynik badania jest „nierozstrzygający”

2020-08-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wielokrotnie poruszaliśmy problem mieszkańców Rybnika zamkniętych w swoich domach z powodu koronawirusa. Opisywaliśmy wiele ludzkich dramatów związanych z opieszałością sanepidu. Po długim czasie wracamy do tego tematu. Swoją historię przedstawia pani Monika, która czuje się już bezsilna.

Reklama

Testy tylko dla wybranych?

Pani Monika (nazwisko znane redakcji) jest żoną górnika pracującego w KWK Chwałowice. Jak mówi, wykryto u niego koronawirusa.

- Moim zdaniem celowo. Ja jestem osobą, która ma cały czas z nim kontakt, tak samo jak dzieci. Sytuacja wygląda tak, że ani ja, ani dzieci nie są brane pod uwagę, jeśli chodzi o wykonaniu testu. Być może dlatego, że nie pracuje na kopalni. Już nie wiem co o tym myśleć. W każdym razie ze mną nikt się kontaktuje. Piszę e-maila i dzwonię bezskutecznie. W sanepidzie po prostu nie odbierają telefonu – wyjaśnia nam.

Jej mąż pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymał telefon z sanepidu. Usłyszał, że jego żona i dzieci mają być na kwarantannie do czasu, aż nie otrzyma dwóch ujemnych wyników testów.

- Tylko ze testy wychodzą jako „nierozstrzygające”, więc tak naprawdę możemy być ta w zamknięciu nie wiadomo ile. Dla mnie to jest bulwersujące, że nikt nas nie chce przebadać, a tylko jest brany pod uwagę „górnik”. Tym bardziej fakt, że sanepid w ogóle sobie nie radzi z tym bałaganem. A testy są co najmniej wątpliwe – dodaje Monika.

W efekcie rodzina jest zamknięta w domu od dwóch tygodni.

- Nie możemy normalnie w społeczeństwie, ani egzystować jak normalni ludzie. Nie mamy żadnych objawów jakiejkolwiek choroby. Jestem tym wszystkim rozgoryczona i zła. To nie tak powinno to wyglądać, ewidentnie widać, że jest Państwo w Państwie – stwierdza gorzko.

Kwarantanna rodzi komplikacje

Nasza Czytelniczka zwraca uwagę na jeszcze jeden problem.

- Mamy problem, aby uzyskać L4 na czas kwarantanny. Należymy do przychodni na ul. Mikołowskiej i przez cały czas mamy problem, aby lekarz wystawił nam L4 do zakładów pracy. W przychodni chcą od nas zaświadczenie o wynik lub pismo oświadczając o przerywanej kwarantannie. Oboje nie posiadamy takich dokumentów. Ja nie mam w dalszym ciągu żadnych testów robionych, a mąż jedynie co ma to wynik z testu na e-mailu. Pani z przychodni karze osobiście dostarczyć takie oświadczenie co jest niemożliwe z tego powodu iż oboje jesteśmy pod dozorem policji, bo przecież jesteśmy na kwarantannie – wyjaśnia.

Kobieta dodaje, że jej pracodawca wymaga od niej, jak i od męża zaświadczenia L4, bo to będzie podstawą, by wypłacić nam wynagrodzenie za przebyta przymusową kwarantannę.

- Lecz przychodnia nie chce takich zaświadczeń wystawiać i broni się tym, że sanepid musi wystawić zaświadczenie. Sanepid wystawia pismo dopiero po zwolnieniu z kwarantanny. Jesteśmy oboje w czarnej dziurze i zostawieni sami sobie.. zero reakcji i empatii od kogokolwiek. Przeraża nas znieczulica i to jak to wszystko działa. Ludzie nie są świadomi, dopóki sami nie doświadczą tego cyrku – dodaje na koniec.

Sanepid odpowiada

Co to znaczy, że test jest „nierozstrzygający”? Czy w takim razie jak kolejne testy będą nierozstrzygające, powyżsi państwo będą musieli nadal przebywać na kwarantannie? Takie pytania wysłaliśmy do rybnickiego sanepidu z prośbą o zajęcie stanowiska. Otrzymaliśmy dzisiaj odpowiedź od Izabela Baklarz-Rozkosz z Sekcji Epidemiologii PSSE Rybnik:

Wynik nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48h.(www.pacjent.gov.pl)

Osoba zakażona pozostająca w warunkach domowych jest badana po 10-12 dniach (w przypadku dzieci 14 dni) od wystąpienia objawów lub uzyskania wyniku pozytywnego. Dalsze etapy mogą być realizowane dwoma sposobami:

1. osoba zakażona jest badana nie szybciej niż po 24h od pierwszego wyniku ujemnego, jego rodzina nadal oczekuje na badania i jest badana nie szybciej niż 7 dni po uzyskaniu pierwszego wyniku ujemnego u osoby zakażonej;

2. osoba zakażona jest badana nie szybciej niż po 7 dniach od pierwszego wyniku ujemnego, jego rodzina badana jest razem z nim, czyli nie szybciej niż po 7 dniach od uzyskania pierwszego wyniku ujemnego u osoby zakażonej.

Oświadczenie o przebytej kwarantannie należy składać do pracodawcy po zakończeniu kwarantanny. O terminie kwarantanny osoby informowane są podczas przeprowadzania wywiadu epidemiologicznego. Kwarantanna trwa do uzyskania wyniku negatywnego (lub 14 dni bez wymazu, jeżeli nie przebywa z osobą dodatnią). Kwarantanna może być nakładana wielokrotnie.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 89

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-18
  11:40:41

  26 44

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Bodzio90 2020-08-18
  12:07:40

  24 98

  Do rybnickiego sanepidu da się dodzwonić normalnie przed południem w dni robocze na któryś z numerów wewnętrznych dostępnych na wykazie sekcji na ich stronie, a poza tym przeważnie sami dzwonią. Trzeba też wiedzieć jak sie wybiera numer wewnętrzny, ale to dla niektórych chyba czarna magia. A niektórym łatwiej chyba napisać do mediów maila niż postarać się tam dodzwonić.
  Dziwne jest jedynie to, że w sanepidzie w Rybniku nikt nie dyżuruje w weekendy i nie ściąga kwarantanny w te dni. No ale trudno.

 • ~*Forum* 2020-08-18
  12:07:57

  68 12

  ~PogromcaSzkodnikow A co ma do tego wyliczenie, które podałeś??? Gdyby to pisała emerytka to byłby inny wydźwięk? Żenujące są te zawistne wyliczenia, nikt nikomu nie bronił być górnikiem, nauczycielem etc. też byś miała tak "dobrze" Typowa ludzka zawiść wyłazi jak słoma z butów!!! PS Nie mam nic wspólnego z w/w zawodami.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-18
  12:28:28

  3 13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-18
  12:54:29

  2 10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~tomir10 2020-08-18
  13:06:35

  50 10

  Sanepid organizacją przestępczą. Górnicy powinni się zbuntować co do testów zafałszowanych

 • ~corona 2020-08-18
  13:13:25

  27 14

  Pogromca, ludzie zaczynają się z Ciebie śmiać.

 • ~kaseciak 2020-08-18
  13:26:14

  41 15

  U mnie po 3 tygodniach zaczęli coś działać a skończyło się na 6 tygodniach kwarantanny. Więc nie narzekaj że siedzisz 2 tygodnie i masz już dość bo to dopiero początek...

 • ~Franz Kawka 2020-08-18
  14:31:03

  32 7

  Nie jest tak źle. Podobno Chuck Norris już sie dodzwonił do Sanepidu w Polsce.

 • ~Franek7 2020-08-18
  15:49:48

  43 22

  No cóż tak wyglada Polska po pięciu latach rządów „ dobrej zmiany”. Dziś dwóch ministrów ucieka z tonącego okrętu. Nakradli się już wystarczająco a w kolejce czekają nowi chętni. A zwykły człowiek niech sobie radzi sam...

 • ~ 2020-08-18
  16:03:08

  22 36

  @Franek7 - posadzenie o kradzież , to karalne jesli nie udowodnisz. Może ty zostaniesz ministrem zdrowia , ty się na wszyskim znasz - dasz radę . Skórę też masz twardą , bo wytrzymujesz tyle bluzgów wylewanych na siebie i nie robi to na tobie wrazenia , bo masz za to płacone - dasz radę

 • ~margot84 2020-08-18
  16:36:20

  33 4

  Ja siedzę z rodziną 4 tydzień, mąż dodatni z objawami, dzieci dodatnie bez objawów, ja z objawami mam wynik ujemny , trzeci tydzień nie mam węchu i smaku. Nie wiem ile będziemy siedzieć bo w sumie nie wiem od czego to zależy czy wyjdziemy ale na pewno nie od zdrowia. Szkoda słów...

 • ~Sylwia Gardzińska 2020-08-18
  20:10:51

  18 8

  To nie piewrsza rodzina z wynikiem nierotrzygajacym!!!!to jest jakas kpina,te cale procedury,sanepid nawet nie wie ile I kiedy wykonywali testy danej osobie.Balagan tam straszny!!

 • ~Lubiaplacki 2020-08-19
  08:03:57

  13 1

  Zamknięci od dwóch tygodni? Chyba nie wiecie co to znaczy siedzieć od 17 lipca na kwarantannie z wynikiem nierozstrzygającym. Pierwszy wymaz pozytywny, drugi nierozstrzygający, trzeci nierozstrzygający, czwarty pozytywny, piąty, szósty oraz siódmy nierozstrzygający. Wczoraj został pobrany 8 wymaz.

 • ~psyche09 2020-08-19
  10:57:05

  6 4

  Skoro nierozstrzygający to nie negatywny. I kwarantanna musi trwać. Poczekać na wynik następnego testu, a nie pisać mejle...

 • ~Dawcior1991 2020-08-19
  16:55:41

  2 2

  To jakaś kpina. Gdy czytam o tym co macie w Polsce z powodu "Corony" to płakać się chce. Gdy to się zaczeło, mam na myśli pierwsze kwarantanny i obostrzenia zastanawiałem się nad przyjazdem do Polski - wiadomo w domu najlepiej. Szybko z tego pomysłu zrezygnowałem gdy pomyślałem jak działa NFZ i Sanepid, idąc za stwierdzeniem że działali źle przed pandemia więc czemu nagle miało by się poprawić? Teraz wiem że podjąłem dobrą decyzję, pracuje z różnymi narodowściami, ludźmi z różnych krajów, sam osobiście zwiedziłem wiele różnych miejsc w Europie i to co widze, jak ludzie i inne państwa funkcjonują jest nieporównywalnie do tego co słyszę od znajomych z Rybnika. Wiadomo są strefy czerwone gdzie musisz założyć maseczkę wchodząc do centrum handlowego czy transportu publicznego i zdezynfekować dłonie - dozowniki z płynem są dosłownie wszędzie i tyle.
  Policjant nie karze mandatami za bieganie w parku czy po plaży, prędzej podbiegnie i wręczy darmową maseczkę gdy widzi że nie masz jej na twarzy w miejscu gdzie są obowiązkowe.
  Tak zwiedziłem miejsca za które większość z was zakazała by mi wrócić do kraju. Do tej pory poznałem jedną osobę która miała tego virusa (a poznałem ich setki przez ostatnie pół roku) - dwa tygodnie w szpitalu i pyk stan zdrowia się polepszył, 0 kwarantanny, gościu wrócił orazu do pracy z ludźmi i do tej pory nikogo nie zaraził.

  Powodzenia wszystkim życzę i który miłego dnia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1025