Kupno węgla na oficjalnej stronie Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem. Z kolei u prywatnych dostawców trzeba za niego płacić jak za zboże. To ma się zmienić. Tomasz Rogala, prezes PGG zapowiedział, że pojawi się więcej węgla dla indywidualnych odbiorców.
Połowa dziennej produkcji węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej trafia obecnie do indywidualnych odbiorców, ogrzewających swoje domy węglem. Proporcja na korzyść klienta indywidualnego będzie rosła - zadeklarował w środę 11 maja 2022 r. prezes górniczej spółki Tomasz Rogala, goszczący w audycji „Rozmowa dnia” Radia Piekary.
Przypomnijmy, że w marcu tego roku PGG wprowadziła możliwość zakupu węgla opałowego luzem w swoim sklepie internetowym, gdzie wcześniej oferowano tylko paczkowany ekogroszek. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Popyt nie szedł w parze z dostępnością węgla, o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Tu wspomnijmy o Czytelniku, który dzień w dzień próbował kupić opał – bezskutecznie »Kupno węgla drogą przez mękę. „Straciłem godziny na odświeżaniu strony”«
Do tych problemów odniósł się dzisiaj Tomasz Rogala.
Ceny producenta są dużo bardziej atrakcyjne od tego, co dzieje się na rynku - stąd ten popyt. Ale sprzedaż trwa ciągle, sprzedajemy (na rzecz odbiorców indywidualnych) połowę dziennej produkcji. Zapewniam, że ta proporcja na korzyść klienta indywidualnego będzie rosła. Wymaga to z naszej strony bardzo dużej aktywności pod względem przygotowania logistycznego, bo nagle obsługujemy kilkadziesiąt tysięcy klientów. Cały czas wypełniamy ten rynek – oznajmił prezes PGG.
Przypomniał też, że jeszcze sześć lat temu za pośrednictwem sklepu internetowego PGG S.A. sprzedawała ok. 6 tys. t węgla rocznie, a obecnie jest to ok. 100 tys. ton. Sam sklep obsłużył już ok. 25 tys. klientów.
Każdego dnia zmniejsza się liczba osób, które są zagrożone tym, że miałyby nie otrzymać węgla - dodał prezes PGG S.A.
Oznajmił też, że o skali niedoboru węgla będzie można powiedzieć dopiero za jakiś czas. Tomasz Rogala przyznał jednak, że problemy z dostępnością węgla może się wiązać z rezygnacją z importu rosyjskiego surowca. Dodał od razu, że niedobór ten będzie uzupełniany zarówno zwiększaniem krajowej produkcji (PGG S.A. planuje w tym roku wzrost wydobycia węgla o ok. 600-700 tys. t), jak i importem z innych kierunków.
Sprzedawcy węgla postulują, by czasowo zwolnić ten surowiec z podatku VAT. Jednak zdaniem Tomasza Rogali, istotniejsza jest marża.
Tu można zadziałać, żeby odciążyć konsumenta - odparł prezes.
Uważa, że obniżka VAT przy zachowaniu obecnej marży byłaby nieuczciwa.
Zgodnie z zawartą w zeszłym roku umową społeczną dla górnictwa - spółka jest w procesie redukcji zdolności produkcyjnych, jednak w tym i przyszłym roku, w związku z sytuacją rynkową, planuje zwiększenie produkcji. Przygotowanie nowych ścian jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Udostępnienie ściany wydobywczej na ok. 800 tys. t węgla trwa ok. półtora roku i kosztuje ok. 200 mln zł – wyjaśnił Tomasz Rogala.
Czy nadal macie problem z kupnem węgla w sklepie PGG? Jakie ceny widzicie u innych dostawców? Podzielcie się doświadczeniami!
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Marcelina jest już w kraju. Zbiórka trwa, bo dziewczynę czekają poważne operacje
88380Dziecko wypadło ze zjeżdżalni na Rudzie. "To pierwszy raz w historii tego kąpieliska"
65907Samobójstwo w szpitalu. Pacjentka w nocy wyskoczyła z okna
35176Znaleziono zwłoki w szuwarach. Policja ustala ich tożsamość
34838On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
34823On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
+129 / -11Wysypali na drogę 8 ton piasku i pojechali. To była zemsta?
+97 / -20Ktoś porzucił szczeniaki w Niedobczycach. Przygarnął je strażnik miejski
+69 / -3Szkoła Medyczna w Rybniku ma w końcu wystartować. Potrzeba jeszcze tylko jednej zgody
+63 / -9Kominy elektrowni kopcą. Czytelniczka: dusimy się, wszędzie jest pełno dziwnego pyłu
+84 / -35„Mieszkaliśmy w pięknym domu”. Dwa tygodnie temu zniszczył go ogień, teraz rodzina uruchomiła zbiórkę pieniędzy
22Na rowerze z południa do centrum miasta. Za pół miliona powstaną projekty nowych tras
19Co sądzisz o policji? Mieszkańcy odpowiadają (wideo)
17Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich, ale kwoty różne. Minister Moskwa zdradza szczegóły
14Rybnickie inwestycje najlepszymi przestrzeniami publicznymi na Śląsku? Startuje głosowanie
12Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Ben Nowrot 2022-05-11
18:33:48
Zobaczymy.
~Bonifacy Onufrewicz 2022-05-11
19:43:11
To ciekawe, bo niedawno zwały węgla w PGG rosły pod niebiosa,to gdzie to nagle wyparowało ? Czy ktoś tu nieczysto gra ?.
~Franek 7 2022-05-11
19:48:52
Czy kozę ki ktoś ten fenomen wytłumaczyć??? Polskie górnictwo jest w zapaści. Rzekomo zwały są pełne węgla a normalny człowiek nie może węgla kupić? Gdzie jest drugi taki chory kraj jeszcze?
~piotruos 2022-05-11
20:22:34
Zamknąć polskie górnictwo, tych nierobów pozwalniać, kupimy tańszy węgiel z Rosji PYTAM gdzie teraz są Ci wszyscy krzykacze specjaliści ???
~piotruos 2022-05-11
20:31:38
No i gdzie jest ten wasz tańszy prąd i gaz z zachodu ??? I wreszcie co z waszą ekologiczną fotowoltaiką czyżby nie dawała rady :)
~pewnie_zajety 2022-05-11
21:37:21
piotruos
Ale teraz ani pieniędzy ani węgla :)