zamknij

Wiadomości

Pomnik braci Szafranków stanął przed dworcem PKP

2018-11-22, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Bracia Szafrankowie zawitali do Rybnika. Rzeźba tych wybitnych muzyków i pedagogów stoi już na skwerze u zbiegu ulic: Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki (naprzeciwko dworca kolejowego).

Reklama

Jutro przed południem ma nastąpić symboliczne odsłonięcie instalacji. W spotkaniu będzie uczestniczył Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika, a także Magdalena Arczewska wnuczka Antoniego Szafranka oraz wychowankowie braci Szafranków: Lidia Grychtołówna i Piotr Paleczny, nie zabraknie również przedstawicieli społeczności szkolnej z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku.

Zaproponowana lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – w niedalekiej odległości tj. przy ulicy Józefa Piłsudskiego 33, w miejscu dzisiejszego Sądu Okręgowego, przez wiele lat mieściła się siedziba rybnickiej Szkoły Muzycznej, której założycielami byli właśnie bracia Szafrankowie. Powstała ona jako szkoła prywatna w 1933 roku, a w 1952 roku została upaństwowiona. Antoni uczył tam gry na skrzypcach, Karol zaś na fortepianie. Bracia stworzyli w szkole niepowtarzalny klimat, w którym żyło się sztuką, muzyką, a przede wszystkim pracą nad jej udoskonalaniem.

Zasługą Antoniego było ponadto założenie i prowadzenie Rybnickiej Orkiestry Symfonicznej. Z kolei Karol Szafranek utworzył istniejące do dzisiaj Społeczne Ognisko Muzyczne. Osiągnięcia pedagogiczne obu muzyków potwierdzają osoby, których muzyczna edukacja rozpoczęła się w Rybniku: Lidia Grychtołówna - pianistka, Piotr Paleczny - pianista, Adam Makowicz- pianista jazzowy i Henryk Mikołaj Górecki - kompozytor.

- Bracia Szafrankowie to muzyczny symbol Rybnika. Mówi się nawet, że byli dla Rybnika tym, czym rodzina Straussów dla Wiednia – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Efekty ich działalności pedagogicznej i podjęte przed laty inicjatywy są w mieście żywe do dziś, zajmując ważne miejsce w kulturalnym pejzażu naszego miasta – podkreśla prezydent.

Z prośbą do Prezydenta Miasta Rybnika o upamiętnienie w przestrzeni miejskiej Karola i Antoniego Szafranków, wybitnych muzyków i pedagogów, których działalność artystyczna i organizacyjna stoi u źródeł aktywności i sukcesów środowiska muzycznego w Rybniku, zwróciło się Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków w Rybniku. Uchwałę w tej sprawie rybniccy radni podjęli na majowej sesji rady miasta.

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2018-11-21
  15:30:18

  Dobrze, że cała uroczystość odbędzie się jutro przed południem, a nie po południu po obiedzie prezydenta Kuczery :)

  Sam pomysł pomnika w tym miejscu to bardzo dobra inicjatywa - oby w mieście powstało więcej takich pomników ludzi związanych z Rybnikiem.

 • ~trywialny 2018-11-21
  16:23:47

  A co tam bracia Szafrankowie, ja bym postawił pomnik naszego Jaśnie Panującego nam Prezydenta na rowerze oczywiście wyrzucającego za siebie prawo jazdy. To dopiero „Ulotność”

 • ~tomek325i 2018-11-21
  16:38:28

  Tych wszystkich komentarzy się już czytać nie da. Pewnie co drugi z Was który wypomina prezydentowi incydent z niedzieli sam po robocie i obiedzie wali browary do brzucha a komuś wypomina błąd. Popełnił głupstwo, jest tego świadomy bo się do tego Publicznie przyznał - na co 99% z Was nie miałoby odwagi ale co tam, siedzicie na komputerami to można wytykać palcem błąd ZWYKŁEGO człowieka takiego jak każdy z Nas. Nigdy bym nie przypuszczał że tyle ideałów na tym portalu przesiaduje...


  A co do pomnika, fajny pomysł upamiętnienia braci Szafrankow którzy mieli bardzo duży wkład w ognisko muzyczne w Rybniku:)

 • ~trywialny 2018-11-21
  17:08:23

  ~Tomek325i może i wale browary ale wtedy wiem że za „kółko” nie wsiąde. Jak pije to wiem, że na drugi dzień mogę cały dzień odpocząć a jak już gdzieś imprezuję z alkoholem to jeszcze przed imprezą wiem jakiego transportu do domu będę używał. Przyznał się? A miał jakieś inne wyjście? Błagam Cie tu się nie ma do czego przyznawać - poprostu starał się gasić pożar który dopiero co się rozpalał. Kombinował z krwią żeby ugrać na czasie a nie żeby wynik był wiarygodny- takim twierdzeniem pokazuje że obywateli ma za idiotów. Badanie legalizowanymi urządzeniami badającymi wydychane powietrze też jest wiarygodne i dokładne. I nie mów mi proszę że każdy zwykły człowiek może jeździć nawalony autem bo właśnie przez takie myślenie „każdemu może się przytrafić” ginie w tym kraju tyle osób. Niestety każdy piastujący urząd państwowy powinien być bez skazy, powinien być wzorem. Dlatego takie osoby narażone są nie tylko na to że zostaną ukarane przez sąd ale także ukarane poprzez utratę stanowiska i społeczne napiętnowanie. Ja nie rokuje jaki będzie wynik tego badania natomiast uważam że po tej konferencji na której sam oświadczył że pił a potem jechał co jest społecznie naganne powinien podać się do dymisji a tym bardziej kiedy teraz jego macierzysta partia tak wytyka przeciwnikom brak moralności. Wszyscy popierający PO już chcieliby żeby sprawa ucichła- irytują ich takie komentarze. Mam nadzieje że nie ucichnie i każdy dopóki ten człowiek nie poda się do dymisji powinien przy każdej możliwej okazji przypominać mu o tej sytuacji. Tak to już w życiu bywa że za swoje błędy trzeba płacić nawet wysoką cenę. Ciekawe co byś mówił jakby kogoś z twojej rodziny zabił, zranił albo chociaż zniszczył ci samochód.

 • ~Mariusz Grodecki 2018-11-21
  17:12:22

  26 52

  ~tomek325i mają komleksy , manie mniejszości lub nudne i smutne życie.

 • ~trywialny 2018-11-21
  17:24:02

  48 18

  ~Mariusz Grodecki dziwię się Twojemu wpisowi bo nie uważam Cię za osobę która uważa, że za popełnione błędy najlepiej nie odpowiadać. Uważam i mam nadzieję, że się nie mylę ale w chwili obecnej jesteś osobą która uważa żeby tych błędów się wytrzegać i unikać. Ja nie twierdzę, że błędów życiowych nie popełniamy bo każdy z nas popełnia takie czy inne błędy ale uważam że konsekwencje życiowych wyborów powinniśmy przyjmować na klatę. Ludzie gadają i będą gadać a tym bardziej gdy popełnia błąd ktoś kto powinien reprezentować wysokie standardy moralne i nie tylko.

 • ~Mariusz Grodecki 2018-11-21
  17:30:09

  16 43

  Uderz w stół a nożyce się odezwą.

 • ~ 2018-11-21
  18:26:49

  42 1

  Wreszcie jakas sensowna instalacja! Fajnie :)

 • ~Piotr Czaja 2018-11-21
  18:53:45

  37 8

  nalezy sie Szafrankom a nie trollom

 • ~tomek325i 2018-11-21
  20:28:13

  22 10

  @trywialny - nikt nie jest idealny i Ciebie to też dotyczy. Dzisiaj błędów nie popelniasz ale nigdy nie wiesz co się stanie...

 • ~modelT 2018-11-21
  22:44:52

  38 0

  Przynajmniej jedna wesoła i pozytywna wiadomość w tym tygodniu pomnik braci Szafranków. To mi się podoba : )

 • ~kierowca bombowca 2018-11-22
  07:33:01

  7 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~templariusz 2018-11-22
  08:19:40

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2018-11-22
  11:03:51

  7 2

  ~tomek325i 2018-11-21 16:38:28"
  Pewnie co drugi z Was który wypomina prezydentowi incydent z niedzieli sam po robocie i obiedzie wali browary do brzucha a komuś wypomina błąd. " nie mierz innych swoją miarą
  " wytykać palcem błąd ZWYKŁEGO człowieka" nie zwykłego, tylko wybranego w drodze zaufania publicznego, urzędnika samorządowego, będącego w pracy, szkoda, ze nie dostrzegasz różnicy, (ja i większość czytelników w pracy nie piję, ale jakby złapano nas "po kielichu", to mamy z automatu zwolnienie dyscyplinarne, a tutaj "nic się nie stało")

 • ~ 2018-11-22
  19:26:27

  2 1

  ~siwy-rybnik - Ja jestem związany z Rybnikiem od 55 lat , też chcę pomnik.

 • ~orient 2018-11-22
  22:22:46

  3 1

  Nareszcie zaczynamy jakoś honorować wartościowych dla miasta obywateli. Bardzo dobry pomysł.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2344