zamknij

Wiadomości

Lata w więzieniu i dożywocie na pojazdy. Rafał Szombierski skazany!

2021-11-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj (9 listopada) w Sądzie Rejonowym w Rybniku zapadł wyrok. Były żużlowiec Rafał Szombierski usłyszał, że w więzieniu spędzi ponad 9 lat. Dostał też dożywotni zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych. Sąd zdecydował też, ile jeszcze musi zapłacić na rzecz poszkodowanej Beaty Leśniewskiej. Wyrok jest nieprawomocny.

Reklama

Szumina usłyszał wyrok

Na poprzedniej rozprawie (28 września) miał zapaść wyrok ws. Rafała Szombierskiego. Sędzia zdecydował jednak poznać opinię jeszcze jednego biegłego, który miał ocenić jaki skutek dla zdrowia poszkodowanej miał wypadek. Krótko – zaważył na całym jej życiu.

Sędziemu Krzysztofowi Fojcikowi nie pozostało więc nic innego, jak wydać wyrok. Uznał Rafała Szombierskiego winnym popełnienia zarzucanych mu dwóch czynów:

- spowodowania wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, wskutek czego poszkodowana doznała ciężkich obrażeń ciała;

- oddalenia się z miejsca zdarzenia bez udzielenia pomocy pani Beacie, choć znajdowała się w położeniu bezpośredniej utraty zdrowia i życia.

Sąd wymierzył byłemu żużlowcowi karę łączną 9 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności. Orzekł dodatkowo zapłaty 50 tys. złotych na rzecz pokrzywdzonej. Szumina nie może już do końca życia prowadzić jakichkolwiek pojazdów mechanicznych. Musi ponadto zapłacić 10 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zaliczył poandto na poczet kary pobyt oskarżonego w areszcie. Wśród zobowiązań finansowych jest jeszcze zapłata 1512 złotych dla oskarżycielki posiłkowej Beaty Leśniewskiej. Pieniądze ma otrzymać również Skarb Państwa – 600 złotych z tytułu opłat, 16 tys. złotych na wydatki.

Sąd uznał, że powyższe okoliczności z pewnymi modyfikacjami zostały w toku rozprawy udowodnione. Na materiał składają się opinie biegłych, opinie dotyczące stanu technicznego pojazdu, rekonstrukcja przebiegu zdarzenia, badania toksykologiczne, dokumentacja czynności procesowych, opinie psychiatryczne oskarżonego, które nie zostały skutecznie zakwestionowane przez obronę – wymieniał sędzia Krzysztof Fojcik.

Sąd miał także na uwadze zeznania świadków.

Opisali zachowanie oskarżonego bezpośrednio po zdarzeniu, w ocenie sądu zeznania nie potwierdzają, by oskarżony mógł czuć się zagrożony przez osoby na miejscu zdarzenia i to miałoby być powodem oddalenia się. Wskazują, że oskarżony miał przynajmniej możliwość zorientować się o stanie pokrzywdzonej, ustalić, czy wezwana została pomoc medyczna – dodał.

Sąd zaznaczył, że Rafał Szombierski przyznał się do winy. Wszystkie dowody uznał za wiarygodne i wzajemnie uzupełniające się.

Prokuratura chciała 13 lat więzienia

Krzysztof Fojcik przechodząc do wyroku wyjaśnił, że na wymiar kary ma przede wszystkim wpływ pełny stopień winy oskarżonego i nie ujawniono żadnych okoliczności łagodzących. Dlaczego więc sędzia nie przychylił się do wniosku prokuratury o skazaniu Szombierskiego na 13 lat? Zwrócił bowiem uwagę, że były żużlowiec był niekarany, otrzymał pozytywną opinię od klubów sportowych i zakładu karnego. Poza tym przeprosił za swój czyn i zachowanie.

Sąd nie przychylił się do wniosku obu stron – kary byłyby zbyt surowe albo zbyt łagodne. Nie realizowałyby dyrektywy kary adekwatnej do stopnia szkodliwości społecznej czynu oskarżonego – wyjaśnił sędzia.

Ireneusz Leśniewski – ojciec pokrzywdzonej Beaty po zakończeniu procesu powiedział:

Najważniejsze jest to, że został dożywotnio pozbawiony prawa do prowadzenia pojazdów. Jeżeli chodzi o wysokość kary, mam swoje zdanie. Żadna kara krzywdy nie naprawi. Chodzi o to, by było to nieuchronne.

Pełnomocnik Beaty Leśniewskiej nie komentował wyroku. Wykona dalsze kroki po konsultacji z pokrzywdzoną.

Wiemy natomiast, że obrona Rafała Szombierskiego najprawdopodobniej będzie odwoływała się od wyroku.

Ostateczną decyzję podejmie klient. Wyrok jest nadmiernie surowy. Takie wyroki zapadają co do najpoważniejszych przestępstw przeciwko życiu i mieniu. Czekamy na pisemne uzasadnienie sądu i podejmiemy dalsze kroki – powiedział nam Bartosz Kierkowski, aplikant adwokacki Kancelarii Adwokackiej Jarosława Recka.

Wyrok jest nieprawomocny. Sąd nie zgodził się na uchylenie aresztu dla oskarżonego do czasu uprawomocnienia się wyroku.

---

Przypomnijmy, 24 marca 2020 roku na ul. Raciborskiej w Rybniku doszło do tragicznego wypadku. Pijany kierowca – były żużlowiec Rafał Szombierski (za pośrednictwem kancelarii adwokackiej wyraził rok temu zgodę na publikację imienia i nazwiska) wyprzedzał inne auto z dużą prędkością. Nie zauważył, że z naprzeciwka jedzie Beata. Leśniewska Czołowe zderzenie, kierowca ucieka z miejsca wypadku. Policjanci zatrzymali go niedługo później. Miał prawie 2 promile alkoholu we krwi. Policjanci podawali, że uciekł z miejsca zdarzenia, nie chciał poddać się kontroli na zawartość alkoholu i podawał fałszywe dane.

>>Zderzenie czołowe na Raciborskiej. Kierowca uciekł z miejsca wypadku<<

>>Czołówka na Raciborskiej. Sprawcą były żużlowiec (zdjęcia)<<

---

Rafał Szombierski wyraził zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska oraz wizerunku.

Oceń publikację: + 1 + 88 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~HajerPrzodowy 2021-11-09
  16:04:51

  67 6

  Oby wyrok się utrzymał w apelacji.

 • ~Longina b 2021-11-09
  16:10:34

  77 11

  wyrok niezbyt surowy,ale rozsądny.

 • ~norton 2021-11-09
  16:44:18

  85 15

  To za ile wyjdzie? Już za 2 lata za dobre sprawowanie?
  A dziewczyna do końca swoich dni będzie zmagać się z trudami życia dzięki krzywdzie, której dokonał pijany bandyta...

 • ~Abisall 2021-11-09
  17:25:19

  57 3

  "Ostateczną decyzję podejmie klient"
  Teraz dopiero zobaczymy na ile te "uznanie swojej winy" u Szombierskiego jest prawdziwe, a na ile to zwykłe wicie się jak w oczy zajrzała wizja sporej odsiadki. Naprawdę jestem bardzo ciekaw decyzji skazanego.
  A co do kwoty 50 tysięcy zł dla pokrzywdzonej - "ciekawe" wyliczenie w świetle tego jakie koszty poniosła i w dalszym ciągu będzie ponosić pani Beata i jej rodzina...

 • ~Abisall 2021-11-09
  17:37:10

  51 6

  Osobna sprawa to, jaki wedle słów pana sędziego:
  "Sąd nie przychylił się do wniosku obu stron – kary byłyby zbyt surowe albo zbyt łagodne. Nie realizowałyby dyrektywy kary adekwatnej do stopnia szkodliwości społecznej czynu oskarżonego"
  jest stopień szkodliwości społecznej tego co zrobił Rafał Szombierski?
  Jazda na ciężkiej bani, w kraju w którym jazda na podwójnym gazie jest od lat wielkim społecznym problemem i "ucina" się 1/4 z maksymalnego wymiaru kary mimo że " nie ujawniono żadnych okoliczności łagodzących"? Bo co, bo dobrze o pijusie w pierdlu mówią?

 • ~rosthost1 2021-11-09
  20:06:40

  52 2

  50 tys za kalectwo do końca życia? Trzymamy kciuki aby poszkodowanej nie zabrakło pieniędzy na najlepszą rehabilitację. Jeśli trzeba to sądzić sprawcę z powództwa cywilnego o dalsze kwoty na leczenie.

 • ~ 2021-11-09
  22:07:29

  9 34

  Panie rosthost1,to i tak duużo,bo zabici na drodze nie dostają ani centa,a wielu chodzi PO wolności.

 • ~dzideq 2021-11-09
  22:36:53

  18 10

  Dobrze .że te czerwone sądy dały choć taki wyrok| Bo też były uniewinienia za wypadki pijaków na drodze, a Ziobro obiecał odszkodowania od sprawców .Czekam
  Może kiedyś będzie normalnie

 • ~dzideq 2021-11-09
  23:17:21

  13 8

  ps. dalej nie wiemy od tzw. niezależnych dziennikarzy jaką karę dostał PPK za pijaństwo na drodze.

 • ~Onyx01 2021-11-10
  08:53:40

  23 2

  Jaki tam skazany? Sprawa stała się zbyt głośna, zbyt medialna żeby urwać jej łeb na tym etapie. Papuga kazała wystawiać zaświadczenia klubom w których startował to raz. Dwa była przeprowadzona przez niego licytacja na poszkodowaną, trzy przeprosił. To już drastycznie łagodzi wyrok. Odwoła się w kolejnej instancji i dostanie 5 lat. Na poczet kary zalicza mu obecna odsiadkę. Za dobre sprawowanie wyjdzie po 2 latach. W między czasie załamie się psychicznie, rozchoruje i sumarycznie w więzieniu przesiedzi pół roku maksymalnie rok. Sąd jak widać ma to głęboko w dupie o czym świadczy finansowe zadośćuczynienie dla poszkodowanej. Zakładam że te 50 tys zł wystarczy co najżywiej na pół roku dobrego rehabilitanta a gdzie reszta leczenia? Konsultacji? Farmakologii? Gdzie transport poszkodowanej z placówki do placówki? Gdzie opieka w domu? Podejrzewam jakieś pampersy, podkłady? Gdzie zostało wzięte pod uwagę pogorszenie warunków bytowych rodziny spowodowane utratą połowy źródła dochodu? Przecież ona ma dziecko. Ojciec będzie musiał mieć jakąś pomoc w opiece bo samej żony nie zostawi a dziecko trzeba wysłać do przedszkola czy szkoły. Ten wyrok to jawna kpina i plucie w twarz poszkodowanym. Szombierki pomimo iż pieniądze na pewno ma to nie zapłaci bo powie że utracił możliwość zarobkowania której z powodu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie może kontynuować. Pamiętacie wypadek sprzed kilku lat na początku roku gdy pijany i oo narkotykach facet posłał na tamten świat 5 osób? Pamiętacie wyrok? Jak nie to wam przypomnę. Do 15 lat pozbawienia wolności bo podciągnęli to pod katastrofę w ruchu lądowym. DO 15 LAT.. za 5 osób wyjdzie po 6 latach to temu dowalą 9? Chyba kpicie.

 • ~Jonek# 2021-11-10
  10:16:34

  10 3

  a nie lepiej by dac miejsce sprawiedliwosci i delikwentowi "zrobic" "tylko" to samo ? wtedy ten stan/ sytuacja w ktorym sie znajdzie uniemozliwi mu i prowadzenie aut i nie dopusci ze wyrzadzi kolejna bezmyslna szkode komus, wtedy nie trzeba bedzie typa utrzymywac z podatkow w pudle, bedzie sie musial leczyc ... sam , choc moze nie , bo wtedy pewnie utraci swiadomosc samobytu i bedzie mial "latwiej" ... nie beda go dreczyc wyrzuty sumienia ....

 • ~Harry Keogh 2021-11-11
  00:24:28

  9 1

  Odszkodowania to powinno być minimum pół miliona, 50 tys. zarabia w rok robotnik na budowie, co ten sędzia wciąga? Kara finansowa powinna być jak najbardziej dotkliwa i pokrywać koszty życia na min. 10 lat.

 • ~rybniczanin1980 2021-11-18
  15:40:10

  0 0

  "Najważniejsze jest to, że został dożywotnio pozbawiony prawa do prowadzenia pojazdów."
  no nie do końca... po 10 latach może się ubiegać o dopuszczenie możliwości jazdy z blokadą alkoholową

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2651