zamknij

Wiadomości

Burzliwa dyskusja na sesji. Radni chcą zmienić sytuację górnictwa

2014-01-17, Autor: dk
W minioną środę podczas sesji Rady Miasta Rybnika radni podjęli uchwałę o apelu do Ministra Gospodarki Wicepremiera Janusza Piechocińskiego w sprawie pogarszającej się sytuacji Kompanii Węglowej. Apel wywołał dość burzliwą wymianę zdań i pociągnął za sobą kolejne apele i prośby.

Reklama

Władze miasta zdecydowały się zareagować na to, co dzieje się w polskim górnictwie. Po niepokojących głosach, o tym, że Kompania Węglowa planuje zwolnienia w sektorze administracyjnym oraz łączenie kopalń, włodarze postanowili wysłać apel do Ministra Gospodarki Wicepremiera Janusza Piechocińskiego. W liście chcą zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na węgiel, głównie w energetyce, a także na ewentualne konsekwencje wprowadzenia planu naprawczego KW. – W tym apelu chcemy pokazać, że energetyka i górnictwo są bardzo powiązane. Pokazaliśmy, że w takim mieście jak nasze, zapotrzebowanie na węgiel jest ogromne – tłumaczył radnym wiceprezydent Michał Śmigielski.

Apel jednak wywołał prawie godzinną dyskusję pomiędzy radnymi. Przeciwni tego typu inicjatywie byli radni Platformy Obywatelskiej, którzy twierdzą, że choć górnictwo jest i będzie ważnym elementem życia gospodarczego Górnego Śląska, to podjęcie takiej uchwały nie ma większego znaczenia. – Nie uzdrowi to sytuacji w Kompanii Węglowej, która jest bez wątpienia trudna. Naszym zdaniem władze niepotrzebnie zajmują się polityką, której powinniśmy jako radni unikać jak ognia. Widzimy również pewną niekonsekwencję – władze miasta mocno zabiegały o opodatkowanie podziemnej infrastruktury górniczej, co jeszcze bardziej zachwiałoby sytuacją finansową górnictwa. Ten scenariusz nie wszedł co prawda w życie, ale bardzo mocno za nim lobbowano – komentował Piotr Kuczera, szef klubu radnych PO.

Radni jednak na tym nie zakończyli wymiany zdań – głos zabrali jeszcze: Bronisław Drabiniok (PO), Zygmunt Gajda (BSR), Henryk Ryszka (BSR), Krzysztof Szafraniec (PO), Stanisław Jaszczuk (PiS), Krystyna Stokłosa (PO), Benedykt Kołodziejczyk (PO), Henryk Cebula (PiS), Jan Mura (BSR), Michał Chmieliński (BSR) i znów Bronisław Drabiniok (PO) i Zygmunt Gajda (BSR). Dyskusję zakończył Kazimierz Salamon (BSR), który poprosił o zamknięcie obrad na tą uchwałą.

Ostatecznie uchwała została przyjęta - „za” głosowało 14 radnych, a 10 wstrzymało się od głosu.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~exitcosmo 2014-01-17
  12:48:51

  15 0

  Uchwała o apel ... Brzmi komicznie.

 • ~pz2 2014-01-17
  13:23:28

  22 0

  Obudziło się Towarzystwo Wzajemnej Adoracji i przegłosowało uchwałę nie mającą znaczenia dla nikogo :) Większość z nich nie ma pojęcia o górnictwie ale dla poklasku i zdobycia zaufania wśród wyborców trzeba było się odezwać na forum miasta. Prawda jest taka Kompania tonie w długach więc zarówno łączenie kopalń, utrata niektórych przywilejów jak i sprzedaż jednej z nich może pozwolić na uniknięcie bankructwa. Słowa wiceprezydenta Michał Śmigielskiego...."Pokazaliśmy, że w takim mieście jak nasze, zapotrzebowanie na węgiel jest ogromne" może i jest prawdą ale tak naprawdę największa firma zaopatrująca się w węgiel w naszym regionie czyli EDF nie korzysta z rodzimego węgla z Kompanii Węglowej tylko podpisuje długoterminowe umowy o dostawę węgla z...Bogdananką :/ Może w tym wypadku Towarzystwo Wzajemnej Adoracji powinno zmienić adresata tej uchwały :)

 • ~Tomek_81 2014-01-17
  13:33:19

  11 0

  Cały ten apel minister i Kompania Węglowa potraktuje jako spam i tyle z tego będzie. Naszym doświadczonym samorządowcom po kilkunastu latach rządzenia wydaje się że wszystko mogą. Nie ma w mieście innych problemów których rozwiązanie faktycznie od nich zależy?

 • ~notosru 2014-01-17
  13:43:12

  0 12

  ~Tomek_81 jak Ty myslisz że kłopoty KwK Chwałowice nie dotyczą miasta Rybnik.To idź z tąd ! Ciulu !

 • ~idasmw 2014-01-17
  13:48:11

  27 0

  Firmy ( takie jak EDF ) rządzą się ekonomią - kupuja tam gdzie taniej. Niech KW opuści cenę węgla zamiast trzymać ją na zwałach to EDF będzie kupowac u nich. To raz, a dwa... to może jedna trzeba by ograniczyć administrację... po co utrzymywać tam panie które nie mają czasu wypisać zaświadczenia górnikowi bo są zajęte klachaniem z koleżankami przy kawusi i ciasteczku, co niektórzy zapomnieli ,że to już nie lata '70 czy '80-te.
  Ciekawe gdzie byli panowie radni jak szpital zamykał pralnię bo taniej jest wyprać szpitalną bieliznę w Krakowie, potem przewieźć do Wrocławia by poprasowali...

 • ~SMOLNA 2014-01-17
  13:49:33

  5 0

  Apel nic nie da to ekonomia rozwiąże ten problem. Polecam Radzie Miasta zająć się problemami bardziej lokalnymi: www.smolna.rybnik.pl/2014/01/informacja-rady-dzielnicy-w-sprawie.html Kolejny market?

 • ~Tomek_81 2014-01-17
  13:51:37

  8 0

  ~notosru~ Naucz się czytać ze zrozumieniem a potem wyzywaj innych. Napisałem że tracą czas i nikt tego nawet nie będzie czytał. Nie odpowiem ci epitetami chociaż na to zasłużyłeś.

 • ~cerberus 2014-01-17
  13:57:25

  2 0

  ~notosru~ nie przejmuj sie cala brac gornicza ma problemy z interpretacja najprostszych tekstow i potem sa afery bo nie rozumieja co sie do nich mowi :-)

 • ~Jan R. 2014-01-17
  15:15:45

  8 0

  A tak na marginesie, ciekawe czy Kompania Węglowa się obstoi? Jakoś nikt nie chce zostać jej prezesem, być może branża czuje pismo nosem. Wydaje mi się, że dyrektorzy poszczególnych kopalń woleliby, by im nikt nie przeszkadzał. Ale być może w przypadku likwidacji Kompanii któraś z KWK musiałaby zostać zamknięta, zapewne ta, która miałaby najwyższe koszty wydobycia.

 • ~ 2014-01-17
  19:28:01

  4 0

  Komuna .I obawiam się ,że nigdy się nie skończy.

 • ~martin75fm 2014-01-17
  21:13:03

  0 0

  Od kiedy to Kompania Węglowa jest własnością miasta? Co radnych interesuje prywatna spółka w dodatku spółka akcyjna. Jeśli KW s.a. jest nierentowna to musi ogłosić upadłość. Nie ma innych firm gdzie płacą 13 czy też 14 wypłat w roku który ma 12 miesięcy a do tego węgiel i inne dodatki.

 • ~Maalibu 2014-01-17
  22:00:00

  10 0

  Szanuje Górników, ale prawda jest taka że 50% załogi to "pracownicy kopalni pobierający miesięczną pensje" Górnictwo dla górników przez duże G! SZCZĘŚĆ BOŻE!

 • ~zorza54 2014-01-18
  08:08:19

  0 0

  Kiedy w końcu politycy zrozumieją, że nie mają wpływu na zasady jakimi rządzi się wolny rynek. Choćby na głowie stawali to niczego nie zmienią. PR i populizm w jednym.

 • ~qwerty 2014-01-19
  09:28:19

  1 0

  Jesli KWSA rzeczywiscie w kilka lat przeprowadzi restrukturyzacja w sposob, jaki zapowiada, to w Rybniku zniknie kilka tysiecy miejsc pracy w kopalniach (ktore lacznie zatrudniaja ok. 10 tys. ludzi), a srednia pensja w Rybniku (po zniknieciu kilku tys. najlepiej platnych miejsc pracy) zrowna sie ze srednia pensja w Zorach. W 2012 bylo to: Rybnik - 3459PLN, Zory 3224PLN.

 • ~orient 2014-01-19
  13:34:38

  2 0

  Zbliża się kampania wyborcza toteż politycy i samorządowcy będą co raz bardziej rozrabiać i przypominać społeczeństwu że istnieją i dbają o interesy wszystkich. @qwerty a gdzie takie coś usłyszałeś? Przecież nawet w najgorszych planach restrukturyzacji KW mowa jest o wygaszaniu zakładów w Piekarach i Brzeszczach i zwolnieniu części administracji. Nie ma planowanych zwolnień wśród typowych górników. A kilka dni temu chyba Radio 90 podawało informację że zwolnień może w ogóle nie być bo przedstawiciele kompanii dogadali się ze związkowcami i poszukali oszczędności w 14-kach i jakichś funduszach. KW, JSW, EDF, szkoły, urzędy, służba zdrowia czy policja to przykłady najbardziej stabilnych pracodawców dla mieszkańców Śląska.

 • ~rybnikauer2013 2014-01-20
  01:29:36

  2 0

  Jakim cudem głos w tej dyskusji zabierał pan "prezes wszystkich prezesów" - czyli p. Jaszczuk? Wg ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (art.24. f) od pewnego czasu w ogóle nie powinien być radnym! Jest przecież Prezesem Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, czyli - jeśli nadal pozostaje radnym Rybnika - łamie przepisy ustawy, które mówią:" Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przed-stawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.". ... ;) ... Ale... właściwie, to "czemu nie"?... :) Rok temu p. Jaszczuk zatrudniał "u siebie" - czyli w Rybnickiej Szkółce Piłkarskiej (jest tej "Szkółki" prezesem) innego pana - Gabriela Cyrulika, który w tym samym czasie zasiadał w ... Komisji Rewizyjnej RSK.... ;) Oj! Lubię ja pan Jaszczuka za "oczytanie" i wprowadzanie literatury w życie! W powieści Orwella: "Folwark zwierzęcy" pada takie hasło wysmarowane na ścianie przez świnie: "WSZYSTKIE ZWIERZĘTA SĄ RÓWNE... - ALE NIEKTÓRE SĄ RÓWNIEJSZE OD INNYCH".... Za to nowoczesne podejście do prawa, czyli rezygnację z rzymskiej zasady: "dura lex, set lex" na rzecz znacznie bardziej nowoczesnej formułki: "rączka rękę myje"... SZACUN...

 • ~hardmark 2014-01-20
  13:20:12

  1 0

  Cała uchwała jest mniej warta niż papier i tusz zużyty do wydrukowania.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920