zamknij

Wiadomości

„Juliusz” zmieni właściciela? Miasto podjęło już pierwsze kroki

2015-01-27, Autor: bf
Co będzie ze starym, niszczejącym szpitalem „Juliusz”? Temat modernizacji kompleksu był w ostatnim czasie często poruszany, jak choćby podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Dowiedzieliśmy się, że obiekt, który należy obecnie do starostwa powiatowego chciałby wkupić magistrat. Co miałoby tam powstać?

Reklama

Rybnicki magistrat chciałby pozyskać dawny rybnicki szpital znajdujący się pomiędzy ulicami 3 Maja i Klasztorną. W tym celu prowadzone są rozmowy ze starostwem, który jest aktualnie właścicielem obiektu. 20 stycznia w urzędzie miasta doszło do spotkania marszałka województwa śląskiego z prezydentem Piotrem Kuczerą i starostą Damianem Mrowcem

Samorządowcy zwiedzili budynki dawnego szpitala „Juliusz” oraz omawiali możliwości wspólnego ubiegania się o unijne dofinansowanie na remont tego zabytkowego obiektu przez Rybnik i powiat rybnicki. - Na pewno jest to budowla, którego stan musi budzić niepokój każdego rybniczanina – wyjaśnił prezydent Kuczera. Kiedy doszłoby do przejęcia zabytku i za jaką kwotę? Szczegóły są jeszcze nieznane. – Do tego zadania trzeba się bardzo solidnie przygotować, to nie kwestia tylko remontu, ale utrzymania. Na dzień dzisiejszy mamy testament Juliusza Rogera, który wskazywał na funkcje społeczne szpitala. Dlatego też moim zdaniem powinna zostać ona zachowana – dodał prezydent Rybnika.

Co ze stowarzyszeniami (jak np. Rybnik Nasze Miasto, „Oligos”, Hospicjum Domowe oraz „My Dzieciom”), które również chcą ożywić „Juliusza”? Włodarz naszego miasta zdradził, że jeżeli magistrat wszedłby w taki projekt, to właśnie przy współpracy z powyższymi organizacjami.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Arteks 2015-01-27 09:54:16

  Skoro Starostwo ogłosiło kiedyś z takim impetem zagospodarowanie Juliusza, a marszałek przekazał szpital zamiast miastu, starostwu - po co ta nagła zmiana? Zastanawiam się czy Starosta Mrowiec dopiero teraz kapnął się że sprawa go przerosła czy też od początku wiedział że to niemożliwa sprawa do realizacji przez powiat ale robił dobry uśmiech do złej gry... A Juliusza szkoda, to naprawdę świetnie położony i piękny obiekt.

  27 0
 • ~Max 2015-01-27 10:34:49

  Niech ratują jak najszybciej ten zabytek!! Żal mi kaplicy gdzie w oknach sa wsadzone płyty OSB;pewnie wandale juz zniszczyli witraże!!

  30 0
 • ~ 2015-01-27 15:23:04

  Budynki wraz z całą infrastrukturą należy jak najszybciej zagospodarować. Od kilkunastu lat nie remontowane są w bardzo złym stanie technicznym. Marszałek powinien cały teren przekazać miastu bo z góry było wiadomo, że powiat się z tym nie poradzi. Juliusz to historyczne miejsce położone w centrum i powinien być piękną wizytówką naszego miasta.
  Henryk

  14 0
 • ~ 2015-01-27 16:15:29

  A co z "bajkowym" projektem Pana Larysza ? Przecież miał takie świetne wizje. Przegrał wybory i co ? Koniec bajki ?

  6 0
 • ~arszenik 2015-01-27 20:08:16

  Osobiście mi jest wstyd, że miasto Żory ma takie Hospicjum im Jana Pawła,a Rybnik nie .

  7 0
 • ~Kurz 2015-01-28 00:58:47


  Niechby się tam osiedlili,
  ( To jest moje zdanie ),
  Zakonnicy Bonifratrzy,
  Albo Kamilianie.

  Musi dalej ten zabytek
  Spełniać swe zadanie.
  Jeśli pierwej był szpitalem,
  Niechże nim zostanie..

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 999