Zwyciężyli zawodowcy

2003-12-29, Autor:
Organizowana w niedzielę, 28 grudnia, przez Stowarzyszenie Przyjaciół Koszykówki "Dwutakt" Gala Rybnickiej Koszykówki przyciągnęła na halę ZSE w Rybniku nadkomplet publiczności.

W niedzielne popołudnie na widowni zasiadło ponad 900 kibiców oczekujących sportowego widowiska. Gwoździem programu Gali był mecz koszykówki pomiędzy gwiazdami Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki RALK, a grającymi pod szyldem Gwiazd Rybnickiej Koszykówki, zawodowymi koszykarzami związanymi z Rybnikiem. W skład tej drużyny m.in. reprezentanci Polski: Marcin Sroka (Stal Gipsar Ostrów Wlkp.) i Mirosław Frankowski (Pogoń Ruda Śl.) oraz olimpijczyk Justyn Węglorz, a trenerem został znany szkoleniowiec Kazimierz Mikołajec.
Rozpoczęcie meczu poprzedziło uroczyste otwarcie połączone z występami grupy majoretek z MDK w  Niedobczycach.
Drużyny rozpoczęły spotkanie w bojowych nastrojach, o czym świadczyła twarda obrona w pierwszych minutach. O dziwo lepiej zaczęli amatorzy, którzy prowadzeni przez doświadczonych T. Mularskiego i D. Atłachowicza, zakończyli pierwszą kwartę z kilkunastopunktową przewagą. Jednakże już w drugiej kwarcie do  głosu doszli zawodowcy, którzy za sprawą świetnie penetrującego strefę podkoszową M. Frankowskiego, zaczęli odrabiać straty. W tym okresie zaczęła się uwidaczniać przewaga wzrostu zawodników ligowych, a walka na tablicach została zdominowana przez  trójkę: Molski - Predecki - Węglorz. Pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 54:55 dla Gwiazd Koszykówki.
Trzecia kwarta to wyrównana walka, jednak ze wskazaniem na ligowców, wśród których najlepiej prezentowali się młodzi: S. Grabiec oraz M. Kuna oraz rozkręcający się z  minuty na minutę Marcin Sroka. Natomiast w czwartej kwarcie bezdyskusyjne panowali już zawodowi gracze, których prowadzili: rozgrywający M.Frankowski i skrzydłowy M. Sroka. Ten ostatni popisywał się efektownymi wsadami. Dorównać im się starał najlepszy wśród gwiazd RALK Michał Heliosz, zdobywca 28 punktów. Mecz zakończył się ostatecznie wygraną Gwiazd Rybnickiej Koszykówki 113:98, a  najlepszym zawodnikiem został wybrany efektownie grający Mirosław Frankowski. Zwycięzcą pokazowego konkursu wsadów został Przemysław Szymański, a konkursu rzutów za trzy Paweł Świderski.