zamknij

Wiadomości

Zima zaskoczyła drogowców? Czytelnicy: śnieg miejscami zalega nawet na drodze R-P (zdjęcia)

2022-12-11, Autor: 

Zima zaskoczyła kierowców, mimo zapowiedzi synoptyków? Zdaniem wielu naszych Czytelników – tak, choć są i tacy, którzy wskazują na niedostateczne umiejętności samych kierowców. Niemniej informują, że niebezpiecznie może być nawet na drodze tak ważnej, jak rybnicki odcinek Racibórz-Pszczyny. Co na to RSK?

Reklama

Zima zaskoczyła drogowców, czy kierowców? Zdania są podzielone. Nasi Czytelnicy wskazują na drogi, na których zalega śnieg, błoto pośniegowe, czy lód. To dotyczy nawet jednej z ważniejszej trasy w Rybniku – drogi Racibórz-Pszczyna:

Droga Racibórz-Pszczyna - dumą Rybnika. W niedziele o 10:30 zasypana śniegiem i papką, nic nie odśnieżone, sam Rybnik to samo. A Żory pięknie odśnieżane od rana – pisze do nas Czytelnik Łukasz i dorzuca zdjęcie.

My również jechaliśmy po południu drogą R-P. Faktycznie, miejscami na jezdni zalega śnieg. Szczególnie dużo jest go przy zjazdach na węzłach. Mimo że trzeba zachować ostrożność, znalazło się kilku śmiałków, którzy postanowili „przygazować” lewym pasem. Właśnie na tę kwestię zwracają uwagę inni nasi Czytelnicy:

- Niech sypie śnieżek. W to chodzi w zimie, a jak ktoś nie umie jeździć i nie ma zimówek, to na autobus

- Znowu zima zaskoczyła kierowców. Kto by się spodziewał 2 cm śniegu w połowie grudnia. Może czas na obowiązkowe zajęcia na płycie poślizgowej dla każdego kierowcy?

- I pomyśleć, że kiedyś kierowcy potrafili jeździć bez żadnych systemów bezpieczeństwa przy "trochę" większej ilości śniegu

- Dla wszystkich wpadających w rowy przy dwóch centymetrach śniegu: ważniejsze niż kamera cofania, bluetooth i asystent parkowania w aucie są dobre zimowe opony. No i lepsza od kontroli trakcji jazdy jest kontrola własnej wyobraźni, a z tym ostatnio chyba coraz gorzej.

Co na Rybnickie Służby Komunalne? Od dyżurnego zimowego utrzymania dróg w Rybniku słyszymy, że drogowcy na pewno nie są zaskoczeni zimą.

Cały nasz sprzęt jest na drogach. Pługi jeżdżą, sypią solą. Na efekty trzeba jednak poczekać – słyszymy.

Uważajcie na drogach! Cały czas sypie śniegiem. Dodatkowo temperatura jest na minusie.

---

Przypomnijmy, że przeszło 467 kilometry dróg różnych kategorii odśnieżają Rybnickie Służby Komunalne w ramach Akcji Zima. W tym sezonie, do zimowego utrzymywania dróg mogą korzystać z zasobów ok. 700 ton piasku oraz ok. 1400 ton soli drogowej. Wyznaczonych jest 12 tras zimowego utrzymania dróg.

Akcja zimowa na drogach gminnych i lokalnych nie obejmuje terenów, których właścicielami są podmioty takie jak: spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, obiekty kulturalno-oświatowe i zakłady pracy oraz właściciele prywatnych dróg.

Wszelkie problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg zgłaszać można do RSK, pod całodobowym nr tel.: 32 43 29 560.

Łączna długość dróg w Rybniku, na których prowadzona jest akcja odśnieżania:

• krajowe - 17,5 km

• wojewódzkie - 37,4 km

• powiatowe - 104,8 km

• gminne - 307,4 km

Roboty przygotowawcze i zapasy materiałowe:

• rozwiezienie skrzyń z piaskiem i ich ustawienie

• rozwiezienie i ustawienie płotków przeciwśnieżnych
• wyposażenie pracowników w odzież ochronną zimową, sprzęt i narzędzia

Zapasy materiałów uszorstniających oraz środków chemicznych:

• sól drogowa - około 1 400 ton

• piasek płukany - około 700 ton

Jak wygląda odśnieżanie dróg w Rybniku?

• Drogi główne – czyli wjazdowe i wyjazdowe z miasta oraz wszystkie drogi, po których porusza się komunikacja miejska utrzymywane są przez sprzęt RSK. Wyjazd do odśnieżania na te drogi odbywa się bezpośrednio po wystąpieniu opadów, a pługo-piaskarki pozostają na swoich trasach, aż do ustąpienia opadów i do uzyskania pełnej przejezdności tych dróg. Do utrzymania dróg używana jest sól drogowa, a drogi te utrzymywane są na czarno, według II i III standardu utrzymania zimowego, co oznacza iż jezdnia jest odśnieżona i posypana na całej szerokości drogi. Dopuszczalne są natomiast odstępstwa od tych standardów informujące, że po ustaniu opadów śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać na drodze od 4 – 6 godzin.

• Drogami bocznymi, dojazdowymi w każdej dzielnicy oraz chodnikami zajmują się podmioty zewnętrzne wyłonione w drodze podyktowanej przepisami zamówień publicznych. Drogi te są utrzymywane według IV kategorii odśnieżania co oznacza, iż drogi utrzymywane są na biało, a miejsca gdzie ruch mógłby być utrudniony (tj. podjazdy, łuki) posypywane są piaskiem lub solą przez sprzęt RSK. W IV standardzie utrzymania dróg jezdnia odśnieżona jest na całej szerokości, jezdnia posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu. Dopuszczalnym odstępstwem od tego standardu, po ustaniu opadów śniegu jest występowanie śniegu i błota pośniegowego przez 8 godz., występowanie zasp przez 8 godz., występowanie dopuszczalnych przerw w komunikacji do 8 godz.

• Część chodników w mieście jest odśnieżana i posypywana również ręcznie przez pracowników RSK. Należy jednak pamiętać, że obowiązek utrzymywania chodników bezpośrednio przylegających do posesji ciąży na właścicielu tej posesji.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 66

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~ 2022-12-11
  17:24:29

  44 3

  RSK pracuje w nocy na dyzurach .
  W dzien prosze glowy nie zawracac.
  Smiech na sali.Troche puchu a tu juz przewrotki i paraliz.A co bedzie jutro...

 • ~ 2022-12-11
  17:31:21

  53 18

  kilka dni temu daliście foto kilku pajaców przy pługi cos w stylu "drogowcy gotowi do zimy" , zapasy soli, piachu , wozy grzeją do akcji, co gorsza 90% wpisów było w stylu dziękujemy im za super prace, za gotowość itd :)
  i co ?? jest niedziela, śniegu pare gramów, paraliż , maja w dupie to wszystko

 • ~Hopsasa 2022-12-11
  17:38:57

  57 11

  Jechałam dziś po rybniku po 13 i po 17 od strony gotartowic i potem paruszowca, mikolowskiej. NIE WIDZIAŁAM ani jednego pługu, solniczki czy piaskarki! Chodniki zawalone śniegiem, na drogach pod sniegiem lód! Jest -2 i pada deszcz, jutro będzie jeszcze piękniej!RSK niech w końcu skonczy kłamać, a prezydent niech się za nich bierze,a nie udziela w przedstawieniu! I nie przeczę,że niektórzy kierowcy przeginają,za tych też trzeba się wziąć!

 • ~ 2022-12-11
  18:03:50

  5 46

  Hopsasa daje Ci minusa za prezydenta :) on mozw sobie robic co chce w wolnej chwili :) reszta super

 • ~Barbara Lipko 2022-12-11
  18:11:23

  54 9

  wstyd !!!! ograbiać ludzi poprzez serwowanie im coraz większych podwyżek a drogi odłogiem leżą ,przeciez ludzie muszą do pracy rano jechać od tygodnia trąbią że będzie zła pogoda

 • ~rosthost1 2022-12-11
  18:36:58

  39 9

  ~Escape prezydent roli I tekstu uczył się podczas pracy w urzędzie więc tera śnieg na rybnickich drogach króluje.

 • ~dawiddawid 2022-12-11
  18:43:23

  19 40

  Jutro wszystko zasrane będzie solą. Z dzieckiem nie można na sankach do przedszkola bo wszędzie będzie sól i błoto. Kierowców ogarnia szal bo spadł śnieg. Do Afryki się wyprowadź jak ci śnieg na drodze przeszkadza. ? :D

 • ~ 2022-12-11
  18:47:00

  9 25

  rosthost1 - znacie sie? czy tak pierdolisz ? zeby pisac ?

 • ~WebAdmin 2022-12-11
  19:00:16

  36 2

  Wielu jest popisujących się brawurą, którzy najchętniej po lodzie by driftowali. Ci sami się prześcigają w walce o zmiany w jeździe w dopuszczalnej dawce po alkoholu. A jak ktoś nie da rady "to słaby i niech zostaje w domu"! Na rybnickich drogach na masową skalę urzednicy z UM pozbawieni wiedzy i wyobraźni umożliwili wjazd rowerom pod koła samochodów. Niech teraz wprowadzą warunki żeby samochody zatrzymywały się w miejscu a nie ślizgały po nieodśnieżanym w centrum miasta śniegu.

 • ~truman20 2022-12-11
  19:10:06

  52 3

  Rowerzyści tam pół biedy, bo w śniegu raczej nie jeżdżą. Cyrk to będzie na przejściach dla pieszych dzięki głupim przepisom. Droga hamowania na śniegu i oblodzonej jezdni z pewnością pozwoli na spokojne wyhamowanie przed zamyślonymi przechodniami, którzy za nic mają swoje zdrowie.

 • ~Kurt_Wallander 2022-12-11
  19:12:48

  29 4

  Obawiam się, że całe miasto tak wygląda a drogowcy czekają na poniedziałek. Za to po mieście czy parkingu po Tesco, jeździ niemało domorosłych drifterów...

 • ~romcost 2022-12-11
  19:19:14

  30 5

  A ja chciał bym zapytać, który idiota wpadł na tak genialny pomysł, aby na nieodśnieżone drogi w Rybniku sypnąć sól??? Dzięki temu pod warstwą śniegu powstała warstwa lodu a pp rybniku jeździ się jak po kocich łbach ...
  Dziś też jeździłem do Gliwic, żadnej piaskarki w Rybniku, jedna w Knurowie ...

 • ~Fidzi 2022-12-11
  20:09:15

  33 3

  Kiedy mandaty dla zarządców dróg za brak dbałości o ich przejezdność ?????
  Policja nie ma j...j, bo dla nich istnieje tylko i wyłącznie magiczne stwierdzenie: " kierowca nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze".

 • ~Fidzi 2022-12-11
  20:11:52

  32 3

  Dodam: dziś jeździłam po drogach Rybnika i powiatu, ale nigdzie nie było widać aktywności odśnieżarek, piaskarek, czy też innych służb mających obowiązek dbałości o stan dróg.

 • ~trewq92 2022-12-11
  20:27:06

  39 5

  Chciałem serdecznie pogratulować władzom miasta i RSK świetnego startu akcji zima. Miałem przyjemność po 16 przejechać się odcinkiem Niedobczyce-Elektrownia i nawet Raciborska wołała o pomstę do nieba. Śnieg, lód i zero soli. Jedynie na Budowlanych przy rondach było trochę lepiej. Miałem nadzieję , że może się przebudzą i coś się poprawi. Niestety, powrót tą samą drogą jakieś pół godziny temu przechodził już wszelkie granice. Na rondach jadąc 10/h dosłownie mną zamiatało, a opony mam nowe - pierwszy sezon. Biorąc pod uwagę, że cały czas sypie, strach pomyśleć co będzie jutro z rana.

 • ~Arteks 2022-12-11
  21:25:31

  6 39

  @truman20 - czy samochody w Polsce mają gorsze hamulce niż w Niemczech lub Norwegii? A może sugerujesz, że polscy kierowcy nie wymieniają opon na zimowe i nie dbają o stan klocków czy tarcz hamulcowych? Przejścia dla pieszych to nie jedyne miejsca przed którymi trzeba wyhamować. A co z ostrymi zakrętami, a co ze skrzyżowaniami gdzie trzeba ustąpić pierwszeństwa?! Z twoimi poglądami to w taką pogodę radzę nie ruszać się autem. ;P

 • ~KSnake 2022-12-11
  21:44:52

  21 3

  "Dla wszystkich wpadających w rowy przy dwóch centymetrach śniegu. (...)" hahahaha, napisał pewnie jeden z cymbałów, którym wiecznie się spieszy, siedzą na zderzaku, a jak robisz im miejsce to nie wyprzedzają, bo się boją i dalej jadą na centymetry. Ta odległość jest tak mała, bo centymetry odzwierciedlają rozmiar źródła "kompleksów". Tak przypominam, że od kilku dni mamy na drogach tendencję do powstawania gołoledzi. Pod tym śniegiem, który teraz mamy w wielu miejscach także jest sporo lodu. Zgodzę się, że wielu kierowców nie potrafi jeździć - nie tylko w śniegu, tak ogólnie - Ale jak jedzie ostrożnie to nie jest to żaden problem. Problem jest gdy taka osoba ma się za nie wiadomo jakiego mistrza kierownicy, szeryfa i cowboya poganiacza.

 • ~KSnake 2022-12-11
  21:45:58

  21 1

  I dobrze, że nie ma solniczek. Za to powinny być piaskarki i pługi.

 • ~przykopa 2022-12-11
  22:18:17

  21 2

  Znów stacyjkowy który się uważa za specjalistę od transportu błysnął niewiedzą.
  Przecież warunki utrzymania zimowych dróg się znacznie różnią w różnych krajach. Najgorsze warunki drogowcy mają tam gdzie temperatura zewnętrzna wielokrotnie przechodzi w ciągu doby przez zero (+ ,-).
  Czyli w Skandynawii gdzie jest ostrzejsza zima i ,,trzyma na minusie".
  i drogowcom i kierowcom jest łatwiej niż to jest u nas.
  (Dlatego też nie trzeba u Skandynawów solić)

 • ~Dintojra 2022-12-12
  02:01:41

  10 5

  @Kurt_Wallander... domorosłych drifterów powiadasz ? a odpowiedz mi z ręką na sercu czy potrafisz zapanować nad autem gdy "tyłek" Ci mocno odjeżdża w lewo lub prawo ?
  Fajnie gdyby odpowiedź była twierdząca.
  Ja takiego przekonania do nazywania ludzi lubiących się doskonalić i traktujących auto jako coś więcej niż środek transportu nie mam.
  Sam za czasów tzw. "komuny" gdy spadał pierwszy śnieg jechałem sobie późnym wieczorem na jakiś parking (np. Ruda) żeby się poślizgać, dlatego że sprawiło mi to frajdę, a dwa żeby wyczuć samochód (choć czy Poloneza można tak nazwać ? haha) bo auto co roku zmienia nieco właściwości jezdne i warto być przygotowanym mniej więcej na to co zrobi.
  Moim zdaniem lepiej to zrobić na parkingu niż na drodze publicznej.
  Niestety teraz czasy się zmieniły na lepsze (?) i teraz kierowcy są karani za wszystko, co oczywiście nie przeszkadza władzom (wszystkim jak leci od 1989) łupić ich ile wlezie niewiele dając w zamian.
  Wiadomo kierowcy to truciciele bo odpowiadają za niebotyczne 5% globalnej emisji szkodliwych gazów w skali roku.
  Co innego rowerzyści, ci nie muszą znać przepisów (mimo, że są uczestnikami ruchu !), nie muszą mieć OC, nie muszą płacić podatków za korzystanie z dróg, bo są eko... i za to jest bonus w postaci co raz większych udogodnień (często idiotycznych) i ogólne peany pochwalne na ich cześć, że nie zatruwają i jeszcze dbają o kondycję.
  Fajnie, ale co by było gdyby wszystkich jednak traktować równo ? tj. wszyscy te same prawa i wszyscy te same obowiązki.
  Trochę odbiegłem od meritum.
  Zmierzam do tego, że skoro Tobie i np. Policji przeszkadzają "domorośli drifterzy" na jakimś parkingu, to dlaczego nikt o nich nie pomyśli stwarzając możliwość, miejsce do tego żeby w sposób bezpieczny swoim autem nauczyć się samemu jako takiej kontroli nad nim ?
  Nie chodzi o żadne tam drogie płyty poślizgowe, troleje i inne inwestycje za miliony... kawałek pustego placu wystarczy i kto wie, może mniej samochodów będzie lądować w rowach przy 2cm śniegu :)

 • ~truman20 2022-12-12
  05:49:17

  29 0

  ~Arteks - zakręty widać z daleka, skrzyżowania widać z daleka, niestety pieszego, który wchodzi pod auto w większości przypadków nie widać, bo robi to nagle jakby włączała mu się nieśmiertelność... Swoją drogą może w krajach, które przytoczyłeś piesi zwyczajnie potrafią przestrzegać przepisów? W Polsce znajomość przepisów jest problemem a co dopiero ich przestrzeganie. W internecie krąży świetny filmik, na którym piesek przechodzi przez przejście i powiem szczerze mógłby to być wzór dla wieeeelu pieszych w Polsce.

  https://www.youtube.com/watch?v=gTEOjA6Rt8E

 • ~exx 2022-12-12
  07:46:39

  20 0

  Arteks ty masz chyba pracę zdalną. A ostatni raz siedziałeś w aucie jak cię na ślub wieźli. To nie Holandia raj dla rowerów, ani Niemcy z logicznymi przepisami. I z tego kraju ww. nie zrobisz. Choćbyś sam wyszedł kierować ruchem w klapkach.

 • ~rudobrody 2022-12-12
  08:28:33

  3 10

  Ale marudzicie. Skoro pada śnieg to logiczne że leży na ulicy. Przestanie padać to odgarną go po pewnym czasie a nie natychmiast.
  Poza tym czy ktoś mówił że przez całą zimę drogi będą czarne i bez grama śniegu, nawet w najwieksza śnieżyce?
  Bo jakoś tego nie przypominam sobie.
  No i zawsze można iść do RSK i pokazać jak się utrzymuje wszystkie drogi czarne w takich warunkach. To kto jest taki odważny?

  To że ktoś ćwiczy jazdę w poślizgu po śniegu na parkingu uważam za bardzo dobry pomysl. Dziwię się że to nie jest obowiązkowe dla każdego kierowcy...

  Poza tym, bez przesady nie jeździ się tak źle. Wystarczy wiedzieć jak się zachowuje auto na śniegu (patrz nauka na parkingu), wykorzystywać delikatne poślizgi i tyle. A jak ktoś ma do tego ESP to już w ogóle nie ma problemu z poruszaniem się.

 • ~Dador 2022-12-12
  09:00:45

  2 12

  Nie wiem, na co te narzekania. Dzisiaj rano wszystkie drogi odśnieżone. Oczywiście te boczne białe, ale widać, że praktycznie po każdej przejechał pług. Po takich jedzie się spokojnie 40km/godz. Po głównych, na prostej, można normalnie 50km/godz. Trzymać odstęp i jechać. Moja codzienna trasa niczym się nie różniła od tej, jaka jest w bezśnieżnym okresie. No może poza tym, że pełno melepet na drodze, jadących niecało 30km/godz. Z moich obserwacji wynika, że dość sporo samochodów jeździ dalej na letnich. I to tych droższych aut. Ciekawe.

  A doskonalenie swojej techniki jazdy na pustym, zaśnieżonym parkingu, uważam za bardzo dobry pomysł. Można w sobie wyrobić nawyk, że podczas poślizgu, wciskanie do dechy hamulca, to najgorsza możliwa opcja. Moją reakcją na poślizg jest teraz dodanie gazu lub wciśnięcie sprzęgła, ale dla większości to magia :).

 • ~Kurt_Wallander 2022-12-12
  09:01:09

  6 3

  ~Dintojra: jestem po kilku kursach jazdy defensywnej, zimowym szkoleniu w Szwecji, obowiązkowym szkoleniu dla pracowników w Finlandii tudzież 3x na macie poślizgowej, ale i tak nadal uważam, że to za mało.

  O ile pod marketem na pustym parkingu to mnie to nie przeszkadza i gdyby nie to, że obie gabloty mam przednionapędowe, to sam bym se "polatał bokiem". A tak to zostaje tylko szwedzkie wahadło.

  A domorośli drifterzy (właściwie to zawsze, ale to zawsze jest jakiś koleś na rondzie/zakręcie, siedzący w BMW) jak chcą, to niech nie korzystają z dróg publicznych, ot co. Poza tym "latanie bokiem" to raczej dla zabawy, a nie praktykowania zimowych skilli...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1689