zamknij

Wiadomości

Zdzisław Kuczma w DNS: palenie wszystkim? Ta wypowiedź zrobiła dużo złego

2022-10-06, Autor: 

Od lat walczy o czyste powietrze w Rybniku. Nie ukrywa, że wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o „paleniu wszystkim” była szkodliwa. - Złapałem się za głowę, myślałem, że źle usłyszałem – przyznaje Zdzisław Kuczma. W najnowszym odcinku programu „Dziękuję, nie słodzę” rozmawiamy z liderem Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Reklama

Na wstępie zapytaliśmy Zdzisława Kuczmę, jak się czuje na progu nowego sezonu grzewczego? Gość programu ma nadzieję, że utrzymujący się trend nie ulegnie pogorszeniu.

Poprzednie miesiące zimowe byłe dość fajne w Rybniku. Wiemy to od mieszkańców i przyjezdnych. Sami mówią, że jakość powietrza się poprawiła – wyjaśnił.

Z drugiej strony Zdzisław Kuczma ma obawy, zwłaszcza w kontekście polityków co do palenia chrustem i wszystkim, oprócz opon. Miał tu oczywiście na myśli słynne już wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.

Uważam, że ta wypowiedź zrobiła dużo złego. Takie publiczne mówienie o tym, że można palić wszystkim, jest nieodpowiedzialne - oznajmił Zdzisław Kuczma.

- Nie ma pan wrażenia, że działania podjęte przez pana, innych społeczników, są zaprzepaszczone przez polityków? - zapytał Bartłomiej Furmanowicz, redaktor naczelny portalu Rybnik.com.pl.

To, co usłyszeliśmy, to brutalne uderzenie w nasze działania, działania samorządu, organizacji proekologicznych. Wprowadzają zamęt – mówił bez ogródek lider RAS.

Wspomina również pierwszą reakcję na słowa prezesa o „paleniu wszystkim”.

Złapałem się za głowę, myślałem, że źle usłyszałem – dodał.

Zdzisława Kuczmę uspokoiło jednak zapewnienie marszałka województwa śląskiego, że uchwała antysmogowa nadal obowiązuje w naszym regionie.

Czy wg gościa „Dziękuję, nie słodzę” brakuje w ministerstwie środowiska osób, które wiedzą, jak walczyć ze smogiem? Czy martwią go wzrost kosztów energii w kontekście walki ze smogiem? Jaki będzie wg Zdzisława Kuczmy nowy sezon grzewczy?

Oglądajcie najnowszy odcinek programu:

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~hub381 2022-10-06
  15:16:22

  65 34

  To karygodne-PiS to zdrada i niekompetencja...

 • ~Piotr Nowak 2022-10-06
  20:56:44

  48 45

  Kuczma tobie to się kuźwa najwyraźniej nudzi !!!!!!

 • ~boroczek2 2022-10-07
  09:10:24

  27 23

  Być może cokolwiek dobrego jednak zrobiliście, ale nigdy nie wybaczę wam donosów na starszych ludzi, którym z komina wylatywał dym. Doprowadziliście ileś starszych osób do nadciśnienia i strachu przed mundurem SM i urzędnika UM. Najczęściej były to fałszywe alarmy( bo ludzie mieli dobre piece i certyfikowany węgiel), ale prawdziwych śmierdzieli jakoś dziwnie omijaliście, bo wpływowi?, Bo bogaci? Bo nie byli starszymi osobami, którym akurat w akcji nie był w stanie pomóc nikt z rodziny?

 • ~Lateks 2022-10-07
  09:32:50

  23 6

  ~boroczek2 milicjanta podejrzewasz o jakieś normalne rozumowanie? Przecież ci ludzie się zatrzymali na latach 80-tych gdzie ludzie przechodzili na drugą stronę ulicy widząc milicjanta.

 • ~boroczek2 2022-10-07
  10:17:45

  23 23

  kim był kiedyś tam to jego sprawa. Mnie najbardziej boli, że człowiek, który "przewodzi" tym co się pastwią nad starszymi ludźmi, którym leci dym z komina zostaje :"ZDZISŁAW KUCZMA SPOŁECZNIKIEM ROKU 2019!"...Jak można na krzywdzie choćby jednego człowieka dostawać takie wyróżnienie???

 • ~Arteks 2022-10-07
  11:03:12

  8 10

  Kaczyński swoimi wypowiedziami zrobił niejedno zło ale nawet on nie sprawi, że palenie śmieci będzie możliwe tak jak dawniej. Kiedyś w piecach lądowało wszystko co się pali łącznie z opakowaniami foliowymi, butelkami plastikowymi, butami czy ubraniami. Trudno zliczyć tych którzy z tego powodu przedwcześnie zmarli. @boroczek2 - a jak można krzywdzić ludzi trując ich? Starsi ludzie wcale nie są przeciw zmianom, zdając sobie sprawę z tego, że wszystko za ich życia się zmieniło. Nie można z jednej strony cieszyć się z rozwoju medycyny czy dostępności różnorodnej żywności, a jednocześnie tolerować sposób ogrzewania swoich pradziadków.

 • ~przykopa 2022-10-07
  11:08:48

  13 5

  Chciałbym zadać retoryczne pytanie. Czy żont zrzucając na samorządy spowodowaną przez nich odpowiedzialność za brak węgla.
  (Kiedy obciekająca tłuszczem twarz prezesa banku centralnego się prześmiewczo śmieje i pyta ,, co wonglo ni ma ?" )
  Czy będą wydawane jakieś koncesje przez samorząd na budowanie biedaszybów ? Dostępne złoża do eksploatacji są na Wypandowie
  Tym bardziej że w pobliżu Wypandowa mieszka fachowiec z branży górniczej i zwolennik picu Kazik S.

 • ~przykopa 2022-10-07
  11:14:49

  0 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1691