zamknij

Wiadomości

Czy da się przymusić "kopciucha" do wymiany pieca?

2019-12-16, Autor: red

Ważną częścią akcji Karny Kopciuch jest „krok trzeci”. Przy pomocy Rybnickiego Alarmu Smogowego zamierzamy wszczynać postępowania administracyjne mające na celu przymuszenie najbardziej opornych kopciuchów do wymiany przestarzałego kotła. Wielu internautów powątpiewa czy to możliwe. Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego takich wątpliwości nie ma. Tłumaczy, że procedura nie ma nic wspólnego z uchwałą antysmogową, a z artykułem 363 Prawa ochrony środowiska.

Reklama

Po uruchomieniu akcji Karny Kopciuch wielu internautów pytało nas co kryje się pod zapowiedzią „wszczynania procedury administracyjnej przymuszającej obywatela do wymiany kotła”. Część osób powątpiewa czy to możliwe, skoro tzw. uchwała antysmogowa pozwala na używanie kotłów „kopciuchów” do końca 2021 roku.

Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego, który jest partnerem akcji Karny Kopciuch wyjaśnia, że we wspomnianej procedurze nie chodzi wcale o uchwałę antysmogową.

- Podstawą złożenia wniosku o wszczęcie postępowania zmierzającego do nakazania osobie fizycznej wymianę kotła będzie ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, a konkretnie artykuł 363. - zapowiada Zdzisław Kuczma.

Na mocy tego przepisu:

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać osobie fizycznej, której działanie negatywnie oddziałuje na środowisko, wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do:
1) ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia;
2) przywrócenia środowiska do stanu właściwego.

Zdzisław Kuczma nie ma wątpliwości, że dymienie z komina powodowane używaniem starego kotła jest takim właśnie działaniem negatywnie oddziałowującym na środowisko. Wszczęte postępowanie administracyjne wobec kopciucha może zakończyć się więc administracyjnym zakazem używania takiego kotła.

Dotkliwy dla właścicieli kopciuchów może być nie tylko finał postępowania administracyjnego, ale i jego przebieg. Stwierdzenie przez wójta, burmistrza czy prezydenta czy zadymianie przez kopciucha okolicy ma negatywny wpływ na środowisko nie odbywa się na podstawie jednorazowej kontroli. Organ kontrolny może zlecić m.in.:

 • opinię rzeczoznawcy na okoliczność rodzaju kotła stosowanego do ogrzewania budynku i jego dopuszczenia do stosowania w budownictwie, jego stanu technicznego oraz możliwości dalszego stosowania z wyeliminowaniem negatywnego oddziaływania na środowisko, a w szczególności ustalenia czy eksploatacja kotła nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia,
 • pomiar emisji zanieczyszczeń w czasie eksploatacji kotła celem wykazania rodzaju i rozmiarów emisji zanieczyszczeń (czy emisja nie jest zanieczyszczaniem) oraz ustalenia numerów ewidencyjnych działek znajdujących się w zasięgu eksploatacji kotła w celu ustalenia stron postępowania,
 • przesłuchanie stron w celu określenia rozmiarów negatywanego oddziaływania na środowisko oraz jego skutków,
  opinię kominiarską w zakresie spełnienia wymagań technicznych dla stosowanego systemu grzewczego w tym stanu wentylacji i komina,
 • kontrolę straży miejskiej lub osób upoważnionych w celu ustalenia rodzaju paliwa stosowanego do ogrzewania łącznie z pobraniem próbek popiołu w celu zbadania ich na obecność substancji mogących świadczyć o stosowaniu zakazanych paliw.

- Każdy właściciel „kopciucha” powinien więc zastanowić się czy udział w tych wszystkich czynnościach jest wart dalszego używania starego kotła – komentuje Zdzisław Kuczma.

Co ciekawe, przedstawiona wyżej procedura nie jest tylko teoretycznym rozważaniem. Od kilku miesięcy toczy się postępowanie wobec właściciela jednej z posesji w dzielnicy Śródmieście w Rybniku.

- Samorządowe Kolegium Odwoławcze zleciło przeprowadzenie postępowania w tej sprawie Prezydentowi Miasta Jastrzębie-Zdrój. Stało się tak dlatego, że działka na której znajduje się kopcący dom, sąsiaduje z gruntami należącymi do Miasta Rybnika. Tak więc prezydent Rybnika nie mógł być stroną we własnej sprawie – relacjonuje Zdzisław Kuczma.

Rybnicki Alarm Smogowy jako organizacja społeczna został uznany jako strona postępowania. Jest więc informowany o jego przebiegu.

- Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że biegły stwierdził znaczące przekroczenia emisji benzo(a)pirenu, a emisja dymu z tej posesji negatywnie wpływa na kilkanaście sąsiednich działek. Obecnie trwa przesłuchiwanie stron w tej sprawie – dodaje Kuczma.

Karny Kopciuch - dołącz do akcji!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 123 - 1 - 264

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (57):
 • ~ 2019-12-16
  14:20:11

  Walczmy z terrorem smrodziarzy! Mamy dosc smrodu i rakotworczego benzopierenu! Mamy dosc tego, ze nie mozna otworzyc okna, ze nie mozna wyjsc z dzieckiem na spacer! Walczmy o swoje prawa do godnego zycia!

 • ~Lateks 2019-12-16
  14:23:59

  Czy da się zmusić "kopciucha" do przestania palenia tytoniu gdy pracuje w Policji? Albo gdy jest na policyjnej wcześniejszej emeryturze?

 • ~frbro 2019-12-16
  14:24:37

  Czyli w wątpliwej teorii się da, ale jeszcze nigdy nikt tego nie udowodnił. W najlepszym wypadku uda się to osiągnąć po wieloletnim postępowaniu i będzie to dotyczyło pojedynczych przypadków. W wiekszej ilosci spraw, najnormalniej nie będzie komu ich obsługiwać. Oznacza to, że problem który istnieje systemowo, w żaden sposób nie zostanie rozwiązany.

  Ale fajnie poudawać, że robi się coś pożytecznego. Może to i nawet jest pożyteczne, tylko że bez sensu w kontekscie problemu, który rzekomo chce się rozwiązać. Moim zdaniem poswiecony czas daloby sie lepiej wykorzystac niz na bezcelowe batalie.

 • ~waldus 2019-12-16
  14:40:44

  pan Kuczma stosuje chyba retorykę z epoki w ,ktorej sie wychowal czyli PRLu. Nie mozna nikogo "przymuszac", bo ludzie chca sie ogrzac i jesli nie pala byle czym tylko weglem, robia to zgodnie z prawem. Transforamcja sposobu ogrzewania trwa i trwac musi. To sa ogromne koszty dla ludzi, to sa stare przyzyczajenia, mentalnosc, strach przed nowym. Trzeba edukowac, tlumaczyc, rozmawiac i dawac przyklad a nie gwalcic. Ja mam wrazenie ze czyste powietrze w Rybniku wprowadza sie na drodze "eko-terroru". Nie "jydzcie ta droga".

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-16
  15:01:54

  85 21

  Art. 234 KK. Jak już wspomniałem czekam na pierwszego mojego sponsora !!!

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-16
  15:15:46

  53 20

  Art. 363. ochr. środow.
  Ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko
  1.
  Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać osobie fizycznej, której działanie negatywnie oddziałuje na środowisko, wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do:
  1)
  ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia;
  2)
  przywrócenia środowiska do stanu właściwego.
  2.
  Przepisy art. 362 decyzja o nałożeniu obowiązków na podmiot negatywnie oddziałującyna środowisko ust. 2–5 stosuje się odpowiednio.
  Pozwijcie wikipedię
  Węgiel kamienny – skała osadowa pochodzenia roślinnego, zawierająca 75−97% pierwiastka węgla, powstała głównie w karbonie (era paleozoiczna) ze szczątków roślinnych, które bez dostępu tlenu uległy uwęgleniu. Ma czarną barwę, matowy połysk, czarną rysę.

  Węgiel kamienny stosowany jest powszechnie jako paliwo, choć jego udział w produkcji energii spada i prawdopodobnie będzie nadal spadał[1]. Jego wartość opałowa waha się od 16,7 do 29,3 MJ/kg i silnie zależy od jego składu (zawartości popiołu, siarki, wilgotności). Wartość opałowa czystego pierwiastka węgla wynosi ok. 33,2 MJ/kg. Węgiel kamienny jest nieodnawialnym źródłem energii.

 • ~labora1 2019-12-16
  15:21:00

  Benzopiren , czyli jak rozumiem zakaz palenia w kominkach, rozpalania grilla również wchodzi w grę. Godne życie bez grilla i kominka w zimowe wieczory . TAK TAK TAK !

 • ~Barakuda 2019-12-16
  15:35:45

  Polak to takie stworzenie, które można tylko siłą albo wysokimi karami zmusić. Dlatego powinno się wprowadzić ustawowy zakaz spalania paliw stałych. Krótka dwustronnicowa ustawa. Oczywiście pod groźbą grzywny w wysokości 50.000zl. Inaczej nie ma szans...

 • ~imrahil 2019-12-16
  15:38:40

  49 78

  ~labora1 - dla mnie może być bez kominków i bez grilla :). podoba mi się to odgrażanie i ból tyłka kopciuchów. a tymczasem Sopot dołączył do miast z zakazem stosowania paliw stałych :). coraz więcej słychać o takich rozwiązaniach, także w Polsce. najzabawniej będą mieli ci, co se strzelili kocioł stałopalny w nowych domach. znam jednego co budował równo ze mną, wstawił sobie ekgroszek, w międzyczasie wymienił na pellet. władował już chyba w ogrzewanie z 80 tys. zł (przestrzeń na kotłownię i paliwo, kominy, koszt instalacji, dwa kotły, niemały koszt paliwa). na koniec mu zakażą, a gazu nie ma, więc pewnie sobie strzeli mityczną pompę ciepła za 50 tys. zł i modną fotowoltaikę za 40 tys. zł. chciałoby się być "fachowcem" w dzisiejszych czasach i takim inwestorom kotłownie remontować :)

 • ~ 2019-12-16
  15:48:17

  35 84

  Barakuda, ale kto to ma zrobic? U wpadzy same tchorze - boja sie, ze straca glosy smrodziarzy..

 • ~waldus 2019-12-16
  15:53:57

  82 31

  ~Barakuda: bili Cie rodzice?

 • ~ 2019-12-16
  16:06:35

  Zimowa Depresja Klimatyczna . To się leczy !!!

 • ~minowa 2019-12-16
  17:42:56

  7 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franciszka Tania 2019-12-16
  17:55:44

  71 6

  Dość zaśmiecania ul Wiejskiej.Pety ,papierki,butelki od piwa i alkoholu.Chcemy czystych chodników.Po godz 22.00 chcemy mieć spokój i ciszę.Mamy dosyć hałasów my pracujemy a nie bawimy się.

 • ~Franciszka Tania 2019-12-16
  18:01:42

  szanowny panie pytam się gdzie pan mieszkał kiedyś.Czym opalano pana mieszkanie.Przypuszczam że węglem.Teraz pan jest bardzo aktywista i to się szanuje ale bez przesady.Życzę zdrowia

 • ~ 2019-12-16
  18:03:49

  83 5

  Gdyby władza rzeczywiście chciała co zrobić, a nie tylko działać w warstwie słownej, to obniżyła by podatek na LPG do ogrzewania bo jest tak drogi, ze praktycznie wyszedł z użycia.

 • ~Arteks 2019-12-16
  18:23:40

  Każdy sposób jest dobry. Mój kolega zrezygnował w tym roku z pieca węglowego. Wiedział, że ja i paru innych jego znajomych uważa go za "dzikusa" bo nawet to w pewnym momencie powiedział - ciesząc się przy tym, że pozbył się wreszcie kopciucha. W ostatnim spocie rybniccy kabareciarze wespół z Dymną i Gnatowskim użyli co raz popularniejszego określenia na palenie w piecu - "dziadowanie". Każdy kto nie pozbędzie się pieca ze swojej chałupy w opinii publicznej będzie DZIADEM WĘGLOWYM.

 • ~Mael 2019-12-16
  19:19:19

  7 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Heina aus Pitolowa O/S 2019-12-16
  19:24:11

  4 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2019-12-16
  19:25:29

  Smrodziarze uwazaja, ze jak dadza minusa pod wpisem Arteksa o dziadowaniu, to przestana byc dziadami i smrodziarzami :):):)
  Jazgocza, szarpia sie, obrazaja p. Kuczme, zaprzeczaja faktom, neguja wyniki badan i fakty naukowe... Chamstwo i prymitywizm, chyba nie myslicie, ze tacy ludzie sa w stanie zrezygnowac ze smrodzenia z wlasnej woli?? Niestety maja nad nami wladze - truja nas gazami bojowymi :(

 • ~waldus 2019-12-16
  19:37:06

  77 23

  ~ zastanawiam sie czy aby jakis jak to okresliles "smrodziarz" Cie nie splodzil? przykro sie czyta twoje wpisy, a ta nienawisc musi miec jakies zrodlo.....

 • ~lary3333 2019-12-16
  20:22:38

  6 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~lary3333 2019-12-16
  20:34:23

  89 26

  Panie Kuczma mam piec z sierpnia 2017 roku i będę w nim palił do bòlu czyli do 2025 roku

 • ~lary3333 2019-12-16
  20:40:13

  72 18

  Niech mnie Pan zmusi do jego wymiany

 • ~hoym49 2019-12-16
  21:14:06

  2 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~verbatim73 2019-12-16
  21:20:19

  62 12

  czy da się zmusić samoloty żeby nie latały ile samolot wytwarza świństwa a my to wdychamy może politycy zaczną jezdzić koleja

 • ~kazo64 2019-12-16
  21:23:32

  45 12

  A DLACZEGO Wy wszyscy ekosreko NIE ogrzewacie chalupy ELEKTRYCZNIE?
  Coo prądu NIE doprowadzili?
  Ja chcialbym NIE smrodzic chwałowiczan om,ale niestety Spoldzielnia Mieszkaniowa Rybnik NIE POzwala mi odciac kaloryferow i PO prostu ogrzewac mieszkania grzejnikami elektrycznymi!!!

 • ~ 2019-12-16
  23:16:06

  33 60

  ~lary3333:

  Panie Lary, gratuluję celnego strzału w kolano, ignorancji i prymitywizmu. Skoro kocioł zakupił Pan w drugiej połowie 2017 i może go Pan używać tylko do końca 2025, znaczy to, że zakupił Pan kocioł niespełniający żadnych norm. Wiedząc już jakie będą ograniczenia w terminie możliwej pracy kotłów nawet nie zdecydował się Pan na minimum z minimum, czyli kocioł klasy 3, który mógłby pracować pełne 10lat.

  Tak właśnie moi Państwo wygląda "dziadowanie", pojawił zakaz i plan odejścia od węgla, to tacy osobnicy jak Lary czym prędzej popędzili po pudło do kopcenia nawet chwilę się nad tym nie zastanawiając.

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-16
  23:21:29

  27 41

  ~verbatim73:

  Panie Dosłownie, bardzo się cieszę, że dostrzega Pan, że wdychamy syf powstały z spalania paliw kopalnych. Domyślam się, że musi Pan mieszkać zaraz obok Międzynarodowego Portu Lotniczego Rybnik i startujące tam co minutę samoloty nie dają Panu swobodnie oddychać.

  Ja mam podobny problem, otóż w dzielnicy gdzie ja mieszkam to także paliwa kopalne trują, ale nie spalane w samolotach a w dziesiątkach, setkach chałup, gdzie mieszkają specjaliści pokroju Larego.

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-16
  23:25:39

  17 29

  ~kazo64:

  Panie Kazo, ogrzewanie prądem ma wiele zalet. Myślę, że najprościej zmodernizować węglową kotłownię montując zamiast kotła węglowego pompę ciepła powietrze woda. W zależności od tego jaki był zamontowany kocioł węglowy i od tego jak był obsługiwany koszt ogrzewania będzie porównywalny lub niższy. Jestem pewien, że Pan Imrahill też Panu ogrzewanie prądem w samych superlatywach przedstawi.

 • ~kazo64 2019-12-16
  23:30:56

  19 14

  Panie@Kaminski przestań Pan lać skroplony ruski gaz,bo tej Pana agitacjii NIE da się czytać walcząc z alkoholizmem.
  Napisz Pan CZYM Pan grzeje swoj "zadek" i to wystarczy do dyskusji.
  I w jakiej walucoe ii kto Panu "płaci"!

 • ~lary3333 2019-12-16
  23:35:22

  29 17

  W 2017 roku całkowicie szlak trafił mi stary piec użytkowany 10 lat, mając zapas 8 lat do 2025 roku wybrałem piec za 3000 tyś. Nawet jeśli posłuży mi 8 lat to nie jest to strzał w kolano.

 • ~ 2019-12-16
  23:36:03

  11 25

  ~Sebastian Ryszka:

  Panie Sebastianie, po raz kolejny gratuluję umiejętności kopiowania i wklejania. Prosiłbym jeszcze coś od siebie dodać, bo trudno dyskutować z wyrwanymi z kontekstu fragmentami prawa ochrony środowiska, czy wikipedii.

 • ~kazo64 2019-12-16
  23:36:09

  13 6

  Panie @Kaminski,czy Ty masz ludzi za "baranów"?To NIE "Imrahil"ZAKAZUJE mi być ekosreko,POprzez to że na WŁASNOŚCIOWYM M NIE MOGĘ się odłaczyć od CO, ale SPÓLDZIELNIA!!!
  Paniał???

 • ~lary3333 2019-12-16
  23:41:35

  12 11

  Nie wiem czy masz jakieś fachowe pojęcie kowal, ale piece się rozciekają na granicy 8, 10, 12 lat

 • ~kazo64 2019-12-16
  23:43:12

  12 9

  Pan Kowalski "geniusz ekosreko"napisał-"Panie Kazo, ogrzewanie prądem ma wiele zalet. Myślę, że najprościej zmodernizować węglową kotłownię montując zamiast kotła węglowego pompę ciepła powietrze woda. W zależności od tego jaki był zamontowany kocioł węglowy i od tego jak był obsługiwany koszt ogrzewania będzie porównywalny lub niższy. "

  PANIE KOWALSKI JA W KILKUNASTU KRAJACH NA OBU PÓLKULACH ZAWSZE OGRZEWALEM ELEKTRYCZNIE!!!
  Kapniesz Pan to w końcu,czy nie???

 • ~kazo64 2019-12-17
  00:06:50

  4 8

  Oj PRZEPRASZAM Pana Kowalskiego za nazwanie go Kamińskim,nie wiem skąd mnie takie zaćmienie umyslu.Jeszcze raz przepraszam Panie Kowalski.

 • ~Karolina# 2019-12-17
  07:26:55

  23 11

  no to ja czekam i pytam: kiedy w Ochojcu przestaną kopcić (biały dom i meble Nowrot), na Paruszowcu firmy transportowe, w Golejowie (Panel, Ferma), kiedy te postępowania zostaną wszczęte? Bo chyba nikt nie zamierza czekac do wiosny. A co z powiatem rybnickim? w Książenicach nie ma praktycznie czym oddychać, w Kamieniu (niby eko) podobnie, a wszystko to leci na Rybnik. Mapa fioletowa.

 • ~sarmata1 2019-12-17
  07:53:22

  3 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2019-12-17
  09:28:34

  16 33

  @lary3333 - rozciekają się po 8-10 latach? To świadczy jak to jest dziadowska "januszowa" robota. Piec i pył w chałupie, kopcący komin, popioły i brudna piwnica to... standardy życia jak w XIX wieku. Można tak żyć z powodu biedy lub starości ale chwalenie się tym to obciach.

 • ~ 2019-12-17
  10:42:21

  8 18

  Da się jak kara będzie dotkliwa , proponuję pięć tysiaków (5 000)

 • ~artefaks 2019-12-17
  10:53:39

  20 8

  ~Arteks 2019-12-17 09:28:34

  - rozciekają się po 8-10 latach? To świadczy jak to jest dziadowska "januszowa" robota. Piec i pył w chałupie, kopcący komin, popioły i brudna piwnica to... standardy życia jak w XIX wieku. Można tak żyć z powodu biedy lub starości ale chwalenie się tym to obciach.

  Arteks nie wiem czy się śmiać , czy ci współczuć ? Ty taki ekologiczny człowiek. Ogrzewasz się czystym ciepłem systemowym wyprodukowanym w 80 letnich kotłach wybudowanych jeszcze przez rodaków twojej tante za hytlera ?
  Czy mieszkańcy Chwałowic muszą ponosić tego skutki wąchając te aromaty ?

 • ~imrahil 2019-12-17
  11:23:17

  13 6

  wiedzieliście, że wczoraj rybniccy radni dyskutowali o zakazie paliw stałych od 2028 roku? :)

 • ~ 2019-12-17
  12:37:55

  7 14

  ~imrahil:

  Panie Imrahil, wspaniała wiadomość. a jednak nie tylko nieliczni zauważają problem.

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-17
  12:40:14

  6 17

  Szanowna redakcjo, z uwagi na katastrofalną na tę chwilę jakość powietrza dziś w Rybniku, może dla przypomnienia krótki wpis odnośnie akcji Karny Kopciuch ? Ile zgłoszeń wpłynęło od ostatniego razu, ile wezwań przez kancelarię zostało rozesłanych ?

 • ~ 2019-12-17
  12:46:47

  5 17

  Panie Lary, Arteks. Porządny stalowy kocioł węglowy prawidłowo obsługiwany ma prawo 30lat funkcjonować, a żeliwny jest praktycznie niezniszczalny, pod warunkiem prawidłowej obsługi. Kotły stalowe padają po około 10latach, bo jest w nich kiszony opał i utrzymywane za niskie temperatury oraz zamiast ciągłego utrzymywania wysokiej temperatury funduje się kotłowi jej wahania. Ludzie nie potrafią obsługiwać kotłów węglowych, do tego wybierając produkty często najtańsze fundując sobie wymianę kotła w połowie jego normalnego resursu. Gdyby to tylko bolało tych ludzi po kieszeni, to nie byłoby problemu, w końcu by się nauczyli. Problem w tym, że boli nas wszystkich muszących oddychać tym syfem zawieszonym w powietrzu, oj przepraszam, pyłem zawieszonym PM10.

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-17
  12:50:29

  8 13

  ~Karolina#:

  Pani Karolino, jest wiele firm mających za nic nasze zdrowie, każdy z nas zna przynajmniej kilka takich firm. Za tego typu działania po prostu nie powinniśmy u nich kupować. A najlepiej zgłaszajmy takie firmy do akcji KarnyKopciuch.

 • ~ 2019-12-17
  12:53:14

  5 13

  ~kazo64:

  Panie Kazo, bardzo trudno mi się odnieść do Pana chaotycznej wypowiedzi. Jedyne co jestem w stanie z Pana wypowiedzi wychwycić to to, że ogrzewa Pan swoje nieruchomości na obu półkulach elektrycznie. Chwała Panu za to, bardzo się cieszę, że dba Pan o naszą planetę i wybiera Pan niskoemisyjne źródło ciepła.

 • ~Bozena Weglarz 2019-12-17
  16:07:00

  4 17

  Panie Kuczma ! Dziekuje,ze pan jest!!!Polecam zainteresowanie sie ulica Dolna na Zamyslowie ! Mysle,ze nie ma w Rybniku bardziej kopcacej ulicy!Dramat!

 • ~Jan Nowak 2019-12-17
  17:15:49

  1 4

  Eeeee

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-17
  17:46:36

  12 22

  ~piotr.kowalski 2019-12-16 23:36:03
  Niestety ,ale oprócz pisania postów mam też pracę i rodzinę ,Nie tak jak Pan od rana do wieczora komponuje pan swoje "przemówienia".Ja przedstawiam fakty wklejając coś ,czego nie wymyśliłem ,a istnieje .Moje nerwy puszczają ,jak ktoś na silę chce mi wmówić co jest dla mnie dobre .Panu nerwy by puściły ,jak by Pana na 7 dni odciąć od internetu

 • ~ 2019-12-18
  08:24:38

  24 6

  ~Sebastian Ryszka

  Panie Sebastianie, przykro mi słyszeć, że dla Pana posiadanie rodziny to "niestety". Dla mnie rodzina jest ważna i ją kocham. Między innymi z tego powodu staram się uświadamiać innych o zagrożeniach płynących z oddychania zatrutym powietrzem. Wiem, że pisanie tutaj zajmuje dużo czasu, więc sugeruję Panu spędzanie więcej czasu z swoją rodziną, niż tutaj. Może zmieni Pan nastawienie. Będzie to z korzyścią dla wszystkich.

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~monia-1977 2019-12-18
  15:36:42

  8 3

  Jestem ciekawy czy ten super kuczma już wymienił samochód na elektryczny jak jest takim zwolennikiem czystego powietrza czy lepiej wytykać innym i się promować ?

 • ~ 2019-12-18
  16:21:42

  4 5

  ~monia-1977:

  Ludzie sami siebie wytykają wypuszczając snop czarnego dymu widocznego z kilometrów.

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-18
  19:00:59

  6 3

  ~piotr.kowalski 2019-12-18 08:24:38 Umówmy się na pogawędkę o swoich poglądach ,przyjdę i porozmawiamy .W rozmowie nie ma błędów ortograficznych ,nie ma wyrywania z kontekstu ,Zapewniam Pana również ,że nie zrobię Panu krzywdy fizycznej (intelektualną owszem ).Bądź pan Facet i wyznacz datę i miejsce spotkania .Porozmawiamy jak kiedyś ,nie przez smsy ,ale jak chłop z chłopem ,(jak tym chłopem Pana uraziłem ,to tak jak intelektualista "PAN" i chłop "ja")

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-18
  19:04:18

  6 3

  piotr.kowalski Pan z radlina ,to mam blisko z Wrębowej

 • ~Joanna Rostek 2020-01-17
  18:55:59

  3 10

  Po przeczytaniu " dyskusji " - nic tylko plakac . Co za prymitywy mieszkaja w tym miescie . Smrod im pasuje , brud im pasuje , drzewa wycinaja , na ludzi myslacych pluja ... No i farorze ich popieraja . Popieram Pana Kuczme , Akcje przeciwsmogowe i przeklinam wszystkich kopciuchow ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien wprowadzić zdalne nauczanie we wszystkich szkołach?
Oddanych głosów: 630