zamknij

Wiadomości

Usuwają kopciuchy. Specjalizują się w sprawach beznadziejnych

2022-02-05, Autor:  Karny Kopciuch

Pierwszą gminą, która na ich wniosek zmusiła mieszkańca do wymiany zatruwającego sąsiedztwo "kopciucha" był Godów. Batalia toczyła się rok. Ten sukces zachęcił ich do podjęcia kolejnych spraw. Dzisiaj aktywiści antysmogowi związani z rybnicką Fundacją 360! prowadzą ich kilkadziesiąt w całej Polsce. Jak sami twierdzą zajmują się sprawami beznadziejnymi, gdy skandalicznemu zadymieniu towarzyszy bezradność i desperacja zatruwanych sąsiadów.

Reklama

Wykorzystują do tego możliwości zawarte w Prawie ochrony środowiska, dotyczące administracyjnego przymuszenia do wymiany kotła, który nadmiernie oddziałuje na środowisko.

– Ta ścieżka jest trudna i długotrwała, ale może być z powodzeniem stosowana nawet tam, gdzie nie obowiązują uchwały antysmogowe. Do niedawna wszyscy, którzy palili byle czym w swoich byle jakich kotłach i uporczywie zatruwali sąsiadów czuli się bezkarni. Okazuje się jednak, że przy odrobinie determinacji można wykorzystać narzędzia prawne, by ich powstrzymać – mówi Janusz Piechoczek z Fundacji 360!

Schemat postępowania jest prosty – najpierw zgłoszenie od zdesperowanych sąsiadów truciciela trafia do organizatorów akcji „Karny Kopciuch”.

– Właściciel nieruchomości, która zatruwa okolicę otrzymuje od współpracującej z „Karnym Kopciuchem” kancelarii adwokackiej wezwanie do zaniechania czynności wpływających negatywnie na środowisko i zakłócających prawo do życia w czystym środowisku. Do wezwania dołączony jest pakiet informacji, z których adresat może dowiedzieć się, że dym z jego komina jest uciążliwy dla sąsiadów i że na zmianę źródła ciepła można otrzymać dotację z Programu Czyste Powietrze. Niekiedy to wystarczy, by adresaci podjęli działania naprawcze – wyjaśnia Wacław Wrana, pomysłodawca akcji „Karny Kopciuch”.

Najtrudniejsze przypadki, czyli takie, które nie rokują poprawy a przy okazji są dobrze udokumentowane (zdjęcia, filmy kopcącego komina, gotowość udziału zgłaszających w charakterze świadków) trafiają do Fundacji 360!

– Najpierw analizujemy każdy przypadek. Gdy sprawa nie budzi naszych wątpliwości składamy wniosek o wszczęcie postępowanie przez wójta, burmistrza, prezydenta lub starostę i dopuszczenie fundacji na prawach strony. Czasem takie postępowanie podejmowane jest niezwłocznie, czasem dopiero po zaskarżeniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Cechuje nas wysoka skuteczność, nie zdarzyło się, by rozpoczęta przez nas sprawa nie nabrała biegu – wyjaśnia Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego, który ściśle współpracuje z Fundacją 360! w akcji rugowania szczególnie uciążliwych kopciuchów.

W ubiegłym roku Fundacja 360! wspólnie z organizatorami akcji „Karny Kopciuch” zainicjowała 21 takich spraw. Najwięcej, bo aż 10 toczy się w Rybniku. Wnioski o wszczęcie postępowania wobec szczególnie uciążliwych kopciuchów otrzymały też władze Sztutowa, Częstochowy, Katowic, Gdyni, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Inowrocławia i Goczałkowic-Zdrój. Cały czas przygotowywane są kolejne wnioski.

Nie jest to narzędzie, które może mieć charakter masowy, bo każda sprawa wymaga dokładnego zbadania, przeprowadzenia szeregu kontroli i analiz, zaangażowania wielu służb – urzędników, funkcjonariuszy straży miejskiej oraz zebrania stosownej dokumentacji.

– To proces mocno angażujący prowadzących postępowanie, zasoby Fundacji 360!, ale także właścicieli kontrolowanej posesji. Zdarza się, że niektórzy nie czekając na finał kontroli decydują się na zmianę sposobu ogrzewania, by zakończyć całą sprawę i dać odetchnąć sąsiadom – dodaje Piechoczek.

Działania prowadzone przez aktywistów są częścią projektu "Przepisem w smog", który uzyskał wsparcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Pomysłodawcą i realizatorem działań projektowych jest Fundacja 360!


Twój sąsiad regularnie kopci z komina i zatruwa okolicę. Wyślij zgłoszenie na:
https://www.karnykopciuch.pl/


Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 83

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~rudobrody 2022-02-05
    18:06:32

    23 19

    Hmmm to może zajęliby się tymi kopciuchami w Rybniku które wciąż palą byle czym i ich dym się tak uciążliwy że najlepiej przechodzić obok nich na wstrzymanym oddechu?

  • ~tomek13 2022-02-06
    00:43:01

    40 8

    Likwidujmy kopciuchy a w zamian podniesiemy wam rachunki za prąd i gaz o 200% w domu zrobiło mi się er

  • ~tomek13 2022-02-06
    00:48:03

    38 10

    Likwidujmy kopciuchy a w zamian podniesiemy wam rachunki za prąd i gaz o 200% a w domu zrobiło mi się ciepło dopiero wtedy gdy przyszedł rachunek za gaz jestem ciekaw kiedy pseldo eko-mieszkancy bloków z ciepłowni przejdą na gaz i przestaną truć pozdrawiam

  • ~Sylwia Sylwia 2022-02-06
    05:51:54

    38 19

    Kolejni samozwańczy obrońcy ludzkości ?jestem ciekawa jak pomagacie tym których nie stać na wymianę pieca?! Aaa nijak bo to nie jest medialne i nieopłacalne! Jak wiadomo dotacje są dla bogatych a ludzka głupota i zawiść doprowadza do tego że ludzie szczują jedni na drugich od pisowska rewolucja egzystencjalna podparta naszymi cechami narodowymi! Brawo dla głupoty no w dzisiejszych czasach osiągnęła szczyt który będzie ciężko przekroczyć!

  • ~truman20 2022-02-06
    07:16:24

    42 10

    Może zamiast zajmować się pierdołami, to ktoś niezależny mógłby się przyjrzeć w końcu praktykom składów i cenom opału na różnych składach??? Węgiel na kopalni po 700zł a na składach nawet po 1600zł. Węgiel, ekogroszek, pellet - dystrybutorzy mają niejednokrotnie ponad 100% przebitki cenowej!!! Przecież żadne koszty nie wzrosły tak drastycznie, żeby opał był tak drogi!!! To jest skandal, który powinien być błyskawicznie wyjaśniony, bo ludzie naprawdę wrócą do palenia byle gównem jak tak dalej pójdzie. Cały ten eko-gówniany proceder cofa ludzi zamiast polepszać sytuację...

  • ~kurier 2022-02-06
    12:08:41

    17 34

    Prawo do czystego powietrza jest ponad wszystko. Nie stać was na ogrzewanie czymś innym niż kopciuchy, załóżcie kalesony i kożuchy i dwie pary skarpet. I tak sobie żyjcie - kto wam broni. Waszą nieruchomość to wasz problem

  • ~artefaks 2022-02-06
    17:46:02

    6 4

    @truman20 ma rację. W węglu jest cała masa wszelakich śmieci. Poczynając od podziarna ( muły ,floty ,skała płonna) , do wszelakich innych dóbr. Maseczki pyłowe , zgniecione butelki plastykowe , stare rękawice , stare ubrania ,odpadki śniadaniowe , opakowania po papierosach , porwane momentki , kawałki drewna , zanieczyszczenia ekstrementami......

  • ~artefaks 2022-02-06
    17:51:36

    10 4

    ,,Likwidujmy kopciuchy a w zamian podniesiemy wam rachunki za prąd i gaz o 200% a w domu zrobiło mi się ciepło dopiero wtedy gdy przyszedł rachunek za gaz jestem ciekaw kiedy pseldo eko-mieszkancy bloków z ciepłowni przejdą na gaz i przestaną truć pozdrawiam"
    @Tomek13. Przejdą na gaz szybciej niż o tym myślą. Termin wygaszenia ekologicznych kotłów ,, dzięki determinacji Arteksa " Grudzień 2022 :)
    Sąsiedzi mu z pewnością za to podziękują.....

  • ~jacek_ligota 2022-02-06
    18:42:03

    10 3

    Sylwia Sylwia: skad ten pomysl ze dotacje sa dla bogatych. Czy bogaci maja w domu kopciuchy? Myslisz ze mają czas na babranie sie z weglem? Poza tym jest limit dochodow - zarabiasz 5800 netto i nie lapiesz sie na dofinansowanie. Czyli nawet nie bogaci tylko w miare rozsadnie zarabiajacy nie dostana dofinansowania.

  • ~majster86 2022-02-06
    23:47:39

    3 8

    truman 20 w czym masz problem ? kupuj węgiel po 700 zł i sprzedawaj po 800 czy 900 zł/t. Jak już założysz taka firmę daj znać na forum przyjadę i zamiast na kopalni stać kilka dni przyjadę do Ciebie. W zasadzie to też nie problem, przecież możesz podjechać na bramę kopalni i kupić po 700 zł.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?




Oddanych głosów: 466