zamknij

Wiadomości

Uchwała antysmogowa: tych kotłów od 1 stycznia 2024 nie można już używać!

2024-01-01, Autor: 

Mamy nowy rok, mamy pierwszą poważną zmianę dla mieszkańców województwa śląskiego. Zgodnie z zapowiedzią zapisaną w uchwale antysmogowej, od dzisiaj zakazane jest używanie kotłów na paliwa stałe, wyprodukowane między 2007 a 2012 rokiem.

Reklama

Pamiętajmy, że w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. Przypomnijmy, że weszła ona w życie 1 stycznia 2022 roku z pierwszym podstawowym zakazem używania kotłów bez tabliczki znamionowej oraz tych wyprodukowanych przed 2007 rokiem.

Rok 2024 przynosi kolejną znaczącą zmianę w zakresie ogrzewania domów w województwie śląskim.

Zgodnie z przepisami antysmogowymi, od tego czasu nie będzie już dozwolone używanie kotłów na paliwa stałe wyprodukowanych między 2007 a 2012 rokiem. Za dwa lata definitywnie zakończy się era kopciuchów w województwie śląskim. Ich używanie bez względu na datę produkcji stanie się nielegalne. To krok milowy w walce ze smogiem – mówi nam Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Zaznacza, że kopcące kominy znikają z zimowego rybnickiego krajobrazu.

Już teraz wydaje się, że są wstydliwym wyjątkiem, nie regułą jak przed laty. To przekłada się na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Przed wejściem w życie uchwały antysmogowej smutną rybnicką normą było ponad sto dni smogowych rocznie. W tym roku mieliśmy 15 dni (stan na 29 grudnia 2023 roku), podczas których przekroczona została średnia dobowa pyłów zawieszonych PM10 – dodaje Emil Nagalewski.

Nasz rozmówca zaznacza, że „kopciuchów” ubywa i kończy się przyzwolenie na zatruwanie powietrza.

Niestety poprawa nie wszędzie zachodzi równie szybko i nie wszyscy mieszkańcy województwa mogą cieszyć się czystym powietrzem. Włodarze wielu gmin przymykają oczy na wykroczenia związane z łamaniem antysmogowych przepisów, stając po stronie zatruwających, nie zatruwanych. To musi się zmienić – zauważa.

Wymieniliście (już zakazane) kotły na czas?

Oceń publikację: + 1 + 92 - 1 - 156

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~antyk23 2024-01-02
  06:38:52

  16 7

  dużo bicia piany o kotły, ale jakoś nikt nawet nie pierdnie o pseudowęglu, który jest dostępny na rynku, a którego nikt nie kontroluje, bo.....biznes węglowośmieciowy musi się kręcić, a to łajno zagraniczne( nasze z niektórych dziur zwanych kopalniami nie jest dużo lepsze) trzeba przecież sprzedać i spalić...

 • ~Laczek Ferdynanda Kiepski 2024-01-02
  07:21:05

  14 7

  Kolejny przepis który łatwo obejść na alledrogo można kupić wybite tabliczki znamionowe na zamówienie lub już zrobione albo inne tego typu naklejki na stare kotły (piszę tylko w celach edukacyjnych) jakie te przepisy są dziurawe, chyba ktoś je na kolanie pisał. ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

 • ~hanys21219 2024-01-02
  08:18:19

  12 13

  Sąsiad kopci masakrycznie mam wrzenie że sprawia mu to przyjemność rozkładam ręce... do kogo mam to zgłosić? straż miejska ? Są nieskuteczni w tym co robią

 • ~Kwinto 2024-01-02
  08:21:12

  14 10

  Ta walka z kopciuchami to jakiś mit, przestancie bujać w chmurach. Wystarczyły ostatnie dwie bezwietrzne doby aby zauważyć że nie ma czym oddychać. Straż miejska swoje patrole kończy chyba w centrum miasta i cudem by było zobaczyć je w zadymionych dzielnicach typu Popielów Radziejów czy Zamysłów.
  Do Eko-patrolu pisałem dwa razy, nikt mi nawet nie odpowiedział, nie wiem czy ta komórka istnieje i czy ktoś maila w ogóle odczytał. Ci co smrodzili dalej smrodzą i śmieją się z reszty która przeszła na ogrzewanie eko.
  Czemu nie udostępnicie dokumentów z kontroli ile ich jest miesięcznie, ile mandatów wystawiono, oraz ile osób od wczoraj powinno mieć zmieniony kocioł? Po co była ta cała ewidencja skoro dalej przez niektóre dzielnice trzeba iść na wdechu?

 • ~ed_hunter 2024-01-02
  10:30:23

  12 5

  W Niewiadomiu na ul. Racławickiej świata nie widać jak takich dwóch dowali do pieca. Po zmroku to samo, myślą chyba, że nie widać, za to smród jeszcze większy

 • ~korniszon 2024-01-02
  10:49:47

  7 6

  A mój sąsiad to nie kopci węglem... cały rok nie oddaje segregowanych.
  Dla niepoznaki zainstalował gaz, którego ze względów ekologicznych nie używa, natomiast segreguje w piecu płomieniem segregowane. Można? Można.
  Następny (z drugiej strony ) założył panele słoneczne, a z komina daje ostro jak lokomotywa. Miejsce akcji Rybnik -Północ.

 • ~Maksymilian Popeć 2024-01-02
  10:59:46

  14 18

  Do końca 2025r kopciuchy niestety z nami zostaną zarówno te legalne, czy nielegalne ale z nową tabliczką znamionową. Dopiero od 2026r powietrze się zdecydowanie poprawi, bo zostaną już mało smrodzące kotły. Niestety uchwała antysmogowa zbiegła się z drastycznymi podwyżkami wszystkich nośników energii, potężna w tym "zasługa" mafii Pisowskiej, która rozkradła potężne miliardy z ETSu nie inwestując ani grosza w to na co te pieniądze były przeznaczone , dodatkowo nielegalnie wydrukowała prawie 200 mld zł powodując dużą inflację czyli okradła większość obywateli oraz zablokowała nasze pieniądze z UE na transformację.

 • ~exploriurbex 2024-01-02
  11:10:00

  14 2

  Narzekacie na smrodzące pojedyncze punkty ale nie ma już smrodzących całych ulic jakie były jeszcze kilka lat temu. To robi różnicę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3966