zamknij

Wiadomości

Po Rybniku latają antysmogowe drony. Jeden kopciuch już wpadł

Bartłomiej Furmanowicz 2022-01-05, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Skończyła się edukacja, czas na działania – mówił dzisiaj przed stadionem miejskim prezydent Piotr Kuczera. Od początku tygodnia na rybnickim niebie można ujrzeć antysmogowe drony. Z dokładnością do jednego komina są w stanie wykryć kopciucha. Tak też się już stało w jednym przypadku.

Reklama

Koniec z edukacją, czas na działania

Na początku tego tygodnia informowaliśmy Was o antysmogowych dronach, które będą reagowały na zanieczyszczone powietrze. Dzisiaj (5 stycznia) poznaliśmy szczegóły akcji prowadzonej przez rybnicki magistrat, Straż Miejską w Rybniku, Polski Alarm Smogowy i firmę DRONpol.

Z całą pewnością będziemy stosować tę formę kontroli. Mówiliśmy o edukacji, dotacji i teraz będziemy egzekwować uchwałę antysmogową. Wiemy, o co walczymy. Przez ostatnie 4 lata robiliśmy wszystko, by poprawić jakość powietrza, a dzisiaj dajemy sygnał, że mamy narzędzia do kontroli mieszkańców. Mamy jasne stanowisko jak mamy kontrolować i trzeba kontrolować. Woj. śląskie jest w czołówce tych, które chcą powalczyć o czyste powietrze – zapowiedział prezydent Piotr Kuczera.

Dron złapał kopciucha

Z kolei Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku podał najnowsze informacje dotyczące liczby wizyt strażników u mieszkańców.

W nowym roku przeprowadziliśmy już 103 kontrole. Dwie osoby ukarano mandatami, które nie wymieniły swoich starych pieców lub bez tabliczki znamionowej. Siedem osób pouczono, strażnicy stosują to rozwiązanie w przypadku, gdy właściciel domu nie z własnej winy nie zdążył wymienić źródła ogrzewania. Pojawił się też jeden wniosek o ukaranie do sądu – wymienia Dawid Błatoń.

Kontrole przebiegały przede wszystkim w dzielnicach: Maroko-Nowiny, Radziejów, Popielów, Zamysłów i Niedobczyce.

Wczoraj miało też w Rybniku pierwsze wejście na teren nieruchomości po kontroli antysmogowego drona.

Wychwycił unoszący się dym. Aparatura wskazała na palenie substancji zabronionych. Okazało się, że w domu był działający kopciuch, obok piec przygotowany do montażu. Było coś spalane, nie wiadomo dokładnie co. Czekamy na wynik badań próbek – słyszymy od rzecznika SM.

Dawid Błatoń zaznacza, że mimo problemu smogu, sytuacja się poprawia.

W 2019 roku mieliśmy około 1500 zgłoszeń o zanieczyszczaniu powietrza. W 2021 roku było ich już 800 – dodaje.

Nie da się zatrzymać procesu odejścia do węgla

Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego zaznacza, że sukcesem jest przede wszystkim to, że kontrole ruszyły.

Pokazujemy, że przepisy antysmogowe, na które czekaliśmy niemal 5 lat, nie są martwe. Te osoby, które nie dostosowały się do prawa, będą musiały to zrobić, albo narażają się na niemałe kary. Innego sposobu nie ma, w Rybniku były kampanie edukacyjne, nie wszystkich przekonały. Trzeba więc dotrzeć do opornych w inny sposób – powiedział.

Emil Nagalewski zdaje sobie sprawę, że drastycznie rosną koszty energii. Jego zdaniem jednak nie ma szans na powrót do węgla.

Nie da się tego zatrzymać. To paliwo, które się kończy. Polityka energetyczna Polski zakłada palenie węgla do 2030 roku. Z kolei marszałek województwa prognozuje, że w 2028 – 2029 roku skończy się ogrzewanie węglem. Podwyżki tego nie zatrzymają – zauważa nasz rozmówca.

Dron naszpikowany nowinami technicznymi

DJI Matrice 200 – bo tak nazywa się antysmogowy dron, waży blisko 5 kilogramów. Może udźwignąć blisko 1,5 kilograma bagażu, a jest nim aparatura do pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Jest w stanie sprawdzić kilometr kwadratowy terenu, co można przeliczyć na 300 – 500 domów.
Najczęściej można go zobaczyć na niebie w godzinach popołudniowych i wieczornych (16.00 – 22.00) lub porannych.

Preferujemy godziny lotu, kiedy jest najwięcej zgłoszeń. Współpracujemy więc ze strażą miejską i urzędnikami – powiedział Mariusz Sumara z firmy DRONpol.

Jak dodał, nadal będą latać nad Rybnikiem, ale nie zdradza miejsc lotu.

Chodzi o element zaskoczenia, żeby osoba kopcąca nie czuła się bezkarna. Skończyło się zamykanie drzwi przed strażnikami. I tak dotrzemy do kopciucha – dodaje.

Czy piloci spotkali się z nerwowymi reakcjami mieszkańców? Nasz rozmówca potwierdza.

Ludzie powoływali się na konstytucyjne prawo do komfortu, itp., ale proszę nie zapominać o artykule 31 konstytucji, który mówi, że działania jednostki nie mogą się dziać kosztem ogółu, w m.in. zakresie ochrony środowiska – zaznaczył.

W jaki sposób prowadzony jest przelot? Załóżmy, że dron leci nad wybraną dzielnicą. Kiedy aparatura wykryje zanieczyszczenie, pilot skupia swoją uwagę na źródle wydobywania się spalin. W odnalezieniu sprawcy pomagają dokładne czujniki, które zbliżają się do komina.

--

Jak egzekwowana jest w naszym regionie uchwała antysmogowa będą też sprawdzać działacze akcji Karny Kopciuch. Przypominamy, że zgłoszenia trucicieli możecie dokonywać poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 112 - 1 - 144

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~Zdzisław Kuczma 2022-01-05
  17:40:45

  Brawo za konsekwencję Panie Prezydencie. Tak trzymać.
  Brawo Polski Alarm Smogowy!

 • ~Onyx01 2022-01-05
  17:42:05

  21 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Kwinto 2022-01-05
  17:46:14

  Akurat dzielnice: Radziejów, Popielów, Zamysłów i Niedobczyce to ścisła czołówka najgorszego powietrza , tam to nawet 5 dronów nie ogarnie tematu. Gęsta zabudowa każdy liczy że schowany za sąsiadem dalej będzie smrodził. Móglbym podać na dzień dobry 5-6 adresów z kopciuchem, ale dla pouczenia po co macie marnować paliwo.
  Na razie dla mnie to zwykła popisówa że coś się robi, a w rzeczywistości dalej będziemy oddychać syfem z kopciuchów.

 • ~szaranowicz 2022-01-05
  18:00:34

  86 62

  Zapraszam Golejów Górka ul. Turystyczna i Za Wiaduktem.
  Mam nadzieję że dron nie dostanie awarii.

 • ~Gibon 2022-01-05
  18:26:37

  Sprzedam tabliczki znamionowe - Klasa V. TANIO.

 • ~pawlmesten 2022-01-05
  18:41:49

  BRAWO PAN PREZYDENT !!! .
  Oby trwało to cały czas a nie tylko jedna akcja.

 • ~Danka Danka 2022-01-05
  18:51:01

  29 44

  Co z nowym dostawca i czujnikami , dokiedy będziemy czekać?

 • ~Noname1212 2022-01-05
  18:54:46

  Europa to Raj na skraju upadku!
  Takie akcje tylko potwierdzają moje myśli.
  Po tych kilku latach rządzenia pisu zauważam tylko jedną rzecz w której różni się od p.o.
  Ta rzeczą jest fakt, iż P. O. Oficjalnie chciało zamknąć kopalnie, zlikwidować polskie małe gospodarstwa rolne, sprowadzić imigrantow, zlikwidować małych przedsiębiorców na rzecz wielkich korporacji itp. Pis Robi wszystko to, co PO chciało zrobić oficjalnie, tyle tylko, że robi to po cichu, pod przykrywkami, innych afer.

  ----

  Czemu po wybuchu w fukuschimie Japonia przeszła na kopalnie węglowe, i robi to przy pomocy technologi zero emisyjnych za pomocą nowoczesnych technologi.
  Nawet mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą posypać węgiel jakimś środkiem w piecu (zapomniałem nazwy) który neutralizuje toksyny wydzielane w trakcie spalania.

  -------

  SA tez dobre wiadomości.

  Po podwyżkach cen gazu o 100% w Kazachstanie zapłonęły tam urzędy publiczne, doszło do zamieszek, ludność cywilna! obezwładniła wojsko i policję wyprowadzone na ulicę przez rząd (zabrali im broń) a rząd upadł.
  Tylko jakie będą tego dalsze efekty oprócz przejściowego haosu

  https://www.facebook.com/100069030885688/posts/226508889660139/


  #strajk przedsiębiorców
  #agrounia

 • ~Noname1212 2022-01-05
  19:32:41

  94 35

  I jeszcze jedno oszustwo rządzących mianowicie handel emisjami.
  Wmawiają nam teraz , że wysokie ceny paliww energetycznych mamy przez UE która narzuca na kraje Europy limity CO2, które polska musi je kupić od uni.
  Oczywiście jest to kłamstwo,
  Polska dostaje oczywiscie jakiś tam limit na CO2 i prawo do handlu tym na giełdzie! i kropka i wszystko i nic więcej.
  Tak, to jest Tak głupie że aż niezrozumiałe.
  Oczywiście jest to pretekst do nakładania podatków, przez nasz rząd, dzięki czemu rząd zarabia na nas nieświadomych, realizując swoim wyborcom programy socjalne, a nam drożeją media.


  Trochę więcej w materiale niżej.

  https://youtu.be/jRf09ZqcmTg

  ---------

  Wdg relacji górników, którzy zablokowali tory kopalnie dalej sprzedają węgiel po cenach które były rok temu, tyle tylko że węgiel przejmują inne spółki skarbu państwa, które zawyrzają ceny, i sprzedają go dalej po zawyżonych cenach.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2022-01-05
  19:43:15

  3 6

  Kiedy Ki

 • ~norton 2022-01-05
  20:31:03

  49 9

  Rondo z kolarzami - kopci jak krematorium

 • ~takiuj 2022-01-05
  21:27:04

  73 17

  A jak go ktoś ściągnie ze szlojdra, to kto za to zapłaci?

 • ~artefaks 2022-01-05
  21:32:21

  75 23

  I jeszcze jedno oszustwo rządzących mianowicie handel emisjami.
  Wmawiają nam teraz , że wysokie ceny paliww energetycznych mamy przez UE która narzuca na kraje Europy limity CO2, które polska musi je kupić od uni.
  @Noname ma rację. Polska (tzn. pis)otrzymane od UE certyfikaty emisyjne sprzedała i pieniądze zamiast w inwestycje energetyczne przeznaczyła w rozdawnictwo socjalne . A teraz krzyczy że winna jest UE i Tusk.
  Tak się zachowuje ojciec alkoholik jak nie ma na flaszkę to okrada swoje dzieci i rodzinę wynosząc i sprzedając za bezcen różne rzeczy z domu

 • ~Karolina# 2022-01-06
  07:41:29

  50 19

  jedni mają pegasusa, inni drony, i czym się tu chwalić, kogo ganić? pełna inwigilacja wszystkich, na każdym poziomie, mam nadzieję, że zdjęcia są zabezpieczone odpowiednio, praworządność władzy

 • ~Anna Ryż 2022-01-06
  08:14:02

  44 91

  Nie rozumiem tych minusów dla Pana Kuczmy. Gdyby nie jego działania nadal bylibyśmy Bangladeszem Europy. Tak trzymać i ani kroku wstecz bo już jest lepiej w Centrum i w dzielnicach Rybnika.

 • ~modelT 2022-01-06
  10:52:11

  32 23

  @Anna, a jak zrozumiesz swoje minusy?

 • ~marekm71 2022-01-06
  11:13:41

  27 21

  Jeden kopciuch, to do tego drona nie trzeba. A tak po prawdzie to wszystkie kotły na węgiel są kopciuch ani nawet jak są Vklasy. Tylko zamiast kominem dymią całą kotłownią.

 • ~TAKI JA 2022-01-06
  11:19:03

  32 15

  Emil Nagalewski, Dawid Błatoń, Piotr Kuczera, Zdzisław Kuczma, ~pawlmesten, ~Kwinto i wielu , wielu innych Wam podobnych. Mam pytanie co zrobiliście albo Macie zamiar zrobić w sprawie spalania przez ostatnie dni na wolnym powietrzu węgla, drewna , papieru w piecach bez tabliczek znamionowych. Masowe przypadki takich zachowań miały miejsca wokół Rybnickich kopalń. Setki zdjęć można znaleźć w mediach społecznościowych, oraz w biurach organizacji turystycznych ( Dla niewtajemniczonych Związki Zawodowe). Nie trzeba wielkiej odwagi aby byś silnym wobec słabego, prawda wychodzi na wierzch gdy pieniacze stają twarzą w twarz z silniejszym.
  Wystarczy ubrać tanią kamizelkę z logo byle jakiego Związku Zawodowego Górników a najwięksi "twardziele" miękną.
  Jeśli ktoś nie rozumie o czym piszę to poniżej cytat z Polskiej Konstytucji.

  Art. 32.
  Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 • ~marekm71 2022-01-06
  11:20:51

  36 2

  Noname1212. Masz rację z tą likwidacją małych firm i małych rolników ale PiS zrobi to skuteczniej. A co do posypywania węgla specyfikiem to na Politechnice Śląskiej zbudowali kocioł do domu który miał filtr na komin, ogrzeawł i produkował prąd, ale jak to w Polsce, wszystko jest tylko rozwijane do etapu prototypu i potem umiera z powodu braku środków a zainteresowani są tylko ci którym szkodzi taki prototyp na interes.

 • ~artefaks 2022-01-06
  11:39:57

  20 10

  @Anna, a jak zrozumiesz swoje minusy?

  Dwa minusy przecież dają plusa . Tak uważa mistrz minusów Pan Artex.
  Pewien klasyk uważał też że są plusy dodatnie i plusy ujemne. Więc nic to nie jest przesądzone. Ważne by prasa pisała o tym na pierwszej stronie. A najważniejsze jest to by nie zrobiła błędu przy nazwisku....
  Dlatego Pan Derulo po powrocie z Polski zrobił dym w Vegas jak fan pomylił go z innym pieśniarzem...

 • ~artefaks 2022-01-06
  11:43:27

  21 11

  ,, Politechnice Śląskiej zbudowali kocioł do domu który miał filtr na komin, ogrzeawł i produkował prąd"
  @Marekm71. Taki kocioł ma jedną małą wadę. Nie ma tabliczki znamionowej którą mogłaby ,,obejrzeć " SM.

 • ~jojo 2022-01-06
  11:45:44

  63 6

  A ja chcę wiedzieć czy firma z dronem została wyłonioa w drodze przetargu i ile miasto płaci firmie za jeden dzień ich oblotów.

 • ~artefaks 2022-01-06
  12:02:38

  22 15

  @jojo. Koszt śledzenia pegasusem jednego obywatela wynosi ponad 100 000 na dzień. Dronem nie wiem

 • ~artefaks 2022-01-06
  12:18:09

  16 11

  ,,W Polsce, wszystko jest tylko rozwijane do etapu prototypu i potem umiera z powodu braku środków a zainteresowani są tylko ci którym szkodzi taki prototyp na interes. "
  Genialny rząd sprzedał certyfikaty które uzyskał od UE za ok. 50 mld. W samym roku 2021 za 20 mld. Na osłonę najuboższych przed wzrostami opłaty za nośniki przeznaczył w ramach tarczy około 4 mld. ( średnia cena certyfikatu w 2021 była 45 USD/teraz 90)
  Dlatego czysto techniczne pozostaje zadanie pytania. Co podziało się z pozostałymi 16 mld ? Bo chyba tego nie ukradli?
  Bo zarządza tym wszystkim ,,ten" co powiedział że ceny nośników nie wzrosną. .A jednak wzrosły. Czyli teraz mamy mu wierzyć że nie ukradli ? Stefan Kisielewski PISał w swoich felietonach ,,że cechą gospodarki socjalistycznej nie jest kryzys. Lecz on jest tylko jej rezultatem"

 • ~Arteks 2022-01-06
  12:40:20

  17 69

  @anna - wlepienie komuś minusa na portalu to czasami już jedyna forma odreagowania przez napiętnowanych z wszystkich stron dziadów węglowych... Niech minusują, bo samą walkę o piece i dymienie przegrali.

 • ~BMW-801 2022-01-07
  00:39:26

  11 2

  Dla Pilotów drona oraz SM polecam ul. Żytnią (numery parzyste i nieparzyste) w dzielnicy na Nowinach….. Jest kilka takich którzy w sobotnie poranki potrafią zadymić wszytko w okolicy - aż do Auchan.
  Sam na radarze karnych kopciuchów mam 3 posesje w tej lokalizacji.

  Zdrowia i Wolności w Nowym Roku - również dla nich!

 • ~Danuta Kwiatek 2022-01-15
  21:38:25

  1 1

  dzisiaj tj. 15 styczen 2022 szłam ze starych Boguszowic w kierunku Kłokocina , można było się udusić od smrodu wydobywającego się z piecow domów prywatnych ,to skandal ,,,,,,,,,,,,,gdzie te kontrole i drony , puścićie jednego drona na miesiąc i udajecie walkę ze smogiem ,ów a ,,,,,,,,,,,,trzeba tylko modlić sie o wichury ,które potrafią choc trochę rozdmuchać ten smród ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ile lat juz miasto Rybnik walczy ze smogiem i jakoś nie ma efektów , żałosne

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2651