zamknij

Wiadomości

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku do likwidacji. Znamy daty

2022-05-24, Autor: 

Dni Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku zostały już policzone. Jeżeli radni zdecydują na najbliższej sesji, likwidacja ruszy 1 czerwca 2022 i zakończy się z końcem grudnia 2027 roku.

Reklama

O przyszłości rybnickiej komunikacji miejskiej pisaliśmy już jakiś czas temu. Przypomnijmy, w marcu Łukasz Kosobucki zamienił fotel dyrektora z ZTZ Rybnik na stanowisko prezesa nowej spółki: Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o. Pisaliśmy też o tym, że w przyszłości ZTZ zostanie zlikwidowany.

Dzisiaj znamy już więcej szczegółów. W harmonogramie majowej sesji Rady Miasta Rybnika pojawił się punkt dotyczący przyszłości ZTZ. Jeżeli uchwała zostanie przegłosowana, jednostka zostanie postawiona w stan likwidacji. Rozpocznie się ona od 1 czerwca 2022, a zakończenie ustalono na 31 grudnia 2027.

W czasie trwania procesu likwidacji jednostka będzie wykonywała zadania wskazane w statucie jednostki, dążąc do efektywnego obniżania wartości należności wynikających z opłat dodatkowych za brak ważnego dokumentu przewozu, które powstały do dnia powierzenia spółce gminnej Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o. o. w Rybniku wybranych zadań z zakresu lokalnego transportu zbiorowego, w szczególności zadania kontroli ważności dokumentu przewozu – czytamy w projekcie uchwały.

Projekt aktu prawnego przewiduje też, że mienie obecnie znajdujące się na stanie jednostki oraz nabyte w czasie trwania likwidacji, będzie wykorzystywane do wykonywania zadań statutowych, a po ich zakończeniu zostanie przekazane Miastu Rybnik.

Z treści projektu uchwały dowiadujemy się też, że Prezydent Miasta Rybnika może powierzyć dokonanie czynności likwidacyjnych powołanemu likwidatorowi i ustalić zakres jego obowiązków. Koszty związane z likwidacją jednostki pokrywane będą z budżetu likwidowanej jednostki.

Zaproponowane rozwiązanie zostało przedstawione związkom zawodowym pismem znak ZTZ.3392022.W z dnia 08.04.2022 roku. Wobec faktu, iż w Zarządzie Transportu Zbiorowego w Rybniku nie funkcjonują związki zawodowe, zapytanie zostało przesłane do Biura Terenowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Pismem z dnia 20.04.2022 roku (brak sygnatury) otrzymano odpowiedź, z której wynika, że NSZZ „Solidarność” nie posiada uprawnień do zajęcia merytorycznego stanowiska w sprawie – dowiadujemy się z uzasadnienia projektu uchwały.

Jeżeli rada będzie „za” taki rozwiązanie, wejdzie ona w życie 15 czerwca tego roku.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~rzyt 2022-05-24
  09:12:53

  62 21

  Następny proces uwłaszczania się na majątku /rynku/ gminy.

 • ~Longina b 2022-05-24
  10:32:25

  56 9

  Likwidator będzie miał dobrą fuchę i dobrą kasę.

 • ~exx 2022-05-24
  13:08:25

  35 8

  To teraz prezes zmieni fotel z powrotem na dyrektora? Tylko w spółce miasta Rybnik.
  Żeby tylko wszystkie odprawy naliczyli.

 • ~oto_rybnik 2022-05-24
  14:48:38

  50 5

  Czy nikt nie widzi o co tu chodzi ? Pan K. wie, że zbliża się jego kres poparcia w Rybniku i robi wszystko co się da, żeby przygotować jak najwięcej możliwości sobie i "swoim" na przyszłość. Zresztą to dotyczy także UM. Np. na BIP pojawiła informacja o nowym stanowisku "Pion Dyrektora Departamentu Gospodarki Przestrzennej". Po prostu ułańska fantazja. Czekam co tam będzie dalej, może "Departament do Spraw Umysłowych". . . . .

 • ~jestemzerybnika 2022-05-25
  19:49:33

  7 1

  I tak z pieniędzy Rybniczan będą utrzymywane dla ztz i nowej spółki: dwie księgowości, dwa działy obsługi prawnej, dwa działy BHP, pewnie ADO też, kadry, i wile innych …a wszystko w ramach oszczędności. Czy któryś z radnych wie ile to wszystko kosztuje?
  Biletomaty pewnie nadal nie działają, bo nic się nimi nie chwalą. Na części pisze awaria. To dobre wytłumaczenie do jeżdżących bez biletów.
  Wiaty miały być „zielone” już w kwietniu. Na Placu Wolności brak wiaty już od miesiąca…ciekawe na komu i na jakich warunkach zlecone zadanie. Może redakcja się dowie? Bo w sierpniu na to zadanie nie było chętnych.

 • ~Arteks 2022-05-25
  21:29:15

  0 13

  @rzyt - myślałem, że ty trochę bardziej rozumiesz reguły ekonomiczne i możliwości jakie dają miejskie spółki ale niestety znowu zawód... ;( W rządzonych przez PiS Katowicach nikomu nie przeszkadza, że od lat mają tam miejską spółkę PKM zajmującą się obsługą połączeń autobusowych. PiSiokom nie przeszkadza umieszczanie rodzin na różnych stanowiskach państwowych, a przeszkadza im, że Kuczera chce rozwijać komunikację w kierunku niezależnym od prywatnych przewoźników.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1591