zamknij

Wiadomości

Zakupy ważniejsze niż człowiek. Na ulicy umierała kobieta

2019-12-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Ta historia pokazuje, jak w wielu z nas jest znieczulica. W miniony piątek w Boguszowicach doszło do tragedii, na ulicy umierała kobieta. Tylko trzej mężczyźni postanowili działać. Inni woleli przejść obok z zakupami w torbach.

Reklama

Od wczoraj w sieci krąży relacja pana Adriana, który wraz ze swoim kolegą Szymonem przejeżdżali przez osiedle w Boguszowicach. Byli świadkami tragedii.

- Pomiędzy marketem Biedronka a ośrodkiem zdrowia na środku chodnika, na rękach kilkunastoletniego syna umierała kobieta... dosłownie kilkanaście sekund wcześniej, wyjeżdżając z bocznej uliczki, już widziałem, że tam, w tym miejscu coś się dzieje. Musieliśmy najpierw przepuścić chyba 2 samochody (o ile nie 3- nie potrafię teraz odświeżyć tej sytuacji), które MUSIAŁY przejeżdżać obok całej sytuacji. Dojeżdżając do miejsca tej tragedii widzieliśmy już leżącą kobietę i biegającego środkiem drogi, spanikowanego mężczyznę z telefonem w ręku – relacjonuje na Facebooku.

Jak dodaje, na tym krótkim odcinku od bocznej uliczki do całej sytuacji mężczyźni minęli na pewno 2 kobiety, które szły z torbami.

- Zakładam, że z zakupami właśnie z Biedronki, które przez ramię odwracały się do tyłu patrząc w miejsce zdarzenia, ale idąc dalej w swoim kierunku. Zatrzymaliśmy się, pierwszy podbiegł Szymon... syn leżącej kobiety nie płakał, on krzyczał przez łzy „Mamo!” Nie dało się tego nie usłyszeć. Z boku między blokami przechodzili ludzie, inni przechodzili drugą stroną ulicy – wspomina.

Pan Adrian pisze następnie, że był jeszcze jeden mężczyzna, który biegał z telefonem. Zdążył się połączyć z numerem alarmowym i prosić o karetkę.

- Szymon spojrzał na mnie i mówi: reanimujemy. Kobieta nie dawała żadnych oznak życia. NIKT WCZEŚNIEJ TYM LUDZIOM NIE POMÓGŁ!! Nie zatrzymał się ŻADEN!! Przejeżdżający samochód, nie podszedł ŻADEN przechodzień... NIKT... jeden mężczyzna (ten od telefonu), jak się potem okazało pomagał chłopcu już prowadzić tę kobietę, bo nie była w stanie już iść. NIKT im nie pomógł, chociaż mężczyzna wręcz mi się skarżył, że „patrz pan, ile ludzi łazi” - relacjonuje dalej.

Ludzie zaczęli podchodzić, kiedy rozpoczął się masaż serca kobiety. Jedni tylko patrzyli, drudzy pobiegli do ośrodka zdrowia po pomoc.

- Po kilku minutach pojawili się lekarze z ośrodka, którzy także nie wyczuwając oznak życia przejęli akcję reanimacyjną do przyjazdu karetki. Człowiek umiera na środku ruchliwej drogi- przechodzą ludzie, jadą samochody, widzieliśmy to kilkanaście sekund wcześniej - może nawet minuty wcześniej ktoś zauważył że coś jest nie tak.. NIKT TYM LUDZIOM WCZEŚNIEJ NIE POMÓGŁ! NIKT! I może gdyby ktoś zareagował już kiedy kobieta była wręcz "ciągnięta" chodnikiem (chcieli ją doprowadzić właśnie do ośrodka zdrowia), sytuacja potoczyłaby się może inaczej. Mijały nas samochody, przechodzili ludzie - nikt nie zapytał, czy trzeba coś pomóc. Niestety dzisiaj - w tej chwili - jestem już pewien, że w dzisiejszym czasie życie ludzkie dla niektórych jest ważne mniej, niż reklamówka z zakupami – stwierdza gorzko na koniec pan Adrian.

Pod jego postem pojawiły się dziesiątki komentarzy. Jedni chwalili go i Szymona za reakcję oraz pomoc. Drudzy pomstowali na ludzką znieczulicę. Jeszcze inni pytali się, czy kobieta przeżyła. Według relacji komentujących, niestety nie.

Kiedy empatia zawodzi, kłania się prawo, a mówi ono wprost, co grozi komuś za nieudzielenie pomocy drugiemu człowiekowi:

„Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Czy Waszym zdaniem prawo w tym przypadku powinno być zaostrzone? Czy znieczulica to problem naszego społeczeństwa? 

Czy znieczulica to problem naszego społeczeństwa?
Oddanych głosów: 12335

Oceń publikację: + 1 + 583 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~marys76 2019-12-29 08:47:05

  Pekin..... wszystko i na temat.

 • ~MArudzia 2019-12-29 08:58:52

  ~marys76 2019-12-29 08:47:05
  Pekin..... wszystko i na temat.
  Myślisz że to ma jakieś znaczenie??? Pewnie inaczej byś myślał,mówił jak by to dotyczyło Ciebie, twojej rodziny :-(

 • ~Katarzyna Sokoll 2019-12-29 09:43:34

  Znieczulica ogarnia świat,przykre...Wyrazy współczucia dla rodziny.

 • ~Jan Korzeński 2019-12-29 09:57:40

  Kilka lat temu w lecie na Sobieskiego zadźgano dziewczynę na ławce dla dosłownie 5 złotych i przez cały dzień ludzie chodzili nikt nic nie widział
  pomimo kamer .

  99 16
 • ~Jan Korzeński 2019-12-29 09:58:17

  Kilka lat temu w lecie na Sobieskiego zadźgano dziewczynę na ławce dla dosłownie 5 złotych i przez cały dzień ludzie chodzili nikt nic nie widział
  pomimo kamer .

  40 10
 • ~gucio1979 2019-12-29 10:03:38

  Powiem szczerze. Znieczulica jest, tylko jeśli osobie już ktoś pomaga to po co mają podchodzić ci " inni z siatkaki" czy wciąż pytać czy potrzebna pomoc. Ludzie albo się boją albo po prostu nie umią.. Jedynie zawsze mam złość na tych gapiów czy cykających fotki.

 • ~sympatykrybnika 2019-12-29 10:04:45

  Po co mamy zaostrzać prawo, którego nie potrafimy egzekwować. Mamy tu do czynienia z „martwym prawem”, które obowiązuje, ale po prostu nie jest przestrzegane.

  120 6
 • ~ 2019-12-29 10:29:20

  mnie się wydaje po prostu że ludzie nie potrafią pomóc i boją się ośmieszyć lub zaszkodzić człowiekowi jeszcze bardziej wolą odwrócić głowę i uciec

 • ~sympatykrybnika 2019-12-29 10:44:21

  ~Katarzyna Sokoll i ~kukulka123 – Połączenie się znieczulicy ogarniającej świat z tym, że ludzie po prostu nie potrafią pomóc i boją się ośmieszyć jest dla naszej społeczności przerażające. Elity róbcie coś!!!!

  64 17
 • ~Bartek Malina 2019-12-29 10:52:57

  czy to na sztolniowej na 2 stronie obok przystanku? czy przy parkingu obok biedronki?

  5 68
 • ~obserwator00 2019-12-29 10:56:58

  Durny tytuł artykułu...lepiej sondę zróbcie kto tak na prawdę potrafi tej pierwszej pomocy udzielić...bo teorię zna każdy, a w życiu...

  61 23
 • ~anettk 2019-12-29 11:13:17

  Ludzie jak,tak można?!! Dziecko płacze,krzyczy"mamo"! A ci taszka pod pachę i łeb w drugą stronę i przed siebie.Jesteście-żałosne/śni! Każdemu powtarzam,każdego z Nas z naszych bliskich,może spotkać coś takiego i co też tak chcecie być"olani" ?!:/ Ja nie wyobrażam sobie przejść tak obojętnie i zawsze jak mogę to pomagam albo pytam czy coś mogę jeszcze zrobić? (jeżeli już ktoś pomaga)Dzièki Bogu,że mnie tak wychowano i Ja też tego uczę!

 • ~gucio1979 2019-12-29 12:36:27

  Warto pomagać!! A naprawdę nie bójmy się pomóc. Pierwsza pomoc jest najważniejsza. Nie ma czego się bać i myśleć że coś zrobimy źle. Ważne żeby sprawdzić puls a gdy go nie czujemy przystępujemy do masażu ♥, można ( POWTARZAM MOŻNA) tylko uciskać - masować serce.

  59 7
 • ~jabibe 2019-12-29 12:57:47

  Co to za argument, że ludzie boją się pomóc? Większość z nas posiada prawo jazdy i przechodziło kurs pierwszej pomocy, większość z nas w szkołach było szkolone z podstaw. Zaraz pojawią się argumenty, że to było dawno i mało kto z tego coś pamięta. No tak, jeżeli jesteś debilem i podchodziłeś do tych kursów tylko po to, żeby je zaliczyć/dostać ocenę to faktycznie mało z nich będziesz pamiętał. Te kursy powinny Ci uświadomić istotę znajomości zasad pierwszej pomocy. Te kursy powinny Ci uzmysłowić, że w krytycznej sytuacji jesteś jedyną nadzieją na uratowanie bliskiej Ci osoby/przechodnia i zmotywować Cię do działania w tych kwestiach. No ale większość darmozjadów pewnie wychodzi z założenia, że to Państwo powinno ich zapraszać i opłacać im tego typu kursy. Zamiast się doszkolić wolicie płaszczyć dupska przed telewizorem i oglądać patologiczne seriale, zamiast pomóc to udajecie, że nic nie widzicie a w momencie gdy cudem znajdzie się ktoś kto jest w stanie pomóc to potraficie zatrzymać się z telefonem w ręku i kręcić czyjąś tragedie, by móc potem wśród znajomych/rodziny biadolić na temat tego zdarzenia...Zamiast zareagować, pomóc wasza aktywność z tego typu sprawach ogranicza się później do wrzucania durnych zniczy w komentarzach pod artykułem/na fb. Tacy są ludzie w dzisiejszych czasach: durni, bezużyteczni i bezmyślni.

  97 20
 • ~obserwator00 2019-12-29 13:54:36

  ~jabibe
  Od 30 lat w tym kraju każdy egzamin, kurs czy szkolenie jest tylko po to żeby na koniec dostać papierek...Nikt nic z tego nie wynosi a co więcej nikt nic z tego nie potrzebuje. Taka prawda niestety. Jak wygląda ten "kurs pierwszej pomocy" przy prawku? Jak ja je robiłem to było 15 minut, gdzie trzeba uciskać na obrazku z rzutnika z 1965 roku i zaświadczenie na koniec. Po czymś takim mam komuś jej udzielać? Skoro jest przepis o obowiązku jej udzielenia to niech ustawodawca zapewni możliwość zrobienia tego prawidłowo, wyszkolenia każdego obywatela, który pod ten przepis podlega. Z takim lamentowaniem jak prezentujesz możesz w wyborach startować

  48 19
 • ~jabibe 2019-12-29 14:01:30

  ~obserwator00

  Tak jak przewidziałem. Zaraz się znajdą osoby które będą twierdziły, że im się wszystko należy. Mamy XXI wiek, w ciągu 10 sekund możesz sobie wyszukać instytucje/firmy które przeprowadzają tego typu kursy. Gratuluje podejścia do tematu, ale zastanów się teraz jak ty byś reagował w podobnej sytuacji? Kogo byś obwiniał jako pierwszego gdyby ktoś bliski straciłby przytomność/dostał zawału obok ciebie, a ty zamiast reagować w oparciu o konkretną wiedzę stałbyś obok i czekał bezużytecznie na karetkę?

  36 12
 • ~Franciszka Tania 2019-12-29 14:20:55

  Na ul.Wiejskiej od strony plazy bardzo często dochodzi do bójek .BPiątek,sobota to szczyt przemocy.Nie można tego słuchać ani oglądać.,Bardzo szkoda tych młodych ludzi,ciarki przechodzą od tych krzyków. Mlodzi panowie i panie przychodzą się bawić a kończy się na zaśmiecaniu i awanturach.Nie wiem jak tam może na tej ulicy egzystować hostel??????????

  28 7
 • ~ 2019-12-29 14:38:15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 1
 • ~obserwator00 2019-12-29 15:02:42

  ~jabibe
  Napiszę więcej. Za chwilę mamy 2020. Ja nie neguję tego, że ludzie powinni pierwszą pomoc znać. Tylko to, że jak sam piszesz jest takie coś wpisane w program kursu na prawo jazdy. I co? Jajco. Nikt nic z tego nie wie. 15 minut i pokazanie obrazka niczego uczy. Wybacz ale po robocie mam dosyć swoich zajęć i nie będę na własną rękę i pewnie za swoje pieniądze szukał instytucji, która mnie przeszkoli wtedy kiedy jej pasuje bo ktoś wymyślił przepis ale nie zrobił nic żeby ludzi do jego egzekwowania przygotować. Wystarczy wywalić 10 godzin np religii albo innej plastyki z programu szkolnego dla 16 latków i ich tego wtedy uczyć. Praktycznie, na manekinach np. No ale to trzeba mieć mózg...

  26 26
 • ~jabibe 2019-12-29 15:33:17

  W ten sposób można zapewnić edukacje najmłodszym pokoleniom a co z Twoim? W jaki sposób chcesz nadrobić braki ludzi którzy ukończyli już szkołę X lat temu? Każdy wie jaki w tym kraju jest syf a jednak ciągle ktoś liczy na to, że coś się zmieni i jeszcze naiwnie myślą, że ktoś coś zrobi za nich...Podałem Ci prostą opcję na to by uzupełnić swoją wiedzę w zakresie pierwszej pomocy, więc Twoja decyzja czy zależy Ci na tyle by z niej skorzystać. Może trzeba porozmawiać z szefem firmy, żeby zorganizował takie szkolenia dla całego zakładu? Mówimy tu o świadomości i umiejętności reagowania w przypadku zagrożenia czyjegoś a nawet własnego życia a używasz wymówek jakby chodziło o wybór droższego papieru toaletowego.

  17 4
 • ~ 2019-12-29 15:36:32

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 5
 • ~obserwator00 2019-12-29 15:45:08

  Co z moim? Mamy już tyle nakazów, zakazów i wszystkiego innego, że spokojnie można wcisnąć jeden pożyteczny i jakoś tak to zorganizować, żeby każdego w tym zakresie przeszkolić nawet wbrew woli. Tu nie chodzi o brak chęci, bo jakbym umiał to tej osobie pierwszy lecę udzielić pierwszej pomocy. Chodzi o brak czasu. Mam pracę, swoje obowiązki wobec rodziny, znajomych. Niech takie szkolenie jest np. obowiązkowe przed podjęciem pracy i wszyscy się nauczą. Ludzie i tak nie mają czasu dla siebie w dzisiejszych czasach a Ty wymagasz, żeby ktoś na własną rękę szukał, ustalał, zmieniał sobie plany? Niech Państwo zmieni plan żeby każdego przeszkolić.

  7 15
 • ~Barakuda 2019-12-29 15:46:08

  Fajne pytanie w sondzie. Tak chcemy zaostrzenia przepisów. Najlepiej dożywocie za brak pomocy leżącemu na ulicy... Jak widać mentalnie jesteśmy głęboko w komunizmie kiedy państwo do wszystkiego przymuszało, nakazywaly i zakazywało. Problem polega na tym, że jako społeczeństwo upadlismy tak nisko w kwestii norm, wychowania i kultury, że ludzie mają gdzieś umierającego na ulicy. Oczywiście większość to katolicy i to też wiele mówi o naszej religii. Tu trzeba pracy u podstaw. Wpajanie norm, wzorców, nauczanie szlachetnych honorowych zachowań od dziecka a nie wprowadzanie i podwyższanie kar. Tego nam brakuje i tego się nie robi. Szczyt kultury to póki co koncert Zenka w filharmonii. Jako społeczeństwo bardzo schamieliśmy i jest coraz gorzej...

  26 26
 • ~Terrorysta 2019-12-29 16:48:51

  człowiek człowiekowi nie pomoże,a do innych ma pretensje że jego piesek nie wytrzyma stresu spowodowanego przez petardy

  40 19
 • ~Lidia Wojtek 2019-12-29 16:54:22

  Znieczulica jest powszechna, chyba coraz bardziej powszechna. Parę lat temu kilkaset metrów przed Morskim Okiem w piękny wiosenny dzień młoda, ok. 15 lat, dziewczyna dostała padaczki. Opiekunka grupy, niemłoda osoba, straciła głowę, wokół dziewczyny zbierał się coraz większy tłum gapiów. Z daleka krzyknęłam, żeby dziewczynie coś pod głowę podłożyć i po dojściu do niej razem z moja mama zaczęłyśmy jej udzielać pomocy. Prócz nas nikt, dosłownie nikt, tej pomocy nawet nie próbował udzielić. Sporo ludzi wręcz z obrzydzeniem odwracało głowy, ale ciekawość sensacji kazała im jednak spoglądać. Dobrze że przynajmniej nikogo filmujacego nie widziałam. Krzyknęłam żeby ktoś z tego rosnącego tłumu zadzwonił po pomoc do bliskiego już schroniska. W między czasie dziewczyna zaczęłą odzyskiwac przytomność, opiekunka trochę się uspokoiła, ze schroniska przyjechał samochód po dziewczynę. Wszyscy się rozeszli w swoja stronę. A mnie w pamięci zostały te odwracające się ze wstrętem twarze otaczającego tłumu chyba kilkudziesięciu osób

  38 3
 • ~Lidia Wojtek 2019-12-29 17:30:09

  Do "Terrorysta" : ja tez mam pretensje, że mój pies nie wytrzymuje stresu powodowanego przez petardy. Ludziom pomagam jeśli widze taką potrzebę, nawet bez proszenia o tę pomoc. Empatię nie tylko ludziom trzeba okazywać, ale każdemu słabszemu, a przy petardach zwierzę jest z całą pewnością istotą słabszą

  32 7
 • ~Marco2 2019-12-29 17:44:15

  do ADRIANA,który wraz ze swoim kolegą SZYMONEM... W takiej sytuacji szczęściem jest,żeby w odpowiednim czasie i miejscu znalazły się osoby ze umiejętnością udzielenia pomocy przedmedycznej.Brawo ADRIAN i SZYMON. DZIĘKUJEMY !!!

  47 3
 • ~Dador 2019-12-29 20:47:22

  Uważam, że chęć niesienia pomocy albo się w sobie ma, albo nie. Widzę po swoim otoczeniu, jak wielu ludzi ma na wszystko wyje wyje. Brawo dla chłopaków za podjęcie działania. Brawo dla mężczyzny, który pomógł jako pierwszy. Myślę, że gdy ten młody chłopak się otrząśnie z tej tragedii, będzie do końca życia pamiętał twarze tych co pomogli i tych co odwracali wzrok. Ja tam wierzę, że dobro wraca a za zło się płaci w odpowiednią godzinę.

  20 2
 • ~Barakuda 2019-12-29 21:10:34

  Swoją drogą głupota tego tekstu jest przerażająca. Tylko trzech mężczyzn pomogło? Gdybym ja szedł tą ulicą i zobaczył, że trzech mężczyzn pomaga człowiekowi na ulicy to bym nie przeszkadzał i poszedł dalej. To ilu miało pomagać każdy przechodzeń? Trzech nie wystarczy?

  23 18
 • ~ 2019-12-29 21:26:39

  Terrorysta obyś ty po śmierci się takim pieskiem nie urodził albo czymś niżej w łańcuchu pokarmowym ciesz się że przyszło ci być tym kim jesteś i daj żyć innym bo nie jesteś sam na tym świecie

  12 9
 • ~Beata Pacha 2019-12-29 22:43:02

  Aby prawo było zaostrzone to najpierw należałoby je przestrzegac na 100% a nie tylko nim straszyć. Powinni teraz prześledzić monitoring i jeśli się uda to namierzyć osoby, które przeszły obojętnie obok tej kobiety i wyciągnąć konsekwencje za brak udzielenia pomocy!

  17 3
 • ~Bożena Jasińska 2019-12-30 00:46:21

  Wyrazy współczucia dla rodziny i wielki szacunek dla tych panów,ja takich ludzi nie rozumię i nigdy nie zrozumię kiedy nie pomagają drugiemu człowiekowi kary i to okropne powinny być każdego z nas może to spotkać a wtedy każdy z nas nie chciał by zostać bez pomocy, jednak w ludziach nie ma za grosz empatii do drugiego człowieka te zakupy takie ważne niż drugi człowiek,co z tymi ludźmi się dzieje...

  15 6
 • ~SunShine11 2019-12-31 10:23:59

  I to są właśnie ludzie. Jak człowiek umiera to nikt nie pomoże, tylko się przyglądać będą a jeszcze nagrywać telefonem będą, ale zadenuncjować że piec uciekł albo że z komina czarny dym leci to są pierwsi a szczególnie Ci co na blokach mieszkają i na dodatek śmieci nie segregują!!! TAKA PRAWDA!!

  5 5
 • ~VIP RANDKI 2020-01-10 02:51:54

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4157