zamknij

Wiadomości

Kładka w Boguszowicach zamknięta, bo stanowi zagrożenie? Mieszkańcy mimo to korzystają z przejścia (zdjęcia)

2024-01-11, Autor: 

Wczoraj (10 stycznia) zamknięta została kładka nad torami łącząca starą część Boguszowic, z Osiedlem Boguszowice. Mieszkańcy znaleźli "rozwiązanie" i nadal korzystają z przejścia. Jeden z Czytelników wskazuje, że "utrudnienia komunikacyjne podyktowane są względami bezpieczeństwa i potrzeba naprawy przejścia". Alarmuje, że deski kładki są połamane. Czy boguszowicka kładka doczeka się kolejnego remontu?

Reklama

Kładka łącząca dwie strony Boguszowic jest często uczęszczana przez mieszkańców okolicznych bloków, ale też przez przyjezdnych z innych dzielnic, którzy przechodzą kładką na targowisko. Ostatni remont kładki był w 2015 roku, o czym pisaliśmy <<Kładka w Boguszowicach doczekała się remontu. Prace komplikują życie mieszkańcom>>

Wówczas też okazało się, że kładka jest niczyja. Magistrat przypuszcza, że została ona wybudowana przez KWK „Jankowice” w latach 80-tych.

- Kopalnia nie przyznaje się do jej własności. Ze względu na zły stan techniczny obiektu i interes publiczny w 2014 roku Miasto podjęło działania mające na celu umożliwienie remontu obiektu. Decyzją z 2 czerwca 2014 roku nastąpił podział nieruchomości, który umożliwił podjęcie działań naprawczych – nabyliśmy prawo do dysponowania nieruchomością, co jest niezbędne z punktu widzenia Ustawy Prawo budowlane – tłumaczyła wówczas Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Wczoraj (10 stycznia) kładka ponownie została zamknięta. O czym poinformowali nas Czytelnicy.

- Między osiedlem "Pekin" a "Manhattan" gdzie osiedla łączy most został zamknięty. Postawiono barierki z zakazem wejścia plus tasiemki biało czerwone. Pytanie, jak dzieci mają chodzić z jednego osiedla na drugie do szkoły, czy rodzice z dziećmi do przedszkola? Nie wspomnę, że targowisko funkcjonuje i są osoby, zwłaszcza starsze, które chodża każdego dnia na targowisko — pisze do nas Czytelnik. 

Sprawę skomentował też wczoraj wieczorem jeden z naszych Czytelników - Paweł.

Utrudnienia komunikacyjne podyktowane są względami bezpieczeństwa i potrzeba naprawy przejścia. Deski są praktycznie połamane i stanowią zagrożenie dla każdego kto chciałby bezpiecznie przejść przez kładkę, dlatego wymaganego było pilne zamknięcie. Szkoda, że przez tak długi czas nikt się nie zainteresował remontem kładki! Na to niestety pieniędzy nie ma!

Stan przejścia nad torami od dawna budzi wątpliwości pod względem bezpieczeństwa. Byliśmy na miejscu i co się okazało, kładka została zabezpieczona barierkami po obydwu stronach schodów, na którym umieszczono znak zakazujący wstęp oraz rozwieszono biało-czerwone taśmy ograniczające, by nikt nie przechodził. Z utrudnieniami najwyraźniej mieszkańcy pogodzić się nie chcą, ponieważ barierki zostały samowolnie odsunięte, a kładką jakby nigdy nic poruszają się piesi.

- Myślą, że zamkną kładkę i nie będziemy tu chodzić. Jak mam iść na targ? To głupota, w środku zimy zamykać przejście. Dlaczego nie robili nic w lecie? - mówiła zbulwersowana starsza kobieta, którą zaczepiliśmy, gdy wchodziła na schody teoretycznie zamkniętej kładki.

Z jakiego powodu przejście kładką zostało zamknięte? Czy kładka nad torami będzie remontowana oraz ile potrwają utrudnienia? Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do UM Rybnika. Czekamy na odpowiedzi. 

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-01-11
  11:14:24

  26 7

  Od dawna to mówimy. Najpierw zadbajmy o to co już jest i powinno dobrze funkcjonować. Prezydent chce budować kolejne nikomu niepotrzebne centrum przesiadkowe za 70 mln zł, a nie potrafi od 8 lat zrobić porządku prawnego z kładką i ją wyremontować. To powinny być priorytety urzędników.

 • ~Arteks 2024-01-11
  11:44:20

  13 4

  To przykład na to, że piesi są niedoceniani w budżecie. Oczywiście, że kładka powinna być wyremontowana i to jak najszybciej! Brakuje takich kładek w paru miejscach miasta. Ile lat o taką kładkę nad Obwiednią i linią kolejową proszą mieszkańcy osiedla Kilińskiego i Zamysłowa?

 • ~wolf67 2024-01-11
  12:10:21

  13 4

  totalna dziadowizna remontuja to co kilka lat nie wiedza jak to zrobic kładza byle co i taki jest finał . A ludzie nie mają jak się dostac na SZTOLNIOWĄ

 • ~Grisza 2024-01-11
  16:19:52

  9 0

  Proponuję na czas zamknięcia tak ważnej kładki zwolnić z opłat za komunikację miejską na liniach 15,46,46A na odcinku Boguszowice Stare Sztolniowa - Boguszowice Osiedle Pętla.

 • ~Hopsasa 2024-01-11
  16:39:28

  5 1

  A ja proponuję nie wydawać kasy na przebudowę ulicy śniadeckiego, oprócz mieszkańców nikt tam nie jezdzi, a teraz będą ludzie mieć parking pod oknami!
  Co do kładki- kilka lat temu dzwoniłam do UM pytając kto ma ją odśnieżyć (niestety muszę dziecko z 1 osiedla na drugie prowadzić do przedszkola- rybnicka rzeczywistość) i pani z UM stwierdziła, że miasto dzierżawi tą kładkę i w sprawie odsnieżania to do RSK. Więc nagle znów jest niczyja?
  ~Lepszyrybnik.pl - pamiętajcie o tym, co obiecuje ludziom!!!

 • ~madzia88 2024-01-12
  01:06:57

  2 4

  Jak dla mnie wszystko jedno czy jest popsuta czy dobra, bo poruszam się na wózku i zawsze muszę jechać na około.
  Jestem za usunięciem jej całkiem i wybudowaniem ulicy z szlabanem jak na drogach obok.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4006