zamknij

Biznes

„Wracamy do macierzy”. Komentarze po sprzedaży rybnickiej elektrowni

2017-05-23, Autor: 

„Nareszcie”, „decyzja na lata”, „wracamy do macierzy” - takie głosy pojawiły się po wczorajszej informacji o sprzedaży elektrowni w Rybniku. Jak komentują to osoby, którym leżało na sercu dobro tego zakładu?

Reklama

Przypomnijmy, PGE Polska Grupa Energetyczna kupiła aktywa francuskiego EDF w Polsce, w tym rybnicką elektrownię. Umowa warunkowa o łącznej wartości 4,5 mld zł została podpisana 19 maja 2017. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>Elektrownia w Rybniku w rękach PGE!<<

Zdanie w tym temacie zabrały osoby, które od dawna interesowały się losami rybnickiej elektrowni. Czy dobrze się stało, że znalazła nowego właściciela?

Marek Krząkała (poseł Platformy Obywatelskiej): bardzo się cieszę, że znalazł się inwestor o polskim kapitale. To nadzieja na modernizację elektrowni i podtrzymanie miejsc pracy. To, co robili Francuzi, ograniczało się podtrzymywania zakładu. Potrzeba jednak sporych nakładów, by elektrownia działała na kolejne lata.

Czesław Sobierajski (poseł Prawa i Sprawiedliwości): aż chce się powiedzieć „nareszcie!”. Nie miałem żadnych wątpliwości, że przejęcie elektrowni przez PGE będzie kwestią czasu. Wiemy, co nas teraz czeka, musimy modernizować zakład, podnieść jego moc. Nie możemy zaniechać tej inwestycji. Uważam, że bardzo dobrze się stało, że elektrownia wróciła w końcu do nas.

Piotr Kuczera (prezydent Miasta Rybnika): PGE Polska Grupa Energetyczna kupiła od EDF elektrownię w Rybniku, ale do sfinalizowania całego aktu sprzedaży minie jeszcze sporo czasu, dopiero jesienią zostaną zamknięte wszystkie procedury formalnoprawne. Została podpisana umowa warunkowa, zamknięcie całej transakcji jest obwarowane całym szeregiem skomplikowanych procedur. Dla Rybnika ten zakup, jeżeli zostanie zamknięty, to spora szansa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Na pewno ta transakcja budzi nadzieję na wykonanie planów inwestycyjnych elektrowni, których nie zrealizował poprzedni właściciel.

Dariusz Świerczyński (Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego EDF Polska, odział Rybnik): z naszego punktu widzenia i punktu odbiorcy to pozytywna wiadomość, choć z drugiej strony pojawia się pytanie „co dalej?”. Mamy nadzieję, że nastąpi rozwój elektrowni i otaczającej jej infrastruktury. Wszystko jest przygotowane do inwestycji, nic tylko budować. Wracamy do macierzy.

Oceń publikację: + 1 + 88 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~orka 2017-05-23
  14:28:42

  99 53

  Informacja bardzo dobra, takie gałęzie przemysłu jak energetyka, paliwa nigdy nie powinny być sprzedane obcemu kapitałowi wydaje się to takie oczywiste a jednak jakiś ........... to sprzedał szkoda gadać.

 • ~zbig67 2017-05-23
  14:46:29

  97 56

  co to za chory pomysł był by energetyka była w obcych rękach? i tak mamy ze wszystkim. tymczasem Niemcy czy Francuzi nie dopuszczają u siebie takich rzeczy by ktoś u nich rządził.

 • ~hub381 2017-05-23
  14:49:14

  57 10

  Tak czytam te różne wypowiedzi internautów,to mnie ma"schlack"trafić.
  Różnorakie mądrale co się znają na"Gó...e"zabierają głos w tej sprawie.
  Wiadomo,że energetyka to"mózg"strategiczny państwa.Dodam tylko o ile jeszcze pamiętam,że to nie za PO sprzedano ten zakład Francuzom.
  Ale zobaczymy czy po ewentualnym przejęciu przez PGE elektrowni sytuacja energetyki się poprawi.Przecież te kotły,turbozespoły zostały
  zmodernizowane w latach 1997-2000.Wówczas podniesiono moc poszczegolnych turbozespołów z 225 MWh do ~235 MWh.
  Francuzi tylko poprawili kosmetykę zakładu-przepraszam zbudowali "Odsiarczanie". Obecne urządzenia pracują od 1972-go(BL1).
  Na zachodzie te urządzenia byli by dawno zezłomowane a w Rybniku jeszcze pracują.
  Tu trzeba mnóstwo wkładu inwestycyjnego włożyć aby zakład pracował nadal
  Pozdrawiam "b.energetyk"tego pięknego zakładu.

 • ~orm 2017-05-23
  15:39:52

  29 7

  Hub381. To musiałeś dawno temu odejść z tego zakładu. Wszystkie bloki w tej chwili są przygotowane pod wymogi UE. Pomijam kotły. Co do pierwszych bloków to jest dziura pod nowy, żeby je zastąpić. Ciekawe czy nowy właściciel ją wykorzysta? Pozdrawiam wszystkich kolegów.

 • ~ 2017-05-23
  22:13:13

  62 6

  pamiętam czasy, kiedy państwowa elektrownia była mecenasem wielu przedsięwzięć w mieście, np, Klubu Energetyka, Multirelaxu, basenu w Stodołach,rozbudowy kampusu, czy wielu imprez sportowych czy kulturalnych (Ryjek, OFPA), później nastąpił czas prywatyzacji, którą przyjęto z entuzjazmem, bo dla pracowników były to złote lata: akcje, premie prywatyzacyjne, ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym itp, po przejęciu zakładu przez Francuzów, przyszło pierwsze otrzeźwienie: ograniczenie wydatków, także na działalność w mieście, wyprzedaż zbędnego majątku (np sprzedaż za ułamek wartości doinwestowanego o środka w Stodołach) , niektórzy otrzymali propozycję nie do odrzucenia pracy poza Rybnikiem, wyprowadzenie kasy za granicę poprzez opłaty do macierzystej firmy za używanie nazwy marki i logo ( podobnie Telekomunikacją Polską do Orange, Erą T-Mobile, czy PTKiGK - DB Schenker, tutaj jeszcze dodatkowo "sprzedaż" własnego przestażałego taboru z Niemiec do Polski), dzisiaj po powrocie zakłądu w państwowe ręce słyszymy głosy „Nareszcie”, „decyzja na lata”, „wracamy do macierzy” także z ust pracowników, którym prywatyzacja pozwoliła ustawić się finansowo w życiu, niestety dzisiejsza zdekapitalizowana Elektrownia po powrocie do Skarbu Państwa jest już niestety, w wielu kwestiach tylko cieniem dawnego prężnego zakładu, który niegdyś część swoich zysków lokował także w uatrakcyjnieniu życia lokalnej społeczności, a teraz po okresie w obcych rękach sam wymaga inwestycji dla dalszego funkcjonowania, szkoda że za tą bolesną naukę zapłaciliśmy my wszyscy

 • ~Alpha 2017-05-25
  13:51:01

  18 8

  Ta elektrownia w perspektywie kilkunastu lat jest do zamknięcia lub ograniczenia o połowę swojej mocy. Niezależnie od tego kto rządzi, jaka jest narodowość kapitału który posiada w danym momencie tę elektrownię, odejście od wongla jest przesądzone nawet w naszym Rybniku. Troskliwi mieszkańcy i włodarze powinni już przygotowywać się do tego co w tym miejscu zrobić za lat 15, 20.

 • ~Mael 2017-05-25
  19:27:59

  21 11

  Wracamy do macierzy”. Myślałem, że Oberschlesien uzyska wolność, niepodległość i wróci do Vaterlandu.

 • ~Jan R. 2017-06-04
  17:46:27

  8 11

  Ciekawe, czy będą produkować prąd taniej czy drożej niż Francuzi oraz czy będą tak wiele robić dla ochrony środowiska, czy może znowu będą wyłączać w nocy filtry?

 • ~Jan R. 2017-06-04
  17:49:14

  13 1

  I jeszcze jedno na targu usłyszałem opinię, że cyt. : "Jak Polok bydzie rzondzioł to nigdy nie bydzie dobrze".

 • ~Ryszard Jasiński 2017-06-05
  13:51:54

  10 0

  Teraz czekam na powrót logo elektrowni ER-na kominach elektrowni.

 • ~ 2017-06-06
  22:23:57

  5 3

  SPRZDAWAJA ODKUPUJA I CO Z TEGO...
  KORPORACJE SIE TYLKO WZBOGACAJA KOSZTEM LUDZI.
  TO SAMO CO Z RZADAMI.
  GOWNO WARTA TAKA POLITYKA.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5122