zamknij

Biznes

Ciepło z Elektrowni Rybnik pod znakiem zapytania. Komentarze

2019-07-05, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To wiecie już z naszego poprzedniego artykułu – ciepło dostarczane do rybniczan z Elektrowni Rybnik nie jest już wcale takie pewne jak jeszcze niedawno o tym mówiono. Zaskoczenia nie kryje prezydent Piotr Kuczera mówiąc o „schizofrenicznej rzeczywistości”. Zebraliśmy też komentarze polityków, co sądzą na temat słów wiceprezesa PGE.

Reklama

O tym pisaliśmy dzisiaj przed południem. Pojawiła się obawa, że szumnie zapowiadane ciepło z elektrowni może nie dotrzeć do rybniczan. W środę na Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej oznajmił, że z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się bardziej modernizacja elektrociepłowni w Chwałowicach.

Prezydent Piotr Kuczera jest zaskoczony tym, co powiedział na sejmowej komisji Ryszard Wasiłek:

- Wypowiedź ta kompletnie wywraca dotychczasowe zobowiązania Polskiej Grupy Energetycznej w związku z podpisanym czterostronnym porozumieniem dotyczącym zasilania w ciepło systemowe Miasta Rybnika. Po raz pierwszy tego rodzaju deklaracje usłyszałem publicznie, do tej pory oficjalnie nikt z przedstawicieli spółki w ten sposób się nie wypowiedział. Do miasta docierały nieoficjalne informacje o tym, że „elektrownia” chce zmienić koncepcję wytwarzania ciepła, dlatego zwróciłem się w czerwcu tego roku z prośbą o interwencję do posłów i parlamentarzystów z rejonu naszego miasta, którzy byli zaangażowani bardzo w projekt na etapie podpisywania porozumienia (poseł Izabela Kloc, poseł Grzegorz Janik, poseł Krzysztof Sitarski, senator Wojciech Piecha) z prośbą o interwencję, nie otrzymałem jednak jeszcze żadnej oficjalnej odpowiedzi – mówi nam dzisiaj Piotr Kuczera.

Jak dodaje, jeszcze do niedawna prezes PGE informował na łamach mediów energetycznych, że w planach spółki jest m.in. budowa modułów ciepłowniczych w dwóch blokach elektrowni Rybnik, a następnie rozbudowa miejscowej sieci i połączenie jej z istniejącą w Rybniku siecią ciepłowniczą. - Co więcej od 2017 roku trwają spotkania wszystkich czterech stron porozumienia, na których otrzymujemy zapewnienia o utrzymaniu zobowiązań i przyjętych harmonogramów prac. Mam wrażenie, że to jest jakaś schizofreniczna rzeczywistość – mówi.

Więcej przeczytacie w artykule >>Zaskakujące wyznanie na komisji. Z elektrowni nie popłynie ciepło?<<

Zebraliśmy komentarze polityków z naszego regionu. Co oni sądzą na temat tej sytuacji?

Senator Prawa i Sprawiedliwości - Wojciech Piecha

Zarówno PGE, jak i PGNiG (dostawca ciepła dla miasta) są spółkami Skarbu Państwa. Wybiorą rozwiązanie, które jest najtańsze i najbardziej opłacalne. Zgadza się, list intencyjny dotyczący dostarczania ciepła do miasta został podpisany. Po analizie okazało się, że to rozwiązanie nie będzie tanie. Zaczęto analizować różne warianty. W najbliższym czasie zostanie wybrana najbardziej ekonomiczna opcja. Nie było oczywiste, czy ciepło z elektrowni byłoby tanie. Mogłoby się okazać, że inwestycja w modernizację bloków bez datacji z zewnątrz byłaby niekorzystna dla elektrowni. W 2022 roku ciepło dla miasta będzie dostarczane albo z elektrowni, albo z elektrociepłowni Chwałowice. Temat jest mi bliski i mam nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie rozwiązany z korzyścią dla mieszkańców naszego miasta.

Poseł Platformy Obywatelskiej - Marek Krząkała

Powstał list intencyjny, gdzie elektrownia wraz z miastem i spółkami porozumiała się w sprawie przesyłu ciepła z zakładu do mieszkań. To miał być jeden z elementów walki ze smogiem. Jak sobie przypominam, to w kampanii samorządowej strona PiS-u dużo mówiła o tym, że prezydent Rybnika nic nie robi ze smogiem, a dzięki im i spółkom mieszkańcy odetchną.

Dzisiaj prezes PGE patrzy poprzez pryzmat ekonomiczny, czyli uważa, im się nie opłaca dostarczać ciepła. Ciekawe, jeszcze rok temu inaczej mówili - że mają harmonogram, że wszystko „jest cacy”.

Wydaje mi się, że elektrownia stała się elementem walki politycznej. Obym się mylił, bo w tej sprawie nie interesuję mnie to, z jakiej opcji jest prezydent, myślmy o dobru mieszkańców. Z tych szumnych zapowiedzi pozostała jednak informacja, że ważniejszy jest rachunek.

Uważam, że powinno dojść do jak najszybszego spotkania przedstawicieli miasta z elektrownią. Ile wart jest list intencyjny i dlaczego zmieniło się stanowisko spółki? Trzeba rozwiać te wątpliwości.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości - Czesław Sobierajski

Jestem spokojny. Ciepło z elektrowni jest pewne. Szczegółów nie znam, ale mam sygnał, że wszystko jest na dobrej drodze. Owszem, był moment zamieszania, podobne zdania jak na komisji padały i padają, ale wiem, że uzyskano konsensus. Idą zmiany w kierunku elektrowni. Jestem przekonany, że wybrany zostanie optymalny wariant.

Komentarz do tej sprawy chcieliśmy uzyskać również od posła Grzegorza Janika. Jego komórka milczy.

O zdanie poprosiliśmy również Zdzisława Kuczmę z Rybnickiego Alarmu Smogowego

To dla mnie wielkie zaskoczenie. Przecież rok temu była wrzawa w mediach, że rozprawimy się ze smogiem w Rybniku, bo znaczna część domów będzie mogła być ogrzana ciepłem z elektrowni.

Myślę, że to upokorzenie prezydenta, bo nie wiem, czy go zawiadomiono o tym, że PGE myśli nad modernizacją w Chwałowicach. W naszej ocenie ze wszystkich urzędujących prezydentów to Piotr Kuczera najwięcej robi ze smogiem. Takie traktowanie prezydenta miasta jest niepoważne i urągające jego godności.

Wyobrażałem sobie, że na elektrowni trwają już prace, jest to dla mnie tym bardziej niezrozumiałe. Bez pomocy państwa nie osiągniemy celu, jakim jest dochowanie norm jakości powietrza. Ręce opadają.

Czy Elektrownia Rybnik będzie ogrzewała rybniczan?
Oddanych głosów: 1511

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~ 2019-07-05
  14:56:48

  Panie pośle Sobierajski, Janik, senatorze Piecha i cała reszto z PiS! Gadanie, deklarowanie, analizowanie i po kilku latach wasza koncepcja na Elektrownię i SMOG jest guzik warta.

 • ~Michael Alexander 2019-07-05
  15:16:01

  I znowu pis pokazał goły tyłek społeczeństwu!

 • ~sympatykrybnika 2019-07-05
  15:24:25

  57 14

  ~kazo64 pół godziny i 6 czerwonych minusów.

 • ~Lateks 2019-07-05
  15:35:39

  31 27

  Nie bardzo rozumiem czym jest zaskoczony UM? Przecież na dobrą sprawę nie wiedzą i nie mają w mpzp ustalonej trasy ciepłociągu "bo media są najważniejsze i można je prowadzić dowolnie jak jest potrzeba"
  ER to średni interes bo koszt wysoki, zysk nie pewny a do tego limity CO2 gdzie kupowanie ich jest dla ER nie opłacalne co już wcześniej pokazali francuzi.

 • ~Lateks 2019-07-05
  15:37:20

  16 27

  Jak ciepła zabraknie na nowinach to problem smogu sam się rozwiąże...
  A w większości mieszkań mają gaz... buhahaha

 • ~Piotr Czaja 2019-07-05
  15:42:22

  53 18

  sympatykrybnika kaziu ma już dużo więcej minusów -on swoje pół majątku oddał rydziowi na wody termalne -może Rybnikowi też coś zaoferuje oprócz bzdurnych komentarzy

 • ~sympatykrybnika 2019-07-05
  16:04:22

  48 15

  ~kazo64 te MINUS 1,3°C przy gruncie w Jakuszycach, o których czytałeś te też anomalia wywołana globalnym ociepleniem wywołanym między innymi emisją CO2 (napisałem między innymi).

 • ~adam5 2019-07-05
  16:21:20

  46 16

  "Wybiorą rozwiązanie, które jest najtańsze i najbardziej opłacalne... " a zwykłemu Kowalskiemu narzucą zakup kotła 5 kategorii, ekologicznych paliw i innych rozwiązań antysmogowych które dla naszych kieszeni wcale nie są najtańsze i najbardziej opłacalne.

 • ~jedrek_1_1 2019-07-05
  16:58:32

  36 10

  ~lateks - program zagospodarowania przestrzennego pozwala budować sieci w Rybniku WSZĘDZIE.Sam pan to zauważył. I czego jeszcze oczekujesz? Dziwne to dla mnie.~kazo64 - skoro to co dzieje się na świecie:pół metra gradu w Meksyku, susza w Polsce itd nie przekonuje pana do tego, że klimat gwałtownie się zmienia, to chciałbym zapytać, czy wieży pan w to, że Ziemia jest okrągła. Bo tego przecież nie widać gołym okiem, a zgodnie z domorosłą logiką powinniśmy pospadać skoro to kula i się kręci.

 • ~Jan R. 2019-07-05
  17:22:16

  10 7

  A tak na marginesie, czy niechęć resortu nie jest zakamuflowaną opcją odchodzenia od węgla?

 • ~ 2019-07-05
  17:54:06

  27 15

  A jak to jest z innymi elektrowniami? Czy takie rozwiązanie już gdzieś istnieje? Mam na myśli ogrzewanie jako efekt uboczny procesu elektrowni.
  Na istniejącą elektrociepłownię nie ma co liczyć, nie jest w stanie/ nie chce ogrzać nawet centrum miasta a UM "inwestuje" w piasek na drodze albo stojaki na niewidzialne rowery.

 • ~spirit-of-the-town 2019-07-05
  19:20:40

  19 12

  Jeśli reorganizacja EC jest nieopłacalna to zamknąć ją. Przecież mieszkańcy osiedli mogą się ogrzewać grzejnikami elektrycznymi. No a jeśli kogoś nie stać to może się przecież wyprowadzić do tańszego lokum :)

 • ~wojto 2019-07-05
  19:31:08

  29 7

  Definicja - osoba nierozróżniająca pojęcia klimat oraz pogoda określa się mianem ignoranta, jeśli jest w wieku do 15 lat, a powyżej 15 lat określana jest mianem imbecyla.

 • ~Piotr Czaja 2019-07-05
  19:40:30

  17 14

  4mld.lat temu Pan Bóg stworzył ziemię i ze zdziwieniem patrzy a tam już jest kazo-więc się go pyta -dziadek a co ty tutaj robisz?

 • ~Piotr Czaja 2019-07-05
  19:44:45

  20 11

  kazo przyganiał kocioł garnkowi!twoje myślenie jest na poziomie tego z okresu stworzenia Ziemi

 • ~Piotr Czaja 2019-07-05
  20:29:23

  23 17

  kazo PiSuarskie POzdrowienia mam gdzieś-dokładnie tam

 • ~rybnikus 2019-07-05
  23:31:19

  11 13

  ~kazo64, rzucasz perły przed wieprze. Wrzuć na luz.

 • ~psyche09 2019-07-06
  09:31:49

  10 4

  Z elektrociepłowni Chwałowice? A, przepraszam bardzo, familoki przy ul. 1 Maja również podłącza, czy m i a s t o tak, a ci co najbliżej będą pominięci?!
  SM Centrum zaproponowała podłączenie do instalacji gazowej. Dobre sobie. I wzrost czynszu o 100%. Czyli ponad 1000 zł sam czynsz. Mieszkanie 37 m 2... Gratuluję... Na szczęście nie było zgody.

 • ~Zoltan666 2019-07-06
  12:20:45

  17 6

  @kazo64, dyskusja z ekspertem, który twierdzi, że średnie roczne temperatury na Ziemi w wyniku emisji miliardów ton dwudtletku węgla do atmosfery nie ulegają wzrostowi "bo w Rybniku w przyszłym tygodniu ma być 16 stopni" nie ma najmniejszego sensu :)

 • ~Lahcim 2019-07-06
  13:49:01

  16 6

  ~kazo64
  Już kiedyś pytałem ale pozostało bez odpowiedzi. Jeśli masz tytuł naukowy z klimatologii i niezliczoną ilość publikacji naukowych to proszę podziel się. Z chęcią uzupełnię swoją wiedzę.

 • ~Lahcim 2019-07-06
  13:55:38

  18 5

  "~kazo64 2019-07-05 16:09:52
  sympatyku a od ILU lat jest mierzona temp.jak termometr ma troszke POnad 200lat???"

  chociaż jakbyś miał trochę pojęcia to wiedziałbyś, że pomiary temperatury to nie jedyne mierniki zmienności klimatu. Można do tego chociażby wykorzystać dendrochronologię (wygoogluj sobie to cięzkie słowo), gdzię najdłuższe chronologie sięgają 10000 lat. Czy chociażby badania geologiczne, gdzie zmienność klimatu można szacować w znacznie dłuższych okresach czasu. Niestety tego nie powie ci ksiunc w kościele ani tymbardziej TVP.

 • ~Lahcim 2019-07-06
  14:57:47

  17 5

  ~kazo64
  Jesteś idealnym przykładem efektu Dunninga-Krugera, wydaje ci się, że wiesz i rozgryzłeś wszystko, a w rzeczywistości nie wiesz nic.

 • ~wojto 2019-07-06
  15:07:41

  16 7

  Dyskusja z tobą ma taki sens, jak dyskusja z tymi, którzy wierzą w katastrofę smoleńską lub tymi którzy wierzą, że Grenlandia byłą niedawno zielona, lub tymi którzy wierzą w płaską Ziemię czy ruch słońca wokół Ziemi. Generalnie na takie osoby jak ty, nie działają fakty czy naukowe argumenty. Wiedzę o świecie czerpiecie z facebooka lub z serwisów celowo piszących kłamstwa jak np. o gigantycznych kleszczach czających się tuż za nasza granicą... Ale pocieszę cię, nawet na poziomie prezydenckim w USA i PL jest obecnie taki sam ciemnogród, więc chyba nie masz się czego wstydzić. Jakbyś chciał popolemizować na fachowych forach o klimacie i pogodzie to zerknij sobie np tu - https://blog.meteomodel.pl. Naprawdę pisane jest łatwo i przystępnie.

 • ~Zoltan666 2019-07-06
  16:35:56

  12 7

  @kazo64, przekonałeś mnie. Miliony ton gazów cieplarnianych emitowane do atmosfery każdego roku do ziemskiej atmosfery w skutek spalania paliw kopalnych nie mają wpływu na klimat na Ziemi. ...a dinozaury to wymysł Holywood, przecież kamerę i aparat fotograficzny wynaleziono około 100 lat temu więc niby skąd wiadomo, że żyły naprawdę? Możesz odejść...

 • ~Zoltan666 2019-07-06
  17:30:49

  12 8

  w nie zaburzonym arogancką działalnośią człowieka środowisku była pewna stała ilość CO2 która krążyła w cyklu węglowym, od 200 lat ludzkość jednak nieustannie wydobywa i spala to co przez miliardy lat natura zbuforowała w skorupie ziemskiej. ilość dwutlenku węgla produkowanego rocznie przez ludzkość jest aktualnie ponad 90 razy większa od naturalnych emisji wulkanicznych. od początku rewolucji przemysłowej wprowadziliśmy do atmosfery dodatkowe 14 miliardów ton CO2. czy to ma jakis wpływ na nasze środowisko? otóż ma. skończyłem, nie mam zamiaru dłużej dyskutować kimś tak opornym na fakty.

 • ~Roman Romanowski 2019-07-06
  17:45:18

  10 2

  Kiedy skończy się ryk silników skutery wodne dbiegający z Rybnickiego Zalewu. Mieszkanka ul. Mglistej

 • ~Zoltan666 2019-07-06
  17:54:29

  7 6

  @kazo64, nie "na piechty". Lektyką. Możesz podjeżdżać. :D

 • ~Piotr Czaja 2019-07-06
  21:22:00

  7 4

  kazo -naukowcu pisze się AHA nic mi ne pozostało tylko zaśmiać się cha cha cha

 • ~Piotr Czaja 2019-07-06
  21:48:40

  6 8

  kazo PO kilkuletnich studiach łopatologii nie POdoba ci się PiSownia w języku polskim i minusujesz!

 • ~Zbigniew Martyniak 2019-07-06
  23:52:36

  6 11

  Do was Rybniczanie niech dotrze,....CO 2 nie jest gazem cieplarnianym. Polscy naukowcy poinformowali o tym POlityków z PO i NIK już w 2008 r. Są dowody. To jest kłamstwo nauk podstawowych a w tym wypadku fizyki (dwa prawa) POlitycy maja was w nosie....są technologie antysmogowe tanie od razu do zastosowania ale radni niektórzy czyli większość je blokuje. Sam zorganizowałem spotkanie w Rybniku antysmogowe byli tam z województwa po rybnicki alarm smogowy...wyśmiałem ich pomysły. Rybnik ma jedne z najlepszych warunków by wybudować siłownię geotermiczną. Koszt 1,3 miliarda a spłaca się w 3,5 roku. Pod Rybnikiem może być do 100 mln. metany a sama kopalnia Krupiński to gaz z podziemnego zgazowania wart 2 BILIONY złotych...oni to wiedzą i ładują nas w ciu....pozdrawiam reszta na priv.

 • ~Zbigniew Martyniak 2019-07-06
  23:53:35

  6 3

  ps. elektrociepłownia w Chwałowicach musi być modernizowana...kto zgadnie dlaczego...ja wiem...

 • ~ 2019-07-07
  09:08:33

  6 6

  Zbigniew Martyniak - CO2 nie jest gazem cieplarnianym...;) A Ziemia jest płaska, prawda?

 • ~Damuzyn68 2019-07-07
  10:07:48

  5 1

  A co w tym dziwnego ?. Styropianowcy szpital remontowali 20 lat . Plany za Gierka były że Rybnik miał być ogrzewany wodą z elektrowni potem próbowano kilka razy ale jak można kontynuować projekt Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej , no jak ???. Toż to relikt Komunizmu

 • ~hub381 2019-07-09
  13:21:24

  7 2

  A po co wam ciepło z El.Rybnik ? Kiedy min.Tchórzewski wybuduje 6 słownie:sześć reaktorów jądrowych. Wiadomość z ostatniej Konwencji PiS w K-cach. Tylko powstał dylemat- reaktor z jakich jąder,krowich czy żubrowych ?
  Ale aplauz na konwecyji był ogromny,więc czekomy na efekty!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2497