zamknij

Biznes

P. Kuczera o planie dostarczania ciepła: „został wysadzony w kosmos”

2019-07-16, Autor: 

Nie milkną echa po dzisiejszej konferencji polityków PiS, którzy zapowiedzieli zmianę w strategii dostarczenia ciepła dla Rybnika. - Cały plan został wysadzony w kosmos – komentuje prezydent miasta Piotr Kuczera. Pokazuje dokumenty świadczące o współpracy z czterema spółkami należącymi do Skarbu Państwa.

Reklama

To już wiecie. Dzisiaj politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że ciepło dla Rybnika nie popłynie z rybnickiej elektrowni, a zmodernizowanej ciepłowni w Chwałowicach. Z tego, co usłyszeliśmy, nowa strategia uciepłowienia Rybnika zakłada budowę kotła gazowego w ciepłowni. Sama elektrownia również byłaby zmodernizowana o nowe kotły na niewiadome jeszcze paliwo >>Oficjalnie: ciepło dla Rybnika nie popłynie z elektrowni, a z Chwałowic!<<

Dzisiaj do słów posłanki Katarzyny Dutkiewicz, posła Grzegorza Janika i senatora Wojciecha Piechy odnosi się prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Posłowie przyzwyczają nas, że przynoszą dobre informacje, ale dzisiaj na konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości usłyszeliśmy coś innego. Chciałem się do tego odnieść i pokazać z jak skomplikowaną materią mamy do czynienia – mówi.

Prezydent nie kryje rozczarowania, zwłaszcza, że sporo czasu poświęcono na przygotowanie odpowiednich dokumentów. Wymienia, co trzeba było stworzyć, by w ogóle mówić o cieple z elektrowni. - Aby zrealizować plan zaopatrzenia miasta w ciepło, należało 12 stycznia 2017 roku przedstawić założenia do tego dokumentu. Na podstawie uchwały przystąpiono do kolejnej sprawy – planu zaopatrzenia w ciepło Miasta Rybnika. Poprzedziły je konsultacje z podmiotami giełdowymi i spółkami akcyjnymi. Podpisano porozumienie z 4 podmiotami. Efektem była uchwała rady miasta – wyjaśnia Piotr Kuczera.

W czerwcu tego roku magistrat skierował pisma do posłów, senatorów, przedstawicieli zarządu PGE. - Mamy korespondencję z kluczowym naszym pytaniem: co dalej? Jest też raport z wdrożenia planu zaopatrzenia w ciepło Miasta Rybnika – to kolejny dokument potwierdzający, że plan jest analizowany, a cykliczne spotkania przynoszą efekty. 25 maja otrzymaliśmy harmonogram prac – nie był on zagrożony. Mamy nawet postępowanie przetargowe zarządów firm wylicza dalej prezydent.

Ostatnie pismo, jakie wysłał magistrat do spółek zawierało pytanie: co dalej robimy? Od tego momentu rozmowa miasta ze spółkami została przerwana. - Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, mamy za to wystąpienie posłów i senatora. Wydaje się, że to zaburzenie jakiegoś porządku – dodaje nasz rozmówca.

Jesteście ciekawi, ile kosztowało nas – podatników trzyletnie opracowanie tych wszystkich dokumentów? Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu wyjaśnia, że za:

- Projekt Planu Zaopatrzenia Miasta w Ciepło wydano ponad 115 tys. złotych;
- Założenia do planu – 96 tys. zł;
- Aktualizację planu i raport z wdrażania – ponad 116 tys. zł.

- Dzisiaj mamy sytuację, że mieszkańcy otrzymują pakiet informacji od polityków, którzy nie wiem co chcą osiągnąć. Czy pokazać, że podczas ostatnich 2 lat byli nieskuteczni? W ostatnich latach wykonana została gigantyczna praca. Zdecydowaliśmy się wybrać najtańsze rozwiązanie dostarczania ciepła z wysoką efektywnością źródła. Nie czekam na stanowisko polityczne, a merytoryczny komunikat firm, z którymi miasto podpisało porozumienie. Plan nadal obowiązuje – zapowiada prezydent Kuczera.

Chichotem losu określa też zachowanie polityków PiS, którzy zapowiadali wszędzie, gdzie się dało, że ciepło popłynie z elektrowni. - Jeżeli to była chęć pokazania swojej nieskuteczności, to się udało. Być może tak teraz państwo działa, że posłowie PiS wiedzą więcej niż spółki Skarbu Państwa – mówi.

Prezydent Rybnika stwierdza ponadto, że politycy PiS pomieszali dzisiaj tematy, które tylko iluzorycznie mają ze sobą coś wspólnego. Chodzi o to, że poseł Grzegorz Janik wytknął prezydentowi brak obecności na sejmowej komisji. Piotr Kuczera wyjaśnia, że byli tam przedstawiciele naszego miasta i regionu. Reprezentował go poseł Marek Krząkała, który otrzymał od włodarza miasta pakiet dokumentów ws. kopalni „Paruszowiec”.

PiS wspomniał też o programie Czyste Powietrze i punkcie konsultacyjnym, który ich zdaniem nie działa w Rybniku jak powinien. - Czyste powietrze to program rządowy ogłoszony w atmosferze kampanii wyborczej. Mija rok, a rząd ogłasza, że sobie nie radzi, bo potrzebuje pomocy samorządu. Ja kibicuje Czystemu Powietrzu, ale widzę nieskuteczność tego programu. Jeżeli samorząd jest informowany, że trzeba wesprzeć rząd, to ja apeluje też o środki na ten program. Miasto Rybnik zrobiło wszystko by zrobić punkt konsultacyjny i informacyjny – wyjaśnia.

Zdaniem Piotra Kuczery polityka wkradła się w rozmowy dotyczące przyszłości miasta. Nawiązuje w ten sposób jeszcze do uciepłowienia Rybnika. - Wygląda na to, że wszystko zaczynamy od punktu wyjścia. Trzy lata pracy zostają wyrzucone do kosza. Cały plan został wysadzony w kosmos. Nie po to stworzono te dokumenty, by sobie leżały – kończy.

Relacjonowaliśmy konferencję prezydenta na żywo:

Zgadzacie się z argumentacją prezydenta Rybnika?

Oceń publikację: + 1 + 164 - 1 - 176

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~MatiW 2019-07-16
  15:32:13

  Zimą PiS i tak powie, że smog to wina włodarzy miasta, bo nic nie robią. Po wyborach stwierdzą, że nic się nie da i zostanie tak jak było, bo i po co coś robić, jak PiS chce w Rybniku budować nowa kopalnię!

 • ~rad11 2019-07-16
  15:49:32

  Sprawa jest prosta z Chwałowic jest taniej, tu polityka PIS nie ma nic do rzeczy ciekawe co by powiedział Kowalski jeśli miałby to samo ciepło z elektrowni o 40% droższe bo jak to bywa odbiorcy ponieśli by koszty budowy i modernizacji ciepłociągu z elektrowni. Znów PiS by ceny im podniósł!!! Więc trochę pokrętne i polityczne myślenie naszego włodarza P. Kuczery że projekt został wysadzony.

 • ~ 2019-07-16
  15:51:47

  Napiszę to jeszcze raz: zwodzenie przez dwa lata mieszkańców naszego miasta przez PiS że Elektrownia to najlepsza opcja do ogrzewania miasta to skandal! To brak odpowiedzialności, to buta i brak szacunku dla rybniczan. Teraz mamy zaczynać od zera?

  A tu poseł Janik mówi że rząd PiS już na wszystko ma pieniądze:
  http://telewizjatvt.pl/grzegorz-janik-3/

  Od 3:05 proszę sobie obejrzeć.

 • ~nairuk 2019-07-16
  16:06:27

  kto w końcu wykonała te analizy ekonomiczne El. Rybnik (PGE) czy EC Chwałowice (PGG).

  Na moje od samego początku miasto obrało złą drogę skupiając się na uciepłownieniu elektrowni Rybnik, po pierwsze ze względu na brak infrastruktury łączącej elektrownie z ciepłociągiem w mieście (kolejny podmiot do uwzględnienia który musiałby ponieść koszty związane z rozbudowa sieci), po 2gie zwrot inwestycji na uciepłownienie elektrowni w obiekcie który ma 40 letnie bloki musiała by się dokonać w ciągu kilku lat co jest nierealne, 3. odstawienie bloków do modernizacji spowodowało by spadek produkcji energii elektrycznej w El., 4. el. Rybnik poniosła by straty sprawności układów - dalsze straty finansowe.

  Wizja budowy nowego bloku w el. Rybnik też nie uwzględnia ich uciepłownienia bo to ma być potężna jednostka mocy podstawowych, mówi się o 750MW (czyli 1 nowy blok większy od 3 obecnie zainstalowanych węglowych).

  Sumarycznie koszt wybudowania nowego bloku ciepłowniczego w EC Chwałowice oraz stosunkowo krótki możliwy czas jego realizacji przemawia za tym rozwiązaniem.

 • ~ 2019-07-16
  16:07:14

  60 47

  Nie jestem jasnowidzem, ale już dawno zorientowałem się , że PIS lubi USA a USA lubi Izrael . I gaz z Federacji Rosyjskiej będziemy kupować z Kataru :) .
  A jeszcze tak nie dawno zaopatrywałem ciepłownie w węgiel :)

 • ~Aleksander Wypych 2019-07-16
  16:32:34

  42 45

  Panie rad11... A chwalowice zmodernizuje się za darmo? Pewnie trzeba kotły zmodernizować, postawić nowe instalacje żeby spełnić jakieś debilne eko normy podczas gdy wszyscy dookoła wala w komin równo. Jak nowa chemia na zakładzie to moze jakąś oczyszczalnie.... Ale za to napewno Kowalski nie zaplaci:))
  chciałbym zaznaczyć że na er już to wszystko mają tylko rurę trzeba do miasta poslac plus może jakaś modernizacja kotla ale w tym kierunku też już coś było robione:))

 • ~cyd 2019-07-16
  17:08:44

  89 69

  Ja już nie wiem czy poważny jest ten kuczera czy do końca odleciał? Jaka różnica czy ciepło popłynie z Chwałowic czy z elektrowni? Wiecie jaka?
  Ano taka, że miasto nie będzie musiało ponosić kosztów związanych z wstecznym puszczeniem czynnika(wymiana armatury), tak - pozostanie przy (zmodernizowanych) Chwałowicach to wersja lepsza i tańsza. A kuczera robi larum jakby mieli docieplić coś nowego - NIE, NIC NIE PLANOWANO OGRZEWAĆ ponad to co było!
  Czesem mam wrażenie, że ten facet gada co mu napiszą bo sam...

 • ~cyd 2019-07-16
  17:18:06

  95 70

  Jeszcze chciałem uspokoić niedoinformowanych - w elektrowni nic nie jest przygotowane - koszty zapowiadały się gigantyczne i miałyby sens gdyby miasto było zainteresowane ciepłem dla rybniczan - ale ekipa obecnie trzymająca władzę ma poszerzenie infrastruktury w nosie. O co kuczrze chodzi? Ano żeby dowalić pisowi i zrzucić odpowiedzialność z a smog w mieście.

 • ~ 2019-07-16
  17:31:17

  Drodzy forumowicze, nasz UM odleciał w kosmos a nie rząd.

  Infrastruktura ciepłownicza jest już położona, tak jest już fizycznie w ziemi, nie trzeba przekopywać, niszczyć dróg, lasów, chodników. Gdyby ciepło miało być z ER mamy drogi jak po wojnie, korki, objazdy itp.
  Modernizacja ciepłowni w Chwałowicach jest tańszym rozwiązaniem ze względu właśnie na infrastrukturę rozprowadzająca ciepło. Tutaj decydują względy ekonomiczne i praktyczne, a nie PR urzędu miasta.

  Naprawdę nie macie wyobraźni?

 • ~nairuk 2019-07-16
  17:37:37

  68 15

  Zarówno wypowiedzi Panów posłów z PiS jak i Kuczery to wyłącznie nawijanie makaronu na uszy wyborcom przed wyborami.

  To skąd popłynie ciepło nie ma dla UM żadnego znaczenie dopóki ne będzie ono partycypowało w kosztach inwestycji a z tego co wiem naszemu UM nic do tego bo ciepłociąg nie jest miejski a miasto samo w sobie nie jest zobligowane do zapewniania ciepła mieszkańcom.

 • ~Lateks 2019-07-16
  18:12:28

  76 40

  Heh, pytanie kto zarobił te 327 tys zł?
  Czyżby podmiot ten był personalnie związany z UM Rybnik?
  Może p.Prezydent by podał jaki podmiot był autorem tych arcyważnych dokumentów które nie mają żadnego znaczenia?

 • ~Jacek Kamiński 2019-07-16
  18:22:53

  44 50

  do kazo;
  oskarżasz PO o likwidację Stoczni Szczecińskiej. Ona UPADŁA/ZBANKRUTOWAŁA/SPLAJTOWAŁA w 2009 roku po wpompowaniu 5 miliardów złotych. Gdyby miała działać do dziś byłoby to drugie tyle. Czy to ma sens - ładować nasze podatki w błoto?

 • ~ 2019-07-16
  18:26:17

  64 57

  Piecha, Kanik, PiS ... taki zestaw na pewno nie wróży dla Rybnika czystego powietrza

 • ~qwer 2019-07-16
  19:33:48

  33 29

  Jak to mówią PIS PO jedno ZŁO

 • ~pilak34 2019-07-16
  20:38:30

  54 18

  A można było te pieniądze wydać na Diagnoze , echh

 • ~marcin_o 2019-07-16
  20:40:45

  30 16

  Nie wiem czemu Krzakala reprezentuje nasze miasto w zastępstwie Kuczery? Kuczere wybraliśmy a Krzakale? Były głosy
  podczas wyborów samorządowych żeby nie patrzeć na przynależność do partii, bo chłop robi dobrą robotę.... I wg mnie dobrze by było, żeby był niezależny, obiektywny.

 • ~hanys z Rybnika 2019-07-16
  21:40:21

  38 36

  Do kazo 64 ostatnio dużo czytam twoich wpisów , i u mnie masz same plusy . Tylko ja nie rozumiem tych pajaców co tak bronią jeszcze prezydenta ze tak walczy o elektrownię . Widać ze chcą zeby powstała kopalnia paruszowiec i będą dumni z tego że w w Rybniku znów jest większy smog , a potem do gazet będą wpisywać ze i m smog śmierdzi . Bardzo dobrze panie Ku...ra ze nie jest tak jak pan pierdnie . I jeszcze jedno pytanie mam do pana prezydent dzie są wszystkie przystanki przesiadkowe otwarte było takie piękne otwarcie na paruszowcu kamery zdjęcia a do dziś przejazd między mostem zamknięty !!!

 • ~Barakuda 2019-07-16
  22:11:31

  39 36

  Cały PiSlam. Obiecali, że nie będą współpracować z samorządami, które nie są uległe władzy? Powiedzieli. Dotrzymał słowa? Dotrzymał. PiS walczy z każdym kto nie jest pokorny i nie można nim sterować jak prezes posłami. No to teraz wiecie co zrobił PiS dla naszego regionu. Zbombardował starania samorządu i udaje, że coś robi. Masakra. Najgorszy rząd po 1945 roku.

 • ~Barakuda 2019-07-16
  22:22:37

  27 33

  To są działania pozorowane. Bla, bla, bla bo idą wybory. Jak w skeczu KMN z prezentem od bezdomnego. Masz tu listę rzeczy które bym ci kupił gdybym miał pieniądze ;) PiS to samo- "damy, zrobimy załatwimy" ale w kampanii. Rządzą cztery lata i nic. A kolego Rosthost1 za PO budowało się i autostrady i Schetynowki (obwodnicę i drogi szybkiego ruchu) znajdź w necie ile kilometrow. PiS coś tam może dokończył niechcący. Jedyną drogę jaką wybudował PiS to droga asfaltową do domu Szydło i to zaraz po wyborach. Kpina i ogłupianie ludzi. Ciągną na tym 500+ i strachu, że ktoś zabierze. Reszta leży po całości. PiS woli włożyć kij w szprychy żeby nic nie powstało niż by miało pójść na konto przeciwnika politycznego. Panie Janik co zrobiliście dla regionu? Jak współpracuje ie z samorządem? Jak mu pomagacie i ułatwiacie?
  Najgorszy rząd po 1945 roku.

 • ~ 2019-07-16
  22:57:34

  36 8

  dla przypomnienia
  Kompania Węglowa ( ówczesny właściciel chwałowickiej ciepłowni), posiadając środki przymierzał się do jej modernizacji, ale miłościwie nam panujący wtedy prezydent zapowiedział że koniec, miasto będzie grzane z Elektrowni, co miało nastąpić bodajże do 2015 roku ( nie pamiętam już dokładnie, polecam archiwalne artykuły z 2009 roku), oczywiście po takich deklaracjach cała inwestycja nie miałaby sensu, oczywiście była to deklaracja bez pokrycia i skończyło się na pustej gadaninie dzięki której stracono 10 lat, dlatego do tych "rewelacji", bez względu na opcje z której pochodzą, podchodzę z dużym dystansem i w odróżnieniu od wielu komentujących, bez emocji, jednak jeżeli nasze władze podchodzą do tematu tak profesjonalnie jak do np lansowanego przez siebie "zrównowazonego transportu" niech trzymaja się od tego z daleka

 • ~rosthost1 2019-07-16
  23:15:36

  27 18

  Trzeba było działać jak PO była u władzy a nie teraz pisać projekty bez lobbowania. Oj w głupim mieszkam mieście.

 • ~Przyjaciel4567 2019-07-16
  23:23:37

  23 20

  Jak pan Piotr Kuczera jest taki mądry to niech całą POLSKĘ zrobi czyste powietrze i inne pa pa pa pozdrawiam pana Piotra Kuczerę

 • ~donia96 2019-07-16
  23:41:46

  31 17

  Panie prezydencie proszę odpowiedzieć na taki pytani co tu napisał hanys z Rybnika Centra przesiadkowe w Rybniku gotowe. I ja się pytam gdzie są gotowe te centra paruszowiec zamknięty nie idzie jechać przez most tak jak mówił hanys WSTYD panie prezydencie Tylko do kamery wszystko idzie zrobić a potem cicho zeby nikt się nie dowiedział że jeszcze prace są nie dokończone !!!!!

 • ~ 2019-07-17
  00:19:53

  32 13

  ~donia96
  jest tak jak piszesz, dzisiaj przechodząc obok chciałem zobaczyć to "cudo" z tu zonk, teren zagrodzony i odstraszają tablice "teren budowy, wstęp wzbroniony" widać cały ten cyrk, wraz z obszerna sesją zdjęciową to propagandowa pokazówka, a całość odbyła się tak, jak w PRLu czyli najpierw otwieramy przy błysku fleszy, a potem wykańczamy i poprawiamy (albo i nie) fuchy i niedoróbki, ciekawe, z jakim zachwytem i w jakim świetle pokaże to propagandowa Gazeta Rybnicka
  coś mi się zdaje, że poraz kolejny robi się mieszkańców w "bambuko"

 • ~rad11 2019-07-17
  02:17:38

  21 4

  ~Aleksander Wypych. Rurę to do kanalizacji wystarczy wkopać oczywiście z spadem ;) a z ciepłociągiem sprawa nie jest taka prosta taniej modernizować istniejącą EC niż budować praktycznie nową w elektrowni koszty znacząco zmaleją

 • ~rzyt 2019-07-17
  10:50:21

  18 4

  Panie Prezydencie przecież może Pan powołać nową spółkę miejską, zatrudnić fachowców, biznes plan jest już gotowy czyli obowiązek podłączenia się do czystego ciepła. Wystarczy być tańszym od Chwałowic i wszystko gra. A mieszkańcy przyklasną tańszemu ciepłu. A Pan zaraz o kosmosie. A może należy Pan do tych decydentów co potrafią podejmować decyzje gdy nic nie ryzykują czyli ja mam pomysł, a ktoś inny ma pieniądze. Jak to nie wypali to traci Pan tylko pomysł, a ktoś pieniądze. Pozdrawiam

 • ~ 2019-07-17
  11:11:34

  14 5

  Nie przechwalajcie sie tak, sami jedyne co potraficie to ZAKAZY. Nie zaproponowaliscie nigdy zadnych inteligentnych rozwiazan. Za to drwicie gdy ktos probowal wyjsc z pomyslem i cokolwiek w rzadzonym orzez was miescie zrobic. Bedzie tak jak chcecie, czyli rozgrzejemy sie zima na rowerkach.

 • ~rodzyn 2019-07-17
  13:41:07

  9 7

  Ktoś chyba zapomniał o cenie jednostkowej wytworzenia ciepła. Zbudujemy nowy blok gazowy, zmodernizujemy trupy w Chwałowicach a za gaz zapłacimy wszyscy. Wygląda na to, że PGE woli ciepło wpuścić w chłodnie niż sprzedać mieszkańcom.
  Koszt wyprodukowania 1GJ w Chwałowicach jest obecnie dwukrotnie droższy niż w PGE. Można porównać ceny zakupu ciepła przez SMER.

 • ~krzych 2019-07-17
  15:39:17

  13 2

  Ciepłownia w Chwałowicach dawno mogła być zmodernizowana!W 2009r gotowe były projekty na modernizację które kosztowały o wiele więcej niż przedstawia obecnie rzecznik miasta.W tamtym czasie wyliczono i podano do publicznej wiadomości że ciepło z ER będzie o kilka groszy tańsze(ciekawe jakim sposobem?).Ówczesny właściciel EC Chwałowice - Kompania Węglowa wycofała się bo nikt nie zainwestowałby na dwa,trzy lata.
  Szkoda że o tych stratach nikt teraz nie wspomni.

 • ~trzynasty 2019-07-18
  09:20:18

  1 2

  Wypowiedź dyrektora ER z marca tego roku:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,dyrektor-elektrowni-inwestujemy-w-czyste-powietrze,wia5-3273-40153.html

  Pozostali politycy regionu o ER:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,elektrownia-rybnik-w-rekach-pge-spolka-chce-ogrzewac-miasto-cieplem-z-zakladu,wia5-3284-35240.html

  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,czy-nadejda-zlote-czasy-dla-elektrowni-komentarze-politykow,wia5-3273-35248.html

  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,100-mln-zl-na-czyste-powietrze-w-rybniku-cieplo-poplynie-z-elektrowni,wia5-3284-35581.html

 • ~krzych 2019-07-19
  07:06:27

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~koszmarnik 2019-07-21
  06:54:00

  11 8

  też mi autorytety, janik i piecha !

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4900