zamknij

Wiadomości

Oficjalnie: ciepło dla Rybnika nie popłynie z elektrowni, a z Chwałowic!

2019-07-16, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Stało się to, o czym mówiono już od dawna. Na nic wcześniejsze porozumienia z miastem i gwarancje. Dzisiaj politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że ciepło dla Rybnika nie popłynie z rybnickiej elektrowni, a zmodernizowanej ciepłowni w Chwałowicach. Czego się dowiedzieliśmy?

Reklama

O tym, że PGE zmienia strategię uciepłowienia Rybnika pisaliśmy już od jakiegoś czasu. Dzisiaj w biurze poselskim Grzegorza Janika otrzymaliśmy oficjalną informację. Elektrownia Rybnik nie będzie dostarczała ciepła dla rybniczan. Ma to robić zmodernizowana ciepłownia w Chwałowicach.

- Zakończone właśnie analizy techniczne i ekonomiczne wykazały, że najefektywniejszym wariantem realizacji projektu, z perspektywy inwestora jak i mieszkańców Rybnika, jest rozbudowa istniejącej elektrociepłowni Chwałowice i kogeneracyjny układ gazowy o mocy około 20MW oraz modernizacja i dostosowanie istniejących kotłów węglowych do unijnych standardów emisyjnych dla źródeł średniej wielkości, czyli tzw. dyrektywy MCP – czytamy w komunikacie prasowym polityków PiS.

AKTUALIZACJA (godz. 12.15)

„Żeby ciepło było jak najtańsze”

Jak podkreśla na wstępie poseł Grzegorz Janik, Rybnik ma zagwarantowane ciepło po 2022 roku. - Na pewno dotrze do mieszkańców Rybnika i będzie tańsze w stosunku do tego, które płynęłoby z elektrowni – mówi.

Głos następnie zabrał senator Wojciech Piecha. Wyjaśnia, że 11 lipca miał okazję uczestniczyć w spotkaniu z Ministrem Energii. - Byli tam też przedstawiciele spółek Skarbu Państwa. Po analizie PGE okazało się, że wyliczenia cen ciepła były wyższe. Elektrownia nie dostała też dofinansowania na uciepłowienie bloków. Dodatkowo klauzule BATowskie powodują perturbacje – tłumaczy decyzję spółki.

Jak dodał, wg wyliczeń PGE spółka za uciepłowienie bloków musiałoby wydać 90 mln złotych. Budowa samego łącznika pomiędzy elektrownią a siecią ciepłowniczą to koszt 50 mln złotych. - Koszt inwestycji byłby przerzucony na mieszkańców miasta. Dlatego zdecydowano się na modernizację ciepłowni w Chwałowicach. Podmiotem prowadzącym byłaby PGNiG Termika, która wydzierżawiłaby zakład od PGG lub po prostu go kupiła – słyszymy od Wojciecha Piechy.

Dowiadujemy się, że w Chwałowicach działa obecnie 6 kotłów – 3 parowe, 3 wodne. Do 2022 roku parowe kotły zakończą swój żywot. Pochodzą jeszcze z lat 40. ubiegłego wieku. - Spółka wybuduje kocioł gazowy o mocy 20 MW, by zapatrzyć mieszkańców miasta. Inwestycji doczeka się sama elektrownia. Są plany wybudowania 1-2 kotłów. Nie wiadomo jeszcze na jakie paliwo. W ten sposób żywotność elektrowni byłaby zapewniona do 2050 roku – dodaje senator.

„To nie jest decyzja polityczna”

Czy politycy PiS lub przedstawiciele PGE rozmawiali z prezydentem Rybnika o zmianie strategii? Grzegorz Janik zapewnia, że tak. - Rozmawiałem w zeszłym tygodniu z panem prezydentem. Powiedziałem, że pojawiła się nowa koncepcja. Chciałem nadmienić, że była specjalna komisja, poświęcona tylko Rybnikowi. Pan prezydent nie miał czasu, by przyjechać, co było źle odebrane przez parlamentarzystów. Mówi się o Rybniku, a prezydent... nie chcę cytować, co moi koledzy mówili. Niemniej sygnalizowałem, że są czynione nowe wyliczenia. Nie ma znaczenia skąd pochodzi ciepło – wyjaśnia poseł.

Pytanie też, jak pewna jest nowa strategia? Czy nie zmieni się znów za dwa lata? - Sytuacja jest dynamiczna w energetyce. Ona musi się dostosowywać pod względem obostrzeń w emisji – zauważa senator Piecha. - To nie są decyzje polityczne, to wyliczenia ekspertów – dodaje poseł Janik. Kilka chwil później stwierdza jednak, że za poprzednich rządów nie zrobiono nic, by zlikwidować smog. - Straciliśmy dużo lat i nie licytujmy się. Dobrze, że za dwa lata ekologiczne ciepło dotrze do rybniczan – mówi.

Modernizacja ciepłowni w Chwałowicach będzie kosztować 60-100 mln złotych. Wojciech Piecha stwierdza, że ciepło dotrze do całego Rybnika. Co ciekawe dodaje jednak, że cały Rybnik to nie Orzepowice, czy Golejów. - Tam sieć ciepłownicza nie dotrze. W dużych miastach dochodzi do bloków, kamienic, a nie na peryferie. Tam jest gaz – słyszymy.

Co uważacie o nowej strategi uciepłowienia Rybnika?

Relacjonowaliśmy spotkanie dziennikarzy z politykami na żywo. Oglądajcie:

Oceń publikację: + 1 + 114 - 1 - 129

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2019-07-16
  11:35:45

  Suweren traktowany jest jak ciemna masa, za plecami której rządzący kręcą swoje geszefty nie zwracając uwagi na społeczeństwo.

  Ale jak się im pozwala, tak robią.

 • ~MatiW 2019-07-16
  11:40:33

  To się pośmialiśmy. Myślę, że przed wyborami to jest tak samo poważne jakby powiedzieli, że ciepło będą dostarczać osobiście w wiadrach posłowie PiSu do każdego domu. Znowu oszukują miasto i mieszkańców.

 • ~Barakuda 2019-07-16
  11:46:47

  PiS jest zabawny. Cztery lata rządzi i nic tylko gada co to nie zrobi bo narazie dla Rybnika nie zrobił nic. Jak w skeczu KMN jak bezdomny zaproszony do kolegi bezdomnego na urodziny w prezencie daje mu kartkę z listą rzeczy, które by mu kupił gdyby miał pieniądze. Polska pod rządami tego najgorszego rządu od 1945 roku to ciekawe miejsce. Wraca socjalizm i kartki na mięso:
  potrzebnego leku w najbliższej aptece nie kupisz. Kolejki do specjalistów na wiele lat do przodu. Dostanie się do szkoły średniej graniczy z cudem. Lokalny transport publiczny właściwie nie istnieje. Państwo teoretyczne?

 • ~ 2019-07-16
  11:59:43

  Oglądałem tą konferencję. Co za ludzi my wybieramy do tego parlamentu? Gulgotanie, bulgotanie, coś w stylu: „eeee” „eeeeeeeee, momy analizy ale one som ogólne”. Wstyd!
  DWA LATA ZMARNOWANE!!!
  I jeszcze jedno: czemu na tej „konferencji” nie było ani jednego prezesa tych spółek co to mają modernizować Chwałowice? Za NASTĘPNE dwa lata się dowiemy że jest KOLEJNA zmiana strategii a ludzie w domach zamarzną.

 • ~jaro_t 2019-07-16
  12:10:03

  64 32

  Kazoo POchwal się i dodaj jakiś komentarz.

 • ~ 2019-07-16
  12:11:18

  Niech marzną skoro są uzależnieni od kogoś :)
  Ja w swoim domku mam pellet i się tym nie martwię :)
  Ale do tego trzeba dojść ciężką pracą i mieć łeb na karku a nie być jakimś leniwym nieudacznikiem z bloków który w życiu nic nie osiągnął :) JAK DBASZ TAK MASZ - Pamiętajcie moi mili i weźcie się do roboty to nie będziecie musieli liczyć ani na elektrownię ani na Chwałowice :) chyba że wam się nie chce to duście się w ciasnych króliczokach :)

 • ~ 2019-07-16
  12:22:26

  Analizy techniczno-ekonomiczne są pewnie dostępne dla zainteresowanych. PGE to spółka Skarbu Państwa. Gdyby PO odkryło, że jest coś nie opłacalnego (np. przekop Mierzei Wiślanej), a za nasze pieniądze PGE coś buduje, to wrzawa byłaby na całą Europę, a barracuda narobił by ze złości w majty. Najważniejsze, że jest gwarancja alternatywy uciepłownienia miasta Rybnika. I o to chodzi. Proponuję trochę rozsądku dla plujących na PIS.

 • ~ 2019-07-16
  12:25:33

  barracuda - jak zwykle obsesyjnie łżesz. Oprócz TVNienawiść i Gazeta Wymiotna, poszukaj jeszcze innych źródeł informacji. A może masz rację: za 8 lat rządów peło było w Rybniku metro, każdy miał osobistego lekarza i były wszystkie i za darmo leki, no - niestety teraz tego nie ma.

 • ~imrahil 2019-07-16
  12:30:33

  44 17

  ~Kamil78 - ten pellet to wstawiłeś do nowego domu?

 • ~rzyt 2019-07-16
  12:33:36

  48 6

  A mnie ciepło dostarczane do domu nie interesuje dopóty nie zmieni się system rozliczania za nie. Obserwuję to na blokach i wiem, że coś jest nie tak. Bo najważniejsza jest kasa.

 • ~igoola 2019-07-16
  12:36:04

  40 6

  Fajni są.. Cieszą się że za 2 lata popłynie z Chwalowic ekologiczne ciepło..

 • ~Barakuda 2019-07-16
  12:39:10

  77 32

  Tropie Leminga: Arteks napisał " w minionej kadencji nie można wskazać zupełnie NICZEGO - przynajmniej niczego nie kojarzę. Może @kazo coś wskaże co udało się zrobić dla Rybnika. W czasach kiedy rządziło PO udało się: 1) pozyskać środki unijne na drogę P-R na odcinku rybnickim 2) włączyć linię kolejową Nędza-Rybnik-Chybie do programu rewitalizacji (łącznie z peronami) 3) udało się wylobbować w PKP remont przystanku Rybnik . Też nie było tego za dużo ale infratrukturalne 4) wyremontowano linię kolejową Rybnik-Chałupki - dzięki czemu otrzymaliśmy międzynarodowe pociągi łączące Warszawę z innymi stolicami. Generalnie infrastrukturalnie Rybnik za PO poszedł bardzo do przodu. A teraz? Sami widzimy. Nie ma nawet decyzji odnośnie elektrowni, a koncepcje zmieniane są co chwilę."

  No to wskaż proszę inwestycje wykonane w czasach cudownego PiSu w naszym regionie? Podaj dwie-trzy najważniejsze? Napisz jeszcze ile kilometrów autostrad wybudował PiS w ostatnich trzech latach ( nie licząc drogi do domu Beaty Szydło). Jak nie odpowiesz to odpowiem za ciebie...

 • ~Kwinto 2019-07-16
  12:43:32

  62 21

  He he to bedzie w 2022 tamto w 2024, jeszcze co innego jak będziemy rządzić kolejne trzy kadencje... wszystko będzie! tylko dajcie nam dalej kraść. W zasadzie mnie już jest cieplej jak widzę te podejście do rządzenia Polską.

 • ~Arteks 2019-07-16
  12:52:16

  61 23

  Mi jest obojętne czy ciepło popłynie z ciepłowni czy z elektrowni i pewnie większości mieszkańcom też. Ale interesuje nas jak ta inwestycja wpłynie na zmniejszenie smogu w mieście. Bo w przypadku ER mówiło się, że produkowane tam ciepło byłoby tańsze.
  Czy parlamentarzyści robią coś aby np. za kilka lat wprowadzić obligatoryjne podłączenie do sieci ciepłowniczej na podobnej zasadzie co w przypadku kanalizacji. Czym więcej korzystających z ciepła sieciowego tym teoretycznie powinno być ono tańsze. A jaka w takim razie jest przyszłość rybnickiej elektrowni - jednego z największych zakładów w naszym regionie? Czy parlamentarzyści mają w tej sprawie coś do powiedzenia?

 • ~ 2019-07-16
  13:02:34

  32 73

  barracuda - obsesyjnie łżesz. Nienawiść do PIS odbiera ci reszki rozumu. Linia kolejowa Nędza-Rybni-Chyba jest budowana za 4 lata rządu PIS i trwa dalej. Sprawdź ile na tej trasie jest jeszcze zastępczych autobusów. W 2015 roku na koniec rządów PO, na rybnickim dworcu PKP była "kiła mogiła". Dopiero w zeszłym roku zaczęto wymieniać perony, a jeszcze chyba 3 jest w budowie. Kasą na budowę drogi Pszczyna-Racibórz przyszła pod koniec 2016 roku za panowania PIS. Prawie 70% jest dofinansowanie Unii. Przeprowadzono skuteczny przetarg i rozpoczęto budowę tej drogi i jest kontynuowane z niewielkim opóźnieniem.

 • ~Barakuda 2019-07-16
  13:23:01

  62 27

  Trop Leminga, kiedy załatwione finansowanie drogi Racibórz - Rybnik? Kiedy zapadły decyzje? Z autostradami było to samo. Póki były jeszcze pieniądze zdobyte za PO to coś zbudowano a później od końca 2016 ani centymetra. Widzisz żeby dobrze rządzić nie wystarczy dać 500+. To potrafi każdy prostak.

 • ~Arteks 2019-07-16
  13:26:25

  67 25

  @trop leminga - interesuję się transportem i muszę cię poprawić. Decyzje o inwestycjach kolejowych i drodze PR zapadły dzięki mocnemu lobbingowi PO (minister Zdziebło, radny Wolnik, poseł Krząkała, prezydent Kuczera, marszałek Sekuła - wszyscy z PO). Aż się pozytywnie zdziwiłem co do takiej jednomyślności i zaangażowania bo wcześniej czegoś takiego nie było. To trzeba docenić, że dzięki nim rzeczywiście tematy infrastrukturalne ruszyły. A za nimi zdecydowana poprawa w komunikacji kolejowej. Teraz niestety nie ma czegoś takiego, a przecież można by lobbować w kierunku: SKM w ROW, budowy drugiego toru do Katowic, przywrócenia pociągów osobowych Rybnik-Gliwice, na rzecz dalszych odcinków drogi P-R, przebudowy naszego dworca głównego dzięki czemu lepiej wykorzystywano by powierzchnię i dostosowano go do współczesnych potrzeb. Po ostatnich 4 latach nie ma żadnych korzystnych dla Rybnika działań ze strony posłów - chyba, że potwierdziłoby się o stworzeniu w Rybniku Sądu Okręgowego i budowie nowego gmachu - to byłoby coś. Ale jak na razie czekamy. Miał być też projekt mieszkanie plus. Słyszał ktoś o nim w Rybniku lub ROW? Za PiS najbardziej zyskują miasta na wschodzie Polski. W Ostrołęce budowane są nowe bloki w elektrowni. U nas nic... poza tym co wywalczono w czasach kiedy PO była u władzy.

 • ~Karolina# 2019-07-16
  13:28:41

  81 8

  Wojciech Piecha (PIS-proszę nie zapomnieć) stwierdza, że "ciepło dotrze do całego Rybnika", ale co CIEKAWE, dla niego „cały Rybnik to nie Orzepowice, czy Golejów. - Tam sieć ciepłownicza nie dotrze. W dużych miastach dochodzi do bloków, kamienic, a nie na peryferie. Tam jest gaz".
  Panie Pośle, mieszkańcy Orzepowic, Golejowa, Grabowni czy Wielopola dobrze wiedzą, że do Miasta Rybnik te dzielnicą należą tylko wtedy, gdy podatki i opłaty trzeba płacić. Pierwsze też słyszę, że w tych dzielnicach (poza MOŻE Orzepowicami) jest GAZ. Czyżby promile wchodziły w rachubę?

 • ~ 2019-07-16
  13:38:37

  24 46

  barracuda - obsesyjnie łżesz. Nie wybudowano autostrady, bo zgodnie z wieloletnią polityką RP, buduje się teraz drogi szybkiego ruchu, których oddano za 4 lata PIS 650 km. Są tańsze w budowie i co najważniejsze bezpłatne.

 • ~s 2019-07-16
  13:52:23

  41 7

  "Inwestycji doczeka się sama elektrownia. Są plany wybudowania 1-2 kotłów. Nie wiadomo jeszcze na jakie paliwo"
  Czy to się przypadkiem nie układa w całość z planami budowy nowej kopalni przy elektrownii? Nagle już elektrownia nie będzie dostarczać ciepła, a mimo to wybuduje 1-2 bloki. Wkrótce dowiemy się że bloki będą zasilane węglem i mamy do tego znakomite pokłady "paruszowiec"...
  Obym się mylił.

 • ~pprywatne 2019-07-16
  14:06:35

  16 1

  W sumie to też już się nie chce pisać ciągle o tym samym, to i tak nic nie zmieni.

 • ~rybnikus 2019-07-16
  14:15:22

  22 13

  Areks, pytam po raz drugi, może raczysz odpowiedzieć, kto zablokował budowę ekologicznego 9 bloku w elektrowni zamiast starego etapu?

 • ~MTWWD 2019-07-16
  14:45:04

  28 3

  I po co to komentowoć jak wystarczy popatrzeć ino na zjęcie do artykułu.

 • ~Alpha 2019-07-16
  15:03:23

  22 4

  Bloki Elektrowni Rybnik zostaną stopniowe wyłączane, ale przy rosnących kosztach CO2, nawet te uciepłownione nie będą działać cały czas. Opłaca się produkować z nich prąd tylko wtedy kiedy na giełdzie prąd jest drogi (może to być tylko kilka godzin w miesiącu), a do produkcji samego ciepła dla miasta są one o wiele ZA DUŻE! Wielka energetyka węglowa ma bardzo krótką przyszłość. Czas zakasać rękawy i z górniczą bracią przebudować Elektrociepłownię Chwałowice na rzecz Rybnika. Dla przyszłych pokoleń, na odpady.

 • ~rosthost1 2019-07-16
  15:13:41

  36 6

  Jeżeli PGE nie chce dać ciepła mieszkańcom, woli wysyłać je do atmosfery to my też projekt kopalni koło elektrowni wyślijmy w kosmos!! Stop dla Bapro!!

 • ~hub381 2019-07-16
  15:28:52

  45 17

  Cały czas twierdzę,że w słowa PiS-u nie należy wierzyć.
  To tylko propaganda.
  W perfidny sposób oszu kali władze i społeczeństwo miasta Rybnika !

 • ~hub381 2019-07-16
  15:30:36

  32 21

  Cały czas twierdzę,że w słowa PiS-u nie należy wierzyć.
  To tylko propaganda.
  W perfidny sposób oszu kali władze i społeczeństwo miasta Rybnika !

 • ~hub381 2019-07-16
  15:31:25

  45 29

  Nikt normalny nie głosuje na PiS.

 • ~polk 2019-07-16
  16:02:48

  34 14

  Ciekawe gdzie jest naczelny piewca dobrej zmiany?
  Czyżby czekał na wytyczne co ma napisać?
  To jest właśnie mentalność wyznawców nadprezesa, wychwalać pod niebiosa za pseudosukcesy a o porażkach lepiej nic nie mówić i udawać, że się nie wydarzyły.
  Mam nadzieję, że mieszkańcy Rybnika nie stracą pamięci do października.

 • ~Anna Ryż 2019-07-16
  16:22:26

  35 6

  Wuefista (z całym szacunkiem do dobrze wykonujących swoją pracę nauczycieli) wypowiada się na temat energetyki - śmiech. Proszę powiedzieć pośle Janik czym pan ogrzewa dom i jaki jest cennik.

 • ~ 2019-07-16
  16:37:39

  16 31

  Nie rozumiem o co lemingom chodzi? policzono , że z Chwałowic będzie taniej , po co doplacac do interesu ? po czasie okazałoby się , że z elektrowni jest droższe ciepło i kto byłby winny - oczywiście PIS jak i wszystkiemu innemu.A odnośnie Golejowa ... kto by się tam podłączył do ciepłociągu ? no pewnie lemingi:)

 • ~psyche09 2019-07-16
  17:11:51

  19 0

  Zatem rozumiem, że familoki w Chwałowicach także mogą liczyć na podłączenie?

 • ~Barakuda 2019-07-16
  21:44:06

  14 9

  To są działania pozorowane. Bla, bla, bla bo idą wybory. Jak w skeczu KMN z prezentem od bezdomnego. Masz tu listę rzeczy które bym ci kupił gdybym miał pieniądze ;) PiS to samo- "damy, zrobimy załatwimy" ale w kampanii. Rządzą cztery lata i nic. A kolego Rosthost1 za PO budowało się i autostrady i Schetynowki (obwodnicę i drogi szybkiego ruchu) znajdź w necie ile kilometrow. PiS coś tam może dokończył niechcący. Jedyną drogę jaką wybudował PiS to droga asfaltową do domu Szydło i to zaraz po wyborach. Kpina i ogłupianie ludzi. Ciągną na tym 500+ i strachu, że ktoś zabierze. Reszta leży po całości. Najgorszy rząd po 1945 roku.

 • ~rosthost1 2019-07-16
  23:18:46

  10 8

  Pomysł tak samo głupi jak likwidacja prawoskretu ma Zorskiej i jak komentarze Barakudy. Ale dziwi mnie ze Kuczera jak PO było u władzy to wymyślal Diagnozę zamiast walczyć o cieplo dla miasta.

 • ~RozeMari 2019-07-17
  00:16:53

  10 0

  Anna Ryż, z tego co wiem poseł Janik dom ogrzewa właśnie ciepłem z elektrowni bo jest podłączony jak reszta domków przy Podmiejskiej ;)

 • ~ 2019-07-17
  00:28:30

  7 1

  ~RozeMari
  do tego ogrzewanie domu w tym rejonie ciepłem z Elektrowni wychodzi bardzo podobnie cenowo jak ogrzewanie węglem (informację taką mam z pierwszej ręki od znajomego posiadającego w tym rejonie dom i ogrzewającego go z elektrownianej rury), ciekawe, czy podobne warunki można będzie zaoferować przy ogrzewaniu z Chwałowic ?

 • ~rzyt 2019-07-17
  09:20:49

  11 3

  W Rybniku tylko czerwone pasy na drogach są bez zarzutów. A pomysł na drogę P-R to jeszcze za Fudalego się zrodził. Tylko wtedy nie mieli szans na realizację bo kasę trzeba było na kanalizację. Teraz widać, że pomysł był dobry ale zbyt wcześnie powstał. Tylko Żory wyskrobały na obwodnicę i Pszczyna za Tomczykiwicza także, a reszta to pole i las. Rybnicki odcinek z dużą ilością zjazdów też wygląda na razie na obwodnicę miasta niż drogę łączącą P-R. Trochę to jeszcze potrwa, by tą drogę nazywać P-R.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 899