zamknij

Biznes

Blackout Elektrowni Rybnik niegroźny? Powstanie tam kotłownia rozruchowa

2022-10-07, Autor: 

Elektrownia Rybnik, należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, podpisała umowę na budowę kotłowni rozruchowej za 35 mln złotych. Jak zapewnia spółka, inwestycja umożliwi zwiększenie elastyczności pracy zakładu poprzez szybkie uruchamianie bloków energetycznych w sytuacji ich całkowitego wyłączenia.

Reklama

Głównymi elementami kotłowni rozruchowej będą dwie wytwornice pary.

Ich instalacja obniży tzw. minimum techniczne konieczne do rozpoczęcia pracy zakładu w momencie, gdy bloki energetyczne są wyłączone. Zapewni to zwiększenie elastyczności elektrowni i umożliwi szybkie wznowienie produkcji w przypadku wzrostu zapotrzebowania na energię oraz ewentualnego blackoutu – wyjaśnia Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GiEK.

Wytwornice opalane będą olejem lekkim, a w późniejszym czasie gazem ziemnym. Wyposażone będą w układ automatycznej regulacji oraz automatycznego uruchomienia i wyłączenia, co umożliwi ich 24-godzinną pracę bez konieczności nadzoru.

Bezpieczeństwo energetyczne kraju i zapewnienie ciągłości dostaw energii to dla nas priorytet – mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK – Jest to jeszcze istotniejsze w obecnej sytuacji gospodarczej. Dlatego inwestycja w rybnickiej elektrowni jest niezmiernie ważna z punktu widzenia zapotrzebowania rynku. Zapewni ona nie tylko ciągłość produkcji energii elektrycznej, ale także elastyczność całego procesu i możliwość szybkiego dostosowania się do aktualnej sytuacji.

Generalnym realizatorem inwestycji jest Zakład Automatyki Przemysłowej INTEC Sp. z o. o. Głównym podwykonawcą robót budowlanych jest firma UNIBEP S.A., a dostawcą dwóch kotłów (wytwornic pary) Viessmann Sp. z o. o.

Na obecnym etapie prac zamawiający, czyli Elektrownia Rybnik, uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, kontynuowana jest inwentaryzacja i prace projektowe, a także uzgadniane są szczegółowe rozwiązania techniczne z wykonawcą. Opracowywany jest również projekt budowlany w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Koszt inwestycji to ponad 35 milionów złotych, a termin jej realizacji to druga połowa października 2023 r.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~norton 2022-10-07
  12:49:51

  16 13

  I super wiadomość.

 • ~baal-zevuv 2022-10-07
  14:36:37

  20 3

  Niewielu ludzi wie że aby uruchomić blok energetyczny musząpracować dwa inne (potrzeba dużo ciepła itp). Podobno projektowo wystarczyłby tylko jeden ale nikt przy zdrowych zmysłach by tego nie zaryzykował... i nikt przez cały okres pracy tej elektrowni tego nie próbował. Więc jeśli nastąpi "blackout" jesteśmy w przysłowiowej czarnej dupie..... Bloki się zatrzymają i.... koniec. Trzeba będzie ściągnąć stary parowóz i kombinować (jak w Alternatywy4). Dotychczas nie było to istotne bo pracowało większość bloków ale ostatnimi laty średnio to wygląda... i bywa że utrzymuje się tylko dwa w pracy dla bezpieczeństwa (rozruchu).
  Odrębnym tematem jest dlaczego się tak dzieje....

 • ~hub381 2022-10-07
  15:14:33

  8 4

  Acha to te kotłownie bedą wytwarzać parę techn. dla np. para rozruchowa dla palników mazutowych aby rozpalić Kotły OP 650 ?

 • ~przykopa 2022-10-07
  15:56:52

  28 26

  Ktoś nie do końca rozumie co to znaczy Blackout .
  Blackout to znaczy wypadnięcie całego , lub na znacznym terenie systemu energetycznego. Problemem wtedy jest uzyskanie synchronizacji częstotliwości sieci energetycznej. Jeśli wypadnie cały system. To podłączamy własne bloki synchronizując je z sieciami sąsiednich krajów. Jeśli zaś robimy to sami. To na początek uruchamiana jest elektrownia wodna i w zależności czy jest to generator synchroniczny , czy asynchroniczny ustawiamy obroty na 3000 , lub przy asynchronicznym proporcjonalnie mniej. Jak puścimy jeden blok , to puszczamy kolejne. Ważny jest odpowiedni dobór wielkości uruchamianych bloków .
  To co się buduje w ER jest kotłem rozruchowym dla zapewnienia mediów rozruchowych jak to ktoś tu już zauważył i nie jest budowane na wypadek Blackoutu . Bo elektrownia się zwija i pracuje już tylko 6 bloków , a kolejne będą wygaszane.
  Dla przypomnienia . Świadomy rząd pissu odkupił od francuskiego EDF elektrownię tylko po to by ją wygasić.....
  Po co Francuzi mieli ponosić koszty wygaszenia , jak mogli tego nie tylko uniknąć . Ale jeszcze zarobić na sprzedaży naiwnemu rządowi który nas wszystkich wpędza do grobu

 • ~norton 2022-10-07
  18:43:07

  17 3

  Hub para jest potrzebna nie tylko do palników mazutowych - i do podgrzania mazutu do temperatury około 110 stopni C. Do procesu wytwarzania próżni konieczne jest uruchomienie smoczków parowych - (jak sama nazwa wskazuje zasilanych parą).
  Bez palników nie rozpalisz kotła, bez próżni nie ruszy turbina.

 • ~ 2022-10-07
  22:30:47

  12 6

  @przykopa a kiedy ty ogłosisz swój blackout?

 • ~snupi36 2022-10-09
  12:04:04

  6 6

  Czy to jest normalne, żeby głównym wykonacą inwestycji za 35 MLN jest firemka o kapitale zakładowym 50 T ?

 • ~przykopa 2022-10-09
  17:45:15

  1 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4904