zamknij

Wiadomości

Włamanie na konto Alicji F.: nikt jeszcze nie usłyszał zarzutów

2018-08-22, Autor: bf

Wkrótce rozpocznie się proces Adriana P. - mężczyzny oskarżonego o zabójstwo Alicji F. Prokuratura rejonowa prowadzi jeszcze jedno postępowanie związane z 17-latką. Chodzi o atak hakerski na jej konto. Tu przełomu nadal nie ma.

Reklama

To wydarzenie poruszyło mieszkańców Rybnika i nie tylko. Na początku tego roku przy ul. Łokietka znaleziono ciało 17-letniej rybniczanki. Została zamordowana. Ustalenia śledczych szybko doprowadziły do Adriana P. - 20-latka, który towarzyszył Alicji podczas feralnej nocy. W lipcu prokuratura skierowała akt oskarżenia do Sadu Okręgowego w Gliwicach. Wkrótce ruszy proces >>Akt oskarżenia dla sprawcy zabójstwa Alicji F. Wkrótce proces Adriana P.<<

To nie jedyny wątek związany z 17-latką. Równie głośny okazał się atak hakerski na jej konto facebookowe. Osoba lub osoby złamały zabezpieczenia, usunęły zdjęcia Alicji i zaczęły wysyłać do znajomych zamordowanej wiadomości dziwnej treści. Kolejne wydarzenia na koncie Alicji były jeszcze bardziej szokujące. Osoby, które „przejęły” jej stronę opublikowały film przypominający horror. Autor dołączył do tego wiadomość zakodowaną alfabetem Morse'a, wskazującą na osobę rzekomo zamieszaną w śmierć Alicji >>Chory żart, czy atak szaleńca? „Duch” podaje nazwiska osób wplątanych w zabójstwo Alicji<<

Szybko okazało się, że stoją za tym użytkownicy serwisu karachan.org – osoby, które „specjalizują” się we włamach na konta innych internautów i trollowaniu. Ich aktywność na koncie Alicji trwała do momentu, gdy sprawą zainteresowała się prokuratura. W połowie lutego tego roku śledczy z Rybnika wszczęli postępowanie zmierzające do ujawnienia osoby lub osób zamieszanych z włamaniem na konto Alicji F. >>Kto włamał się na konto Alicji? Do akcji wkroczyła prokuratura<<

Minęło ponad pół roku, ale przełomu nadal nie ma. - Postępowanie jest prowadzone w sprawie, czyli nikt jeszcze nie usłyszał zarzutów. Przesłuchaliśmy szereg osób, nie tylko mieszkańców Rybnika. Weryfikujemy jeszcze pewne kwestie, ale trudno powiedzieć, czy ktoś w najbliższym czasie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności – tłumaczy Rafał Łazarczyk, zastępca Prokuratora Rejonowego w Rybniku.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Blazej Balcerzak 2018-08-22 09:26:25

  Znaczy to, ze albo prokuratura jest technicznie do tego nieprzygotowana, albo nie ma odpowiednich specjalistow, albo nie traktuje tego jako priorytetu, bo "nikomu nie stala sie krzywda". I teraz pomysl sobie czlowieku, ze ktos ci sie wlamal na konto bankowe i przelal srodki gdzies. Czy oni z tym beda wogole walczyc?

  57 6
 • ~goliat 2018-08-22 09:41:52

  Kiedyś kolega po otrzymaniu etatu w Policji, szukał sprawnego kompa z legalnym Win, bo w pracy miał do dyspozycji tylko maszynę do pisania . Przypuszczam , że dużo się tam nie zmieniło, jedynie 2 piętro i zewnętrzna elewacja.

  58 5
 • ~Abisall 2018-08-22 09:52:34

  ~Blazej Balcerzak Średnio rozgarnięty nastolatek ma na wyciągniecie ręki narzędzia pozwalające na taką anonimizację w sieci że o ile nie nastąpi naruszenie bezpieczeństwa narodowego to może spać spokojnie przy działaniach jakie w tym przypadku podjęli gnojki z karachana. Nie tylko u nas ale w sumie poza Chinami i KRLD to na całym świecie. Tails + publiczny hotspot i bez wsparcia amerykanskiej NSA można zapomnieć o namierzeniu

  18 5
 • ~fryfa 2018-08-22 09:54:47

  No tak to normalka ludzie nie pomogą to nasza dzielna Policja nikogo nie złapie aa przepraszam złapie kolesi za piwko na ławeczce w tym chorym kraju liczą się statystyki po co kogoś szukać w necie szkoda czasu

  16 16
 • ~Mateusz Nowak 2018-08-22 10:30:37

  Panie Błażeju, postawił Pan 3 tezy i wszystkie są błędne.
  Tak jak w komentarzu powyżej. Praktycznie dla przeciętnego, a nawet i bardziej specjalistycznego organu ścigania obojętnie w którym kraju, nie ma możliwości znalezienia takiej osoby, jeśli wykorzystała ona odpowiednie ''narzędzia''. Chyba, że np udało by się ustalić nick tej osoby na forum, a ta osoba używała by go np na jakimś forum regionalnym czy na jakimś portalu typu olx i potem już ewentualnie można iść po nitce do kłębka, o ile byłby spełnione pewne warunki. Czyli nie maskowała by ip na forum, olx itp. czy też posługiwała się prawdziwymi danymi np do wysyłki na olx itp. Bez takiego tropu to raczej nic nikt nie zdziała.

  10 9
 • ~Jacek Jędrzejewski 2018-08-22 21:28:05

  No i nikt zarzutów nie usłyszy, karachan jest odpowiednio zabezpieczony do tego stopnia, że osoba z zewnątrz "od tak" sobie tam nie wejdzie.
  Namierzenie kogokolwiek stamtąd również jest niemożliwe dla (nawet polskich) służb z racji właśnie narzędzi i zabezpieczeń, do których dostęp jest wszechobecny i darmowy, a żeby rozbić te zabezpieczenia i ponamierzać użytkowników tego forum to nie wiem, czy nawet CIA i NSA w grupie dałoby radę. To są rodzaje zabezpieczeń, których zwykły komputer nie złamie.

  5 2
 • ~Jacek Jędrzejewski 2018-08-22 21:35:43

  ~fryfa

  Ludzie nie pomogą, bo ludzie mają o tym nikłe pojęcie i nie wiedzą kto, to jest 1.
  2 - dzielna policja jak to ironicznie ująłeś/aś sama też nic nie zrobi, ponieważ rozpracowanie i rozłożenie na czynniki pierwsze ruchu w internecie chociażby jednego z użytkowników zajmie x czasu. Dla porównania zobrazuj to sobie tak, że logowanie mogło być z każdego miejsca na świecie. A przy takim połączeniu takich logowań jest w cholerę, więc samo prześledzenie trasy logowania jest niemożliwe w wypadku nawet jednej osoby, a co dopiero całego forum. Mówimy o samym logowaniu, teraz do tego dołóż prześledzenie innych ruchów w sieci, które mogły by naprowadzić na działania mogące służyć jako dowód w sprawie. To jest dla zwykłych służb n i e w y k o n a l n e. A inne służby się tym nie zajmą z racji tego, że nie jest to sprawa wagi państwowej i nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu.

  więc jeśli masz już zamiar docinać, to się wpierw doedukuj, a dopiero potem próbuj błędy wytykać a jeśli nie, to wracaj z piwskiem na ławkę i płacz, że mandaty zbierasz.

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1329