zamknij

Wiadomości

Wiemy, kto wybuduje drogę rowerową wzdłuż Żorskiej. Będzie drożej niż zakładano

2019-01-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybnicki magistrat rozstrzygnął przetarg na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Żorskiej. Inwestycja będzie jednak droższa niż zakładano i to o ponad 500 tys. złotych. Dlaczego?

Reklama

O tym już pisaliśmy. W sierpniu 2018 roku poruszyliśmy temat budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Żorskiej >>Ul. Żorska do przebudowy. Pojawi się tam droga rowerowa<<

Przetarg nie przyniósł jednak rezultatu. Zgłosiły się tylko dwie firmy, które zaproponowały ceny przewyższające kwotę, jaką miasto chciało przeznaczyć na inwestycję >>Droga rowerowa wzdłuż Żorskiej jeszcze poczeka<<

Miasto rozpoczęło więc drugi konkurs na najlepszą ofertę. Ogłoszenie pojawiło się 18 października, a na początku listopada opublikowane zostało zestawienie ofert złożonych w postępowaniu. I tym razem oferowane ceny przewyższały kwotę, którą miasto zamierzało wydać na inwestycję. Magistrat przeznaczył bowiem 2.249.461,42 zł brutto, tymczasem najtańsza oferta firmy opiewała na kwotę 2.785.000,00. Łatwo wyliczyć, że była o ponad 500 tys. złotych większa niż zakładano.

Sprawa utknęła w martwym punkcie na kilka tygodni, aż do ostatniej sesji rady miasta. - Na ostatniej sesji rady miasta zostały przesunięte dodatkowe środki potrzebne do realizacji tego zadania – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Przetarg wygrała firma Auto-Trans Asfalty sp. z o.o. z Gierałtowic i to ona wybuduje drogę rowerową wzdłuż Żorskiej. - Umowa została podpisana z wykonawcą 28 grudnia i w tym samy dniu został przekazany plac budowy. W pierwszej kolejności wykonawca będzie się zajmował przygotowaniem do robót, między innymi uzgodnieniami z gestorami sieci, co oznacza, że nie od razu zobaczymy pracowników na placu budowy – dodaje Agnieszka Skupień.

Droga rowerowa wzdłuż Żorskiej ma rozpoczynać się już od sklepu Tesco do Ronda Boguszowickiego. Wg założeń urzędu w ogłoszeniu przetargowym droga ma być zbudowana z betonu asfaltowego. W planach jest też montaż 34 słupów oświetleniowych, a także przebudowa sygnalizacji świetlnej na wyjeździe Tesco i do Lidla.

Szkic orientacyjny drogi rowerowej wzdłuż ul. Żorskiej

- Chodniki należy wykonać w całości z szarej kostki betonowej. Wjazdy do posesji wykonać w całości z czerwonej kostki betonowej. Regulacja żeliwnych włazów studzienek kanalizacyjnych i kratek ściekowych wpustów ulicznych należy wykonać przy użyciu mrozoodpornej, szybkowiążącej, niekurczącej się zaprawie na bazie cementu modyfikowanego tworzywem sztucznym – czytamy w ogłoszeniu.

Inwestycja obejmuje budowę dwóch odcinków. Reszta (rondo Boguszowickie – granice miasta) będzie wykonana po zakończeniu budowy drogi Racibórz-Pszczyna.

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 117

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (59):
 • ~fryfa 2019-01-04 12:40:28

  hahaha panie prezydencie zacznijcie domki podłączać pod ogrzewanie miejskie a nie jakieś śmieszne ścieżki budujecie

 • ~orka 2019-01-04 12:44:22

  a na walkę z smogiem nie ma, następne pieniądze wyrzucone w błoto, już widzę te tabuny rowerzystów na tej ścieżce

 • ~polk 2019-01-04 12:53:09

  W artykule zapomniano dodać, że pracownicy magistratu już ciężko myślą nad wytłumaczeniem dlaczego inwestor nie zdążył zakończyć inwestycji w deklarowanym czasie.
  Były już nieprzewidziane instalacje, bunkry, śnieg i mróz w zimie, deszcz i upał latem, może będzie coś nowego?
  Wiadomo, że kreatywność urzędnicza nie zna granic.

 • ~ 2019-01-04 12:55:17

  Używanie populistycznych argumentów w sieci jest idiotyczne, płytkie i durne (np. na ścieżki rowerowe jest, a na smog nie ma):
  1. To ludzie sami sobie smrodzą.
  2. Nie ma czegoś takiego w Rybniku jak „ogrzewanie miejskie” .
  3. Rząd PiS obiecał pieniądze na walkę ze smogiem to czekamy.
  4. Czekamy też na proste rozwiązania: np. tani gaz i butelki zwrotne.

 • ~toomann 2019-01-04 12:56:49

  Czyli wychodzi ok 422.00 zł za metr bieżący. Ale to zapewne nie koniec. W połowie realizacji firma stwierdzi, że napotkała na "nieprzewidziane problemy natury geologicznej/infrastrukturalnej/technologicznej itd. itp." i cena znów podskoczy.....

 • ~ 2019-01-04 12:59:57

  Daleko temu do granic miasta. Przecież ta ścieżka rowerowa ma się skończyć jeszcze przed skrzyżowaniem z ulicą Boguszowicką.
  Sprawdźcie zanim coś napiszecie.

  Kolejny prawo skręt na rondzie do likwidacji, tym razem przy stacji LOTOS.
  Skoro wszyscy już zaakceptowali (zapomnieli) brak prawo skrętu na rondzie przy Boguszowickiej, to UM może iść za ciosem i likwidować kolejne.
  Brawo

  95 14
 • ~orka 2019-01-04 13:03:11

  no jak znawca to znawca ale
  1. Ludzie ogrzewają swoje domy w miarę możliwości
  2. A powinno być, dość ogrzewania wody w bajorku
  3.A to taki argument w stylu PiS beeee , a zapewne nowoczesne po i takie tam cacy
  4.Tak tak butelki zwrotne zażegnają całe zło tego świata

  to tyle po po znafco (tak przez f)

  59 64
 • ~Arteks 2019-01-04 13:10:00

  Niedawno niektórzy cieszyli się, że poprzedni przetarg się nie udał, a ja zwróciłem uwagę, że to zła wiadomość bo będzie kolejny i będzie to kosztować więcej - nas czyli podatników. @fryfa @orka @znawca - bo sprawy inżynieryjne i transportowe leżą w kompetencjach miasta tak samo jak dbałość o budynki miejskie. Drogi mamy publiczne i może z nich korzystać każdy - tak samo chodniki, deptaki czy właśnie drogi rowerowe. A jeśli ktoś chce mieszkać w domku na swoim - niech sam zadba o zmianę ogrzewania. W końcu to w interesie właściciela powinno być przejście do innej epoki i nierobienie obciachu. Oczekiwanie, że zrobi to za niego miasta jest kompletną fanaberią. Może chcielibyście aby miasto wysłało wam służby do naprawy płotów, albo RSK do tego żeby posprzątać wam obejścia lub Zieleń Miejską do zagospodarowania ogrodów i przycięcia jabłonek? Pomyślcie trochę zamiast pisać takie bzdury.

 • ~ 2019-01-04 13:28:49

  Ciekawe u kogo ta firma ma takie szerokie pleca . I zaś nas bydom doić a smogiem straszyć !!!!

  68 23
 • ~kierowca bombowca 2019-01-04 13:40:49

  @znawca...hmm przemilcze

  A powietrze jest europejskie, światowe, niech da USA na ogrzewanie i dociągnie gaz, nie to powietrze rybnickie i to w zakresie urzedu jest dbanie o to, grube miliony do podziału łapówkami nie powinny iśc na takie bzdety jak jakies śmieszne rowerki, potrzeba konkretów, np wycofanie z centrum urzędów i zakaz dojeżdżania samochodoami do pracy urzędnikom, którzy tak chętnie biorą na tych śmiesznych oficerów i dróżki malowane

  63 21
 • ~Bikeman 2019-01-04 13:54:25

  ...A ja tam się cieszę. Dużo podróżuję na rowerze i jeszcze kilka lat temu z podziwem patrzyłem choćby na czeskie i niemieckie rozwiązania ruchu rowerów w mieście. Na rowerze korzystam z nowych ścieżek a jestem też kierowcą samochodu i patrzę na oznakowanie i mi kontrapasy niestraszne. Idziemy w dobrym kierunku i nie zmieniajmy tego pod wpływem pieniactwa. Jeśli krytyka to konstruktywna np. uważam, że na Brudnioka pas nietrafiony bo znacząco utrudnia włączanie się w Gliwicką a rowerzystów nigdy tam nie widziałem.

  71 46
 • ~rzyt 2019-01-04 14:05:54

  Coś ostatnio kierunek knurowsko-zabrzański jest popularny we władzach rybnickich. Jeden z zastępców chyba stamtąd pochodzi.
  P.S. Moja 96 letnia teściowa nie może doczekać się ścieżki rowerowej. Zbiera na rower. O hospicjum jej nie powiedziałem, bo nie wiem czy można osobie w tym wieku...

  63 14
 • ~ 2019-01-04 14:06:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  19 4
 • ~Tomek_81 2019-01-04 14:30:37

  Czy z załączonego rysunku wynika że droga pomiędzy rondem przy Makro a rondem koło BP zostanie podzielona na pół i zapaćkana na czerwono? Brawo. Kiedy liczenie rowerzystów i wk.. kierowców?

  69 6
 • ~jabibe 2019-01-04 15:07:55

  Czy planowany jest przy okazji remont nawierzchni na tych odcinkach?
  Czy remont wiaduktu przy tesco nie mógł zostać włączony do tych prac?

  @Redakcjo proszę o naprawienie systemu logowania. Chcąc dodać komentarz przerzuca do ustawień profilu, trzeba się wracać do artykułu. Gdy chce się już dodać komentarz wyskakuje jakiś błąd. Zgłaszałem juz to miesąc temu.

  45 2
 • ~ 2019-01-04 15:19:56

  istnieje już nawet nazwa nowego tworu "droga wśród spalin"

  47 8
 • ~td 2019-01-04 15:45:35

  Niestety z przykrością i konsekwentnie mimo chwalenia i uwielbiania Rybnika i jego inwestycji będę pisał - NIE MA - NIE MA w mieście niczego ważniejszego niż drastyczna redukcja smogu. Kompletnie nie interesują mnie drogi, ścieżki, place i atrakcje - możecie cały budżet na nie skierować na walkę ze smogiem.

  74 10
 • ~Jan Marian 2019-01-04 16:15:51

  @~jabibe

  obudź się, to są sprawy, które ich przerastają, logowanie poprzez fejsa tak samo, musisz iść do innej strony i potem wrócić do tematu aby uaktywniło sie pole do wpisywania komentarzy, o "galerii zdjęć" w wykonaniu tego poratlu lepiej przemilczę bo dziecko z podstawówki by to zrobiło.

  30 3
 • ~Arteks 2019-01-04 16:26:36

  @td - tylko, że to jest problem w dużej mierze właścicieli domów bo to oni w główniej mierze są odpowiedzialni za smog. A szczególnie ci którzy montowali dmuchawy i śmieciuchy w ostatnich kilkunastu latach. Przecież wcześniej nie mieliśmy tak podwyższonych wskaźników pyłów. Były czasami podwyższone stany zanieczyszczeń, ale nie mieliśmy "klęski ekologiczną". Styczeń 2017 - ponad 3000% zanieczyszczenia! To był jeden z rekordów stacji pomiarowych! Dlatego jeszcze raz - miasto nie jest od wymieniania pieców w domach. Co najwyżej może np. lobbować w sprawie rozbudowy ciepłociągów czy gazociągów, pomagać i zachęcać instytucje które się tym zajmują itd. A jako miasto ABSOLUTNIE nie może wstrzymywać i blokować innych inwestycji bo mieszkańcy chcą rozwoju miasta w wielu jego dziedzinach. Infrastruktura rowerowa pozwoli wielu ludziom przemieszczać się na rowerach, a przez to docelowo jest szansa na mniejsze korki i mniejsze problemy jakie powodują auta w tym także zmniejszenie ilości spalin jakie dodają do smogu kominowego auta.

  26 82
 • ~ 2019-01-04 16:33:42

  "Przecież wcześniej nie mieliśmy tak podwyższonych wskaźników pyłów." bo nie mieliśmy monitoringu w mieście
  "Infrastruktura rowerowa pozwoli wielu ludziom przemieszczać się na rowerach" widać to szczególnie na ścieżkach rowerowych w centrum

  33 14
 • ~PawelE39 2019-01-04 16:56:38

  Bo nie bylo na każdym rogu czujników a syf byl jeszcze większy. Walili butami i szmatami do pieca. Zakazali palenia mulem a syf jeszcze większy w powietrzu to o co kaman ?? I kilkanaście lat temu malo kto wiedzial o dmuchawie. A co do rowerzystów to nawet się nie wypowiadam bo jak ktos jest baranem i wyjeżdża na zaśnieżone ulice rowerem to dla mnie jest baranem. Wczoraj wywinął taki jeden orla na skrzyżowaniu z brudnioka. Farta miał ze nic nie jechalo. Ale mialem radochę z niego. Idźcie z tymi rowerami ze Szarloty się zrzucić. Tam przynajmniej krzywdy nikomu nie zrobicie.

  44 14
 • ~kierowca bombowca 2019-01-04 17:05:51

  Nieważne co było, teraz jesteśmy świadomi problemu, urząd powinien być tym bardziej i zdrowie powinno być priorytetem dla urzędu bez względu na program rządowy, to co zrobił 0,49 to zwykłe spuszczenie wody i wygoda w wydawaniu milionów gdzie nie trzeba, po co komu rekreacja i rowerki jak rowerzysta dostanie niewydolności oddechowej po czym zawał?

  A scieżki? też do tego źle podchodzą to każdy widzi, tylko nie przestrzeń drogowa 0,49.

  44 5
 • ~Kwinto 2019-01-04 17:09:12

  Kolejna dobra wiadomość dla rowerzystów! Czyli jak dobrze pójdzie, wiosną i ta część Rybnika będzie mogła dojechać do centrum. Ciekawe kiedy zamkną wiadukt na żorskiej, pewnie i tutaj została uwzględniona ścieżka rowerowa, która pójdzie do ronda z kulkami a dalej?? do Mikołowskiej czy np. Łokietka obok garaży i połączona z Kościuszki?.

  21 4
 • ~Piotr Czaja 2019-01-04 17:14:13

  Arteks jak mnie wszyscy by tak minusowali to bym zrobil sepuku -prrzynajmniej w czolo-jaka szkoda ze zamykaja psychiatryka

  35 14
 • ~Arteks 2019-01-04 17:29:08

  @PawelE39 - dane o zanieczyszczeniu nie kłamią. Drastycznie zanieczyszczenie w Rybniku wzrosło po boomie budowlanym jaki nastąpił po 2004 roku i mody na śmieciuchy z dmuchawami Made in Janusz. Natomiast wyraźnie widać, że osoby aspołeczne są prymitywne pod każdym względem - ci którzy bronią śmieciuchów i zanieczyszczeń, nie pomogą też komuś kto się wywrócił się na rowerze tylko mają z tego "radochę". @Piotr Czaja - problem w tym, że ja się jakimś minusowaniem kompletnie nie przejmuję, a opiniotwórczość i edukowanie innych daje mi satysfakcję. Bardziej mi zależy na przekonaniu 100 rozsądnych mieszkańców do jakieś idei niż wkurzanie się i minusowanie przez jednych i tych samych frustratów.

  22 80
 • ~cyd 2019-01-04 17:36:12

  Piotr-jajbyś siedział w kawalerce na nowinach i w rytm tvn pisał w sanotności na rybniku elaboraty, że woda jest sucha a białe jest czarne, należało by Ci współczuć, nie uważasz?

  37 11
 • ~kierowca bombowca 2019-01-04 17:37:37

  @Arteks, jest też inna możliwość, nie da darmo wzięło sie powiedzenia, że jak świni plują w twarz to ona myśli, że deszcz pada, podobnie z tobą, zamiast wyciągnąć wnioski uznajesz że edukujesz 100 na 1000, a że tak ci sie tylko wydaje to szczegół.

  46 12
 • ~PawelE39 2019-01-04 17:53:46

  Arteks, prymitywami to nazywaj sobie tam ziomali z podblokowego podwórka a nie Mnie. Zobaczysz jak szybko obskoczysz wpie****. Ja żadnych śmieciuchów nie bronie. Tak do konca to nawet nie wiesz co to slowo znaczy. A z rowerzystów dalej się będę smial. Szczególnie tych z maseczkami za 3 zl na gębie myślących ze są antysmogowe.

  49 20
 • ~zbyszek0 2019-01-04 20:16:33

  Masakra tyle kasy pytam się czy um i prezydent nie widzi jakie Rybnik ma problemy
  Prezydent niech zrobi jeszcze ścieżkę rowerową wzdłuż wysypiska śmieci w boguszowicach

  28 9
 • ~Piotr Czaja 2019-01-04 20:22:19

  Arteks ty masz syndrom nedzarza-zazdroscisz ludziom samochodow bo masz tylko z komunii skadaka Wigry zazdroscisz innym domow bo masz swoje 15mkw.w bloku i jak pisales grzejesz sie przy rurce a czy twoja rurka jest jeszcze ciepla?

  28 14
 • ~fanatic 2019-01-04 20:23:49

  Arteks nikt nie oczekuje od miasta koszenia trawy na odrodku . Powiem nawet wiecej , mieszkancy nawet nie powinni oczekiwac jakichkolwiek dotacji na piece , elewacje itd , bo od tego sa kredyty , ale obowiazkiem gospodarzy miasta jest zadbac o infrastrukture w tym wodociagi , gazociagi, cieplociagi. chodniki , drogi dojazdowe . Puki co miasto nie radzi sobie z podstawowymi problemami a zajmuje sie pierdolami . Wszystko pod publiczke dla poklasku i elektoratu bo wszyscy zobacz sciezke a rure z gazem czy woda juz nie koniecznie .

  33 7
 • ~zbyszek0 2019-01-04 20:40:23

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 0
 • ~Arteks 2019-01-04 20:50:45

  @fanatic - ale po co budować gazociągi w sytuacji kiedy w naszym społeczeństwie wielu nie chce się do nich przyłączyć? Już nie będę podawał przykładów z Nowin bo byłoby to za banalne - dla nas gazociąg jest czymś tak samo naturalnym jak elektryfikacja. Ale... weźmy taką ulicę Pod Lasem. Jakiś czas temu podciągnięto tam gazociąg - pewnie z inicjatywy władz miasta. I co? Dalej wiele domów kopci i pożytek z tego żaden. @Pawel39 - prymitywami są ci którzy się zachowują prymitywnie i nie widzą w tym żadnej żenady. Żaden porządny człowiek nie będzie się śmiał z wypadku rowerzysty, upadku na chodnik pieszego czy stłuczki samochodów. A ty miałeś "radochę" z czyjegoś nieszczęścia bo jesteś prymitywem. @kierowca bombowca - ale mam z tego satysfakcję bo jakoś hejterów nikt nie słucha i nikt się z nimi nie liczy - w przeciwieństwie do osób opiniotwórczych. Tak to niestety działa. @cyd @piotrczaja - wylali swoje żale? Lepiej? To teraz odśnieżać swoje podwórka, a potem do kotłowni dołożyć do pieców. ;) Ja wolę się w tym czasie zająć jakąś rozrywką w ciepłym i wygodnym mieszkaniu i w bloku przy którym parkingi i chodniki są wzorowo odśnieżane przez moją spółdzielnię, a w kaloryferach cieplutko i wygodnie. Jak fajnie mieszkać po miejsku. :D

  14 49
 • ~palaczzasypowy 2019-01-04 21:10:20

  arteks ja tez mam ciepło,własnie dowaliłem po samo góra wegla i byda mioł ciepło do rana,fajny mom wegiel z rydów je taki masny,pyrsk

  24 16
 • ~PawelE39 2019-01-04 21:59:49

  Z tymi chodnikami to chyba sobie kpisz... I tak, bede się śmiał z każdego" barana "co w taką pogodę wsiada na rower. Nie obrażając baranów.

  23 13
 • ~Piotr Czaja 2019-01-04 22:02:04

  Arteks nie uwazasz ze z tego blokowego ciepelka przegzal ci sie mozg-moze bys wyszedl z tej blokowej szufladki i troche ten mozg przewietrzyl- i przy okazji porozmawial z normalnymi ludzmi

  27 12
 • ~rzyt 2019-01-05 00:31:44

  Jak się nie ma prawa jazdy to co ma priorytet ?

  19 3
 • ~ 2019-01-05 01:47:31

  Arteks, Wszyscy wiemy , że masz takie upodobania w jeżdżeniu rowerem w śród smrodu spalin. Nie lepiej było by wybudować taką ścieżkę wzdłuż Rudy? W końcu była rzeką roku !. Na pewno wyszło by taniej, jeśli pokryć ten trakt taką nawierzchnią jaka jest między Carefourem a oczyszczalnią. Dookoła lasy , pola i cisza. Wtedy jest uciecha jechać na kole. Ale niestety ktoś nie zarobi....

  17 5
 • ~rosthost1 2019-01-05 08:03:30

  Arteks z twoich wpisów wynika ze największą karę za smog powinno płacić misto i państwo. Miasto bo przez 30 lat nie umie zrobić ciepła miejskiego a państwo za ceny gazu najwyższe Europie. Wiec nie wyzywaj się na obywatelach. Wielu tu pisalo jak w prosty sposób edukować ludzi ale tutaj myśli sie tylko o karaniu. ACh i miasto za tak gęsta zabudowę od 2004 bez wymogów energetycznych tez powinno zostać drugi raz ukarane.

  12 1
 • ~rosthost1 2019-01-05 08:08:30

  ARTEKS jak czytam twoje chęci edukowania hejterow to zgłaszam do gazowI ulatnianie się gazu w twoim mieszkaniu. Duże ilości! A spółdzielnia nie używała kleju ostatnio? ??

  12 4
 • ~cyd 2019-01-05 08:20:29

  Artek, może tak: kupiłem dziecku chomika - ma klatkę, ciepełko, światełko i rozrywkę - kółeczko, huśtawkę, normalnie panisko. To dopiero mieszczuch. O nic nie musi się martwić. Kupimy mu samiczkę żeby nie był smutny i sfrustrowany.

  18 4
 • ~ 2019-01-05 12:02:23

  ~goliat" Nie lepiej było by wybudować taką ścieżkę wzdłuż Rudy? W końcu była rzeką roku !.(...) Dookoła lasy , pola i cisza. Wtedy jest uciecha jechać na kole."
  polecam odcinek Wiślańskiej Trasy Rowerowej z Oświęcimia do Krakowa, dokładnie taki jak opisujesz, myślę że taka trasa u nas wzdłuż Rudy na odcinku Żory - Rudy, a nawet ujście w Kuźni, tez miałaby sens i większe wzięcie niż pasy rowerowe w centrum, nie da się jej jednak zrealizować tylko za pomocą pędzla i czerwonej farby

  9 2
 • ~dr_Moriarty 2019-01-05 13:44:22

  @Arteks

  Nie pisz, że wymiana pieców to nie sprawa miasta. Jak najbardziej sprawa miasta. Zarówno taka Warszawa jak i Kraków (najbardziej radykalny przykład) posiadają na to budżety oraz konkretne plany. Mówienie, że władze nic nie mogą to bzdura. Powtarzam i będę powtarzał, że po rekordowym zanieczyszczeniu w roku 2017 w UM powinien powstać wręcz sztab kryzysowy z długofalowym planem likwidacji smogu w Rybniku. Wszystkie inwestycje powinny zostać zwieszone do momentu wyeliminowania problemu. W zamian za to 3 lata później mamy rezygnację z lokalnego programu dofinansowań i jakieś 2% budżetu na walkę ze smogiem. To są kpiny z mieszkańców. Niestety, prywatnie odbieram to jako zwykłą olewkę i plucie w twarz.

  Osobiście nie twierdzę, że ścieżki rowerowe to jakieś kuriozum i nie są potrzebne. Tylko że Rybnik ma teraz duuuużo większe problemy, a ładowanie milionów w takie banały, to dla mnie czysty idiotyzm. Smog jest absolutnie priorytetowy w Rybniku bo stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. A to jest podważenie praw człowieka. Obowiązek ochrony zdrowia i życia mieszkańców dla władz państwowych i lokalnych jest bodajże wpisany nawet w konstytucję. Czekam na pierwszy precedens sądowy w tej sprawie i masowe pozwy władz lokalnych i wyższych, przez mieszkańców. Wtedy UM straci dużo więcej pieniędzy niż te, które mógłby wydać na dofinansowania. Tworzenie infrastruktury rowerowej w mieście, w którym przez połowę roku doradza się niewychodzenie z domu i ograniczenie aktywności fizycznej na zewnątrz, to moim zdaniem nie tylko duży błąd. To wręcz czysty idiotyzm.

  Postawę władz miasta albo ostentacyjnie wręcz unikających problemu, albo rozkładających ręce, albo odsyłających do rozwiązań centralnych, uważam za obrzydliwą. Nie byłem zadowolony z rządów ekipy Fudalego, ale kiedy obecnie czytam o poczynaniach ekipy Kuczery, to mam wrażenie, że oglądam reklamę Fanty z tą zgrają dzieciaków, wpuszczoną do działu marketingu.

  Nie wspomnę już jak miasto traci na smogu wizerunkowo. Miejscowość, w której przez pół roku nie da się żyć, nie przyciągnie żadnego inwestora. Dwa tygodnie temu byłem w Rybniku na imprezie w jednej z knajp. Obok odbywała się impreza integracyjna jednej z firm ogólnopolskich, która ma u nas jakieś przedstawicielstwo. Zagadali nas lekko podchmieleni pracownicy tej firmy, głównie z pomorskiego i mazowieckiego. Powiedzieli, że trzy dni, które tu spędzili to koszmar. Podobno ich firma próbuje awansem poziomym wabić na Śląsk pracowników z innych części Polski. I ci faceci powiedzieli, że nikt za żadne skarby nie chce. Nawet w przypadku prawie podwojonych zarobków. To chyba nie wymaga żadnego komentarza.

  19 4
 • ~wojto 2019-01-05 14:06:10

  Jeżdżę tam szosówką bardzo często i akurat nigdy na tym odcinku nie miałem większych problemów z autami. Znacznie większym problemem jest mordor-czarnobyl-piekło na Ligocie w sezonie grzewczym oraz dodatkowe światły dla Lidla, przez które teraz się stoi 3 razy dłużej jadąc od Brzezińskiej.

  Nie ma ważniejszych inwestycji niż inwestycje przeciwko kopciuchom!
  Przestać całkowicie łożyć na sport, na ścieżki, na imprezy, na kwiatki i trawniczki i inne fanaberie.

  17 4
 • ~Arteks 2019-01-05 18:05:38

  @ursus @goliat - droga wzdłuż Rudy - może też powstanie. Zresztą już da się jeździć na paru odcinkach (niestety polnych). Ale w czym jedno przeszkadza drugiemu? Czy powstanie w tym roku płd. obwodnicy miasta oznacza, że należy zamknąć obecną DW935? Nie, bo i jedna i druga będą nadal spełniać swoje funkcje. Tak samo z drogami rowerowymi - Żorska będzie ludziom mieszkającym i pracującym w okolicy tak samo potrzebna (a może bardziej) jak typowo rekreacyjna trasa przy Rudzie. @cyd - a czy chomik śmierdzi? Trochę ale da się przeżyć i poświęcić dla dziecka. A widzisz - dym z kominów chałup śmierdzi potwornie i utrudnia życie. Wolę chomiki. ;) @dr_Moriarty - bardzo doceniam twoje pomysły i mądre wypowiedzi w tematyce smogu i walki z niską emisją. Ale skoro już powołałeś się na przykład Krakowa to mam tam znajomego z branży budowlanej i opowiadał, że tam ludzie chętnie pozbywają się starych chałup za które dostają bardzo dobrą kasę, a czasami dodatkowo mieszkanie w apartamentowcu który stanie w tym miejscu. Poza tym są to miasta zupełnie z inną mentalnością gdzie ludzie zaakceptowali zakaz palenia węglem, a przypomnij sobie jakie u nas były batalie w sprawie zakazu palenia zwykłym śmieciowym mułem... Mylisz się w sprawie polityki rowerowej mogącej wpływać na zmniejszenie ruchu samochodów - a więc poprawę mobilności i jednocześnie zmniejszenie spalin z samochodów. Ten kierunek obrały wszystkie miasta na zachodzie (w tym wspomniany przez ciebie Kraków), a my przecież chcemy żyć tak jak na zachodzie czyż nie? Lepiej mierzyć do najlepszych. A co do tego co miasto może to mogłoby zmienić politykę podatkową i preferować nieruchomości podłączone do sieci wprowadzając dla nich jakieś kilkuletnie ulgi. No i przede wszystkim budować własne mieszkania! I tu bardzo chwalę Kuczerę i jego ekipę, że to zauważyli bo dla poprzedników temat nie istniał. Problem tylko w tym, że 2 bloki na Kolejowej, 1 na Hallera i 1 socjalny na Kadłubka to projekt... godny potrzeb jednego roku, a nie całej kadencji jeśli chcielibyśmy pokryć chociaż część głodu mieszkaniowego. Władze miasta i posłowie powinni bardzo lobbować za tym aby Rybnik znalazł się na liście programu Mieszkanie+. Poza celem związanym z poprawą stanu infrastruktury mieszkaniowej, przyczyni się to też do estetyzacji miasta, porządkowania zabudowy i zmniejszenia niskiej emisji. Władze miasta mogłyby oferować tam mieszkania w zamian za przejęcia budynków starszych ludzi, a następnie je wyburzać i w zależności od lokalizacji - sprzedawać lub zazieleniać. To dopiero byłby program! :) A to jest nawet zgodne z wieloma wypowiedziami zwolenników palenia węglem którzy uważają, że wielu domów nie ma sensu modernizować bo koszty przedsięwzięcia przewyższyłyby wartość wielu starych domów.

  5 20
 • ~cyd 2019-01-05 20:45:11

  Chomiki są wśród nas. Mieszkają w małych klatkach mają podstawy egzystencji i patrzą z ukosa na ludzi.

  9 3
 • ~ 2019-01-05 22:03:35

  ~Arteks
  "droga wzdłuż Rudy - może też powstanie" może tak, a może nie
  "Zresztą już da się jeździć na paru odcinkach (niestety polnych)" zawsze się dało
  " Ale skoro już powołałeś się na przykład Krakowa to mam tam znajomego z branży budowlanej i opowiadał, że tam ludzie chętnie pozbywają się starych chałup za które dostają bardzo dobrą kasę,"
  lub dofinansowanie do wymiany kotła węglowego na inne źródło ciepła, w ramach programu rozpatrzono pozytywnie ponad 17000 wniosków, w tym 10000 z dofinansowaniem 100%, a u nas jaką zachętę proponuje miasto ? symboliczna pula dotacji, pomimo trudnych do spełnienia kryteriów, wyczerpywała się bardzo szybko,
  " Poza tym są to miasta zupełnie z inną mentalnością gdzie ludzie zaakceptowali zakaz palenia węglem" u nas też mentalność władz w tym temacie jest zupełnie inna niż we wspomnianym Krakowie, tam realnie podejście do tematu likwidacji problemu, odwrotnie niż u nas, pomimo górnolotnych haseł, rzeczywiste działania są symboliczne, a kroki rządzących wskazują, że likwidacja smogu tak naprawdę nie jest priorytetem w mieście
  "preferować nieruchomości podłączone do sieci" najpierw musi istnieć taka możliwość, do tego musi się zmienić mentalność, że ciepło systemowe to potrzeba podstawowa, a nie dobro luksusowe, za które można złupić mieszkańca do granic możliwości
  "przede wszystkim budować własne mieszkania"najpierw była wielka wyprzedaż mieszkań komunalnych za ułamek ich wartości, a teraz płacz, że nie ma mieszkań, nie może być tak, że ktoś dostaje mieszkanie (niejednokrotnie w niejasnych okolicznościach), po kilku latach wykupuje je za ułamek wartości, a po kilku następnych sprzedaje je na wolnym rynku, kryteria przyznawania mieszkań komunalnych powinny być weryfikowane co kilka lat, a nie tak jak obecnie, że mieszkania przyznawane są dożywotnio, bo jeżeli z nowopowstałymi mieszkaniami ma być tak jak z poprzednimi, szkoda na nie miejskiej kasy

  9 1
 • ~ 2019-01-05 23:11:56

  ~Arteks "Drastycznie zanieczyszczenie w Rybniku wzrosło po boomie budowlanym jaki nastąpił po 2004" racja, a kto był wtedy w mieście u steru ? czy nie przypadkiem wielokrotnie wychwalany "doświadczony samorządowiec" i jego "fachowa" ekipa ? zamiast korzystając z koniunktury zainteresować się rozbudową infrastruktury ciepłowniczej i gazowej i wydawać adekwatne do tego warunki zabudowy, byli zainteresowani tylko kasowaniem za pozwolenia na budowę, czego skutki obecnie odczuwamy

  9 1
 • ~sk1113 2019-01-06 07:54:13

  Najdroższa inwestycja drogowa a most na żorskiej się zawali, ale co to takiego. Nie piszcie tyle koledzy bo Arteksowi braknie miejsca na wypociny.

  9 1
 • ~sk1113 2019-01-06 07:57:39

  ...przypominam wszystkim kolegom że EC Chwałowice mo policzony czas grzania i Arteksowi kaloryferek zdechnie z ciepła. Ciekawe co wtedy powie na władzę.

  7 1
 • ~Antyk 2019-01-06 10:17:29

  arteks znowu bełkoczesz:" następnie je wyburzać i w zależności od lokalizacji - sprzedawać lub zazieleniać".....tylko taki "myszcz" może takie coś wypluć z siebie!!! A poza tym zwykle pouczasz o pisaniu nie na temat, a sam piszesz(bełkoczesz) o budynkach pod artykułem o ścieżce rowerowej.

  8 1
 • ~fanatic 2019-01-06 14:18:25

  W Rybniku na wszystko brakuje kasy , ale sciezki musza byc . Troche to przypomina ... rodzine" Janusza" ktora nie ma co jesc , ale na raty kupuje 70" tv i nowe auto . Sciezki pokazuja niedojrzalosc urzednikow ktorzy lokuja pieniadze w zbytki nie majac kasy na podstawowe inwestycje infrastrukturalne

  9 3
 • ~secretkey 2019-01-06 18:50:27

  Czy te prace będą prowadzone tak że nie będą miały wpływu na ruch drogowy w trakcie prac? Jeśli będą miały wpływ, nie można było poczekać do KONIECZNEGO remontu wiaduktu na Żorskiej???

  4 0
 • ~Arteks 2019-01-07 11:17:33

  @ursus - a co to ma do tego kto rządził w Rybniku wtedy? Jak małą godność trzeba mieć i jak lekceważyć współczesne standardy życia aby do nowych domów montować... piece śmieciuchy? Kraków przeznaczał więcej pieniędzy bo po 1) to dużo większe miasto, 2) dostał 100 mln z wojewódzkich funduszów RPO co nie jest trudne bo w takim województwie jako Małopolska to "Kraków rozdaje karty". 3) 100% dofinansowania otrzymali jedynie ludzie bardzo biedni według kryterium dochodu. @fanatic - w Rybniku nie brakuje kasy bo to bogate miasto - ale gro pieniędzy idzie na drogi (i tak jest od wielu lat!), obecnie największym pochłaniaczem środków jest nowa południowa obwodnica miasta. Drogi rowerowe to pikuś. A powietrze mamy do niczego przez naszych współmieszkańców którzy produkują smog. I tak szacun, że Kuczera chce wreszcie budować mieszkania komunalne. @antyk - ale jednak jakoś tematycznie jest to trochę powiązane tym bardziej, że niektórzy uważają, że środki z dróg rowerowych powinny być przekazane na walkę ze smogiem, ty jak zwykle uprawiasz swoje natręctwa i hejt personalny. Jesteś żałosny.

  1 5
 • ~Arteks 2019-01-07 11:24:37

  @sk1113 - z tymi "wypocinami" wszyscy się liczą. Ty też. ;) Zabraknie ciepła w kaloryferach kilkudziesięciu tysięcy ludzi? Chyba cię pogięło. Apartamentowce mają dla wszystkich rządzących absolutny priorytet. A obecny rząd chce budować w Polsce tysiące nowych bloków - bo nikt czegoś lepszego nie wymyślił. Domki w gęsto zaludnionym obszarze to smogowa klęska ekologiczna i inne kłopoty, droga woda, droga infrastruktura, problemy ze szkodami górniczymi, większe korki bo domkowcy mają wszędzie daleko i ciągłe narażenie na różne kataklizmy.

  0 4
 • ~ 2019-01-07 23:45:43

  ~Arteks " a co to ma do tego kto rządził w Rybniku wtedy?" nie tyle kto, ale jak rządził
  "Kraków przeznaczał więcej pieniędzy bo (...) dostał 100 mln z wojewódzkich funduszów RPO co nie jest trudne bo w takim województwie jako Małopolska to "Kraków rozdaje karty".
  nie tylko , w samym ubiegłym roku miasto pozyskało ok. 65 mln dofinansowania unijnego - że nie wspomnę o innych latach, a jak wyglądają działania naszych władz w tym temacie ?
  " 100% dofinansowania otrzymali jedynie ludzie bardzo biedni według kryterium dochodu" tak jest obecnie, do 2016 roku obowiązywała 100-procentowa refundacja,
  "Zabraknie ciepła w kaloryferach kilkudziesięciu tysięcy ludzi? Chyba cię pogięło. Apartamentowce mają dla wszystkich rządzących absolutny priorytet" bo nikt przy zdrowych zmysłach nie zamknie jedynej ogrzewającej je ciepłowni, nawet jak nie spełnia obowiązujących norm, one obowiązują tylko dla domków jednorodzinnych
  " A obecny rząd chce budować w Polsce tysiące nowych bloków - bo nikt czegoś lepszego nie wymyślił" lepszego tak, ale tańszego nie" Domki w gęsto zaludnionym obszarze to smogowa klęska ekologiczna" tylko dlatego, że najczęściej nie rozwiązano tematu dostawy mediów, w tym ciepła, tam gdzie temat jest ogarnięty, problem nie istnieje
  "szkodami górniczymi" tylko wtedy, gdy są one wybudowane "na szkodach", bloków w Rybniku ten temat nie dotyczy tylko dlatego, że nie budowano ich w takich miejscach
  "większe korki bo domkowcy mają wszędzie daleko i ciągłe narażenie na różne kataklizmy." wybacz, ale Nowiny do centrum też nie należą

  4 0
 • ~nowbody 2019-01-08 17:07:19

  .... typowo po polsku : " nie bo nie ! " lub " tylko tak bo ja tak uważam " .

  Jakoś nie wdzę kierunku (kompromisu) w znalezieniu rozwiązania problemu smogu.

  I co daje taka odyskusja - nic , a smog jest dalej .Byle do lata. Może wtedy w czystym powietrzu rozwiązanie spadnie samo z nieba .

  5 1
 • ~Julia Ka 2019-02-28 00:22:49

  No tak, auta gubią koła na dziurach powstałych przez zimę ale co z tego, lepiej wpakować pieniądze w kolejną bezsensowną drogę rowerową z której będą korzystały 3 osoby na krzyż.

  0 0
 • ~PrzemoSz 2019-03-05 15:46:20

  ~Arteks napisał: "(...) miasto nie jest od wymieniania pieców w domach ". Pozwolę się nie zgodzić:
  1. http://krakow.pl/aktualnosci/224722,29,komunikat,100_proc__dofinansowania_na_wymiane_piecow_dla_najubozszych_.html
  2. https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/walka-ze-smogiem-doplaty-do-wymiany-zrodel-ogrzewania/
  3. https://www.miastodobrejenergii.pl/doplaty-do-kotlow-2017-08-04-09-13-03/
  4. https://um.chojnow.eu/wymiana_piecow,m7,s700.html (no, tutaj dopłacają nawet do węglowych 5 klasy) :-/
  5. https://koscian.pl/Dotacje_na_wymiane_kotlow_co.html (i tutaj dopłacają nawet do węglowych 5 klasy) :-/
  6. http://bip.um.wroc.pl/artykul/525/32270/wroclawskie-dotacje-do-wymiany-piecow-kawka
  7. https://www.gostyn.pl/Dofinansowanie.html (tutaj też dopłacają nawet do węglowych 5 klasy) :-/

  Tymczasem w Rybniku: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/walka-ze-smogiem/dotacje/ ;-)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 699