zamknij

Wiadomości

Miasto chwali się na broszurach (głównie) wizualizacjami inwestycji – przed wyborami i za nasze pieniądze

2024-03-15, Autor: 

Do skrzynek pocztowych mieszkańców Rybnika trafiają kilkustronicowe broszury. Możemy z nich się dowiedzieć o inwestycjach – głównie tych, które mają dopiero się rozpocząć. Szkopuł w tym, że po pierwsze – dzieje się to w czasie kampanii wyborczej, a po drugie – broszury zostały sfinansowane z budżetu miasta, a więc naszych pieniędzy. Co na to kontrkandydaci Piotra Kuczery?

Reklama

Dostaliście tego typu broszury jak powyżej na zdjęciach? My takie znaleźliśmy w dzielnicy Stodoły. Przemoczone i pogięte, były powtykane w szpary skrzynek pocztowych. Jeden z egzemplarzy „komponował się” z wilgotną glebą. Co takiego ciekawego znajduje się w tych materiałach? Na okładce mamy budynki TBS powstające przy ul. Hallera. Następne strony to droga Racibórz-Pszczyna opisana w liczbach i grafikach. Dalej jest walka ze smogiem, wizualizacje strefy biznesu przy Placu Armii Krajowej, nowego parkingu wielopoziomowego, kompleksu sportowego w dzielnicy Północ, czy sali gimnastycznej dla „Frycza”. Jest też wzmianka o stacji wodorowej i autobusach na ten rodzaj paliwa. Przedostatnia strona dotyczy hospicjum stacjonarnego.

Jako że jesteśmy w trakcie kampanii wyborczej, chcieliśmy się dowiedzieć, kto sfinansował taką „laurkę”? Szukaliśmy nazwy komitetu wyborczego, ale natrafiliśmy tylko na adres Urzędu Miasta w Rybniku. Zapytaliśmy się więc w magistracie o sens tego typu publikacji, całkowity koszt wydania broszur i ich nakład. Dostaliśmy taką odpowiedź:

Miasto Rybnik stara się informować mieszkańców o tym, jakie działania podejmuje ze względu na to, że budżet gminy jest jawny, więc i wydatki na inwestycje są jawne*. Ulotka tego typu nie jest więc nowością. Działania Miasta są wprost powiązane z działaniami prezydenta, dlatego kolejny raz pokazujemy mieszkańcom, jak wygląda Rybnik zarządzany przez aktualnego prezydenta. Z końcem poprzedniej kadencji również wydaliśmy ulotkę z informacjami dla mieszkańców.

 

Jeżeli chodzi o koszty to: 11 685 zł brutto za wydruk w ilości: 40.000 szt. Kolportażem zajmują się gońcy zatrudnieni w urzędzie miasta, którzy w obowiązkach mają dostarczanie poczty mieszkańcom Rybnika. Nie jest to więc dodatkowy koszt, ponieważ kolportaż tej ulotki odbywa się łącznie z dostarczaniem innej poczty dla mieszkańców. Ulotkę można znaleźć też w miejskich jednostkach, jest w obiegu od mniej więcej dwóch tygodni.

Dodaje, że ulotka sprzed 5 lat została wydana w 40.000 egzemplarzy w listopadzie 2018 – koszt 23.124 zł brutto.

*Ustawa awa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

Art. 61. [Jawność gospodarki finansowej]

Gospodarka finansowa gminy jest jawna.

Wójt niezwłocznie ogłasza uchwałę budżetową i sprawozdanie z jej wykonania w trybie przewidzianym dla aktów prawa miejscowego.

Wójt informuje mieszkańców gminy o założeniach projektu budżetu, kierunkach polityki społecznej i gospodarczej oraz wykorzystywaniu środków budżetowych.

Co na to kontrkandydaci w wyborach na prezydenta Rybnika? Czy ich zdaniem wydawanie takich pieniędzy na broszury ma sens? Zapytaliśmy się ich:

Tomasz Pruszczyński (Lepszy Rybnik): Komunikacja z mieszkańcami jest ważna, ale nie w ten sposób. Oczywiście nie posądzam prezydenta Piotra Kuczerę i wiceprezydenta Wojciecha Kiljańczyka, że robią sobie kampanię wyborczą za pieniądze miasta. To na pewno zbieg okoliczności. Co do treści jak zwykle dominują wizualizacje tego co powstanie. Widocznie nie mają się za bardzo czym chwalić, choć rządzą drugą kadencję. Często też Urząd Miasta wspomina o ekologii, ale widocznie to tak jak z innymi tematami, my mamy być ekologiczni, oni już nie muszą. Można było np. dać plik pdf do ściągnięcia ze strony internetowej. Byłoby taniej i efektywniej. Na pewno zrobilibyśmy to Lepiej.

Andrzej Sączek (Prawo i Sprawiedliwość): Propaganda za publiczne pieniądze, jeśli to z kasy miasta! Myślę, że Radny Miasta Rybnika Mariusz Węglorz kręci ciekawe filmiki, które warto zobaczyć, bo dają alternatywny obraz Rybnika - zgoła odmienny niż ten, jaki jest kreowany za publiczne pieniądze. Mam nadzieję jednak, że jest to materiał finansowany przez KW PO. Do mnie jeszcze ta ulotka nie dotarła.

Krzysztof Kazek (Blok Samorządowy Rybnik): Myślę, że takie informacje powinny być zamieszczane w Gazecie Rybnickiej. Uważam, że drukowanie dodatkowych ulotek jest niepotrzebne, a środki można było przeznaczyć na inne pilne cele, zgodnie oczekiwaniami Mieszkańców.

A co Wy o tym sądzicie? Pieniądze wyrzucone w błoto, a może uzasadniony wydatek?

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 128

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~polk 2024-03-15
  16:57:23

  50 25

  Panie Pruszczyński powiadasz Pan lepiej? Dziś po osiedlu Sławików biegali z makulaturą ze zdjęciami kandydata na radnego Twardawy. Walenie w drzwi, wielokrotne dzwonienie dzwonkiem by i tak wcisnąć w drzwi ulotkę jak ktoś nie chce otworzyć.
  To są te lepsze sposoby?

 • ~BMW-801 2024-03-15
  17:46:51

  51 26

  Wielce szanowny panie Prezydencie….wpisuje się pan w narrację obozu rządzącego tak ochoczo wprowadzającego mechanizmy zielonego ładu, proszę zatem o informację dotyczące nakładu tej gazety (ktoś pisał propagandowej - ja przyjmuję ją jako media obecnej władzy) w cyklu miesięcznym, podanie kosztu jej wydawania / proszę również idąc śladem zielonego ładu i raportowania ESG o informację ile CO emituje czasopismo z pana uśmiechniętą twarzą na ostatniej stronie….
  Niesmak budzi wiele kwestii, niemniej jednak interesujące jest rozliczenie tego typu akcji….
  Warto być przyzwoitym - nie tylko na stanowisku ale i w życiu.
  Wolności i zdrowia ! Rodacy

 • ~exploriurbex 2024-03-15
  18:11:14

  35 49

  Nie wszystkim odpowiada forma przekazu przez internet. Wielu ludzi lubi przekaz za pomocą papieru. Broszurka ładnie opracowana. Dowiedziałem się z niej nowych informacji np o planach związanych z okolicą Rudy. Mamy prawo jako mieszkańcy wiedzieć co się buduje i jakie są plany inwestycyjne. Byłoby niestosowne ze strony urzędników gdyby o tym nie informowali mieszkańców.

 • ~Maksymilian Popeć 2024-03-15
  18:48:29

  50 41

  "Andrzej Sączek (Prawo i Sprawiedliwość): Propaganda za publiczne pieniądze" - rozumiem, że gość przez ostatnie lat był zmumifikowany i nagle się obudził. Takiej paskudnej, negatywnej, szczującej, dewastującej propagandy jaką uprawiał PIS przez 8 lat, poza obecną Rosją nawet Joseph Goebbels nie uprawiał. Panie Sączek, pan wypowiadanie się w takich tematach to nie jest żenada z pana strony, to czyste sku.....śntwo.

 • ~corona 2024-03-15
  19:41:10

  50 31

  Pan 0,49 bardzo dobrze wie że grunt wali mu się pod nogami. Narracja rządzących jest przypisana do niego bo przecież z ich partii się wywodzi. Rządzą zaledwie kilka miesięcy a dali po sobie poznać jakimi są obłudnymi ludźmi. Same 100 konkretów daje oznakę że oni nadają się tam do niczego. Zresztą Szanowana Pani Żukowska powiedziała ostatnio co mają robić. Do końca 100 konkretów na 100 dni zostało zaledwie 6 dni, a konkretów zrealizowanych 8. Także czekamy. Pozostało tylko 92

 • ~ 2024-03-15
  20:41:00

  32 5

  Coz ulotki byly zawsze i reklamy.
  Prezydent ma wladze i ja dobrze wykorzystuje.
  Zobaczymy czy mu sie powiedzie.
  Jezeli ktos rzadzi dobrze nie sa mu potrzebne zadne ulotki.

 • ~tuptyś 2024-03-15
  21:22:01

  43 23

  panu 0,49 nic już nie pomoże, koniec prezydentury.

 • ~czarteks 2024-03-15
  21:49:03

  9 29

  dobrze:):) i tak na niego zagłosują:):) za pieniądze podatników. Pamiętajcie ważne, że z po i macie mieć kompleks niemców.

 • ~pluszak 2024-03-15
  22:45:36

  20 34

  ~corona to politykom PiS się już wszystko kończy i wali. Jak komisje skończą pracę to do prokuratury i potem za kraty może trafić cała wierchuszka partyjna. Kaczyński już co raz gorzej umysłowo funkcjonuje, a Ziobro ledwo dycha. Bez kłamliwej propagandy w radio i telewizji są zupełnie bezradni. PiS przegra w całym kraju i dobrze!
  ~czarteks no a na kogo mają głosować rybniczanie? Na sprawdzonego Kuczerę człowieka stond czy na Sączka z Adamowa?

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-03-16
  08:59:38

  25 13

  Prezydent Kuczera nie jest idealny bo takich ludzi nie ma. Ale na pewno Lepszyrybnik.pl NIE jest lepszy. Tępa propaganda pana Pruszczyńskiego aż wali po oczach i to go zgubi. Nie ma szans na prezydenturę. I dobrze.

 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-03-16
  09:37:29

  17 8

  To, że urzędnicy marnują pieniądze to jedno, drugie to to, że dobitnie pokazują brak zainteresowania dzielnicami takimi jak Gotartowice (Kiedyś organizowano wydarzenia, miasto pokazywało zainteresowanie dzielnicą, dziś dzielnica zapomniana), Ligota-Ligocka-Kuźnia (wręcz po budowie drogi regionalnej Raszowiec stracił na połączeniach z miastem), Kłokociń (gdzie jak się jedzie to widać brak doinwestowania miasta, 1 linia autobusowa na tą dzielnicę to powinien być wstyd dla miasta)

 • ~348bren 2024-03-17
  12:05:34

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4905