zamknij

Wiadomości

Wiadukt na Żorskiej kosztować będzie 3 miliony więcej

2012-07-10, Autor: Wacław Wrana
Ostatnio informowaliśmy, że miastu udało się pozyskać dotację na remont wiaduktu na Żorskiej i na co w związku z tym wydane zostaną powstałe oszczędności. Wygląda jednak na to, że żadnych oszczędności nie będzie, bo do przebudowy wiaduktu trzeba będzie dołożyć aż 3 miliony złotych.

Powodem zwiększonych kosztów tej inwestycji są niestabilne nasypy wiaduktu, które trzeba wzmocnić. - W trakcie prowadzonych tam prac, związanych z przebudową części drogowej, okazało się, że grunt jest nienośny. Podbudowa nasypu wypełniona była piaskiem, co zagrażało jego stabilności. Konieczne stało się więc zlecenie robót dodatkowych, wzmacniających podbudowę, na odcinkach około 100 metrów drogi dojazdowej z obu stron wiaduktu – informuje Lucyna Tyl – rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Konieczność wzmocnienia nasypów wyceniono na 3 miliony złotych. Magistrat zamierza zlecić wykonanie tego zadania, jako tzw. prace dodatkowe (bez przetargu), nie wykonawcy wiaduktu, a remontującej ulicę Żorską firmie HAK Construction. - Drogi dojazdowe do wiaduktu wchodzą w zakres przebudowy części drogowej, czyli w zakres zadań firmy HAK, nie w przebudowę obiektu (wiaduktu) – wyjaśnia postępowanie urzędników Lucyna Tyl.

Jak na razie nie wiemy (czekamy na odpowiedź z urzędu miasta) czy władze Rybnika wyciągną konsekwencje w stosunku do autora projektu przebudowy wiaduktu, który nie przewidział, że grunt pod mostem jest nienośny. Na stronie magistratu znajduje się tylko enigmatyczny komunikat: „Po raz kolejny okazało się, że budowa i przebudowa dróg w mieście wielkości Rybnika jest skomplikowanym procesem - w wielu przypadkach, napotyka się nieprzewidziane problemy, niejednokrotnie mające swoje źródło we wcześniejszym, nieprzemyślanym i nieodpowiedzialnym sposobie prowadzenia inwestycji przez różne podmioty. Na szczęście, przy okazji różnych inwestycji prowadzonych przez Miasto, wszystkie tego typu "niespodzianki" są na bieżąco wyjaśniane i korygowane, co jednak niejednokrotnie jest powodem nieprzewidzianych opóźnień w realizacji inwestycji.”

Swoje zdanie na ten temat ma opozycyjny radny Benedykt Kołodziejczyk. - Wygląda na to, że po ulicy Wodzisławskiej, mamy w Rybniku do czynienia z kolejną, źle przygotowaną inwestycją. Projektant zabierając się do projektowania przebudowy wiaduktu musi wiedzieć na jakich gruntach on się znajduje, a wykonawca przed przystąpieniem do przetargu również może zapoznać się z tym co zastanie na budowie, jest to nawet ich obowiązek – mówi radny.

Wskazuje również na artykuł 62 Prawa budowlanego. - Mówi on, że takie obiekty jak wiadukt winny być poddawane przez urzędników corocznej kontroli, z której powinno wynikać jakie wady konstrukcyjne zauważono w tym obiekcie budowlanym. Poza tym wszystkie badania, sprawdzenia, remonty i inne roboty budowlane powinny mieć odzwierciedlenie w książce obiektu budowlanego lub w innej księdze inwentarzowej. Sugeruję Panu Prezydentowi, aby przyjrzał się temu, w jaki sposób w Rybniku te kontrole są przeprowadzane oraz czy są w ogóle realizowane – dodaje Benedykt Kołodziejczyk.

Reklama

 

Urząd Miasta Rybnika zapewnia, że dodatkowe roboty nie wpłyną na termin zakończenia remontu wiaduktu, który upływa w listopadzie br.

 

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (38):
 • ~gam3r 2012-07-10 12:02:43

  Kocham polskich ekspertów budownictwa :D

  0 0
 • ~pixarybnik 2012-07-10 12:04:26

  jak to jest możliwe ,że projektant biorąc taką kasę popełnia takie błędy..pociągnąć do odpowiedzialności ,ale raczej jest to jakiś pociotek kogoś z UM i włos mu z głowy nie spadnie ,a my wydamy lekką ręką 3 bańki

  0 0
 • ~dav 2012-07-10 12:19:35

  błędy przy wiadukcie, błędy przy wodzisławskiej, błędy przy żorskiej - o co tutaj ku.... chodzi? i jeszcze HAK?? N / C
  czy ktoś tutaj jest odpowiedzialny za cokolwiek??

  0 0
 • ~jamaju 2012-07-10 12:21:31

  Miasto otrzymało 4mln dofinansowania, więc trzeba tą kasę jakoś "spożytkować"...

  0 0
 • ~spirit-of-the-town 2012-07-10 12:22:15

  Czyli 15 tysięcy za 1 metr wymiany piasku na grunt + utwardzenie. Zapewne realny koszt samej robocizny sprzętu to około 2 tysiące a reszta to koszt "niezbędnych dodatkowych ekspertyz oraz nadzoru i odbiorów technicznych prowadzonych przez niezależnych nieprzekupnych fachowców". Pozdrawiam!

  0 0
 • ~Tomek_81 2012-07-10 12:57:28

  Jaki inwestor takie inwestycje

  0 0
 • ~Maya 2012-07-10 13:01:21

  Powiedzmy to głośno... żenada... przesada i znów wyciąganie kasy z byle powodu...
  Procedura jest prosta, badania geotechniczne: badania w terenie, sondowania, badania laboratoryjne gruntów a potem projektant wie z czym ma do czynienia i projektuje... Następnie wykonawstwo.
  Skoro zatem nie zlecono badań, to niech teraz zleceniodawca lub projektant w zależności od umowy zapłaci z własnej kieszeni...

  Od lat w Polsce obserwujemy brak kompetencji wśród administracji państwowej, która nie spełnia oczekiwań społeczeństwa, pytam zatem dlaczego to nadal trwa?

  0 0
 • ~pixarybnik 2012-07-10 13:04:27

  Ta cała rzecznik jak i prezydent powinni pisać poradnik jak wyprowadzić 3 miliony z 4 milionowej dotacji

  0 0
 • ~ 2012-07-10 13:06:15

  jawny wałek.

  0 0
 • ~adorus 2012-07-10 13:29:02

  niezły wałek, ale bardziej niekompetencja urzędników. 1. w jaki sposób miasto odebrało projekt? 2. jak wykonawca mógł się zorientować, że coś jest nie tak już po fakcie, i żaden urzędnik/inspektor tego nie nadzorował? odpowiedź jest jedna Adam F.

  0 0
 • ~adamb 2012-07-10 14:04:38

  Brawo ! Zamiast to zlecić tej firmie co robi wiadukt (i naprawdę pracuje) to wolą to zlecić firmie która zbija bąki, a teraz będzie miała pretekst do odpowiedniego wydłużenia terminu... bo chyba nikt nie wierzy, że Żorską zrobiliby w terminie...

  0 0
 • ~dadon 2012-07-10 14:13:05

  czy ja sie myle czy ten wiadukt był juz remontowany za miłościwie nam panującego AF ??

  0 0
 • ~sarin 2012-07-10 14:29:03

  Ja to widzę tak, firma hak.... wygrała przetarg na remont tych dwóch ulic. Fakt jest taki że dala cenę taką, że musi dopłacić do tego interesu życia 3mln. Więc wymyślili sobie dodatkową prace w postaci wymiany podbudowy.. Która pewnie jest w bardzo dobrej kondycji. Przez tyle lat nic jej nie było. Aż tu nagle.. Proponuję zrobić ekspertyzę przez niezależnych ekspertów. Póki ta firma jeszcze tego nie rozkopała. Bo będziemy o te 3mln. w plecy...

  0 0
 • ~czeski1 2012-07-10 14:45:25

  SKANDAL FUDALCA KTÓRY B E Z P R Z E T A R G O W O NAPCHNIE KASĘ H A K KONSTRAKSZYN. NIECH NIEBIOSA SPUSZCZĄ GNIEW BOŻY NA TO UMĘCZONE FUDALCEM MIASTO. LITOŚCI !!!!!!

  0 0
 • ~anty_malkontent 2012-07-10 14:45:30

  No Wy chyba żartujecie. Lekką ręką wydacie 3 mln złotych, żeby firma, która nie potrafi zakończyć prowadzonych robót znów miała dodatkową kasę?? Ciekawe czy Urząd Miasta uzyska jakieś odszkodowanie za nieterminowe zakończenie prac czy sam dopłaci firmie HAK. Hmmm na stronie CBA jest taka fajna zakładka nazwana formularz zgłoszeniowy. Zastanawiam się czy z niej skorzystać czy jako osoba troszcząca się o moje miasto napisać pisemne zawiadomienie, na które będą musieli odpowiedzieć. Bo to co robią urzędnicy wspólnie z firmą HAK to już lekkie przegięcie.

  0 0
 • ~adorus 2012-07-10 15:24:14

  no teraz rozumiem :) tutaj chodzi o Wodzisławską! jak firma HAK się nie pośpieszy to miasto bedzie musialo oddać do Unii sporo milionów. z pewnych zrodeł jest mi wiadomo, ze w ta strone to szło. miasto nie ma wyjscia, albo zleci dodatkowe prace HAKowi na wodzisławskiej albo traca miliony. urzedasy wymyslili cos znacznie lepszego, dadzą im gdzies indziej i maja spokój medialny na wodzisławskiej, i nie traca milionów z unii. w um jest totalny bajzel!

  0 0
 • ~Robin Tell 2012-07-10 16:12:31

  Panowie przedmówcy odnoszę identyczne wrażenie, że ta sprawa szyta jest grubymi nićmi. To się nadaje do sprawdzenia przez prokuratora najlepiej z woj. małopolskiego albo świętokrzyskiego i biegłych z tamtych stron. Anty_malkontent jakbyś skutecznie nacisnął tę zakładkę, a spowodowałoby to pożądany efekt finalny, to okrzyknę cię zbawcą Rybnika.

  0 0
 • ~zbig67 2012-07-10 17:20:36

  zarobi na tym kilka osób. koszt pewnie będzie niewspółmiernie niższy ale lepiej wygórować cenę i zarobić! oto polska specjalność. bogacą się właściciele firm i urzędnicy. bo na zdrowy rozum: dlaczego 20 metrów mostu gdzie jest stal i beton kosztuje tyle milionów? wszystko można obliczyć. to jest sprawa dla prokuratorów.

  0 0
 • ~ 2012-07-10 17:58:52

  Niezły przekręt. 3 mln bez postępowan ia przetargowego!!! Adaś lubi takie numery. Najpierw przekręt z kasą na dotację dla Edf, nepotyzm, teraz HAK, Raciborska i Wodzisławska, kompletny brak nadzoru nad działalnością podległego urzędu, narażanie na stratę skarbu państwa i masa innych paragrafów.

  0 0
 • ~robinsoon 2012-07-10 18:38:14

  Następny przekręt w "naszym" mieście .... Kto pozwala na takie trwonienie pieniędzy i robienie kpiny z remontów "naszych" dróg?! Dać "karnego k...sa" to mało! I tak emerytury się nie doczekam więc dajcie mi na tych złodziei namiary to ich odstrzele! A potem za państwowe(sorki i wasze) w zakładzie karnym doczekam spokojnej śmierci. To chyba jedyna możliwośc coś zmienić w "naszym" miescie!

  0 0
 • ~notosru 2012-07-10 18:51:08

  No Nasz Staruch jest lepszy od p.Lato z PZPN

  0 0
 • ~slmen 2012-07-10 19:35:33

  Proponuję jeszcze raz przeczytać raport http://www.rio.katowice.bip.net.pl/?a=2487 , tam już wskazano kilka takich postępowań i zlecenia z tzw. wolnej ręki. Przekręt goni przekręt w nikt z UM za to nie ponosi odpowiedzialności. To że z podbudową przy tym wiadukcie jest coś nie tak można było się domyślać widząc jak koparki grzęzną zapadają się po "osie". Kolejny brak dokumentacji do wcześniejszej inwestycji jak to ma miejsce z ul. Wodzisławską gdzie na mapach było coś zupełnie innego niż wykonawca odkrył w ziemi. Skoro w Rybniku można wybudować dom mieszkalny o 1m dłuższy i 1,5 szerszy a na dodatek zostaje taka budowa odebrana to o czym my mówimy przy tak dużych inwestycjach?

  0 0
 • ~misio_kowal 2012-07-10 19:46:13

  Zgadzam się z Wami. Istny syf!!!

  0 0
 • ~qwerty 2012-07-10 20:17:10

  Dziwne, ze pod artykulem mowiacym o podwyzszeniu rankingu miernota zwiazkowa, pierwszy klakier Fudalego Arteks pial z zachwytu, mimo iz nadwyzki operacyjne, dzieki ktorym ranking zostal podwyzszony powstaly z powodu nieudolnego zarzadzania remontami od roku 2010 (przypomne, ze zarowno Wodzislawska jak i Zorska mialy byc remotnowane od 2010, ale urzedasy Fudalego przestraszyly sie gigantycznych korkow spowodowanych zamknieciem Raciborskiej, Budowlanych, Zebrzydowickiej oraz kilku skrzyzowan i przesunely remonty na pozniej i stad na koniec kolejnych lat pozostawaly nam nadwyzki), ale jakos tu pan Arteks ze zwiazkow nie napisze ani slowka.

  0 0
 • ~Jan R. 2012-07-10 20:48:08

  Jeżeli za to niedbalstwo polska praworządność nikogo nie ukarze to ja głosuję za kolejnym rozbiorem.

  0 0
 • ~WENUS 2012-07-10 20:58:11

  A może to jest ta doskonała okazja by nareszcie pozbyć się naszego Nikosia Dyzmy od butów i szkła?

  0 0
 • ~ 2012-07-10 21:14:44

  1. Nie Prawo Budowlane, tylko Ustawa Prawo Budowlane - to dość zasadnicza różnica. Prawo budowlane nie jest gałęzią prawa.
  2. Wady nie wykryto w wiadukcie, tylko w nasypach a to dość zasadnicza różnica. Nawet jeśli wiadukt był co roku kontrolowany, to jego kontrola nasypów nie obejmowała...
  Pan Radny K... a takie głupoty gada ....

  0 0
 • ~Robin Tell 2012-07-10 21:43:52

  Stasiu Sobczyku ty się jeszcze dużo musisz uczyć. Ucz się bo będziesz zamiatał śmierdzącą oczyszczalnię u prezesa JK. Gdybym mógł głosować na Pana Benedykta w wyborach to na mur beton na niego bym głosował. Ps. Jesteś synem czy wnukiem Kasi Sobczyk z zadartym noskiem?

  0 0
 • ~ 2012-07-10 21:59:26

  Panie "Robin Tell", nie jestem z Panem na ty, więc dyskusji nie będę kontynuował.
  P.S. Współczuje Panu.

  0 0
 • ~czeski1 2012-07-10 22:19:12

  PYTAM SIE: czy zarabiający 30.ooo miesięcznie w miejscowości o prawie najdroższej wodzie w polsce KARWOT JANUSZ namaszczony na to stanowisko przez miłościwie nam panującego FUDALEGO ADAMA poniosą odpowiedzialność za taką niegospodarność? Czy FUDALI ADAM nie poczuwa się do odpowiedzialności za promowanie miernot i brakoróbstwa ? Czy w 150.000 mieście musimy oglądać gęby które mają nas głęboko w d.....e w nadziei iż pozostała część BSRowców przegłosuje każdy gniot przygotowany przez dwór miłościwie nam dołującego AF? Czy skala dziadostwa oglądanego codziennie za oknami, pudrowana igrzyskami organizowanymi przez hufiec miłościwie nam dołującego AF nie doprowadzi w końcu do do podstawienia taczki pod urzand i wywiezienie tego i onego tam gdzie miejsce jego ? Czy nie pora zacząć od LIKWIDACJI zbrojnego oręża urzandu w postaci Straży FOTORADAROWO-PARKINGOWEJ ? Rodacy, kto pierwszy opisze ten wałek z BEZPRZETARGOWYM zleceniem prac do urzandów właściwych ?

  0 0
 • ~cige 2012-07-10 22:35:18

  "Podbudowa nasypu wypełniona była piaskiem, co zagrażało jego stabilności." => co to kurcze jest? WAFLOWNIA? Kpiny sobie z ludzi robicie? Kto za to zapłaci? Ludzie was rozliczą. Tak to jest, jak po znajomości zatrudnia się tłuków o szerokich plecach w samorządzie. Potem chodzą z zadartymi nosami. Przy dzisiejszej technice, pomijając aspekty prawne jasno można zbadać każde podłoże, no chyba że tak miało być. Komentarze mówią tu same za siebie. Ciekawe kto to zgłosi i gdzie.

  0 0
 • ~Arteks 2012-07-10 22:37:47

  @czeski - całe szczęście, że niebiosa nie wysłuchują głupków ;P A piszcie sobie donosy na AF. Jeśli gość jest winien to zainteresują się nim jakieś służby. Na razie prokuratura zainteresowała się tylko jednym włodarzem z naszego regionu - Prezydentem Sochą z Żor... Na AF już nie takie haki mieliście i zawsze okazywały się one zwykłymi paszkwilami. O widzę że qwerty już wrócił z wczasów, oczywiście tradycyjnie z mamusią i tatusiem czyż nie Alanku? Słoneczko dopisywało? Tłuszczyku przybyło? ;) Możesz przestudiować archiwum forum i opinii. Jak zwykle bez ciebie było spokojnie, grzecznie i bez jałowych dyskusji. @Robin Tell - oj zaskoczył Sobczyk wiedzą merytoryczną zwykłego forumowego pieniacza, zaskoczył. Ps. Coś ty napisał? Benedykt na prezydenta miasta!? To już prędzej na wójta albo sołtysa. Przecież gdyby on był takim dobrym inżynierem to pracowałby w biurze projektowym a nie jako zwykły sekretarz prowincjonalnych wiejskich Marklowic. Nie wyskakuj z takimi komediowymi propozycjami, proszę ;) Rybnik jeszcze tak nisko nie upadł aby nie było tu poważnych następców AF.

  0 0
 • ~adamb 2012-07-10 23:09:52

  @Arteks - to raczej nie będzie trudne z tymi następcami AF gorsi od niego na 100% nie będą !
  Ten człowiek chyba zapomniał kto mu płaci i za co... więc wypadałoby mieć elementarny szacunek dla pracodawcy.

  0 0
 • ~dizers 2012-07-10 23:33:20

  w teorii wygląda to tak że firma która zaoferuje najmniej wygrywa przetarg ,w praktyce takie badania gruntu są robione wcześniej i firmy wiedzą że mogą ten fakt (jak i wiele innych) wykorzystać. Niestety przez nieudolność rybnickich urzędników pod kierownictwem AF wygląda tak jak zawsze ,czyli dopłacamy a rybniczanom większe podatki ,radary ...

  0 0
 • ~adamb 2012-07-10 23:45:48

  I jeszcze jedno do Pana Stanisława Sobczyka: Twierdzi pan, że nie istnieje pojęcie "Prawo Budowlane" - to jak pan to wytłumaczy ? http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940890414 (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.) - było nie było na stronie instytucji "produkującej" prawo! Poza tym ustawa jest aktem prawnym... Proszę nie opowiadać bzdur, że wiadukt i nasyp nie jest ściśle powiązaną ze sobą konstrukcją... choćby poprzez przyczółek czy tzw. skrzydełko i jego funkcję w stabilizowaniu nasypu... czasami lepiej chyba zapoznać się ze stanem faktycznym... zresztą tytuł niniejszego artykułu mówi, że to wiadukt będzie droższy, a nie droga prawda ?

  0 0
 • ~Teddy 2012-07-11 08:20:45

  Nie no wiadomo było, ze ekipa AFa wykombinuje jakąś ściemę, żeby wykorzystać kasę i nie dla miasta tylko dla siebie. Cztery miliony dotacji, 3 na wiadukt to jeszcze milin do podziału. Jak znalazł na premie albo na dodatkowe gadżety w nowej siedzibie jednego z Wydziałów na Rzecznej. "Koko koko Adam spoko". Mieszkańcy dopłacą bo przecież mieszkańcy są od pokrywania kosztów poronionych pomysłów i błędów wszelakich w zarządzaniu miastem.

  0 0
 • ~Teddy 2012-07-11 08:40:50

  BTW a może przekazać ten wiadukt do wykonania firmie HAK Destruction. Oni postawią wszystko i wszędzie ... na głowie :-)

  0 0
 • ~ 2012-07-11 22:41:05

  Panie Adamie, to Pan nie umie czytać strony internetowych aktów prawnych. To że pomiędzy ustawą a prawem budowlanym jest myślnik, wcale nie oznacza, że prawo budowlane możemy traktować jako samodzielną gałąź prawa. Poza tym co do budowy dróg i ich kontroli stosuje się ustawę o drogach publicznych.
  Co do wiaduktu, to Pan niech się zapozna ze stanem faktycznym, bo nasyp przy tym wiadukcie rozciąga się na dobre 50 m w obie strony poza wspomniany obiekt. Kontrole które miałyby się na nim odbywać obejmowały sam wiadukt i jego przyczółki. Nasyp przy jego przyczółkach na pewno musiał być wzmocniony, bo inaczej obiekt uległ by dawno temu znacznym odkształceniom. Natomiast w ciągu podjazdu do wiaduktu, nie musiał i nie musiał być sprawdzany. Wykonawca dostał umowę na budowę wiaduktu wraz z budową dróg podjazdowych do niego. W trakcie robót wyszła fuszerka z lat 70/80, bo nasyp który miał spełniać normy nośności, został zbudowany z piasku.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać zakaz spalania węgla?
Oddanych głosów: 3678