zamknij

Wiadomości

Kiedy ruszą prace na Wodzisławskiej i Żorskiej?

2013-03-06, Autor: Wacław Wrana
Wczoraj informowaliśmy o pozimowych remontach dróg wykonywanych przez Rybnickie Służby Komunalne. Rybniczan jednak frapuje pytanie, kiedy robotnicy pojawią na budowie Wodzisławskiej i Żorskiej.

Reklama

Przypomnijmy, prace na Wodzisławskiej i Żorskiej pierwotnie miały się zakończyć do końca listopada 2012 roku. Wykonawca – firma Dromet, która przejęła rolę lidera kontaktu od firmy HAK Construction, najpierw wystąpiła z wnioskiem o wydłużenie terminu prac do końca roku. Gdy jednak warunki atmosferyczne pogorszyły się, wykonawca i miasto na początku grudnia podjęli decyzję o odroczeniu robót do wiosny.

Kiedy więc możemy spodziewać się wznowienia robót? - Dobra pogoda zwiastuje, że prace wkrótce będą mogły się rozpocząć. Proszę jednak zwrócić uwagę, że nadal występują przymrozki i grunt w wielu miejscach może być zamarznięty. Dlatego decyzję o wznowieniu prac pozostawiam wykonawcy i inspektorowi nadzoru – mówi prezydent Rybnika Adam Fudali.

> Rybnik buduje drogi w zimie. Jaka będzie ich jakość?


Janusz Koper
– pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury drogowej przypomina, że miasto zgodziło się na wydłużenie okresu robót o 28 dni. Jego zdaniem, na ulicy Żorskiej zakończenie prac w ciągu miesiąca jest możliwe, ale na ulicy Wodzisławskiej jest to mało realne. – Po upływie 28 dni za każdy dzień zwłoki wykonawcy naliczane będą kary umowne – tłumaczy Janusz Koper.

> Na Wodzisławskiej tak się śpieszą, że asfaltują nawet w deszczu

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2013-03-06 12:06:57

  Zastanawia mnie jedna sprawa skoro teierdza ze po upływie 28 dni nie beda zakończone prace nad przebudową dróg to za każdy kolejny dzień będa naliczane kary umowne dla Dromet, to dlaczego nie zostały takie kary naliczone dla Hak'a nie rozumie tego, a na miejscu przedstawicieli firmy Dromet do sądu o to że miasto przekazując im budowe nie dało wystarczającego czasu na dokończenie tejże inwestycji i w takiej sytuacji nie powinien zostać narzucony czas( w mojej ocenie gdyż Hak spartolił robote ) przez inwestora ktorym jest miasto. Dla mnie jest to sygnał że miasto ostro kombinuje i że urzednicy musieli od Hak'a nieźle dostac w łapę skoro Hak nie poniósł żadnych konsekwencji za niedotrzymanie terminu a teraz od Dromet oczekuje się niemożliwego i to na Dromet ma spłynąć cała żółć, której winny jest Hak i UM. W UM powinny poleciec głowy za to że nie dopilnowali inwestycji i pozwolili na taki stan rzeczy

  0 0
 • ~minowa 2013-03-06 12:07:42

  W przyszłym tygodniu bedzie powrót zimy, do -10st w nocy, śnieżyce. Poprawa pogody po 20 kwietnia, ale to juz blisko do świąt. Najwcześniej prace ruszą ok. 10 kwietnia i na Wodzisławskiej potrwają zapewne do końca czerwca. To są realia, mój ty Koperku...

  0 0
 • ~ 2013-03-06 13:20:40

  Przed rozpoczęciem prac może ktoś się jeszcze raz pochyli nad projektem drogi Rybnik - Żory, bo jest co poprawiać. Brak sygnalizacji świetlnej w obrębie Szkoły Podstawowej w Gotartowicach jest chyba największą wpadką projektanta tej drogi - wcześniej sygnalizacja była i działała skutecznie. Obecnie na przejściu jest "Stopka", ale to rozwiązanie doraźne. Przejście dla pieszych prowadzi przez trzy pasy ruchu, jeden w kierunku Żor (ten jest spowolniony przez rondo) oraz dwa w kierunku Ligoty i Huty Gotartowskiej - w tym miejscu występuje ogromne zagrożenie przez samochody skręcające w prawo. Prawo drogowe mówi, że na przejściu nie można wyprzedzać, ale rzeczywistość wygląda zazwyczaj inaczej. Polska rzeczywistość jest również taka, że działania poprawiające bezpieczeństwo są realizowane za późno, jak już wydarzy się tragedia. Kolejnym błędem jest pas do wyprzedzania pomiędzy rondami Ligocka Kuźnia i Sygnały, pasy te są zrobione dokładnie odwrotnie niż powinny być. Logicznym jest udostępnienie możliwości wyprzedzania za rondem, aby wolne pojazdy nie blokowały ruchu (ciężarówki, autobusy), ale 400m za rondem pojazdy te poruszają się już z znaczną prędkością i niemożliwe jest ich wyprzedzanie zgodnie z przepisami - zbyt krótki dodatkowy pas powoduje dodatkowe zagrożenie, możliwe będzie ich wyprzedzenie dopiero za kolejnym rondem. Dobrym przykładem jest odcinek od ronda w Ligocie w kierunku Żor, tam jest dodatkowy pas za rondem.

  1 0
 • ~qwerty 2013-03-06 14:07:27

  Zaden dziennikarz w tym miescie nie probuje odpowiedziac na pytanie WojtkaSD - dlaczego firma HAK nie zostala pociagnieta do odpowiedzialnosci? Ja strzelam, ze firma HAK nie zsotala pociagnieta do odpowiedialnosci, bo wtedy to UM musialby sie tlumaczyc z nieterminowego przekazania placu budowy oraz z nierzetelnego przygotowania planow, w ktorych nie bylo uwzglednionych np. wielu instalacji rzeczywiscie istniejacych pod ta droga, na ktore natkneli sie podczas pracy drogowcy. UM nic by nie ugral, a tylko stracil wizerunkowo i politycznie. Tylko czy znajdzie sie w Rybniku jakis dziennikarz, ktory nie bedzie sie bal dociekac tej prawdy? Przeciez to nie taki problem - wszystko jest jawne, dokumenty sa do wgladu, a i pracownikow firmy HAK mozna przeciez zapytac o ich stanowisko w tej sprawie. Bo to przeciez za nasze pieniadze ten remont jest przeprowadzany i to my stoimy w korkach na ulicy, ktora miala byc przebudowana w roku 2011!

  0 0
 • ~wiszku 2013-03-06 14:22:39

  Firma HAK przez swoją spółkę "córkę" zaopatrywała się w materiał na budowę m.in. Wodzisławskiej i Żorskiej, Spółka "córka" materiał przekazywała HAKowi a sama nie płaciła dostawcom,dziś jest już w upadłości- oszustwo w białych a raczej roboczych rękawiczkach..czyli można by rzec że JESTEM SPONSOREM remontu tych ulic?!!!!???

  0 0
 • ~ 2013-03-06 14:26:45

  Jak dla mnie remont Wodzisławskiej to parodia do potęgi,nawet "głupi" Wodzisław buduje drogi 7x szybciej,,,remont na 26 marca,obwodnica,remont mostu,nowy asfalt na Bogumińskiej do granicy z Turzą itd...Ta Żorska,Wodzisławska się ciągnie gorzej niz remont w Roju i jeszcze słyszałem wywiad na 90 fm "no gdzie tam powoli,jeszcze nagrode dostaniemy za remont Wodzisławskiej" po tym hasełku mało z ronda nie wypadłem :):) szkoda pisać,gadać,,,,,,,

  0 0
 • ~Tomek_81 2013-03-06 14:57:11

  Spróbujcie wasze pytania zadać doświadczonemu samorządowcowi na wiosennych spotkaniach z radami dzielnic to usłyszycie referat o ustawie śmieciowej lub heroicznej walce z niską emisją przez montaż solarów. Swoją drogą ciekawe dlaczego na Żorskiej wybudowano ronda dla rowerzystów, a w Żorach na tej samej drodze dwa razy większe dla samochodów i tirów. Idźmy na wybory.....

  0 0
 • ~ 2013-03-06 15:21:58

  Słuchajcie do wszystkich co marudzą że u nas w Rybniku robi się dłużej niż w wodzisławiu czy miastach obrzeżnych( chociaż są wyjątki Wodzisławska żorska bo to jest porażka ), ale zauważcie jedno w Rybniku jak drogi są remontowane to są remontowane od podstaw włacznie z cała infrastrukturą( i za to im chwała). Ktoś tu dał przykład remontowanej drogi od wodzisławia do turzy, a czy ta osoba jechała ta drogą?? faktycznie była zrobiona ekspresowo ale od przejazdu kolejowego z wodzisławia w strone chałupek asfalt się po prostu zwija na boki, a to są nastepstwa partactwa chociaż w rybniku też jest jedna tak zrobina droga a mówie tutaj o odcinku rudzkiej od świateł w kierunku orzepowic z tym ze na tej trasie niema tirów i ten odcinek drogi ma szanse przetrrwać dłużej niz bogumińska w wodzisławiu, ale nieuniknione jest taki sam obrót spraw bo poprostu tam jest połozony afalt na asfalt. Ale pomijając te fakty to w Rybniku na prawde drogi sa robione porządnie przykład gliwicka która jest narażona na potężne obciążenie i wytrzymuje je, niestety każda róża ma kolce. Ale nie popuszcze wodizsłąwskiej i żorskiej to jest totalna porażka

  0 0
 • ~Robin Tell 2013-03-06 17:44:09

  Jak zwykle nasz Poncjusz Adam Piłat jest niewinny. To wykonawca i inspektor nadzorujący powinni wiedzieć, że podjęli się prac drogowych na takiej długości i szerokości geograficznej, że pomiędzy listopadem a kwietniem zazwyczaj występują temperatury poniżej zera i prac drogowych raczej się nie prowadzi. W jednym ww. Poncjusz Adam jest dobry - w pilnowaniu własnego stołka, bo na robocie to on się nie zna.

  0 0
 • ~Pradom 2013-03-06 17:44:13

  Czy ktoś zastanawiał się po co na ulicy Żorskiej po dwa pasy ruchu w jednym kierunku jeśli na całej długości jest ograniczenie do 50km/h!!! Nie, nie po to, żeby przyspieszyć, albo usprawnić ruch, ale po to, żeby na takich odcinkach ustawiała się psiarnia z suszarkami i łapała takich którzy pomyśleli, że władza potraktowała ich jak ludzi dorosłych i pozwoliła na szybszą jazdę na 2 pasach! Już widziałem psiarnie suszącą tych z lewego pasa! ktoś wydał nasze pieniądze na 2 pasy ruchu w jednym kierunku, przy ograniczeniu do 50km/h Po raz kolejny traktuje się nas jak niedorozwiniętych umysłowo!!!

  0 0
 • ~Pradom 2013-03-06 17:47:21

  na Żorskiej nie widać robotników, zastępuje ich dzielnie policja z radarami!!!!!!!

  0 0
 • ~Pradom 2013-03-06 17:55:36

  odpowiedź dla ~janusz.kostorz "Dobrym przykładem jest odcinek od ronda w Ligocie w kierunku Żor, tam jest dodatkowy pas za rondem" - tak to świetny przykład - tam właśnie ustawia się policja!!!! ale mam przykład jeszcze lepszy - od granicy z Żorami w kierunku Rybnika na wysokości lotniska - brak przejść dla pieszych, brak ruchu poprzecznego (podwójna linia ciągła rozdzielająca kierunki jazdy), brak skrzyżowań, 2 pasy ruchu i las, aż korci, żeby poszaleć 60km/h - proponuje ustawić tam fotoradar, albo dwa!!!!!

  0 0
 • ~Customizer 2013-03-06 19:07:14

  Za PRL takie rzeczy były nie do pomyślenia. Głowy by latały!

  0 0
 • ~miszel74 2013-03-06 19:31:49

  Koper to oszust i złodziej i tylko kłamie miałem już okazję nie raz go słuchać .....

  0 0
 • ~ 2013-03-06 19:36:19

  Customizer bo nie ma bata nad nimi, ich się nie da zwolnic, nawet jak coś, to odejdą na wcześniejsza emeryturę , żeby cisza była, jedyna możliwość która zmusiłaby go/ich do odejścia to fotki z zabawy z księdzem i tymi chłopcami od pomocy, bo z dziewczynkami to glupie społeczeństwo pewnie by to wybaczyło

  0 0
 • ~ 2013-03-06 23:58:17

  zamiast się rozwodzić proponuję by organy kontroli sprawdziły zapisy umowym aneksy o zmianie terminów, protokoły odbioru, dokumentacje dofinansowania i przyczyny nie naliczenia do tej pory kar umownych dla bolków z hak przez bolków z urzędu wsi. Sprawa co najmniej kilku wątkowa na zarzuty dla kilkunastu osób od głowy w dół.

  0 0
 • ~ 2013-03-07 00:17:37

  @~pradom - wydaje mi się, że policja tam bardziej poluje na skręcających w lewo w ulicę Rejtana. Dla mnie też to jest kiepski pomysł z pasami do wyprzedzania na drodze z ograniczeniem do 50km/h. Oczywistym jest, że lepiej byłoby wykorzystać środek drogi do lewoskrętów do posesji, ja miesięcznie nadrabiam 40 do 50 km przez to, że za każdym razem muszę jechać zawrócić na rondzie, a za paliwo nikt mi nie zwróci. Rond też nie lubię, dobrze zsynchronizowana sygnalizacja świetlna lepiej by się sprawdziła na wylotowej drodze, ale wszystkiego mieć nie można. Na marginesie w Gotartowicach powstaną jeszcze dwa ronda na ulicy Gotartowickiej (droga do Boguszowic).

  0 0
 • ~Pradom 2013-03-08 07:00:30

  ~janusz.kostorz; co do skręcających na Rejtana przez ciągłą linię....hmmm patrole które widziałem do tej pory w ręku trzymały coś w rodzaju pistoletu emitującego czerwony laser, wątpię że wykorzystują ów "pistolet" do wyłapywania skręcających w Rejtana. Nauczmy się tego i zaakceptujmy to - jak tylko siadamy za kierownicą zewsząd jesteśmy traktowani jak idioci, a od niedawna także skarbonki ministra Rostowskiego.

  0 0
 • ~ 2013-03-08 13:09:06

  Wszystko ładnie i pięknie a kiedy zrobią w końcu ulica Polna ?,-nigdy nie zrobiyli jej teraz mają nowe środki unijne by mogli w końcu zrobic ta ulica , nic nie skutkują monity apele ludzi, i radnych Zamysłowa mają wszystko w d....e ,-co robic ? a może wystarczyło by po prostu przestac placic podatek od nieruchomości skoro niema możliwości zrobienia tej drogi która została zniszczona w czasie budowy kanalizacji ,- bezmyślnośc i brak odpowiedzialności ze strony włodarzy miasta Rybnika .Nie spodziewam się wiele po tym komentarzu odradzała mi to nawet b.Pani Radna ze Zamysłowa ponoc sam Prezydent Fudali oświadczyl jej że tej drogi nigdy nie bedą robic .
  Pozdrawiam

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 576