zamknij

Biznes

W środku lata brakuje węgla w kopalniach PGG. „Sprzedajemy wszystko co wyprodukujemy”

2017-07-17, Autor: mk, bf

Środek lata to czas, kiedy opał powinien być najtańszy. Powinien, ale nie jest. Co więcej, w kopalniach Polskiej Grupie Górniczej nadal obowiązują limity na sprzedaż węgla dla indywidualnych klientów, a jego zakup graniczy z cudem.

Reklama

Limity na sprzedaż dla indywidualnych klientów znane są już od dłuższego czasu. Zimą tego roku sprawą interesowała się redakcja Rybnik.com.pl. Mieszkańcy mieli problem z zakupem węgla z kopalń należących do ROW, bo każdy z zakładów miał ustalony dzienny limit sprzedaży tego typu opału. Bez problemu za to można było zakupić muł czy flot.

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Głogowski tłumaczył wtedy, że kolejki wśród indywidualnych odbiorców pojawiają się dlatego, ponieważ zwiększa się zainteresowanie kupnem w sezonie a kolejki można ominąć w prosty sposób – kupując węgiel przed sezonem grzewczym.

- Rozumiem, że odbiorcy oszczędzają na ten zakup pieniądze albo czekają na ostatnią chwilę. Dlaczego lepiej tego nie zrobić lecie, albo wczesną jesienią? Przecież prowadzimy sprzedaż węgla przez cały rok - mówił.

>>czytaj więcej: Limity na węgiel, muł i flot bez ograniczeń. Tak PGG „walczy” ze smogiem

Tymczasem mamy pełnię lata, a mieszkańców myślących już o zimie i zapasach opału na sezon grzewczy nie brakuje. W dalszym ciągu brakuje natomiast węgla dla indywidualnych klientów. Limity nadal obowiązują, a pod bramami zakładów ustawiają się długie kolejki chętnych przewoźników.

- Zainteresowanie odbiorców indywidualnych jest ogromne i to od dłuższego czasu. Sprzedajemy wszystko co wydobędziemy, a kopalnie nie posiadają zapasów. Stąd konieczność ustalenia dziennych limitów – wyjaśnia rzecznik.

Jeśli sytuacja się nie zmieni, można spodziewać się, że ceny węgla pójdą w górę. Nic dziwnego zatem, że mieszkańcy decydują się na zakup gorszej jakości opału.

Przypomnijmy, że kilka dni temu marszałek województwa zaapelował do Polskiej Grupy Górniczej o zaprzestanie sprzedawania mułu i flotu prywatnym odbiorcom, w związku z ustawą antysmogową, która zacznie obowiązywać od 1 września. PGG pozostawiła ten apel bez komentarza.

A Wy spotkaliście się z podobną sytuacją? Macie problem z zakupem węgla? Czekamy na Wasze opinie i komentarze!

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~Kwinto 2017-07-17
  07:44:28

  Macie swoją ustawę podpisaną na kolanie w parę godzin, tak jak to robią obecni nieudacznicy z rządu. Teraz zimą będzie do wyboru albo zamarznąć albo płacić po 500zł kary za palenie mułem.
  Trzeba nie mieć mózgu aby przy takich ustawach nie zrobić okresu przejściowego 1-2 lata. Niestety jak widać nasi rządzący z Rybnika postanowili się przylizać tym co najbardziej tutaj szczekali, czyli blokersom którzy o opale i ogrzewaniu czytali tylko w książkach. Niestety taka jest prawda, jestem za zakazem palenia mułem, ale w cywilizowany sposób, trzeba było o tym myśleć już parę lat temu i rozłożyć to na kilka lat.

 • ~kurier 2017-07-17
  08:01:53

  89 39

  Górnictwo samo pokazuje że dla nich klient to elektrownia, cieplownia , Huta, koksownia. Klient z domku przypomina myszkę która chce kupić kostkę cukru. To dowód dla ludzi że czas myśleć o nowoczesnych rozwiązaniach grzewczych a nie o tych z poprzednich wiekow.

 • ~hub381 2017-07-17
  08:43:57

  53 38

  Jest to po prostu"rabunkowa gospodarka węglem"przez PiS.
  Ludzie raz na zwałach leży tysiące ton aby w 2017 tego kruszcu brakło dla ludzi na opał. Przypomina mi

 • ~marekm71 2017-07-17
  09:14:47

  88 25

  Podziękujcie ekoterorystom i marszalkowi. teraz bedziemy kupować węgiel po 1000zł tona od pośredników. bo kopalniom nie opłaca się sprzedwać indywidualnemu odbiorcy a już pare lat temu mówiło się że ludzie maja problem z zakupem ekogroszku do pieców po dotacjach.

 • ~ 2017-07-17
  09:17:11

  42 2

  ~~hub381, musisz wiedzieć , że węgiel na zwałach to materiał tylko dla odbiorcy takiego jak elektrownie elektrociepłownie , koksownie, tym byś nie zapalił- jest mielony np w elektrowni na pył i dopiero potem spalany. A wegiel dla prywatnego odbiorcy składowany był-jest w bardzo małych ilościach, gdyż rozchodzi sie na bieżąco.

 • ~jaro_t 2017-07-17
  09:35:23

  Tylko w krajach trzeciego świata węgiel jest paliwem opałowym w domach jednorodzinnych. Więc zmieniajcie ogrzewanie na gazowe, które mogę z własnego doświadczenia powiedzieć jest podobne cenowo jak węgiel. Do Kwitno - ustawa nie była pisana na kolanie, lepiej przygotuj dodatkowe 500 zł/miesiąc na mandaty.

 • ~qwer 2017-07-17
  10:33:31

  61 7

  Działanie spekulacyjne na masową skalę.Jeszcze do niedawna zalegało tyle węgla że nie było co z nim zrobić.Wystarczyła ustawa antysmogowa i już.Spekulanci wyrosli jak grzyby po deszczu.Na zimę tona bedzie kosztować 1000 zł.

 • ~rad11 2017-07-17
  11:18:11

  57 12

  Coraz więcej kopalń jest zamykanych do tego ograniczanie wydobycia od kilku lat spowodowało sytuacje ludzi do pracy na kopalniach też brakuje, ustawa anty smogowa jest stworzona bez pomyślunku, najpierw powinny iść za tym dopłaty do termomodernizacji domów dopłaty do wymiany kotłów przez kilka lat a potem ustawa ale jak to w Polsce wszystko odwrotnie.

 • ~jurempus 2017-07-17
  12:22:31

  53 14

  Chcieliście ustawy antysmogowej to ją będziecie miec ale z większym skutkiem.A po drugie ja tu czegoś nie rozumiem jeszcze tak nie dawno bo na początku wiosny pisano że kopalnie niemają co robić z węglem ze składowany jest na zwałach i nikt niechce kupowac a dzisiaj niema węgla?? to albo rzadzący robią ludzi w konia albo sami nie wiedzą co podpisali (patrz ustawa).Sami na siebie zrobili pętle która w wrześniu prawdopodobnie się zacisnie i będzie koniec Kuczery i jego elity

 • ~Stanisław Nowak 2017-07-17
  12:24:49

  12 4

  a w składach opałowych węgiel jest , ale droższy rzędu 50 zł/ tonę. Od droższej , wyższej ceny netto naliczany jest VAT 23 procent. Tłumaczy to działania władz poprzednich , obecnych i zapewne przyszłych . Łupieżcy podatkowi solidarni niezależnie od partii. A program naprawy górnictwa zawarto już dawno w opracowaniu Zespołu Seniorów Kopalń Rybnickich oraz Stowarzyszenia Sprawiedliwość i Prawda pod tytułem "Polskie górnictwo węgla kamiennego wczoraj, dziś i jutro". Można się z nim zapoznać na www.nwsd.pl.

 • ~Stanisław Nowak 2017-07-17
  12:35:22

  49 15

  gwer , pozwolę sobie przypomnieć, że na tym portalu . wiele miesięcy temu pisałem o przyszłej cenie węgla 1000 zł/ tonę. Dostałem wiele minusów, od mądrych inaczej, którzy w ramach spółdzielni eko terrorystów wymądrzali się na temat walki ze smogiem, nie dostrzegając złożoności problemu przedstawionej również w opracowaniach na ww.nwsd.pl

 • ~minowa 2017-07-17
  13:06:30

  25 7

  Pisałem wczesną wiosną: "Jesienią węgiel po 1000zł, ekogroszek po 1500zł".

 • ~Hosetarki 2017-07-17
  14:44:51

  47 9

  I tak właśnie sobie myślę że w nadchodzącym sezonie to dopiero będzie smog... myślicie że ludzie którzy palili czym się dało oczywiście wykluczając śmieci pozwolą sobie na rarytas zwany węglem... otóż nie. A co do ustawy to można ją wyrzucić do kosza bo po pierwsze skoro opał gorszego sortu jest dopuszczony do sprzedaży i można go legalnie nabyć to musi spełniać normy i wymogi jakościowe więc można nim palić, po drugie póki co w naszym kraju obowiązuje konstytucja która mówi o równości obywateli więc jeżeli zakaz nie jest ogólnokrajowy to jako obywatel ziemi śląskiej nie mogę być gorzej traktowany niż np. mieszkaniec mazowsza czy innego województwa i skoro tam można i nie jest zakazane to tu też można... i radzę wszystkim nie zgadzać się na ukaranie za palenie flotem czy mułem tylko kierować wnioski do sądów i tam dochodzić swoich praw. W naszym kraju jak zwykle wszystko od d...y strony. Kto chciał ustawę ten ją ma a ekoterorystów już dawno poinni interweniować na alaskę albo sybir i tam niech sobie żyją w zgodzie z naturą i przyrodą. Problem jest poważny ale moim zdaniem nie tędy droga. Jak niejednokrotnie pisali przedmówcy powinien zostać poczyniony szereg działań majacy na celu poprawę sytuacji np. dopłaty do termomodernizacji i kotłów, dopłaty do opału, nakaz montażu filtrów kominowych, regulacje cen węgla i innych surowców. A tak będzie co będzie nic się nie zmieni albo będzie jeszcze gorzej i w końcu i tak się wszyscy podusimy. I ciekawe na co teraz zwalą ci wszyscy krzykacze z tego portalu i innych.... Pozdrawiam

 • ~imrahil 2017-07-17
  14:57:17

  17 44

  to jest szansa, że ludzie zaczną bardziej szanować opał, tak jak w innych rejonach Polski, gdzie węgiel kosztuje 1000 zł, nikt nie pali tam mułem, ale nie wyrzuca też opału przez komin jak na Śląsku. częściej też tam ogrzewają gazem, ale nikt się nie chwali niezdrowymi temperaturami w domu rzędu 25-26 stopni. może obecna sytuacja zmusi budujących nowe domy do użycia szarych komórek i zrewidują w końcu swój pogląd o rzekomej taniości węgla. co do równości obywateli - każdy ma prawo do czystego powietrza. w wielu gminach w Polsce w ogóle nie można stosować kotłów na paliwa stałe i nikt na brak równości nie narzeka. a regulacje ogólnokrajowe dotyczące mułu i kotłów zapewne pojawią się w najbliższym czasie wg zapowiedzi rządzących.

 • ~imrahil 2017-07-17
  14:58:14

  13 26

  przy okazji - w mojej okolicy na pewno biedy nie ma, a jest masa dymu w sezonie grzewczym. więc nie ma o co płakać

 • ~Beata_91 2017-07-17
  15:03:00

  18 3

  Czy wiadomo już co z opałem (flotokoncentratem) który jest już zakupiony jakiś czas temu i nie zostanie zużyty do końca sierpnia?

 • ~dr_Moriarty 2017-07-17
  15:18:22

  20 76

  Kara za palenie syfem jest zbyt mała, ale jeśli takich kontroli dany delikwent będzie miał ze dwie na miesiąc, to się jakieś 2000-3000 PLN na cały sezon uzbiera. Już zacieram ręce i będę wydzwaniał i kablował trucicieli ile wlezie. Zero tolerancji i litości, dla kogoś, kto z premedytacją zatruwa innym powietrze i życie.

  A brak węgla i zapas palenia węglowymi śmieciami to dobry krok w kierunku zupełnego wyeliminowania węgla z rynku ogrzewania jednorodzinnego. Najwyższy czas wyjść z jaskini.

 • ~Kwinto 2017-07-17
  15:36:38

  47 14

  ~jaro_t tak zapłacę 500zł mandatu. ale jak mi miasto wywiezie resztę mułu z poprzedniego sezonu grzewczego i w zamian da węgiel. Zapłaciłem za opał w 2016r i jak go zużyję przejdę na coś bardziej ekologicznego. Nikt do dzisiaj nie napisał co zrobić z opałem z poprzedniego roku bo sami twórcy ustawy nie wiedzą jak to rozwiązać.
  Zresztą tak jak pisał poprzednik skoro można kupić taki opał to znaczy że spełnia normy.

 • ~Beata_91 2017-07-17
  16:32:06

  39 6

  Urząd milczy, a ja ciągle nie wiem co mam zrobić z flotem, który mam od roku i za który zapłaciłam, a już nie wykorzystam do końca sierpnia.
  Najlepsze i tak jest to, że flot z Marcela mniej dymi i "smrodzi" niż np. węgiel z Jankowic - widzimy to po sąsiadach i ich kłębach które wydobywają się z komina.

 • ~dr_Moriarty 2017-07-17
  16:35:08

  21 68

  I jeszcze się pytają co zrobić z zeszłorocznym mułem. Ręce opadają. Maseczki i okłady sobie z niego róbcie, może wam rozumu od tego przybędzie. No jasne, niech wam miasto zapłaci za wymianę pieca, załatwi węgiel i jeszcze stary muł wywiezie. Komuna mentalna. Najlepiej niech wam państwo jeszcze da pracę i płaci rachunki.

  Co zrobić ze starym mułem? Zutylizować we własnym zakresie, jak wszystkie odpady gospodarstwa domowego. A jeśli wam za drogo (bo przecież jesteście biedni, choć mieszkacie w domach jednorodzinnych), zróbcie sobie z niego piaskownice przed domem. Dajcie dzieciom łopatki i wiaderka, i niech się w tym mule pobawią. Przecież twierdzicie, że jest zupełnie nieszkodliwy.

 • ~Beata_91 2017-07-17
  16:44:12

  52 10

  dr_Moriarty, widzisz różnicę między mułem a flotem? Węgiel czasami dymi bardziej niż dobrej jakości flot.
  Tak, pytamy co zrobić z zakupionym w ubiegłym sezonie opałem, bo za niego ZAPŁACILIŚMY i własnymi rękami musieliśmy do piwnic przerzucić. Nikt wtedy nie przypuszczał, że nastąpi taka zmiana w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
  P.S. to, że ktoś mieszka w domu jednorodzinnym znaczy, że bogaty?

 • ~Kwinto 2017-07-17
  16:52:43

  47 14

  ~dr_Moriarty co tam słychać na osiedlu? widzę nudy? a mama pewnie mówiła jedź na kolonie.
  Mnie nikt nie musi płacić za nowy piec, chcę tylko zużyć to co legalnie kupiłem ot cała filozofia, a twoje teksty to zwykłe pierd.. o dupie marynie. Nie jestem frajerem aby wywalić ot tak 1000zł bo ktoś sobie coś wymyślił z dnia na dzień.

 • ~ 2017-07-17
  16:57:27

  38 10

  ~Hosetarki 100% racji;
  tak, niektórzy nie rozumieją co zrobić z LEGALNIE zakupionym DOZWOLONYM a NIEZUŻYTYM opałem, który nagle, za sprawą jednego podpisu stał się NIELEGALNY ? mamy niestety urodzaj na "mędrców" z króliczoków, którzy niczego sensownego nie potrafią napisać, tylko jadą sobie po mieszkańców domów , jak KOD po reszcie świata , może zrobić z dnia na dzień nielegalne , bo nieekologiczne ogrzewanie z przestarzałej ciepłowni w Chwałowicach i niech się martwią co z tym zrobić ? (uprzedzam ewentualne hejty, że problem mułów czy flotów mnie nie dotyczy, gdyż używany przeze mnie sposób opalania jest jak najbardziej dozwolony, chcę tylko wskazać na bubel prawny zafundowany nam przez włodarzy)

 • ~Hosetarki 2017-07-17
  17:00:05

  28 6

  Jak to co zrobić z flotem?? Tak jak do tej pory spalić w piecu...:) A w razie "w" nie przyjmować mandatu i kierować wniosek do sądu... swoją drogą ciekawe ilu strażnikom się będzie chciało takowy sporządzać a potem jeszcze ganiać po sądach w charakterze świadków...:)

 • ~ 2017-07-17
  17:03:46

  11 1

  ~Hosetarki będzie chciało, czy nie, dostaną nakaz z góry i będzie to wtedy ich główne zajęcie

 • ~dr_Moriarty 2017-07-17
  17:04:25

  17 30

  ~Beata_91

  Syf to syf. O ustawie antysmogowej i ewentualnym zakazie palenia mułu czy flotu mówiło się już przed ostatnim sezonem grzewczym. Połasiłaś się na taniochę, to się teraz martw.


  ~Kwinto

  Nudy? Chciałbym. Niestety, przez parę dni temperatura nieco spadła i już widzę z okna mojego mieszkania jak węglo- i śmieciolubne australopiteki odpalają swoje domowe piecowiska. Bo w ich kamiennych jaskiniach w kształcie kostki wieje chłodem już przy kilkunastu stopniach za oknem. A co się tam będą przejmować, że mamy środek lata, zapalić w piecu przecież trzeba. Komu się nie podoba, niech wypier... ze Śląska.

 • ~tf2 2017-07-17
  17:37:56

  12 2

  Nie nadążają z produkcją? Może trzeba wybudować kolejne kopalnie, zwiększyć zatrudnienie??? Zaraz wzrosną ceny akcji węgla, skoro produktu "brakuje na rynku".

 • ~orient 2017-07-17
  18:37:20

  15 25

  Jak dla mnie to zwykła ściema i chwyt marketingowy górnictwa. Jeśli do tej pory starczyło węgla dla wszystkich domostw w Polsce w sytuacji kiedy muł używano tylko na Śląsku - starczy go także teraz. Do sezonu grzewczego jeszcze co najmniej 2 miesiące lub więcej. Tak jak słusznie napisał @imrahil - wiele osób nauczy się oszczędzać i przestanie palić w maju czy przy temperaturze +18 kiedy wystarczy grubiej się ubrać dzięki rynkowej cenie węgla. Wielu rozważy przejście na gaz lub c. o. Szanujmy się nawzajem, szanujmy to miasto i Śląsk! @hosetarki osoba przegrana w sądzie zawsze ponosi wszystkie koszty procesowe. To może wynieść znacznie więcej niż mandat 500 zł. Nie można nie przegrać z kimś kto legalnie wpisał muł na listę odpadów. Z kolei jeśli jest coś odpadem podlega pod ustawę o odpadach, a tam nie ma możliwości innej interpretacji. Kto pali odpady w piecu naraża się na łamanie prawa. @kwinto to nie jest ustawa pisana na kolenie. Za nią stoi nie tylko sejmik województwa który ma mandat rządzenia od obywateli ale też cały zespół ekspertów który przez ponad rok wypracował bardzo łagodną i kompromisową uchwałę. I należy się do niej dopasować. O zakazie palenia mułem mówiło się od 5 lat. Niech jego miłośnicy i ci którzy nakupili go za dużo nie udają, że nic nie wiedzieli. Ja też podobnie jak inni będę wymagał aby Straż Miejska od 1 IX respektowała przestrzeganie prawa w dziedzinie palenia odpowiednimi paliwami. Mam dość złego powietrza w Rybniku!

 • ~imrahil 2017-07-17
  21:17:53

  5 23

  słuchajcie rad takich mądralińskich jak ~Hosetarki, minowa, Kwinto to daleko zajedziecie. jak odmówicie przyjęcia mandatu, to sprawa trafi do sądu, gdzie możecie dostać grzywnę 5 tys. zł + koszt całej imprezy :). o ustawie wiadomo już od zeszłego roku, a bardzo głośno było już o tym słychać w styczniu tego roku. jak ktoś potem jeszcze kupił odpady, to po prostu poniesie konsekwencje swojej (nazywajmy rzeczy po imieniu) głupoty. a braki węgla i wzrosty cen to nie kwestia uchwały, bo zużycie mułu przez gospodarstwa domowe na Śląsku to kropla w porównaniu do całej sprzedaży paliw przez PGG. uchwała jest tylko pretekstem do wyciągania kasy dla górnictwa, czemu sprzyjają także wysokie ceny węgla na rynkach. macie szczęście, że akurat dolar staniał, bo z cenami byłoby jeszcze gorzej.

 • ~imrahil 2017-07-17
  21:18:47

  4 23

  a sama uchwała jest w sumie łagodna, okresy przejściowe na wymianę urządzeń grzewczych są nieprzyzwoicie długie.

 • ~Astyg 2017-07-17
  21:31:01

  24 2

  Okradają nas złodzieje z warszawy i szczują jednych na drugich ,a wy się jeszcze cieszycie . W tym złodziejskim w/w mieście dupy grzeją na naszym węglu .

 • ~Arteks 2017-07-17
  22:48:41

  10 34

  Ten kto mądry przyłącza się do centralnego. Nie musi się martwić o kolejki za węglem, rozładunek węgla czy tracić czas na wywalanie popiołów. Ceny za ciepło z PEC są stabilne. @marekm71 - czy wy naprawdę nie macie chociaż odrobiny poczucia przyzwoitości? Czy pamiętasz pewną noc styczniową gdzie przekroczone zostały normy smogu o 3000%??? Człowieku - jakim dyletantem trzeba być - aby widzieć winę w ekologach, a nie w swojej zacofanej, egoistycznej i pazernej mentalności?

 • ~Genowefa50 2017-07-17
  22:55:03

  31 7

  blokersy niech zaczna segregowac odpady bo jak na razie nie robia nic yno mordy drza

 • ~ 2017-07-17
  23:23:34

  32 2

  ~Arteks, kiedy Wasze osiedle przestaniecie ogrzewać z przestarzałej ciepłowni w Chwałowicach, grzejąc po trasie powietrze przestarzałą siecią ciepłowniczą ? czy wy naprawdę nie macie chociaż odrobiny poczucia przyzwoitości? czekacie z założonymi rękami na posunięcie władz tylko krzycząc na prawo i lewo, a wcale nie jesteście lepsi, chyba że twierdzicie ,że ciepło bierze się z kaloryfera, jakoś na Piaskach bloki mogą być ogrzewane ekologicznie gazem, a Wy " walczycie" o czyste powietrze sami korzystając z przestarzałych technologi wykazując przy tym "moralność pani Dulskiej", bo ciepłownia jest daleko od Was, zostawiając cały syf mieszkańcom Chwałowic, domagając się u siebie czystego powietrza, człowieku - jakim dyletantem trzeba być - aby widzieć winę tylko w jednej grupie mieszkańców, a nie dostrzegać swojej egoistycznej i pazernej mentalności?

 • ~Arteks 2017-07-17
  23:37:14

  7 28

  @ursus - porównanie nietrafione bo ciepłownia jest wyposażona w filtry i spełnia wszelkie narzucone normy - nawet te unijne. A wy przepuszczaliście przez komin - wszystko co chcieliście - bez żadnych filtrów - byle jak najtaniej nie licząc się z żadnymi konsekwencjami i zdrowiem współmieszkańców. A teraz możecie sobie co najwyżej "pofuczeć", "popyszczeć" w komentarzach i... dostosować się do europejskiego minimum cywilizacyjnego.

 • ~ 2017-07-18
  00:08:19

  24 1

  pudło panie Arteks, ciepłownia chwałowicka miała być modernizowana do współczesnych standardów wraz ze zwiększeniem jej mocy, jednak zapowiedź przed kilkoma laty"doświadczonego samorządowca" rychłego zaprzestania korzystania z jej usług na rzecz elektrowni, spowodowała wstrzymanie wszystkich działań, kiedy pod koniec lata okazało się że były to słowa rzucone na wiatr, na szybko dokonano jedynie najpotrzebniejszych remontów, obecnie ciepłownia w sezonie ledwo zipie gdzieś na 120 % mocy znamionowej, a plany budowy nitki z elektrowni , przekreślają sens jakichkolwiek w niej inwestycji,
  drugie pudło panie Arteks, już dawno, jeszcze przed wejściem obecnych przepisów, głównie dla własnej wygody, zmodernizowałem przydomową kotłownię do do współczesnych standardów i nigdy nie bawiłem się w spalanie "odpadów", kiedyś zaproponowałem przydomowe filtry jako tanie, szybkie i sprawne rozwiązanie problemów emisji pyłów z przydomowych kotłowni, ale zostałem zaszczekany przez "obrońców czystego powietrza"co pokazało, że tak naprawdę nie o czyste powietrze im chodzi

 • ~imrahil 2017-07-18
  07:28:32

  11 1

  ciepłownia w Chwałowicach faktycznie nie spełnia norm, ale będzie musiała je spełnić prędzej niż kopciuchy. m.in. z powodu braku spełnionych odpowiednich norm koksownia w Dębieńsku dostała pozwolenie na działalność tylko jeszcze przez rok, potem ją zamykają.

 • ~Arteks 2017-07-18
  10:44:59

  2 13

  @imrahil @ursus - no ale ciepłownia ma filtry czyż nie? @ursus - ja cię na pewno nie zaszczekałem. Ale ktoś słusznie zwrócił uwagę, że ludzie montowaliby filtry i je wyłączali czy z nich nie korzystali. Skoro sam jesteś świadomy problemu, czemu bronisz kopciuchów w każdej dyskusji i po co bronisz przestarzałych form ogrzewania domów odpadami górniczymi?

 • ~imrahil 2017-07-18
  11:11:08

  10 1

  ~Arteks - filtry są, ale nie ma monitoringu, nie spełniają też obecnych norm, nie ma odsiarczania. w modernizowanych i nowych obiektach jest cała masa systemów, odpylanie praktycznie do zera, i rejestracja wszystkich danych pomiarowych oraz operacji wykonywanych przez obsługę. na nowych obiektach kiedy coś nawali na odpylaniu czy odsiarczaniu, to wszyscy trzęsą gaciami i często dochodzi do wyłączenia całej instalacji kotła.

 • ~przykopa 2017-07-19
  15:36:03

  10 2

  Jeśli kopalnie ,, mają problem " z dostarczeniem nawet w lecie na rynek węgla. To powinno się sprowadzić z zagranicy lepszy i tańszy węgiel . Zyska i środowisko i klienci

 • ~ 2017-07-19
  15:56:28

  3 12

  Nikt sie jakos nie martwi czy mnie stac na prąd, jedzenie, czy ogrzewanie gazem, to dlaczego ja się mam martwic, ze kogoś nie stać na wegiel? Ja nie truje nikogo, nikt nie ma prawa truć mnie. Sytuacja materialna trucicieli mnie nie interesuje (ich też nie interesuje moja, prawda? )

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.