zamknij

Biznes

Od dziś nie kupimy już mułu i flotu. Spółka wycofuje się ze sprzedaży

2017-08-10, Autor: 

Polska Grupa Górnicza wycofuje się ze sprzedaży mułów i flotu, która jest skierowana do sektora komunalno-bytowego. Decyzja już zapadła, kopalnie od tej chwili nie będą oferowały tych sortymentów na rynku.

Reklama

Przyjęta przez sejmik województwa uchwała antysmogowa wprowadza od 1 września zakaz palenia mułów węglowych i flotkoncentratów. Mimo to Polska Grupa Górnicza w dalszym ciągu miała je w ofercie dla klientów indywidualnych. Był problem z zakupem węgla z powodu limitów, bez trudu natomiast można było nabyć paliwo gorszej jakości - więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

W lipcu marszałek województwa Wojciech Saługa zaapelował do spółek węglowych, aby nie sprzedawały tego typu paliw mieszkańcom. Wtedy spółka uchylała się od komentarzy.

Dziś PGG ogłosiła, że wycofuje paliwa powodujące smog. - Mając świadomość negatywnych konsekwencji użytkowania mułów i flotokoncentratów w nieprzystosowanych do tego celu urządzeniach, PGG podjęła działania zmierzające do wycofania tych sortymentów z oferty skierowanej do sektora komunalno-bytowego. Decyzja jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami PGG oraz przyjętą i realizowaną strategią spółki – podaje.

PGG poinformowała, że przygotowując się do podjęcia decyzji o wycofaniu sortymentów mułowych z sektora komunalno-bytowego, spółka już wcześniej zawierała kontrakty handlowe na dostawy mułów i flotokoncentratów do podmiotów energetyki i przemysłu, które dysponują specjalnymi instalacjami przystosowanymi do ich bezpiecznego zużycia.

- W ramach tego procesu wdrażane są rozwiązania techniczne i technologiczne, które do niezbędnego minimum ograniczają wytwarzanie sortymentów mułowych z zachowaniem dotychczasowych możliwości kierowania na rynek szerokiej gamy sortymentów grubych, średnich i miałowych – zaznacza rzecznik prasowy PGG, Tomasz Głogowski.

Zdaniem rzecznika, znaczna część mułów oferowanych obecnie na rynku to muły pochodzące z osadników pozostałych po zamkniętych kopalniach, a więc niezwiązanych z aktywnością PGG. - Jednak mając na uwadze społeczną odpowiedzialność biznesu oraz fakt bycia największym, europejskim producentem węgla energetycznego, PGG konsekwentnie dąży do zastąpienia gorszego paliwa węglami o wyższej jakości, i to zarówno w sortymentach miałowych jak i w sortymentach grubych i średnich – podkreśla.

Dodajmy, że decyzja o wycofaniu sprzedaży mułów i flotu indywidualnym klientom obowiązuje od dzisiaj.

Co myślicie o decyzji Polskiej Grupy Górniczej? Piszcie w komentarzach!

Oceń publikację: + 1 + 108 - 1 - 92

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (82):
 • ~x.treme 2017-08-10
  13:37:53

  72 75

  dobrze że zrobiłem zapas mułu na 10 lat. Węgla i tak nie można dostać więc sory, taka polityka...

  "znaczna część mułów oferowanych obecnie na rynku to muły pochodzące z osadników pozostałych po zamkniętych kopalniach," - to jest dobre:)

 • ~exx 2017-08-10
  13:55:24

  41 28

  Dno i 10m mułu, zgadnij u kogo, x.treme.

 • ~qwer 2017-08-10
  14:26:08

  Czym tu palic bo węgla też nie można kupić.
  Cały wykupują biznesmeni (czyt. spekulanci).Chyba pozostaną tylko śmieci albo kogo bedzie stać to 1000 za tone.Każdy kij ma dwa końce ale w tym wypadku oby dwa walą po głowie najbiedniejszych.

 • ~Blazej Balcerzak 2017-08-10
  14:43:48

  90 56

  ~x.treme
  I co zrobisz z 10 letnim zapasem mulu, skoro wkrotce nie bedzisz mogl nim palic lol.
  Jak straz miejska Ci zrobi kontrole bedzie miala zapas materialu dowodowego na 10 lat lol... beda mogli dawac ci 500 zl mandatu codziennie.

 • ~buchu 2017-08-10
  14:57:46

  55 18

  ~Blazej Balcerzak jedyne za co może ~x.treme dostać mandat to za spalanie tego w kotle c.o. za posiadanie już nie.

 • ~Abisall 2017-08-10
  15:01:28

  68 77

  O i widzicie jak od razu ładnie zaczynacie myśleć. Po dobroci się nie dało przekonać do modernizacji, przemyślanych inwestycji, itp to teraz będziecie na szybcika kombinować czy aby nie lepiej jest ocieplić porządnie dom , podłączyć się pod gaz, pomyśleć o ogrzewaniu z OZE itp itd. I może nawet co poniektórzy przemyślą czy aby budowa domu o 300m2 ogrzewanej powierzchni jest dobrym rozwiązaniem dla rodziny 2+2, że może zamiast w wannę z kolumnadą lepiej już na etapie projektu zainwestować w rozwiązania energooszczędne. Jednak co by ludzie nie mówił do zakutych łbów najłatwiej dotrzeć przez kieszeń.

 • ~Blazej Balcerzak 2017-08-10
  15:03:41

  33 39

  Buchu.
  Pelna zgoda.
  Zakladam, ze wpis jest prawdziwy i czlowiek rzeczywiscie ma zapas mulu na 10 lat - czyli zala duza piwnice zarabana. Pewnie, zeby dosc do pieca ma waziutki korytarzyk wydrazaony w mule. No ale dla niepoznaki ma kolo pieca pol tony wegla.Przychodzi straznik miejscki a on - panie jo hajcuja ino waglem.
  na to straznik - to wyciagniemy probke? I tak moga robic codziennie. Nikt przy zdrowych zmyslach nie zawali se piwnicy mulem, zeby sie na niego patrzyc i mowic wnukom - widzisz, kiedys to mysmy se mogli tym palic.
  Common sense.

 • ~x.treme 2017-08-10
  15:06:34

  91 25

  ~Blazej Balcerzak
  A dlaczego ma zrobić kontrolę? Niby muł, a dymu nie mam prawie wcale. Wokół mnie pełno domów z nowszymi piecami na węgiel a smród i dym że w głowie się nie mieści. A że węgiel drogi albo nie można kupić wcale wszyscy oszczędzają paląc mokrym drewnem, panelami i czym popadnie. A czekajcie co się będzie działo..

  Co do mieszkańców osiedli - muł będzie spalany w ciepłowniach i to WY najbardziej będziecie kopcić

 • ~Beata_91 2017-08-10
  15:18:34

  78 28

  Dzwoniliśmy ostatnio do Straży Miejskiej zapytać co zrobić z flotem, który pozostał nam po poprzedniej zimie i powiedzieli, że mamy go używać, bo zakupiony został przed wejściem w życie uchwały antysmogowej.
  A z x.treme się zgadzam, sąsiedzi, którzy palą węglem w bardziej ekologicznych kotłach kopcą bardziej niż Ci, którzy umiejętnie używają flotów. Z naszego komina tli się zawsze cienka smuga dymu, a sąsiedzi zawsze mają sadze i smród z kominów.

 • ~minowa 2017-08-10
  15:21:20

  54 13

  @Blazej - sadzisz, że próbka z pieca wykaże muł ? A ile jest węgla w weglu ? Tyle, co cukru w cukrze ?

 • ~ 2017-08-10
  15:26:06

  48 68

  O nienienie, nieważne kiedy został zakupiony, spalac go od 1 wrzesnia nie możesz. Jeśli SM nie nałoży mandatu to będzie działała wbrew prawu. Albo ciebie oklamali, albo ty nam tu klamiedz, albo SM chce by zwracac się do policji w tej sprawie. Ja nie odpuszcze - kazde spalanie niedozwolonych "paliw" będę zgłaszał

 • ~Arteks 2017-08-10
  15:29:29

  Kolejna po uchwale sejmiku, bardzo dobra decyzja! Jeśli kopalnie chcą liczyć na współpracę ze strony samorządów i władz województwa, same też nie mogą lekceważyć ich polityki i uchwał, narażając się tym od których po części zależą. Widać, że władze PGG to doskonale rozumieją. @qwer - nieprawda, że nie ma dobrego węgla (co wystarczy sprawdzić dzwoniąc do handlowców) i nieprawda, że wali się po najbiedniejszych. Najbiedniejsi korzystają z pomocy społecznej (i będą mieli na ogrzewanie - jeśli nie przepiją). Według danych przedstawionych niedawno w diagnozie społecznej miast, stanowią w Rybniku zaledwie 3% społeczeństwa. A reszta musi sobie radzić, tak samo jak w sprawie zakupów żywności, opłat rachunków, utrzymaniu aut, telefonów, internetu czy zakupu mebli, AGD itd. Większość się przestawi, a jakieś jednostki które faktycznie mogą mieć problem (np. renciści) niech sprzedają domy na które ich nie stać lub niech im pomogą ich rodziny które kiedyś odziedziczą te domy - takie zasady obowiązują w każdym kraju wolnorynkowym świata. Tylko na Śląsku niektórym się wydaje, że "mnie nie stać na gaz czy c.o. i będę palić tym co najtańsze" nie licząc się z resztą społeczeństwa i skutkami jakie powoduje uciążliwy smog. Kolejny krok to zwalczenie ogrzewania wody latem w piecach węglowych - jak wśród jakichś ostatnich dzikich ludów koczowniczych. Palenie węglem powinno być dopuszczone tylko od 15 IX do 15 V - zarówno jeśli chodzi o ciepłownie dla bloków jak i budownictwo jednorodzinne.

 • ~kaziooo 2017-08-10
  15:56:47

  62 27

  "dobrze że zrobiłem zapas mułu na 10 lat. Węgla i tak nie można dostać więc sory, taka polityka..." jak mosz dom typu betonowy klocek, to mułu polisz wele 8-10 ton na rok. No to mosz kupione 80-100 ton mułu? Jak ty dupisz fleki... A jak mosz w miara nowy dom i polisz mułym toś je gupszy niż ustawa przewiduje, ja...

 • ~qwer 2017-08-10
  15:57:44

  92 22

  Arteks nigdy nie zderzyłeś sie z rzeczywistoscią tylko z tym co przeczytałeś w necie.Współczuję.

 • ~Arteks 2017-08-10
  16:27:41

  44 94

  @qwer - a co według ciebie nie jest rzeczywistością? Żyję w tym mieście i widzę co się dzieje. Bezrobocia nie ma, ludzie zarabiają całkiem dobrze, robią zakupy w drogich sklepach, mają kasę na kulturę, na kino, na imprezy, na jedzenie w lokalach gastronomicznych których jest co raz więcej, komisów i salonów samochodowych przybywa. A patologia? O nią się nie trzeba martwić bo zawsze wywalczy swoje w MOPS. Reszta się musi dostosować do reszty Polski (w której mułu się nie używa!) i do standardów cywilizacyjnych XXI wieku. Współczuj nie mi - ale sierotom z innej epoki którym nie przeszkadzało palenie odpadami i ignorancja.

 • ~Marcin74 2017-08-10
  17:51:11

  82 25

  ~Arteks –Swoimi wypowiedziami bronisz socjalistycznych, kompletnie oderwanych od rzeczywistości, pozbawionych krzty racjonalnego myślenia decyzji, uchwał niekompetentnych urzędników. Decyzji, których jedynym realnym!!!! skutkiem jest wzrost ceny węgla więc REALNE zubożenie mieszkańców. Czy uchwała wpłynie na zmniejszenie SMOGU w Rybniku? Nie wiem. Urzędnik też nie wie. Urzędnik ma to w dupie. Urzędnik swoją ustawą zaryzykował MOJE pieniądze! Bronisz decyzji, UM nie kosztuje nic! Kosztuje NAS! W tym samy czasie to samo UM wyda o kilka mln rocznie więcej na nowy sztab urzędników (te pieniądze mogły iść na walkę ze smogiem) pomimo tego, że wcześniej była informatyzacja UM za dziesiątki mln zł mająca usprawnić pracę urzędników. W tym samym czasie UM wyda miliony 310 mln na INNE WYDATKI!!! W tych innych wydatkach są pensje, premie, dopłaty, „absolutnie konieczne” remonty urzędniczych siedzib itd.. 45 mln zł zostanie wydane na „estetykę terenów zielonych” itd (wcześniej zdewastowanych wycinką zrobioną także za zgodą UM). Te pieniądze mogły iść na walkę ze smogiem!!!! Urzędnicy jedną ustawą co do której nie mają ŻADNEJ pewności, że przyniesie jakiś dobry efekt (to akurat standardowe urzędnicze działanie), pozbawili setki osób możliwości, jak napisałeś, robienia zakupów w drogich sklepach, wydawania kasy na kulturę, na kino, na imprezy, na jedzenie w lokalach gastronomicznych a ty się cieszysz.

 • ~qwer 2017-08-10
  17:59:56

  97 24

  Arteks ja też zyje w tym miescie i widzę co sie dzieje.Wiekszośc lokali pusta do wynajęcia.Bezrobocia nie ma bo wiekszosc wyjechała.Lokale gastronomiczne zapełniają ludzie samotni, biznesmeni albo utrzymanki rodziców natomiast cała reszta która pracuje za 10 zł na godz to dla Ciebie patologia.Gratuluję.

 • ~ 2017-08-10
  18:30:20

  5 25

  _______________ (▒▒▒▒)
  ______________ (▒▒▒▒▒)
  ____(▒▒▒)___ (▒▒▒▒▒▒)
  ___(▒▒▒▒)__ (▒▒▒▒▒▒)
  _ (▒▒▒▒▒)_ (▒▒▒▲▒▒▒)
  _ (▒▒▲▒▒)__ (▒▒▒▒▒▒)
  _ (▒▒▒▒)___ (▒▒▒▒▒▒)
  __(▒▒▒▒)____(▒▒▒▒▒)
  __(▒▒▒)_______(▒▒▒▒)
  __ _(▒▒)________(▒▒▒)
  _________ (▒▒)
  _(▒)
  _(▒▒)●__________________(▒)
  __(▒▒)_______________(▒▒)
  ___(▒▒▒)__________(▒▒▒)
  _____(▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒)
  _______(▒▒▒▒▒▒▒)
  UŚMIECHNIJ SIĘ

 • ~Jan Jelocha 2017-08-10
  19:52:37

  14 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kurier 2017-08-10
  21:13:11

  31 81

  Na Śląsku zarobki są wysokie, w Rybniku miejsc pracy do koloru do wyboru ale słychać ciągłe narzekania. Kolego qwer jeśli ktoś zarabia 10 zł to źle o nim świadczy. Dzisiaj każdy kto coś potrafi zarabia tyle ile chce. Urzędnicy mają większą wiedzę sytuacji finansowej obywateli i wiedzą, że nowa uchwała im nie wyrządzi żadnej krzywdy. Za to poprawi jakość powietrza dla nas i naszych dzieci.

 • ~imrahil 2017-08-10
  21:35:05

  31 47

  jak węgiel zdrożeje, to może niektórzy zaczną go bardziej ekonomicznie spalać, tak jak w uboższych częściach kraju oddalonych od Śląska czy rosyjskiej granicy, gdzie tona kosztuje 900 zł. tam ludzie jakoś z tym żyją, mają w domu pokojowe temperatury zamiast saunowych, częściej inwestują w nowoczesne kotły, częściej decydują się na gaz w starych domach czy pompy ciepła w nowych pomimo zarobków znacznie niższych niż górnicze. a węgiel zdrożeje niekoniecznie przez uchwałę - węgiel teraz po prostu drożeje na rynkach międzynarodowych, jest najdroższy od lat, do tego PiS ograniczył wydobycie, sprowadza się też coraz więcej węgla z Rosji, więc przestańcie to wiązać z uchwałą.

 • ~Ja_2 2017-08-10
  22:36:08

  33 39

  Brawo PGG ! A teraz brać się za tych, którzy nie potrafią palić węglem i trują sąsiadów ! Egon z Rybnika

 • ~Genowefa50 2017-08-10
  22:54:54

  23 7

  ale sie tu nikerzi rozcapiyrzyli

 • ~dizers 2017-08-10
  23:14:24

  14 20

  i bardzo dobrze

 • ~ 2017-08-11
  08:36:19

  28 18

  Nie przypominam sobie żeby mnie ktoś pytał jakim paliwem można palić a jakim nie. Powinno być jakieś zbieranie głosów Jestem za możliwością palenia flotem czy mułem choćby pół na pół z węglem.
  Albo niech pozamykają wszystkie kopalnie i palić gazem od sąsiadów będziemy oddychać super czystym powietrzem i marznąc.

 • ~tomek325i 2017-08-11
  08:40:27

  29 52

  Każdy zacofany płacze z bólu d**y bo musi więcej płacic... Nie odpowiada Wam ekologia i nie stać Was na nią to proponuję przeprowadzkę na bloki a zapewniam że kaloryfery będziecie mieli ciepłe i bez obawy o drożejący opał :) żyjemy w cywilizowanym świecie i chyba nie trzeba długo myśleć że skoro wszystko wokoło idzie w stronę ekologii to i te Wasze kopciuchy w piwnicach też trzeba będzie zmienić na coś lepszego. Najwięcej do powiedzenia mają RYLE dla których węgiel to jest czyste złoto, najlepsze, najukochańsze, ekologiczne i wgl super! Otwórzcie oczy! Czas węgla się skończył i jak prędzej to zrozumiecie tym lepiej dla Was wszystkich! Zamiast już teraz inwestować w ekologię która i tak Was dopadnie to wypisujecie bzdury na forum...

 • ~ariss19 2017-08-11
  09:25:41

  41 8

  I Wy myślcie ze teraz nie pójdzie palić i smog zniknie żeby się nie zdziwiliscie

 • ~ 2017-08-11
  09:30:28

  12 9

  @ tomek325i - taaa, i ci co pójdą na bloki, będą później marudzić, że CO kosztuje chore pieniądze, bo żeby grzać na 25-28°C, to już jest drogo (tak, ludzie potrafią siedzieć w takim zaduchu...).

  @ ariss19 - no, raczej nieprędko: część sąsiadów dookoła, zawczasu kupiła sobie mułu...

 • ~dr_Moriarty 2017-08-11
  09:34:29

  31 36

  Czytam niektóre komentarze i już wiem co miał na myśli Kaczyński mówiąc o ludziach najgorszego sortu. Teksty typu "urzędnik zaryzykował moje pieniądze", "ja i tak mam zapas mułu i co mi zrobicie" czy "mnie nie pytał jakim paliwem można palić, czy nie"... Ręce opadają. Zero empatii czy myślenia zbiorowego. Zero szacunku do matki natury czy planety. Komuna mentalna. Tylko mój interes się liczy, a reszta niech się wali. Najlepiej niczego nie robić legalnie bo się nie opłaca, a wszystko, co robi państwo, ma na celu wykorzystanie i okradzenie mnie. Więc trzeba z tym państwem walczyć i robić na zawsze opak. Ze złośliwości lub przekory. Legalnie to działa tylko frajer. Dzień bez wałka to dzień stracony. Masakra. Tacy "ludzie" powinni być izolowani w jakichś obozach albo w klatkach obwożeni po szkołach jak baby z brodą, żeby dzieci mogły zobaczyć jak wygląda ludzkie, burackie indywiduum, godne bezgranicznej pogardy. Sami z siebie robicie mentalne barachło. Na szczęście wasz czas się kończy.

 • ~imrahil 2017-08-11
  10:01:21

  23 31

  te komentarze tutaj dowodzą tylko, że ludzie jednak czasem potrzebują bata. myślę, że powietrze zacznie poprawiać się dopiero wtedy jak taki
  ~x.treme zostanie zmuszony do wymiany kotła na klasę V (a to już niedługo). wtedy może sobie trzymać muł w piwnicy, ale nie będzie go miał jak spalić. a mandacik za nielegalnego śmieciucha dostanie, więc go prędzej czy później wymieni na klasę V :)

 • ~Arteks 2017-08-11
  12:11:10

  13 36

  @qwer - ale po co ci pisanie przesadyzmów i bredni? Nie większość lokali jest pusta - tylko mniejszość. Nie większość ludzi ma problemy finansowe - tylko mniejszość. Robisz wywiady w lokalach gastronomicznych, że wiesz kto tam bywa? Jeśli biznesmeni - to znaczy że mamy ich dużo w mieście i regionie. :))) Natomiast te 3% o których pisałem, korzystających z pomocy społecznej to nie jakieś przypuszczenia tylko dane z diagnozy społecznej miast jaka była przeprowadzona bodajże rok temu. Czyli 97% mieszkańców nie korzysta z pomocy społecznej - bo nie musi. :DDD To jeden z lepszych wyników miast 100-200 tys. w Polsce. Lepiej było bodajże tylko w Opolu.

 • ~minowa 2017-08-11
  13:33:04

  42 11

  Od jesieni każdy nawiedzony będzie dzwonił do SM jak zobaczy dym z komina, bo będzie uważał, że to z mułu lub z flotu. Przecież z wegla to powinny lecieć w niebo perfumy, no nie ? Tak naprawdę najbardziej mi będzie żal kontrolerów z SM.

 • ~truman20 2017-08-11
  14:35:31

  41 11

  Co za różnica, skoro najwięcej kopci się ze zwykłego węgla.... Hahaha.

 • ~drakoo 2017-08-12
  12:54:19

  31 8

  W ciepłowniach też powinni mieć zakaz palenia mułem i flotem. Swoją drogą już widzę tą całą poprawę jakości powietrza... Co będzie pisać jeśli będzie gorzej niż poprzednio? że trzeba zakazać węgla?

 • ~Rafał Kominek 2017-08-13
  21:40:42

  16 10

  Gdzie w ustawie jest napisane o tym że nie można palić mułem i flotem ?

 • ~ 2017-08-14
  08:23:33

  7 17

  Rafal Kominek - ha ha ha, warto posiąść umiejętność czytania ze zrozumieniem :)

 • ~imrahil 2017-08-14
  12:57:14

  13 17

  ~Rafał Kominek - nie jest dobrze z edukacją w naszym kraju :(. jesteś dowodem na to, że czasem faktycznie państwo musi myśleć za obywatela (a demokracja to niekoniecznie najlepszy system, bo opiera się w pewnym sensie na korupcji - stanowi się nie dobre prawo, ale takie prawo, żeby wygrać wybory, w dodatku głos głupszego ma taką samą wagę jak głos mądrzejszego)

 • ~Czesław Gojny 2017-08-14
  14:52:32

  29 10

  Pierwsze konsekwencje zakazu sprzedaży mułu i flotu, już są, podwyżka tony węgla o 40 zł. Wszyscy na pewno się cieszą, najbardziej emeryci.

 • ~mancuso 2017-08-16
  13:09:48

  15 22

  Mułu, flotu i innych syfów nie będą sprzedawać...BRAWO... tylko co z tymi półmózgami co wiedzieli, że nie będzie można czymś takim palić a zrobili zapasy na kilka zim i będą dalej smrodzić i truć Rybnik. Mam nadzieje że patrol ekologiczny będzie mógł się wykazać bo teraz jak już nie sprzedają mułów i flotów łatwo zlokalizują takiego delikwenta i wkleją mu solidny mandat i wymuszą na nim pokrycie kosztów utylizacji tego pozostałego syfu. Powodzenia....udanych łowów.

 • ~minowa 2017-08-17
  15:29:23

  26 5

  Dziś kostka z KWK Marcel po 750zł/t a orzech po ponad 720zł/t. Mój scenariusz się powoli realizuje - 1000zł/t węgla i 1500zł/t ekogroszku jesienią. Ustawa antysmogowa nabiła niektórym kieszenie i dla równowagi - innym kieszenie opróżni.

 • ~truman20 2017-08-17
  15:54:55

  16 15

  To trzeba będzie zacząć gromadzić wszelkiego rodzaju palne śmieci. A już chciałem wywalić stare meble na śmietnik a teraz widzę, że się przydadzą.

 • ~ 2017-08-17
  17:03:57

  15 22

  Truman, tak - takich chytrych prymitywow jak ty będzie więcej. Ale myślę, że mandaty was nauczą

 • ~Jacek197919 2017-08-17
  22:20:58

  13 19

  1 września i będę już dzwonić do SM jak sąsiad wieczorem pali mułem by podgrzać wodę na kąpanie to straszne teraz jak takie upały a ludzie spalają muł albo flot a dym taki straszny ze okna trzeba zamykać.

 • ~Pan Parasol 2017-08-18
  09:02:36

  5 6

  Szok i zdziwienie! Ograniczyli naszą wolność - zabrali nam nasz ukochany muł i flotokoncentrat! A może węgiel jednak stanieje? Ekonomia głosi: cena rośnie popyt spada... skoro zwiększy się popyt to cena powinna iść w dół... Jest na tym forum jakiś mądry ekonomista??

 • ~Arteks 2017-08-18
  11:26:38

  8 15

  @truman20 - prędzej czy później wpadniesz. @minowa - dzięki temu ludzie zaczną kalkulować - czy ich dom nie jest zbyt duży na ich potrzeby, czy nie warto go ocieplić i podpiąć się do gazu czy ciepłociągu, czy może przejść na pompę ciepła albo zbudować bardziej ekonomiczny dom. Do tej pory takich motywacji nie było - większość mieszkańców regionu szło na łatwiznę paląc tanimi i uciążliwymi dla środowiska odpadami górniczymi. Może kiedyś sam to docenisz.

 • ~Marcin74 2017-08-18
  13:51:58

  16 11

  Arteks- Z powodu ustawy antysmogowej jestem od wczoraj uboższy o 700 zł rocznie. Załóżmy, że masz kłopoty z np.: oddychaniem (nie życzę Ci tego). Będę Ci wyciągał – od dzisiaj! co roku 700 zł z portfela obiecując, że Twoje kłopoty z oddychaniem znikną w jakimś nieokreślonym stopniu, w nieokreślonej przyszłości. Zgodzisz się na to? Nie masz żadnej gwarancji, że kłopoty znikną ale płacić musisz już. Jak, pomimo tego, że płacisz, nie znikną to nie masz szans na odzyskanie swoich pieniędzy. Dokładnie tak działa ustawa antysmogowa. Jak nazwiesz takie działanie? Bo ja nazywam to WYŁUDZENIEM!!!!! Jestem zdecydowanym orędownikiem walki ze SMOGIEM. Deklaruję podpisując krwią, że jak urzędnicy udowodnią mi, że poprawili jakość powietrza w Rybniku o 20% to ja wpłacam 1000 zł do kasy UM!

 • ~ 2017-08-18
  15:23:21

  8 18

  Marcin, moze zażądasz zwrotu pieniędzy wyludzonych od ciebie na kanalizację? Taniej byloby gdybys sikal na wycieraczkę sąsiada

 • ~Marcin74 2017-08-18
  15:41:19

  15 7

  Kasia – ja nie chcę żeby było taniej. Ja rozumiem, że musi być drożej i to akceptuję. Ja chcę płacić po!!!!! tym jak urzędnicy wykonają dobrze swoją pracę za którą biorą pieniądze. Nie przed! W tym momencie płacę 700 zł więcej niż płaciłem z powodu lipnych mrzonek urzędniczych zwanych ustawą antysmogową, która nie gwarantuje mi, Tobie KOMPLETNIE NIC! Oszukani ludzie, którym ktoś wmówił, że jak ocieplą dom, zmienią piec na nowszy i zaczną palić dobrej jakości węglem to wyjdą na tym finansowo do przodu. NIE WYJDĄ! Właśnie to co mogli zaoszczędzić - STACILI z powodu gigantycznej podwyżki ceny węgla(a to dopiero początek podwyżek) wynikającej z głupiej ustawy stworzonej prze nieudaczników.

 • ~truman20 2017-08-18
  15:51:23

  17 6

  "takich chytrych prymitywow" - wybaczam obelgi - nie dość dosadnie zaznaczyłem ironię w mojej wypowiedzi. Człowieku! Odkąd pojawił się eko-groszek, to palimy nim bez żadnego dymku z komina. Przez te wszystkie lata mogliśmy palić byle g....m, ale tego nie robiliśmy. Ogrom ludzi w tym czasie mogłaby ogrzewać domy nawet prądem, ale mimo grubych portfeli ogrzewali dom właśnie byle dziadostwem i mieli w d... czy kogoś trują czy smrodzą, dopiero jak ktoś ich zmusił do zmiany opału, to z łaski wielkiej to robią i będą na lewo i prawo opowiadali jacy są eko. Nikt przez te wszystkie lata nie dał nam żadnej rekompensaty za nie-kopcenie, żadnego dodatku do paliwa, żadnego zwolnienia z podatków, opłat z tytułu nie-trucia innych ludzi i jak widzę to, co się aktualnie dzieje z ceną węgla, to zaczynam mieć w d... tych wszystkich ludzi, którzy przez te lata mieli mnie w d... i też zacznę palić byle czym. Jeśli ci wszyscy ludzie przez te lata zlewali na wszystko, nie potrafili przez ten czas ruszyć tyłka z domu i wybrać takich włodarzy, którzy wreszcie zrobiliby porządek z patologią na kopalniach, bo węgiel jest drogi jak złoto a śpimy na nim i powinien być tani, to podaj mi jeden racjonalny powód, dla którego ja miałbym się dalej przejmować innymi ludźmi? Przez pasożytów jakimi są politycy i urzędnicy w Polsce ja muszę sobie flaki wypruwać żeby się ogrzać w zimie. To chory system i zmieniam myślenie - palę byle czym, bo nie stać mnie już na dobre paliwo.

 • ~ 2017-08-18
  17:03:44

  12 13

  Truman, ja od lat palę gazem. I myślisz, że mam jakieś ulgi z tego powodu? Choćby podatek niższy? jakaś dotacja? W życiu. Nie ma wsparcia dla mądrych i zdrowych zachowań, to nie od dziś wiadomo.

 • ~minowa 2017-08-18
  18:13:37

  10 10

  @Arteks, po analizie zdecydowałem, ze wyburzę mój dom wart 300tys.zł i postawię nowy z eko-ogrzewaniem za 400tys.zł. Jest tylko jedna sprawa do ciebie. Daj mi te 400tys.zł, bo akurat nie mam. U mnie nie ma sieci gazowej ani ciepłowniczej a pompa ciepła z uwagi na grunt jest niemożliwa do instalacji.

 • ~truman20 2017-08-18
  18:26:11

  9 4

  ~KasiaT - dlatego w Polsce władza jest potocznie nazywana aparatem ucisku a nie aparatem rządzenia.

 • ~Arteks 2017-08-18
  19:23:48

  6 12

  @marcin74 - ale do tego nie możesz tak podchodzić. Pieniądze są po to aby je wydać, a nie po to aby je gromadzić i jednocześnie powodować pogorszenie warunków życia w swoim mieście, miasteczku czy gminie. Stratny to byłbyś gdyby przykładowo zalałoby ci laptopa albo gdybyś stracił kasę na giełdzie czy gdybyś wybił okno w domu. Ale to nie jest żadna strata! Zdrowia i jakości życia nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Ale nawet jeśli ktoś by próbował to biorąc twój przykład i wydając tylko 58 zł więcej na miesiąc (700:12) to tak naprawdę niewielka różnica w porównaniu do poprzedniego sezonu. Liczę na to co paru innych gości już pisało, że ludzie będą bardziej oszczędnie gospodarować opałem. W poprzednich latach była taka "bieda", że nawet przy relatywnie wysokich temperaturach ludzie palili w piecach. @minowa - mój siostrzeniec z kolei ostatnio kalkulował czy opłaca mu się przejąć stary dom od ciotki z lat 30. i jak policzył koszty tego co musiałby tam władować i ryzyko co mogą kryć jakieś zakamarki lub niepewność odnośnie tego czy nie mu nie pęknie tak jak niedawno w Dębieńsku - podjął decyzję o kupnie mieszkania w bloku, mimo że nigdy od urodzenia w nim nie mieszkał.

 • ~Arteks 2017-08-18
  19:32:03

  4 12

  @minowa - a kto powiedział, że musisz akurat mieszkać w miejscu gdzie nie ma ciepłociągu czy gazociągu i gdzie nie możesz zainstalować pompy? Sporo dzielnic Rybnika ma jedno, drugie i nie ma problemów z trzecim. :) Popatrz chociażby na Zamysłów - ileż tam jeszcze jest przestrzeni do zabudowania. Tam jest gazociąg. :)

 • ~ 2017-08-18
  19:36:49

  8 13

  minowa, a dlaczego ktokolwiek ma ci DAWAĆ na to, żebyś mieszkał w wygodach i dwa razy większym metrażu niż potrzebujesz? Nie stać cię na uczciwe, zdrowe i ekologiczne mieszkanie, zamieszkaj w innym, mniejszym, na które cię stać. Może kupisz mi mercedesa, bo by mi się podobał.

 • ~ 2017-08-18
  20:40:10

  6 5

  A kiedy będzie zamknięty hurtowy producent smogu - ciepłownia w Chwałowicach ? mieszkający w sąsiedztwie też mają prawo do czystego powietrza, a uchwała dotyka tylko małych, dlatego już powinny ruszyć prawdziwe, a nie tylko papierowe działania dla podłączenia Elektrowni z siecią ciepłowniczą miasta, jeżeli nie ma środków na inwestycję, to trzeba ją skredytować a koszty przerzucić na odbiorców, działania w kierunku czystego powietrza powinny być kompleksowe, a nie wybiórcze, skierowane w jedną grupę mieszkańców.

 • ~ 2017-08-18
  20:50:36

  2 4

  ~KasiaT, ~imrahil w nawiązaniu do pytania użytkownika
  ~Rafał Kominek z 2017-08-13 21:40:42 o ustawę, wy w odpowiedziach powołujecie się na uchwałę , dlatego zacytuję tutaj fragmenty Waszych odpowiedzi :"
  warto posiąść umiejętność czytania ze zrozumieniem"
  "nie jest dobrze z edukacją w naszym kraju"

 • ~Marcin74 2017-08-18
  23:42:13

  13 4

  ~Arteks – jeszcze raz: Opalam dom węglem. Zrobiłem do tej pory wszystko co mogłem i na co mnie stać, żeby spalać tego węgla jak najmniej . Urzędnik swoją decyzją spowodował, że straciłem 700 zł rocznie (na ten moment, bo wszystko wskazuje na to, że cena węgla pójdzie jeszcze do góry więc stracę więcej). Fakt1: Urzędnik nie ma pewności, że ustawa spowoduje poprawę jakości powietrza bo mieć nie może. Fakt 2: swoją decyzją spowodował, że jestem biedniejszy o 700 zł. Naprawdę nie widzisz tu niczego złego? Nie dostrzegasz sytuacji w której ktoś (urzędnik) powoduje, że masz w portfelu o 700 zł mniej w zamian dając obietnice bez pokrycia? Naprawdę dla Ciebie to jest ok.? Jesteś na tyle naiwny, że położyłbyś lachę na 700 zł za nic?

 • ~kurier 2017-08-19
  08:18:57

  4 11

  Kolego Marcinie ta uchwała jest dla zdrowia mieszkańców, a cena węgla nie jest urzędowa od czasu upadku komuny. Trzeba się z tym pogodzić.

 • ~Jan Jelocha 2017-08-19
  10:57:54

  10 4

  Ostatnio byłem u znajomego z wojska, mieszka na wschodzie polski, poruszyliśmy właśnie też ten temat. Okazało się że u nich w okolicy jest jeden skład węgla, węgiel drogi jak diabli, ale klientów nie za dużo, mimo że konkurencji brak, a jak kupują to po tonie lub dwie, pytam się go, że przecież tu brak blokowisk, same wsie, to muszą mieć zimno w domu. On się do mnie śmieje i mówi żebym wiedział ile się ty drzewa z lasu kradnie, to bym w to nie uwierzył, są nawet zorganizowane grupy, które z tego czerpią niezłą kasę, więc zapewne będzie tak u nas, że resztki lasów zostaną wyrąbane w pień i spalone w piecu, tam na wschodzie polski każdy praktycznie pali kradzionym drewnem, bo wegiel za drogi, u nas muł i flot był tani, więc nie opłacało się kombinować, a teraz zacznie sie opłacać na tym robić "biznes"

 • ~Jan Jelocha 2017-08-19
  11:02:11

  6 4

  Jeśli ktoś myśli że ktoś polaka przechytrzy i nałoży na niego bat, to jest w ogromnym błędzie, był Hitler, był Stalin i nikomu nie udało się polaka przechytrzyć, tym bardziej naszym urzędnikom, polak zawsze coś wykombinuje i ma gdzieś prawo i ustawy.

 • ~truman20 2017-08-19
  11:14:14

  9 1

  ~kurier - jeszcze napisz, że to się nazywa "niewidzialna ręka rynku". To spieszę Ci ze sprostowaniem, że to nie jest ani niewidzialne, ani nie jest to ręka, ani nie rynku - to jest macka, jak najbardziej widzialna i to macka ludzi u władzy. Jak ci władza zabierze 100% twoich ciężko wypracowanych pieniędzy i wmówi, że tak ma być, to będziesz mówił, że trzeba się z tym pogodzić, bo tak musi być?

 • ~Marcin74 2017-08-19
  11:38:13

  11 7

  Kolego Kurier. Ta ustawa spowodowała, że mam o 700 zł mniej a wzrost ceny węgla jest jej bezpośrednim i JEDYNYM!!! skutkiem. NIKT!!! nie ma pojęcia czy i jaki wpływ będzie miała na zdrowie mieszkańców. Urzędnik swoją głupią decyzją zabrał mi pieniądze oferując obietnice bez żadnego pokrycia – to JEST KOMUNA W NAJGORSZYM WYDANIU!

 • ~imrahil 2017-08-19
  14:00:44

  5 9

  ~Marcin74 to nie ta ustawa spowodowała, ona jest tylko dobrym pretekstem. węgiel drożeje od pewnego czasu, kosztował 40 USD na rynkach międzynarodowych, teraz kosztuje około 80 USD - zdrożał dwa razy. do tego PIS ograniczył wydobycie i zamyka kilka kopalń w Polsce (ciekawe, że zwiąchole skolegowani z PIS nie wyprowadzili górników na ulice, jak PO rządziło to były protesty z powodu znacznie mniejszych cięć), doszło do tego że wzrósł import węgla z Rosji o 15% w stosunku do zeszłego roku (tak, PIS taki antyrosyjski a większość jego działań temu przeczy).

  poza tym generalnie twój problem zniknie i raczej go tak łatwo nie obejdziesz, bo - wg tego co jest planowane - od połowy przyszłego roku będzie zakaz sprzedaży w całej Polsce kotłów nie spełniających tzw. ekoprojektu (ekoprojekt to jeszcze wyższa klasa kotłów niż klasa V). dopusczone mają być tylko kotły ekoprojekt z automatycznym podawaniem paliwa bez rusztu awaryjnego. do tego będziesz zmuszony wymienić swój kocioł w ciągu kilku kolejnych lat (w zależności od jego wieku), więc nie cwaniakuj zbytnio. tej zimy efektów wielkich jeszcze nie będzie, ale po przymusowych wymianach kotłów za kilka lat powinno być znacznie lepiej.

 • ~Jan Jelocha 2017-08-19
  14:04:16

  6 6

  Złodzieje węgla już zacierają ręce, ich liczba się masakrycznie zwiększy, będzie też ogromna ilość szwindli na kopalniach, do tego dojdzie do kradzieży drzewa z lasu. To tak jak za komuny, jak czegoś nie było, albo było zbyt drogie, to sie kombinowało inaczej. Nie było paliwa, to się je kupowało od kierowców co mieli państwowe auta i państwowe paliwo, w sklepach nic nie było, nic nie szło kupić ale każdy miał. Idę o zakład że tej zimy smog będzie większy niż poprzedniej. Głupota urzędników i ludzi mieszkających w blokach nie zna granic.

 • ~ 2017-08-19
  14:06:56

  9 2

  Dziś pierwszy dzień po wczorajszym upale pogoda deszczowa no to co poniektórym do pieca tęskno (przynajmniej na wsi Kłokocin) wyjść na zewnątrz się nie da bo taki smród śmieci, folie itp. aż się boje co będzie zimą jak reszta odpali... no bo śmieci darmowe a jeszcze worki na nie trza kupić. JEDEN EKO-PATROL NA DZIELNICE przynajmniej w okresie grzewczym bo będzie gorzej niż było

 • ~imrahil 2017-08-19
  14:08:48

  8 11

  ~minowa - słyszałeś o pompach ciepła powietrze-woda? tylko nie pisz, że nie działają w polskich warunkach, bo to znaczyłoby że moja zamrażarka to nie pompa ciepła, a instalujący powietrzne pompy mieszkańcy Skandynawii to idioci. cały problem z pompami ciepła polega na tym, że aby były tanie w instalacji i eksploatacji potrzebują niskotemperaturowego górnnego źródła, czyli dobrze zrobionej podłogówki. a pan murarz z hydraulikiem doradzili system mieszany (droższy od samej podłogówki), koniecznie na poddaszu z kaloryferami, bo podłogówka nie nadaje się do sypialni (dlaczego?), a przeciętny polski hydraulik spieprzył tę resztę podłogówki na parterze (w sumie to nie jego zadanie znać się na projektowaniu)... w każdym razie jak węgiel będzie drogi, będą dostępne tylko drogie kotły, to może któryś z inwestorów ruszy głową i zadba o izolacje, mądrzej wybierze system grzewczy (a nie że "węgiel, bo mój dziadek też grzał węglem w przedwojennym domu i w ogóle nie ma ciepła bez ognia"...)

 • ~truman20 2017-08-19
  14:32:52

  7 4

  ~imrahil - chyba nie przemyślałeś swojej wypowiedzi. Powietrzna pompa ciepła w Polsce, gdzie (sztucznie zawyżona) średnia krajowa to 4000zł brutto... W Skandynawii to pensja tygodniowa - wtedy możemy mówić o ekologicznym ogrzewaniu.

 • ~Marcin74 2017-08-19
  14:50:01

  13 5

  Imrahil – Węgiel drożał i taniał na światowym rynku wiele razy. Wpływ na cenę tony z kopalni w handlu detalicznym był minimalny. Teraz węgiel zdrożał jednorazowo GIGANTYCZNIE!!! i wszystko wskazuje na to, że zdrożeje jeszcze bardziej. BEZPOŚREDNIĄ !!! przyczyną jest ustawa wprowadzona przez ludzi, którzy kompletnie nie wiedzą co robią. Nie wiem też po co piszesz o kotłach. Jak super eko by niebyły, będą dalej na węgiel. Węgiel BARDZO DROGI z powodu bzdurnej ustawy! Kocioł mam wymieniony niedawno także ze względu na potencjalne oszczędności . Tymczasem dzięki urzędnikom nie będzie żadnych oszczędności. Gorzej! Będę płacił za ogrzanie domu więcej niż płaciłem do tej pory! Czuję się najnormalniej w świecie OSZUKANY! Ty chyba jesteś tak samo ślepy jak Arteks. Dla Ciebie też jest ok. jak ktoś swoją decyzją powoduje, że tracisz pieniądze DUŻE PIENIĄDZE! w zamian nie dając gwarancji na NIC? Wpłacaj mi proszę (nie musisz mi, możesz np. na konto dowolnego urzędnika, który podpisał tą ustawę) co roku 700 zł a ja Ci obiecam, że będzie lepiej (mogę nawet obietnice poprzeć badaniami, ekspertyzami itp.). Zgodzisz się wpłacić pieniądze ZANIM zobaczysz efekt? Zgodzisz się wpłacić pieniądze wiedząc, że jak nie będzie efektu to ich nie odzyskasz? Dla Ciebie to jest ok.?

 • ~ 2017-08-19
  14:50:43

  7 5

  Nowoczesne i ekologiczne metody ogrzewania są fajne, tylko w naszych warunkach co najmniej 80% domów należałoby zburzyć i zbudować na nowo tak by te technologie dałoby się skutecznie zastosować, dlatego rozwiązania te są nierealne w naszych warunkach, we wspomnianej Skandynawii przy ich dobrobycie, dochodzono do tego latami, nie tak jak niektórzy, oderwani od realiów, chcieliby u nas, jednym pismem, w ciągu kilku lat, wywrócić świat do góry nogami, nie widząc przy tym kosztów społecznych.

 • ~Jan Jelocha 2017-08-19
  16:32:49

  4 3

  imrahil-Kocioł można sobie zamówić jak go nie umiesz kupić. Nie ma problemu, aby dziś zamówić dobry kocioł, kiedyś każdy pożądny kocioł był robiony w przydomowych zakładach, więc jaki problem zrobić kocioł? Tym bardziej jak masz sprzęt i wiedzę to sam taki kocioł umiesz sobie w domu zrobić, a jak masz znajomości w urzędzie i straży miejskiej to wiesz jak jest, jesteś nietykalny w Rybniku.

 • ~ 2017-08-19
  18:14:42

  3 3

  @jelocha przy butelce z kolegą z wojska każdy może pleść o czym chce. Ty mogłeś np. powiedzieć koledze, że na Śląsku pali się mułem z którego w ogóle nie ma dymu. A on tobie mógł wciskać takie bzdury, że tam się ogrzewa przeważnie kradzionym drewnem. Po co rolnicy mieliby kombinować z kradzionym opałem skoro mają bardzo wysokie dotacje po wejściu do unii? Za kradzież drewna z lasu wartego powyżej 75 zł grozi od 3 do 5 lat więzienia. Kradzież węgla? Niedawno słyszałem, że w któreś z kopalń, chyba Rydułtowy kradziono węgiel - ale zrobiła się z tego afera i kilka osób pójdzie za kratki bo nieprawidłowości było dużo. Lepiej skupić się na kalkulacji co zrobić ze swoim domem aby zużywać mniej drożejącego opału niż myśleć o kradzieży przez co można trafić nawet do więzienia.

 • ~Jan Jelocha 2017-08-19
  18:39:09

  8 5

  orient-To może najpierw poczytaj statystyki, dotyczące ilości kradzionego węgla z wagonów oraz ilości kradzionego drzewa z wschodu polski, zanim znów zaczną się z ciebie śmiać. Nie masz pojęcia o ilości kradzionego węgla, popytaj SOKistów, popytaj leśników z terenów gdzie jest drogi węgiel, jakie maja problemy z kradzionym drzewem. Musisz gimnazjalisto się więcej uczyć, bo inaczej nie będziesz mądrzejszy, bo smog tej zimy będzie większy, zarówno z węgla jak z śmieci, daje ci na to gwarancję.

 • ~ 2017-08-19
  18:51:31

  5 6

  @jelocha a ty powoływałeś się na statystyki czy na piwne opowieści kolegi z wojska? Myślałem że to drugie. I nie nazywaj kogoś kogo nie znasz gimnazjalistą bo może jest starszy od ciebie i bardziej zna się na życiu niż ty. Oczywiście, że w Polsce kradnie się wszystko co się da - ale do czasu. Jak to powiadają: na złodzieju czopka gore. Myślę, że smog będzie mniejszy. A ci którzy dostali już mandat - nie zaryzykują drugi raz palenia śmieciami.

 • ~Jan Jelocha 2017-08-19
  19:27:05

  3 7

  ~orient-Czemu twoim zdaniem statystyki nie mogą się zgadzać z opowieściami piwnymi? Przecież właśnie to się zgadza, jeden skład węgla a mnóstwo chałup i nikt nie marznie. Widzisz ja nigdy nie miałem kontroli i gwarantuję ci że ja mieć nie będę, wierz mi czy też nie ale wiem na czym stoję.

 • ~Jan Jelocha 2017-08-19
  19:31:50

  2 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~imrahil 2017-08-19
  22:03:45

  5 7

  truman20 pompa ciepła do wspolczesnego domu kosztuje mniej niz ogrzewanie na węgiel z oddzielną kotłownia i kominem. Jelocha - właśnie dzięki tym robionym kotlom mamy takie powietrze. Ciekawe czy ci ktoś zrobi certyfikowany kocioł 5 klasy i czy straz miejska lyknie taki kociol bez certyfikatu zrobiony u hynia w garażu. Przypominam ze za dwa tygodnie można będzie montować tylko klasę 5 :)

 • ~truman20 2017-08-20
  08:08:02

  6 1

  ~imrahil - zgadzam się z tobą, ale dobrze zwróciłeś uwagę pisząc "do nowoczesnego domu", ja to nazywam domu typu "termos". Może nie wychodzi to taniej, ale koszty zakupu porównywalne. Potem zaczyna być już gorzej z kosztami użytkowania i kosztami takiego "nowoczesnego" ogrzewania, ale dużo by opowiadać. Kolejny problem to taki, że nowoczesnych domów (nie typu "termos") jest jak na lekarstwo, zazwyczaj są to domy budowane w czasach, kiedy nikt się nie przejmował opałem i ich bilans energetyczny jest słabiutki, pomimo dobrej konstrukcji. Dopiero od bardzo niedawna prywatni inwestorzy zaczęli budować domy typu "termos", które nadają się do ogrzewania nie bezpośrednio prądem. Jak słyszę, że ktoś ma dom typu - jak to Arteks mówi - PRLowski klocek i chciałby zamontować do niego rekuperację z GWC i z nowoczesną pompą ciepła powietrze-woda (bo przecież jest z cegły i jest na nim 5cm styropianu panie, toż to termos...), to trochę śmiech mnie bierze, ale każdy robi co chce, jego sprawa i pieniądze.

 • ~imrahil 2017-08-20
  09:54:22

  2 6

  ~truman20 - nie napisałem nic o nowoczesnym domu typu termos. dom pojmowany jako "termos" mam ja, gdzie za całą energię płacę 2600-2700 zł rocznie razem z gotowaniem, nawadnianiem ogrodu za pomocą pompy, napowietrzaniem oczyszczalni ścieków, przepompownią ścieków, gotowaniem na indukcji, wentylacją, CWU (grzałka w taniej taryfie) oraz CO (grzałka w taniej taryfie). w zimie w domu minimum 22°C, latem maksimum 24°C bez klimatyzacji. do domu typu termos nie nadaje się pompa ciepła, bo się nie opłaca. pompa nadaje się do przeciętnego współczesnego domu (wybudowanego w ciągu ostatnich 10-15 lat), o ile ktoś nie spieprzył instalacji (a jak pisałem - zwykle jest spieprzona bo tak murarz z hydraulikiem doradzili). i koszt ogrzewania na pewno będzie niższy niż węglem - widocznie znamy różne przypadki. jeśli koszt ogrzewania pompą ciepła jest wyższy niż węglem, to wina leży niestety po stronie instalatora/inwestora.

 • ~imrahil 2017-08-20
  10:01:02

  4 7

  dodając do tego taniejącą fotowoltaikę o coraz większej sprawności oraz możliwość rocznego bilansowania energii oddanej/odebranej z sieci, wychodzi na to, że w tej chwili najmądrzejszym rozwiązaniem dla nowych domów jest grzanie za pomocą prądu (bezpośrednio, jeśli dom jest ciepły, pompą ciepła dla domu normowego). pomyślcie czasem, co robicie budując nowy dom. kocioł klasy V z instalacją jest o około 10 tys. zł tańszy niż pompa ciepła renomowanego producenta z instalacją (bez uwzględnienia osobnego brudnego pomieszczenia dla kotła oraz komina - po uwzględnieniu pompa wyjdzie taniej w zakupie), nawet dwukrotnie droższy w eksploatacji (przy założeniu instalacji ogrzewania zrobionej zgodnie ze sztuką a nie wg porad "fachowców" i znajomych).

 • ~truman20 2017-08-20
  10:34:06

  8 1

  ~imrahil - no i znowu dobrze prawisz, ale to w dalszym ciągu odnosi się do marginalnej liczby budynków w Polsce, bo zdecydowana większość nie nadaje się nawet do przerobienia aby spełniały nowoczesne normy energetyczne. Ludzie teraz pozmieniają kotły na V klasę w starych, zazwyczaj niedocieplonych budynkach i nagle się okaże, że trzeba spalić 5-6 ton pelletu/ekogroszku na zimę żeby siedzieć w przyzwoitej temperaturze. Wtedy dopiero ludzie poczują, że wtopili. Instalacja fotowoltaiczna lub wodna solarna aktualnie dla domów jednorodzinnych jest kompletnie bez sensu, nawet po dofinansowaniu.

 • ~Abisall 2017-08-20
  10:34:20

  2 8

  @imrahil Od lat tłuczesz im ten temat, pokazujesz na własnym przykładzie że można i za przeproszeniem gówno to daje bo wolą przewymiarowane kotły, do których wyciepią wszystko. Bo opa i fater tak robili, tu jak widać po dobroci i tłumaczeniami się nie da i trzeba jak brytole w 1956 wprowadzając Clean Air Act zrobić - szlus i koniec śmieciowego opału

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5258