zamknij

Biznes

Spółki reagują na apel o nie sprzedawaniu flotu i mułu. Dziwne zachowanie PGG

2017-07-12, Autor: tora, bf

Wczoraj poinformowaliśmy o apelu marszałka województwa śląskiego do spółek węglowych, by nie sprzedawały mieszkańcom mułów i flotu - czytaj więcej. Mamy odpowiedzi Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej, która nie wypowiada się już tak kategorycznie jak na początku roku.

Reklama

Z informacji, którą dostaliśmy od Katarzyny Jabłońskiej-Bajer, rzeczniczki prasowej JSW wynika, że apel marszałka Wojciecha Saługi nie dotyczy do końca jastrzębskiej spółki. - Sprzedaż drobnicowa mułów i flotokoncentratu w 2016 stanowiła zaledwie 3,35 % sprzedaży węgla energetycznego, a odnosząc się do całości sprzedaży, wolumen ten nie przekroczył 1,00 % całej sprzedaży węgla JSW. Należy podkreślić, że wiodącym dostawcą tych sortymentów w JSW była kopalnia Krupiński, która została wraz z końcem pierwszego kwartału tego roku przekazana do SRK i zakończyła swoją produkcję.

W przypadku wprowadzenia zakazu lub ograniczenia sprzedaży tego typu paliw w pozostałych kopalniach JSW nie będzie miała problemu z zagospodarowaniem ich w procesie technologicznym. Jednym z pomysłów jest produkcja i sprzedaż palletu. Jastrzębska Spółka Węglowa, PG Energy Capital Management i JSW Innowacje podpisały niedawno list intencyjny w sprawie możliwości realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na produkcji pelletu w oparciu o technologię spółki CoalTech oraz koks, muły, pyły i odpady węglowe dostarczane przez JSW – informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja Polskiej Grupy Górniczej, która w stałej ofercie dla klientów indywidualnych ma flotokoncentrat i muły. Cieszą się one sporym powodzeniem. Gdyby spółka zaprzestała ich sprzedaży, pozbawiłaby się części dochodów. Jednak na razie nie dowiemy się, co PGG sądzi o apelu marszałka. - Zgodnie z decyzją zarządu PGG nie komentuje na razie tego tematu. Niewykluczone że komentarz pojawi się w późniejszym terminie – przekazuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG.

Co ciekawe, jeszcze na początku tego roku wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej - Piotr Bojarski zadeklarował, że spółka ograniczy sprzedaż mułu węglowego dla prywatnych odiorców w nadchodzącym sezonie grzewczym. Tego typu opał miał być przeznaczany do etapu przemysłowego. Powyższa wypowiedź kłóci się więc z aktualnym stanowiskiem PGG.

Więcej, gdyby Polska Grupa Górnicza zdecydowała na ograniczenie sprzedaży flotu i mułu, mogły pojawić się problemy z pozyskaniem przez prywatnych odbiorców węgla. Przypomnijmy, że PGG reglamentowała w lutym ten surowiec. Tomasz Głogowski uspokajał wtedy, że wprowadzanie limitów sprzedaży węgla jest czymś normalnym w sezonie grzewczym. - Kopalnie nie mają problemów z wydobywaniem i sprzedażą węgla, całość sprzedajemy „na pniu”, ze względu na jego jakość. Kolejki wśród indywidualnych odbiorców pojawiają się dlatego, ponieważ zwiększa się zainteresowanie kupnem w sezonie. Jednakże, w pierwszej kolejności musimy dostarczyć węgiel firmom korporacyjnym – tłumaczył wtedy Tomasz Głogowski.

Więcej >>Limity na węgiel, muł i flot bez ograniczeń. Tak PGG „walczy” ze smogiem<<

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~foka 2017-07-12 16:37:13

  Teraz flot i muł i tak będą sprzedawane tyle że w innej konsystencji/granulacji. Powstana z tego pellety/brykiety mieszanki.
  Jedynie zyska na tym PGG oraz JSW

  39 4
 • ~exx 2017-07-12 16:49:39

  Spróbujcie teraz zamówić węgiel, takie są ograniczenia, że trzeba na tory chodzić i zbierać. Dno i 10m mułu i flotu.

  56 2
 • ~orient 2017-07-12 17:24:50

  Spółce się nie dziwię bo chcą zrobić lepszy interes. Sprzedając to małym klientom uzyskują lepszą cenę niż sprzedając to takim potężnym graczom jak elektrownia czy ciepłownia które się targują o cenę. Natomiast dziwię się ludziom którzy kupują coś co będzie nieprzydatne lub za palenie tego będzie groził od września mandat.

  35 16
 • ~minowa 2017-07-12 17:49:21

  Kupić możesz, ale palić tym nie możesz. Chyba jasne.

  30 18
 • ~ 2017-07-12 18:53:48

  Odbiorca indywidualny kupuje muł lub flotokoncentrat na WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ i nikt nie powinien mieć do nikogo żalu, a być świadomy konsekwencji z tego płynących.

  16 13
 • ~Lateks 2017-07-12 19:02:28

  JSW likwiduje najbardziej doinwestowaną kopalnie jaką posiada rzeczywiście ma się czym chwalić zwłaszcza że wszędzie na grubach są kolejki człowiek może mieć podpisaną umowę kupiony węgiel z przedpłatą a i tak musi postawić samochód na tydzień przed bramą żeby dostać swój zapłacony towar. Ale tego durnoty nie powiedzą że bez flotu grozi nam kryzys energetyczny w kraju. Swoją drogą pellet z flotu ciekawe w jakiej cenie? I dlaczego każdy milczy w tym temacie że floty to czysty węgiel o mniejszej zawartości siarki niż więgiel koksujący....

  36 5
 • ~Lateks 2017-07-12 19:04:56

  P.s. jakie sankcje grożą za złamanie uchwały sejmiku? Bo z tego co wiem to uchwała równie dobrze mogłaby mieć brzmienie że "w województwie śląskim od 1 września wszyscy muszą być zdrowi i bogaci".

  48 6
 • ~Jan Jelocha 2017-07-12 19:46:37

  orient-Żule za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych codziennie dostają nawet po kilka mandatów, jak widać jakoś im mandaty nie straszne, ty boisz się mandatów? A z drugiej strony kto ma ci wystawić mandat, jak masz monitoring i udajesz że nie ma cię w domu, to jak mają cię kontrolować?

  17 10
 • ~orient 2017-07-12 20:05:52

  @Jan Jelocha naprawdę uważasz, że ktoś chciałby palić odpady by potem udawać, że go nie ma w domu? Piszesz to jako dorosły człowiek czy jako nastolatek który się tylko wygłupia bo nie ma co robić w wakacje? Jeśli ktoś lubi ryzyko, może oczywiście palić mułem. Ale w końcu wpadnie. Smród z mułu jest bardzo mocny i intensywny tak samo jak smród palonego plastiku, sąsiad, przypadkowy przechodzień, rowerzysta szybko sprowadzi eko patrol. Nie uważasz, że może to być świetny pomysł dla niektórych samorządów na dodatkowe niemałe wpływy budżetowe? 500 zł za stwierdzenie palenia mułem to może być lepszy biznes dla straż miejskich od pamiętnych przenośnych fotoradarów. @lateks to będzie traktowane jak palenie odpadami i będzie to karane w ramach ustawy o odpadach. Możesz sobie ją wyguglać.

  13 24
 • ~imrahil 2017-07-12 20:43:08

  ~Lateks - co z tego, że flot to wysokokaloryczny węgiel, skoro nie da się go dobrze spalić? szczególnie że miesza się go z wodą. dalej nic nie rozumiesz? to niedobrze świadczy o tobie. a Jelocha to gość , którego stać na monitoring, ale nie wystarczająco bogaty żeby palić czystym węglem w dobrem kotle. ciekawe rzeczy. ludzie, jak kochacie swoje dzieci i rodziny, to dzwońcie od września na straż miejską, jeśli tylko ktoś będzie Was podtruwał.

  17 27
 • ~mechel 2017-07-12 20:46:20

  Ludzie, czy wy tylko zyjecie tym co przeczytacie w internecie? przeczytajcie dokladnie calą tą ustawe z sejmiku wojewodzkiego o "niby" zakazie palenia flotem i mulem. Nic bardziej mylnego, kazdy sie martwi na zapas a nadal mozna palic zaleznie od wieku pieca ktory posiadamy! https://www.slaskie.pl/zdjecia/2017/03/30/1490883063.pdf yu jest ustawa przeczytajcie cala a szczegolnie § 8. Conajmniej do 2022r mozemy palic czym nam sie zywnie podoba a im mlodszy piec tym dluzej.

  22 6
 • ~Jan Jelocha 2017-07-12 20:50:58

  orient-Oczywiście, przychodzi strażnik do domu a tam śmieci w piecu, strażnik wypisuje mandat a pan się go pyta czy nie ma wolnej złotówki, bo brakuje mu do wina... Po czym pan ukarany mandatem biegnie na pocztę, aby zapłacić 500 zł mandat..... Za dużo panie Orient a raczej Odlot. Po co twoim zdaniem mam otwierać policji, strażnikom, urzędnikom, mam skrzynkę pocztową, chcą porozmawiać, niech mnie oficjalnie pismę urzedniczym zaproszą. Uczono mnie tego od dziecka, że absolutnie obcych i niechcianych ludzi do domów się nie wpuszcza, więc ani policji, ani straży miejskiej, ani innch meneli do domu nie wpuszczam, chyba że mają nakaz sądowy.

  21 11
 • ~Jan Jelocha 2017-07-12 20:58:37

  Panie Orient, jest pan prawdopodobnie na dopalaczach, gdzie wszędzie czuje pan smog, mój sąsiad był taki jak pan, przez dopalacze poczuł się jak ptak, stwierdził że wszystko śmierdzi, sam smog, wszyscy zatruwają środowisko, chciał lecieć do przyrody, poleciał razem z ptakami, za trzy dni go chowano, bo zapomniał że nie umie latać jak ptaki. Niestety idź pan na odwyk bo skończysz pan jak struś, co chce polecieć w nieznane, dopalacze to też narkotyki i niech pań z nimi skończy a smog panu przestanie przeszkadzać i zapachy będą dla pana inne.

  21 9
 • ~blackboy_aj 2017-07-12 21:24:07

  To teraz każdy patrzy na podwórko sąsiada co przywozi za opał, a w sezonie grzewczym telefon na straż miejską...Uprzejmie donoszę :) Naprawdę nie rozumiem tych, którzy kupują teraz muł czy flot, bo jak zacznie się sezon grzewczy to wielu z nich naprawdę się zdziwi.

  10 22
 • ~piowaj 2017-07-12 21:47:31

  witam my tak wszyscy o tym ze smog jest pieronym wielki w zimie zagadzam sie ale mom tako propozycja niech zrobiom pod miastem parkingi i zakza wjazdu autem do miasta tylko autobusy wiadomo karetki starze policjo autobusy kursujace od parkingow po calym miescie a obadejcie jaki bydzie w tedy luft

  18 15
 • ~blackboy_aj 2017-07-12 21:52:12

  ~piowaj no gratuluję z Twoją wiedzą nadajesz się na prezesa eletrowni

  15 5
 • ~foka 2017-07-12 22:21:33

  I co z tego że teoretycznie nie można będzie palić mułem/flotem?
  W Rybniku jeszcze może kontrole przeprowadzić straż miejska, a w ościennych gminach kto?
  Będą dalej palić czym popadnie - nikt ich nie skontroluje i tyle. Wkoło Rybnika legalnie będzie się paliło wszystko - jankowice jejkowice zwonowice przegędza i dalsze miejscowości będą nam puszczały dyma.

  23 3
 • ~Arteks 2017-07-12 22:47:36

  Osoby którym został muł mogą go odsprzedać komuś z Małopolski - to chyba jedyny region w Polsce w którym tego syfu też się używa. Tam wprawdzie będzie całkowity zakaz palenia węglem i opałami węglopochodnymi ale jeszcze nie od września tego roku. Drugie ciekawe spostrzeżenie to u sąsiadów - w Żorach - nie ma Straży Miejskiej. ;)

  11 22
 • ~jaro_t 2017-07-12 22:54:56

  Arteks, jesteś zorientowany co grozi za palenie mułem lub flotem? Wszyscy mówią i piszą o ustawie antysmogowej a nikt o konsekwencjach jej nieprzestrzegania... Mam nadzieję że nie chodzi o śmieszne 500zł.

  7 6
 • ~minowa 2017-07-13 06:35:15

  orient, moze wyjasnisz, skąd większy smród z mułu niż z węgla ? To jakaś nowa chemia ? Może Nobel ci się nalezy ?

  14 2
 • ~adiqq 2017-07-13 08:58:27

  @mechel - to ty sobie przeczytaj, ale § 6
  W instalacjach wskazanych w § 2 zakazuje się stosowania:
  1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  2) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek
  produkowanych z ich wykorzystaniem,
  3) paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%,
  4)biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

  ehhh te czytanie ze zrozumieniem....

  7 3
 • ~Arteks 2017-07-13 11:24:20

  @jaro_t - pomyśl logicznie. Jeśli 500 zł dla ludzi jest niestraszne to po co w ogóle te boje i obrona mułu? Przecież ludzie palili tym syfem tylko z powodu pazerności. Tu chcą zaoszczędzić? A tu stracić? Nie sądzę. 500 zł to niemała kara, przemawiająca do prostych ludzi bardzo mocno.

  3 19
 • ~elmo 2017-07-13 12:45:25

  Adiqq, mechel, przeczytałem i mam wątpliwości...Par.2 mówi o wprowadzeniu zakazu- ok. Par.4 dopuszcza stosowanie w instalacjach z paragrafu 2 wyłącznie kotły klasy V. Par. 8 zaś w odniesieniu do par.4 określa czas wymiany starych na nowe. Również zakaz spalania mułu w par. 6 odnosi się do par.2. Reasumując zanim nie wymienię na kocioł kl.V mogę palić mułem??? Bo to miał chyba​na myśli @ mechel.

  7 0
 • ~przykopa 2017-07-13 15:40:58

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~piowaj 2017-07-13 16:41:58

  wiela lot nazot se wspomna polili my mulel i to wszyscy i byl mul gorszej jakosci od teg teraz i jakos zoden nie nazekol na luft i polili wszyscy weglem a teraz to sie jakos tak porobilo niewiem som ,wszyscy yno wegiel mul ale zodyn nie spojrzy w te auta co kopcom z nimiec przywiezione mozna powiedziec starsze odymnie

  17 2
 • ~Konrad Klink 2017-07-13 17:44:16

  A ja pisałem wcześniej że zakaz palenia mułu nic nie da. Trzeba było się uczyć od południowych sąsiadów, że zakazać to trzeba było sprzedaży. Sprzedawców jest mniej i łatwiej ich kontrolować.
  @piowaj chryste chopie ty naprawdę w to wierzysz? Gdyby auta tyło smogu robiły to od wiosny do jesieni mielibyśmy przekroczone normy...

  5 6
 • ~Lateks 2017-07-13 22:29:45

  ~imrahil nie wiem co robiłeś na lekcjach chemii ale sam możesz w googlach poszukać jak z węgla zrobić palny gaz np. Metan. Arteks piszesz o pazerności, jakbyś nie widział że węgiel w flocie, miale, groszku, orzechu, czy kostce ma dokładnie taki sam skład chemiczny zależny od złoża z jakiego jest wydobywany. Różnica w cenie to 50%, a w możliwości zakupu to już kosmos. Inną kwestią jest to czy ten węgiel się spali całkowicie czy też wygazuje się do atmosfery. Ale do zdobycia tej magicznej wiedzy trzeba odrobiny rozumu.

  7 4
 • ~imrahil 2017-07-13 23:07:20

  Lateks już po samym fakcie że grzeje swoj dom zupełnie bezobsługowo, a ty szuflujesz łopatą widać że uważałem na lekcjach lepiej niż ty. Wytłumacz proszę jak dostarczasz odpowiednia ilość powietrza do tak drobnej frakcji jak węglowe odpady, szczególnie przy przewymiarowanym domowym kotle o zupelnie innej konstrukcji niż kocioł pylowy, gdzie wdmuchiwana jest mieszanka paliwa i piwietrza. Opisz jak to robisz że nie tracisz energii na odparowanie wody z wcześniej zamoczonego flotu (czyli nici z wysokiej kaloryczności). No i jak ten metan w domu produkujesz?

  6 6
 • ~Arteks 2017-07-14 10:24:44

  @lateks - piszę o pazerności w kontekście tego, że na Śląsku większość ludzi byłoby (i będzie!) stać na opalanie domów czymś lepszym niż muł. Ludzie robią to wyłącznie ze skąpstwa, a nie innych przyczyn. O jakości nie ma sensu dyskutować. Muł to rodzaj odpadu, dlatego powoduje tak duże zadymienie i o wiele więcej popiołu od czystego węgla. Nawet w biednym okresie międzywojennym nie był używany do opalania domów tylko szedł do przemysłu. Uchwałę antysmogową poprzedziły prace zespołu ekspertów. Skupiono się nie tylko na opale ale także na obowiązkowej wymianie pieców. Myślę, że ludzie którzy mają chociaż trochę rozumu - pojęli skalę problemu. Zainteresowanie programami dotacyjnymi miasta i województwa też o tym świadczy.

  2 8
 • ~Arteks 2017-07-14 10:41:24

  @Konrad - zanieczyszczenia transportowe mają mniejszy wpływ na powstawanie smogu od instalacji grzewczych ale nie są zupełnie bez winy. W bardzo dużych aglomeracjach auta przyczyniają się do smogu nawet w 30%. Na Śląsku ocenia się że ok. 20% zanieczyszczeń pochodzi od transportu samochodowego. Pytasz czemu latem nie mamy tak dużych problemów z powietrzem? Poza tym, że nikt nie musi ogrzewać chałupy - dodatkowo sprzymierzeńcem jest roślinność która pochłania zanieczyszczone powietrze w procesie fotosyntezy. Dzisiaj np. AQI dla Rybnika (17) jest bardzo dobre, ale już dla Gliwic (65) dane są przekroczone, a jakość powietrza oznaczona jako średnia. Jeśli nie transport to co? ;)

  4 10
 • ~ 2017-07-14 14:18:12

  kto się przejął ustawą patrze na sąsiadów i jak było tak jest Ci co mułami palili nadal przywożą a może NIE WIEDZĄ o takiej ustawie...? hehe

  3 3
 • ~Jan Jelocha 2017-07-15 16:43:30

  Arteks, różnica między latem a zimą w naszym klimacie , nie polega tylko na temperaturze i długości dnia, zmienia się także wilgotność oraz wiatry, co wpływa na różnicę smogu. Wyjaśni mi, czemu w Meksyku czy w miastach gdzie jest ciepło przez cały rok, to mają gigantyczny problem z smogiem, jakim cudem, skoro nikt nie pali w piecach.Więc skoro nie masz wiedzy to po co znów z siebie pośmiewisko robisz, lubisz to, podnieca cię to jak się z ciebie wszyscy śmieją?

  9 4
 • ~Adam Brudny 2017-08-25 22:41:56

  TU NIKT NIC NIE ULECZYŁ. Gdyby ceneny węgla na światowych rynkach nie poszły do góry pgg już by była plajta .

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4112