zamknij

Biznes

PGG: zarząd reaguje na ultimatum związków. Czy będą podwyżki płac?

2019-11-26, Autor: Tomasz Raudner

Nie ma podwyżek płac. Zamiast tego zarząd Polskiej Grupy Górniczej zaprasza związki zawodowe na kolejne rozmowy płacowe. To odpowiedź na ultimatum postawione przez związkowców, którego termin mijał dzisiaj. Wiele wskazuje na to, że w kopalniach wybuchną strajki.

Reklama

26 listopada mija termin ultimatum postawionego przez reprezentatywne związki zawodowe zarządowi Polskiej Grupy Górniczej. Po fiasku spotkania na temat podwyżek, do którego doszło 20 listopada w siedzibie PGG związki dały zarządowi spółki czas do 26 listopada na spełnienie dwóch postulatów. Jednym z nich była podwyżka pensji o 12 proc. od stycznia 2020, a drugim – włączenie dodatku gwarantowanego wypłacanego na podstawie porozumienia z 23 kwietnia 2018 do podstawy naliczania Barbórki i „czternastki” za rok 2019.

PGG: zarząd zaprasza na kolejne rozmowy

W odpowiedzi wysłanej dziś do związków nie ma słowa o spełnieniu wspomnianych żądań. Za to zarząd PGG zaprasza do siebie na kolejne rozmowy dzień po Barbórce, dokładnie 5 grudnia na godz. 9.00.

- Tematem spotkania na być kontynuacja rozmów w temacie realizacji przedstawionych postulatów – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. 

Związki w PGG: podwyżki, albo protesty

Na reakcję związkowców nie trzeba było czekać. Wydali oświadczenie „Albo podwyżki – albo protesty!”, w którym piszą m.in., że

„władze spółki nie chcą przystać na realizację naszych żądań. Co to oznacza? Rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego, czyli najpierw rozmowy z udziałem mediatora, a w razie braku porozumienia – czynna akcja protestacyjna z referendum strajkowym i strajkiem włącznie”.

Związki zapowiadają, że 28 listopada w kopalniach i zakładach górniczych przeprowadza akcję informacyjną dla pracowników spółki.

Dość zaciskania pasa

"W ostatnich latach nieustannie zaciskaliśmy pasa. Z pełnym poświęceniem włączyliśmy się w udane działania na rzecz ratowania polskiego górnictwa, naszych kopalń. Dziś nadszedł czas, aby upomnieć się o swoje – o godne wypłaty za ciężką i niebezpieczną pracę. Koszty życia rosną, a górnicze pensje „stoją w miejscu” i z miesiąca na miesiąc starczają na coraz mniej. Pracodawca musi zrozumieć, że nie ma naszej zgody, aby ta sytuacja dalej trwała. Mamy swoje rodziny, chcemy normalnie żyć. Pracujemy dobrze i uczciwie, i domagamy się za naszą pracę dobrych i uczciwych zarobków.” czytamy w oświadczeniu.

Zarząd PGG: premia od zysku

Przypomnijmy, że Polska Grupa Górnicza oszacowała koszty spełnienia postulatów na około 610 mln zł rocznie. Zamiast takiego wzrostu kosztów stałych PGG proponuje negocjowanie podziału środków po wypracowaniu zysku, jak dotychczas.

„Spółka jest otwarta na rozmowy, jednak powinna ona uwzględniać realia ekonomiczne i trudne otoczenie rynkowe.” czytaliśmy w oświadczeniu.

Artykuł pochodzi z serwisu ŚląskiBiznes.pl>>

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~ 2019-11-26 17:19:48

  Trujecie NAS tym waszym czarnym złotem ,nie chcemy tego waszego czarngo wungla , zamknąć te deficytowe fabryki śmierci i żadnych podwyżek ! Praca na budowie słoneczko, woda , piasek _alternatywa.

 • ~takiuj 2019-11-26 17:25:21

  Gdy widzę taki artykuł zawsze wpadam poczytać komentarze zawistnych ludzi pracujących u prywaciarza na 3/4 etatu tak dla niższych składek i premii w kopercie. Tym razem wyprzedził mnie jakiś blokers któremu jeszcze węgiel przeszkadza.

 • ~absurdalny 2019-11-26 17:32:35

  ~felix fajnie się masz na tej budowie, ale przygotuj się teraz na postojowe dni, bezpłatny urlop i chude wypłaty bo zaraz przyjdą mrozy. Oczywiście w czasie mrozów ogrzej się słońcem_alternatywa.

 • ~Anna Kowalska 2019-11-26 17:46:35

  Zamknąć kopalnie i zwolnić darmozjadów. Zawsze w okolicach barborki te same straszenie strajkiem. Żenada. Trzeba jeszcze do postulatów dodać wypłatę 15-stek, ba! może 16-stek przecież.macie mało.

 • ~ 2019-11-26 18:05:59

  ~takiuj ci ludzie pracujący u prywaciarza i ludzie prowadzący jednoosobową działalność płacą podatki, żeby utrzymać to górnictwo i armie setek tysięcy 40 letnich emerytów.

 • ~skuty 2019-11-26 18:07:38

  Jest na ślunsku chociaż jedna rentowna kopalnia? Bo chyba nie, skoro z roku na rok kupujemy coraz więcej "czarnego złota" z Rosji.


  Poza tym roszczeniowość górników mnie przeraża. Wiecznie mało.

  Wasza praca nie jest najważniejsza na świecie, nie przynosi żadnych zysków, a efekty użycia tego surowca to smog i choroby.

  Przypominam, mamy NAJGORSZE powietrze w Europie i jedno z najgorszych na CAŁYM ŚWIECIE.

  Mam ogromną nadzieję, że za mojego życia któryś rząd w końcu się obudzi, postawi parę elektrowni atomowych, więc Polska nie będzie potrzebowała już tego syfu zwanego węglem w takich ilościach.

 • ~takiuj 2019-11-26 18:15:12

  Ale ja nie wątpie że płacą podatki, ale ze 3/4 etatu. I lewizna nie opodatkowana do koperty. W górnictwie najmniejszy dodatek czy jakakolwiek nagroda rzeczowa jest opodatkowana. Co godzinę zajrzę i poczytam tych frustratów, o smogu, o węglu, górnictwie, podwyżkach, PiSie, i PO. Mogę sobie tylko wyobrażać jak prywaciarz zagląda takim do tyłka.

  61 70
 • ~sympatykrybnika 2019-11-26 18:32:17

  Ubiegłoroczny (2018) zysk netto górnictwa węgla kamiennego wyniósł 881,9 mln zł wobec prawie 2,9 mld zł rok wcześniej (2017).

  Agencja Rozwoju Przemysłu nie opublikowała dotąd danych finansowych górnictwa po trzech kwartałach tego roku (2019); nie informował o nich także podczas konferencji w dniu 22-11-2019 wiceminister MAP Gawęda.

  Gawęda zapewnił, że w nowym Ministerstwie Aktywów Państwowych, po likwidacji resortu energii, sprawy górnictwa będą miały bardzo istotną pozycję, czyli nie mogą być tak roszczeniowe.

  „Całe górnictwo wchodzi w przestrzeń tego resortu, wraz ze wszystkimi aktywami i zapleczem naukowo-badawczym, technologicznym (…). Filar klimatyczno-energetyczny dzisiaj w naszym rządzie ma bardzo ważną przestrzeń, bo będzie istotnym elementem w negocjacjach z bardzo trudnymi partnerami unijnymi (…). Przestrzeń energetyki jest bardzo ważna, ale by tak było, obszar negocjacyjny musi być na najwyższym poziomie”

  Adam Gawęda to nie Krzysztof Tchórzewski

  32 12
 • ~Dawid Dziwoki 2019-11-26 19:08:03

  Felix, a jak to jest cieszyć się mercedesem albo jaguarem pana dewelopera? Czy oglądanie zdjęć swojego pracodawcy z Seszeli jest porównywalne do urlopu na Pniowcu? Pewnie trzeba brać dużo nadgodzin żeby było GO na to stać.

  52 32
 • ~ 2019-11-26 20:26:06

  Każdy mieszkanie Rybnika przymiera głodem . Kto się bawi naszym kosztem ?
  proszę : Przewodniczący komisji rozwiązywania problemów alkoholowych złapany na jeździe po alkoholu .

  35 14
 • ~amonamarth 2019-11-26 21:29:47

  do skuty..... tak się Ciebie zapytam, czy Ty czytasz to co piszesz?....... na dzień dzisiejszy nie ma ani jednej elektrowni atomowej, więc czy tobie się to podoba czy nie węgiel jest potrzebny... zejdź z obłoków i zacznij wreszcie żyć dniem dzisiejszym.

  40 25
 • ~1floyd 2019-11-26 22:42:15

  W GB, Żelazna Pani, skutecznie rozwiązała problem górnictwa. No ale ona miała jaja. W przeciwieństwie, do naszych rządzących. Kto dziś pamięta, o siedmiu górnikach którzy zmarli, podczas strajku głodowego w tamtych zajściach. Dziś działa prawo rynku. Spora grupa pracujących w Pl, musi być elastyczna, by utrzymać się na rynku pracy. Górnictwo węgla kamiennego, tkwi w micie lat 70. Na całym świecie, obecnie ceny węgla kamiennego są niższe niż nasze koszty wydobycia. Ciekaw jestem, reakcji braci górniczej, gdy im ktoś powiedział że, za paliwo do auta muszą zapłacić np. 10 zł za litr, bo trzeba zapewnić pracę, pracownikom polskiej petrochemii. A w pobliskich Czechach mogliby ją kupić za np. 5zł za litr.

  51 34
 • ~Barakuda 2019-11-27 07:52:52

  Matko i córko co to się porobiło. W kraju mlekiem i miodem płynącym (dzięki PiS) jest ktoś w ogóle niezadowolony? Niech sobie włączą TVPiS to się dowiedzą jak jest pięknie i przestaną narzekać...

  42 15
 • ~skuty 2019-11-27 09:24:00

  ~amonamarth

  Jak poczytasz mój post z 20 razy, to może zrozumiesz to co napisałem.

  7 9
 • ~rosthost1 2019-11-27 09:53:05

  ~skuty
  "Jest na ślunsku chociaż jedna rentowna kopalnia? Bo chyba nie, skoro z roku na rok kupujemy coraz więcej "czarnego złota" z Rosji.
  Przypominam, mamy NAJGORSZE powietrze w Europie i jedno z najgorszych na CAŁYM ŚWIECIE"
  Co ma rentowność do importu??? Podstawy ekonomii - mały polityku.
  A co do jakości powietrza to poza Marklowice nie wyjechałeś???? Kocham takich zakochanych w TVN24 - bo tam wszystko o świecie.
  Co do smogu polecam Indie Chiny i nawet Bałkany. A z naszym smogiem to miasto nic nie robi tak jak nic nie robi aby nie było kopalni!!!! Jeszcze 4 lata i będzie już swieży luft.

  9 19
 • ~skuty 2019-11-27 10:28:40

  ~rosthost1

  A co mnie obchodzą Chiny, Indie czy inne kraje, skoro mieszkam tutaj. W Polsce.

  Tu chodzi o zdrowie moje i mojej rodziny, moich znajomych i również wszystkich pozostałych mieszkańców Rybnika, którzy są świadomi zagrożenia, jakie niesie wdychanie smogu dzień w dzień.

  28 16
 • ~sympatykrybnika 2019-11-27 11:10:58

  Historia zna przypadki gdy górnicy spojrzeli w przyszłość i mając przed sobą WIDMO BANKRUCTWA zrezygnowali z roszczeń płacowych.
  Mam tu na myśli Jastrzębską Spółkę Węglową. Jej pracownicy spółki wiedzieli, że bez zaciskania pasa i ustępstw nie będą mieli gdzie pracować. W ramach porozumienia z 2015 roku wypłata czternastej pensji oraz deputatów węglowych została zawieszona na trzy lata. W dodatku pracownicy administracyjni zostali pozbawieni praw do nagród barbórkowych.
  Podobnie było w latach dziewięćdziesiątych z Bogdanką. Wówczas była to najsłabsza kopalnia w Polsce z przeznaczeniem do likwidacji, tak jak kopalnie w Zagłębiu Wałbrzyskim. Ówczesna załoga i kierownictwo podjęło wówczas walkę o utrzymanie kopalni. W efekcie zaciskania pasa udało się uratować.
  Ostatnie wyniki Bogdanki mogły tylko jeszcze zwiększyć apetyty górników. W trzecim kwartale 2019 roku zysk netto wyniósł 66 mln złotych, czyli o 583,6 procent. O 10 procent wzrosły też przychody ze sprzedaży węgla, które wyniosły 527,7 mln złotych. Warto jednak wspomnieć, że pokrycie wzmożonego apetytu będzie niczym innym jak PRZEJEDZENIEM OWOCÓW KOŃCZĘCEJ SIĘ EPOKI WYSOKICH CEN WĘGLA.
  Zwłaszcza, że do drzwi PUKA KOLEJNY KRYZYS W SEKTORZE, który zapowiadają
  coraz mniejsze wolumeny wydobycia,
  wyższe koszty produkcji i
  rosnące zwały węgla.
  Może zatem warto zastanowić się co dalej i przygotować się do TRANSFORMACJI REGIONU. Śląsk może liczyć na unijne środki z Funduszu na Rzecz Regionów Górniczych i Pogórniczych, ale nie wiadomo co będzie z Bogdanką.

  Podnoszenie roszczeń płacowych może jedynie przyspieszyć i tak już postępujący rozkład górnictwa w Polsce.

  BANKRUCTWO NA HORYZONCIE

  Zapowiada się gorąca Barbórka.

  30 2
 • ~sympatykrybnika 2019-11-27 15:15:27

  Według byłego wiceministra energii odpowiedzialnego m.in. za sprawy górnictwa, ocenił, Grzegorza Tobiszowskiego (obecnie europoseł) unijna polityka klimatyczna powinna być skonstruowana tak, by zapewniać harmonię między klimatem, człowiekiem i biznesem, z naciskiem na zachowanie miejsc pracy w krajach Unii.
  Jego zdaniem trzeba sfinansować koszt utraty ponad 40 tys. miejsc pracy w Polskiej Grupie Górniczej (największy w UE producent węgla kamiennego) i kolejnych ponad 100 tys. miejsc pracy w polskim przemyśle okołogórniczym.

  16 0
 • ~pannikt 2019-11-28 04:56:43

  Nie najlepiej dajcie podwyżkę dla Nauczycieli. Jak oni strajkowali to wszyscy im brawo bili. Bo mało zarabiają 1200 podwyżki. Czy wy ludzie wiecie ile teraz taki Górnik zarabia . Wszyscy myślą że w hu..... Może tak jest ale nie w PGG . Teraz to tyle co Górnik z PGG zarabia Pani z biedronki a też ma ciężką pracę może nie taka niebezpieczna jak nasza Górników. Jestem ciekaw kto by chciał ryzykować dziennie życie zjeżdżając pod ziemię. Jak zginęli nasi koledzy w Czechach to ich wszyscy żałowali ale jak trzeba podnieść pensję bo wszystko drożeje to noze

  6 8
 • ~sympatykrybnika 2019-11-28 15:12:55

  PGG i związki zawodowe nie będą mogły już liczyć ani na jedną złotówkę i pieniędzy publicznych, gdyż:

  Parlament Europejski przyjął rezolucję deklarującą KRYZYS DOTYCZĄCY KLIMATU oraz ŚRODOWISKA NATURALNEGO zarówno w Europie, jak i w skali globalnej.
  Wzywa państwa członkowskie UE do stopniowego WYCOFANIA wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji
  na paliwa kopalne do 2020 roku.
  Rezolucja na temat kryzysu klimatycznego oraz środowiskowego została przyjęta 429 głosami do 225, przy 19 wstrzymujących się od głosu.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.