Bez spalania i z zerową emisją. Niewielkie australijskie laboratorium firmy Star Scientific opatentowało sposób na pozyskanie energii z wodoru, który może być wykorzystywany w elektrowniach węglowych właściwie bez konieczności ich kosztowej przebudowy. Kluczem jest katalizator, który pozwala na przekształcenie wodoru w ciepło bez jego spalania, a z udziałem tlenu - na wytworzenie przegrzanej pary zdolnej do napędzania turbin elektrowni.
Jak podaje agencja Bloomberg Australijczycy opatentowali sposób na przekształcenie wodoru w ciepło bez jego spalania. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. Optymalizatora Uwalniania Energii Wodoru (HERO).
"To specjalny, objęty tajemnicą firmową katalizator, który pozwala zamienić wodór i tlen w przegrzaną parę, zdolną do napędzania turbiny elektrowni - pisze Bloomberg."
Technologia jest o tyle rewolucyjna, że nie wymaga specjalnej przebudowy obecnie funkcjonujących instalacji w elektrowniach węglowych. HERO nagrzewa wodór do około 700 stopni Celsjusza, ale go nie spala.
Przełomowa technologia została odkryta właściwie nieco przez przypadek. Jak wyjaśnia Bloomberg, prace firmy założonej 25 lat temu koncentrowały się wokół fuzji jądrowej, w której wykorzystuje się ciężki wodór zawierający niestabilne cząstki subatomowe zwane mionami. To właśnie podczas tych badań zespół naukowców nieoczekiwanie odkrył sposób na przekształcenie wodoru w ciepło bez konieczności jego spalania.
- Uważamy, że istnieje możliwość wykorzystania tej technologii w istniejących turbinach parowych, które mają pewną długowieczność - powiedział Bloombergowi Steve Horvath, dyrektor ds. technologii w Star Scientific. - Dlaczego mielibyśmy rezygnować z potencjału elektrowni, które są już podłączone do sieci? - pytał, wskazując przykład Japonii, gdzie 70 proc. turbin ma przed sobą jeszcze 40 lat życia.
Jego zdaniem, HERO może ostatecznie umożliwić operatorom elektrowni spalających węgiel modernizację generatorów do pracy na ekologicznym wodorze bez konieczności budowy zupełnie nowej elektrowni.
Jak przypomina Bloomberg, australijska firma już w styczniu 2021 r. podpisała umowę z rządem Filipin na badania możliwości modernizacji pod tym kątem elektrowni węglowych w Azji południowo-wschodniej.
Tagi: nowa technologia, bez spalania z zerową emisją, nowoczesna technologia, węgiel, spalanie węgla, unowocześnienie elektrowni
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
ZUS: „renta wdowia” - wnioski od stycznia 2025 r. Jakie warunki należy spełnić?
7166ZUS: od grudnia wyższe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów
2484Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
2378Żory miastem atrakcyjnym dla biznesu. Przykładem na to jest KSSENON
724Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
375"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: to "pudrowanie trupa"
+43 / -21Koniec z bezwzględnym zakazem pracy na L4. Od 1 stycznia rewolucja w zwolnieniach lekarskich
+26 / -16200 mln zł z UE na gazociąg Kędzierzyn-Koźle–Racibórz–Rybnik. Magistrala zasili m.in. blok gazowo-parowy w Rybniku
+7 / -1Papierosy i e-papierosy jeszcze droższe. Stawki podatku akcyzowego poszybują
+14 / -12Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
+1 / -1Wakacje składkowe: blisko 100 tys. wniosków w woj. śląskim
2ZUS: „renta wdowia” - wnioski od stycznia 2025 r. Jakie warunki należy spełnić?
1Końcówka roku pracowita dla skarbówki - co sprawdzi fiskus? O tym powinni pamiętać podatnicy
0Żory miastem atrakcyjnym dla biznesu. Przykładem na to jest KSSENON
0ZUS: od grudnia wyższe limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~xennax 2022-09-10
07:55:34
mam problem z tym wodorem. Trzeba energii do wytwarzania i sprawnosc procesu jest jakies max 30 %.
Potem zużywamy wodór aby wytworzyć prąd ?
Ze sprawnoscią jaka ? może 30 % max .
Wynika więc ze cały proces ma sprawnosc 9 % , jest na poziomie bardzo dobrej lokomotywy parowej.
Więc XXI wiek to wiek pary tylko inaczej. Raczej wiek marnotrawienia energii. Wodór jest sakramencko bez sensu ekonomicznego. I nie tylko. Autobusy wodorowe ( Rybnik) koszt paliwa w porównaniu do normalnego już jest 3razy większy. Czyli w autobusie wodorowym bilet * 3?