zamknij

Biznes

KWK „Jankowice” w gronie najbezpieczniejszych kopalń

2014-03-03, Autor: dk, źródło: materiały prasowe
Kopalnia Jankowice po raz kolejny znalazła wśród laureatów plebiscytu „Bezpieczna Kopalnia”. Obok jankowickiego zakładu najbezpieczniejsza okazała się kopalnia Brzeszcze.

Reklama

W kategorii kopalni węgla kamiennego pierwsze miejsce ex aequo przyznano KWK Jankowice i KWK Brzeszcze. II miejsce zajęła KWK Bolesław Śmiały. Laureatami III miejsca ex aequo zostały KWK Piast oraz KWK Ziemowit.

– Jestem bardzo zadowolony, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej Kompania Węglowa zdołała utrzymać pozycję niekwestionowanego lidera w bezpieczeństwie pracy. Zakładaliśmy w wieloletniej strategii, że liczbą wypadków będzie malała w każdym roku o 5 procent. Plan wykonano w ponad 100 procentach. Mamy zmniejszenie liczby wypadków nie o zakładane 25 procent, lecz o 31, 8 procent. To efekt sprzyjających bezpieczeństwu inwestycji w czasach koniunktury, lepszej organizacji pracy, troski zarządów i samej załogi. Zmieniła się mentalność kierownictwa kopalń i górników – komentuje Piotr Liwa, prezes WUG.

W Konkursie „Bezpieczna Kopalnia” oceniane i porównywane są wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalń wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi. Kapituła konkursowa w swojej ocenie brała pod uwagę wymierne kryteria: trzy lata bez wypadków śmiertelnych, liczby wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu, występujące zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia.

Ranking najbezpieczniejszych kopalń górnictwa podziemnego jest wspólnym przedsięwzięciem WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji „Bezpieczne Górnictwo” im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~kokosz 2014-03-03
  12:40:00

  0 19

  Szkoda że świat to nie konkurs na bezpieczeństwo tylko realne warunki ekonomiczne. Kopalnia generuje spore straty i powinna być zamknięta lub zrestrukturyzowana. Aktualnie na zwałach mają chyba z 700 tysięcy ton węgla którego nie mogą sprzedać...

 • ~rad11 2014-03-03
  13:12:31

  29 0

  Ludzie nie zgłaszają wypadków bo się boją o swoje miejsce pracy , nasi prezesi organizują sobie konkursy a prawda jest zupełnie inna ps: Kokosz pomyliles tematy materiałów po co wypowiadasz się nie na temat.

 • ~ariss19 2014-03-03
  18:28:35

  14 0

  KOKOSZ co ty pier...lisz Jankowice generuje straty kopnij się w łeb i zobacz czy jest mózg gdzie na zwałach jest węgiel jak nie masz pojęcia to nie wypisuj głupot

 • ~mullen 2014-03-03
  20:49:43

  26 0

  Ja pracuje w jednej z firm na KWK Budryk. Raz chciałem zgłosić wypadek to kierownik powiedział że udupi mi z wypłaty jak zgłosze.Ile jest takich wypadków które nie były głoszone? Bardzo dużo i to na każdej kopalni. Albo wykonasz polecenie dozoru albo gameover.Na twoje miejsce jest tylu chętnych.

 • ~aszmircool 2014-03-04
  15:13:41

  9 0

  Gratuluje zwycięzcom, choć zawsze są dwie strony medalu. W zakładzie w którym "czuje się" już bliskość wygranej dochodzi najczęściej do ekstremów, w tym wypadku jak już ktoś wyżej napisał do tuszowania wypadków - jest tak nie tylko w górnictwie. Przykład pewnego dość dużego zakładu w którym dyrektor organizował bal pod koniec każdego roku - był jeden warunek : Brak wypadku na terenie zakładu (w tym w drodze do pracy i z pracy) przez okrągły rok. Bal zawsze organizowany w okolicach gwiazdki. Tak więc zbliżał się już grudzień. Panie już kupiły piękne wdzianka na imprezę , Panowie szykowali już "połówki"... a tu nagle kilka dni przed domniemaną imprezą jeden z pracowników łamie nogę... wśród kolegów i koleżanek rozpacz... lecz znając kreatywność naszych rodaków postanowili nieszczęśnika (dosłownie) przerzucić przez płot zakładu i zawieść do domu a tam już "kaleka" zadzwoniłby po pogotowie... plan doskonały! Z małym ale... przy tej akcji szmuglu delikwenta zostali oni przyłapani przez kierownika i dodatkowo.. złamali poszkodowanemu druga nogę! Imprezy nie było a wszyscy biorący udział w procederze zostali odpowiednio ukarani. Ot taka mała opowiastka jak to zazwyczaj jest z tego typu nagrodami i cichymi (niedoszłymi) bohaterami takich zwycięstw :)

 • ~smerfetka 2014-03-05
  12:06:55

  0 4

  No to wreszcie przyda się kapliczka wybudowana za ciężkie pieniądze, a która stoi puściutka...

 • ~smerfetka 2014-03-05
  12:08:18

  11 0

  Szkoda tylko, że większość wypadków po prostu nie jest zgłaszana...

 • ~smerfetka 2014-03-05
  12:10:28

  2 0

  Do cholery, zróbcie w końcu coś z tą stroną, przy logowaniu wywala mnie na inne newsy i komentarz poszedł nie tam gdzie trzeba!

 • ~zbig67 2014-03-05
  20:08:21

  6 0

  na Jankowicach nie ma wypadków , te są ale na schodach lub na chodniku pod grubą. ewentualnie ktoś może przytrzasnąć łapska maską z silnika swojego samochodu.

 • ~hardmark 2014-03-06
  23:04:15

  1 1

  Znam przypadek pracownika Jankowic ,który na parkingu przed kopalnią ,"po pracy", złamał nogę na pół roku zwolnienia i 4 śruby w nodze.

 • ~MiSzA!!! 2014-03-24
  21:23:23

  0 1

  wszyscy tacy madrzy a ciekaw jestem czy w ogole ktos tam pracuje , bo jak czytam teksty typu ... ja słyszałem , ja znam takiego i owego , kolega mi mówił ... to mnie s**nie bierze . Przypadki niezgłaszania wypadków to były kiedys teraz jak jest wszechobecna kontrola alkoholowa kamery ( pod ziemia też) i zmienione przepisy dotycace chorobowego to liczba głoszonych wypadków kilka albo nawet kilkunastokrotnie sie zwiekszyła ... A jezeli chodzi o rzekome strart to jest zupełnie odwrotnie , kopalnia zakończyła rok na plusie ... pozdrawiam wszystkich obytych i oczytanych wszystkowiedzacych z opowieści szwagra ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.