zamknij

Wiadomości

W piątek protest rolników. Będą utrudnienia w naszym regionie. Sprawdź mapę!

2024-02-08, Autor: 

- Nasza cierpliwość się wyczerpała – mówią rolnicy z „Solidarności”. Nie ma ich zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”. Widząc bierność po stronie Brukseli i Warszawy, ogłosili strajk generalny. Jutro (9 lutego) wiele dróg będzie zablokowanych – również w województwie śląskim. Sprawdźcie mapę protestów.

Reklama

W piątek na wielu drogach w Polsce wyjadą traktory i maszyny rolnicze. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, na posiedzeniu Prezydium Związku jednogłośnie podjął uchwałę o ogłoszeniu strajku generalnego rolników na terenie całego kraju, który rozpocznie się blokadą wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą wraz z blokadami dróg i autostrad w województwach. Protest ma się rozpocząć o godzinie 10:00.

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny – wyjaśniają w komunikacie związkowcy.

Jak zaznaczają, nie ma ich zgody na wdrażanie „Europejskiego Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w proponowanym kształcie.

Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku. Polskie, rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to podstawa do wyżywienia i zdrowia obywateli RP – dowiadujemy się.

Blokada dróg na terenie całego kraju ma potrwać miesiąc, od 9 lutego do 10 marca. Rolnicy mają apel do tych, których sprawa bezpośrednio nie dotyczy.

Prosimy o wyrozumiałość i świadomość sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych – zaznaczają związkowcy.

Na stronie rolniczej „Solidarność” opublikowana została mapa z miejscami protestów. Jeżeli chodzi o Rybnik i powiat rybnicki – będzie u nas spokojnie. Inaczej sytuacja wygląda już w naszym sąsiedztwie. Traktory pojawią się w Pawłowicach na DK81, czyli „Wiślance”. Protestujący zamierzają około 11:30 wyruszyć w stronę Ochab, zawrócić i wrócić do Pawłowic. Mogą być zablokowane dwa pasy ruchu.

Drugi protest szykuje się w Mikołowie, w rejonie skrzyżowania DK81 z DK44. Jak informuje GDDKiA, około 40 ciągników rolniczych ma poruszać się ok. 20 km/h do CH Europa Centralna w Gliwicach i wrócić tą samą trasą do Mikołowa.

Zobaczcie mapę protestów rolniczych:

 

Oceń publikację: + 1 + 106 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~gen 2024-02-08
  11:01:15

  63 25

  "Zielony ład " z świerszczami w tle :) a neorząd na to ...trzeba się było ubezpieczyć . Znowu poklepią po plecach Tuska w Brukseli . Za chwilę z powodu tych lewaków z KO będziemy mieli puste półki . Jak to powiedziała minister od klimatu ,że do hodowli świerszczy nie trzeba mechanizacji i benzyny .Benzyny która nie może się doczekać obiecanej w wyborach ceny 5.19 mimo , że tego "szkodnika " Obajtka już nie ma :)

 • ~nutytyty 2024-02-08
  11:41:01

  16 38

  Ciekawe kto wyjedzie w Rybniku?Jacy rolnicy?Chyba ci z bajki pat i mat.

 • ~polk 2024-02-08
  11:51:31

  54 14

  O ile popieram protest, to już nie mogę tego samego powiedzieć o jego formie.
  Dlaczego utrudnia się życie zwykłym ludziom w pracy lub do tej pracy dojeżdżających? Dlaczego taki protest nie jest organizowany pod domami polityków??? Dlaczego nie blokują wyjazdów z posesji polityków? To politycy są odpowiedzialni za tą sytuację a nie zwykli ludzie! No chyba że stosowana jest odpowiedzialność zbiorowa, bo w końcu to ludzie na tych polityków głosowali.

 • ~rudobrody 2024-02-08
  14:19:53

  12 22

  Skoro walczą o rodzinne gospodarstwa to rozumiem że saki kupują tylko w rodzinnych sklepach i firmach, używają jedynie urzadzen polskiej rodzimej produkcji tak?

  A co do odbudowy polskiego przetworstwa to kto naciskał na likwidację firmy Igloopol ?
  Polecam poczytać jej historię oraz to dlaczego została zlikwidowana (i kto na to naciskał) mimo całkiem dobrych perspektyw na okres po 1989 roku.
  No ale zamiast działać wtedy to lepiej teraz domagać się odbudowy...

 • ~rosthost1 2024-02-08
  15:24:50

  39 4

  ~polk - niestety ale zrozumiemy ich racje, wysłuchamy i TEŻ zabierzemy głos, albo będą nas karmić koncerny spożywcze nie raz dodając olej silnikowy do pasz. Rolnictwo na Ukrainie to najlepszy przykład - właścicielami ziem są wielkie koncerny które patrzą na zysk a nasze zdrowie mają ...oj daleko.

 • ~Arteks 2024-02-08
  15:57:39

  11 33

  W Rybniku nie ma protestów bo nie ma w okolicy rolników. W naszym powiecie wsie nie żyją z rolnictwa tylko z pracy w miastach co jest trochę dziwne bo sensem istoty wsi zawsze było rolnictwo.

 • ~hub381 2024-02-08
  16:59:46

  20 25

  Co prawda to w Rybniku rolników nie ma ,lecz mogą się pojawić niezadowoleni PiSowcy ? Nigdy nie wiadomo co nas może spotkać na trasie...

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-02-08
  17:24:55

  21 30

  Tak, PISiory uaktywniły się na portalu i wyją.
  Słychać wycie?
  Znakomicie!

 • ~Lateks 2024-02-08
  22:39:30

  26 6

  Jakim trzeba być burakiem żeby nie wiedzieć że w pobliżu własnego króliczoka było kilku gospodarzy, z jednej strony można kupić swojskie mleko, z drugiej jajka z wolnego wybiegu, ba ostatnio podkuwali konia też w gospodarstwie. Rolnicy to ludzie pracowici i wcale nie dziwi mnie że pracują na etacie i gospodarzą. Cały ten protest jest wynikiem tego że coraz mniej opłacalne jest rolnictwo, a do tego coraz dziwniejsze wymysły płyną z komisji europejskiej. Ludzie dopiero się obudzą jak zrozumieją że paneli fotowoltaicznych i plastiku nie da się zjeść.

 • ~antyk23 2024-02-09
  08:40:13

  9 6

  Jakoś protesty związkowców górniczych i wciągniętych w to górników wam nie przeszkadzały? Bo były w Warszawie? Bo tam zostawiali syf po spalonych oponach?

 • ~Franek 7 2024-02-09
  16:50:02

  7 11

  Częściowo popieram rolników- szczególnie w kwestii zielonego ładu. Mam jednak prośbę aby pojechali blokować siedzibę jednej partii na Nowogrodzkiej, której były premier z długim nosem zgodził się na wprowadzenie idiotyzmów z zielonego ładu podpisując się i godząc na tzw fit for 55.

  Ps.
  Gdzie byli rolnicy w czasie protestów przedsiębiorców w czasie covidowych debilizmów i łamania praw obywatelskich w stosunku do obywateli i przedsiębiorców ?

 • ~Maksymilian Popeć 2024-02-09
  21:06:22

  5 0

  To teraz napiszcie, odnoścnie pozycji rolnika, co jest nie tak w ustaleniach Zielonego Ładu, FF55...

 • ~waria(n)t 64" 2024-02-10
  18:50:10

  8 7

  Popatrzcie tylko jakimi ciągnikami przyjechali na protest ci biedni pokrzywdzeni rolnicy. Popatrzcie jakie mają w obejściu kombajny , maszyny. Jakie mają zabudowania.
  Pytanie czysto retoryczne . Jak się tego dorobili ? Unia dała ?
  Rolnicy są warstwą społeczną która najwięcej skorzystała na wstąpieniu do UE. A najwięcej krzyczą.
  Palą opony . Dostaną od straży miejskiej mandat za spalanie odpadów ?
  Jak kierowcy wysypie się na drogę ładunek. Przyjeżdza policja. Daje mandat i obciąża kosztami sprzątania i utylizacji.
  Czy policja dała jakieś mandaty za bezprawne zajęcie pasa drogowego ? Za syf który wywalili na drogi ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3986