zamknij

Wiadomości

Protest przy A1: rolnicy i myśliwi zablokowali węzeł świerklański. „Jesteśmy za normalnością, o nic innego nie walczymy” (foto, live)

2024-02-20, Autor: 

Jak zapowiedzieli, tak też zrobili. Dzisiaj (20 lutego) na ulice wyszli rolnicy i myśliwi, by wspólnie zaprotestować przeciwko unijnemu „Zielonemu Ładowi”. Mówią, że na rozwiązaniach urzędników oni najwięcej stracą. W ramach protestu zablokowali drogę wjazdową i wyjazdową z autostrady A1 w Świerklanach. Byliśmy na miejscu.

Reklama

Jak podkreślali od samego początku myśliwi, również oni postanowili „walczyć o normalność”.

To, co się dzieje w tej chwili, to dotyczy również nas. Dlatego tutaj jesteśmy. Upadek rolnictwa godzi w myślistwo. Współpracujemy z rolnikami, pomagamy im, chronimy zasiewy, uprawy. Ludzie, którzy są opowiedziani za łowiectwo, nienawidzą myśliwych. To są ludzie, którzy wywodzą się z ruchów antyłowieckich. Są plany, by nasze łowiectwo okrajać, niszczyć. Będą to ograniczenia dotyczące polowań – mówiła przed rozpoczęciem protestu Monika Starowicz z komitetu organizacyjnego protestu.

Podkreśliła też obawy myśliwych co do zakazu polowań na gatunki zwierząt, na które obecnie można polować.

Myśliwi dbałą o bioróżnorodność, choć mało kto o tym mówi – zaznaczyła.

Rolnicy zaczęli gromadzić się już około godziny 11.00. Widzieliśmy traktory w pobliżu węzła, a także pokaźną grupę myśliwych po drugiej stronie ulicy. Z każdą kolejną minutą pojawiali się kolejni protestujący. Łatwo było ich rozpoznać po odblaskowych kamizelkach lub biało-czerwonych flagach.

Faktyczny protest rozpoczął się o godz. 13:00.

Witam zgromadzonych na strajku, licznie zgromadzonych myśliwych. Jak dzisiaj nie skończymy, nie dojdziemy do ładu, to za kilka dni znów będziemy tutaj na drodze. Walczymy o zatrzymanie importu zbóż z Ukrainy i Zielonego Ładu – usłyszeliśmy od organizatorów.

Padł też apel stosowanie się do przepisów ustawy o zgromadzeniach.

Nie róbmy burd, robimy to pokojowo, do końca, ale pokojowo. Jesteśmy za normalnością, o nic innego nie walczymy, wspieramy rolników, nie chcemy, by nam to odbierano – zaznaczył Tomasz Pieczonka, myśliwy i koordynator protestu w Świerklanach.

Tak wyglądał początek protestu:

Protestujący podzielili się na dwie grupy – jedna zablokowała przejście dla pieszych od strony Żor, druga od Świerklan. Na miejscu było sporo patroli policji, które wprowadziły objazdy już na autostradzie, ul. Wodzisławskiej w Żorach i Żorskiej w Świerklanach. Kiedy zgłodnieli mogli udać się pod namioty, gdzie panie przygotowywały dla nich posiłki z dziczyzny, czy kromki ze smalcem.

Rolnicy i myśliwi spotkali się z pozytywnymi akcentami. Kierowcy ciągników siodłowych dawali im znać krótkim klaksonem (również na autostradzie). Do protestu przyłączali się również zwykli mieszkańcy.

Przyszłyśmy prywatnie tutaj z Żor. Bardzo dobrze, że protestują. Robią to w słusznej sprawie. Wszyscy jedzą chleb i musimy wspierać polskich rolników. Kto to widział, żeby rolnikom kazać nie uprawiać ziemi? My też mamy kury. Najpierw idziemy dać jeść kurom, psu, a potem my jemy śniadanie. Niech UE przyjdzie do mnie i zobaczy jak mamy czysto. Jak można mówić w ciemno, że nie dbamy o zwierzęta. Rządy powinny ugiąć się pod wpływem protestów. Nie ma burd, jest spokojnie, myślę, że ci wyżej powinni trochę nad tym wszystkim pomyśleć – powiedziała Mariola i towarzysząca jej Lida.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu rolnicy rozpoczęli ogólnopolskie protesty. Wyjechali swoimi ciągnikami na drogi, blokując ruch. Mimo utrudnień, spotkali się w wielu przypadkach ze zrozumieniem lokalnych społeczności. Protestujący są przeciwko wdrażaniu unijnego „Zielonego Ładu”. Dodatkowo zarzucają Warszawie i Brukseli to, że są nierówno traktowani. Mówią „nie” niekontrolowanemu importowi płodów rolnych z Ukrainy, które nie muszą spełniać rygorystycznych norm. Tłumaczą, że tracą na takim rozwiązaniu, a ich produkty są na rynku mało konkurencyjne.

Jak dowiedzieliśmy się na miejscu, do protestu dołączą też czescy rolnicy. Za dwa dni w czeskim Cieszynie ma zostać zablokowane przejście graniczne. To ma być międzynarodowa akcja.

Oceń publikację: + 1 + 70 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~deuter 2024-02-20
  16:04:28

  51 38

  Rekomenduję jechać pod sejm protestować a nie utrudniać życie niczemu nie winnym ludziom, tam podejmuje się decyzje.... Ci myśliwi to w jakim celu tam są ocieplanie wizerunku?

 • ~rudobrody 2024-02-20
  16:22:58

  34 24

  Normalność czyli nie będzie w końcu nazywania wszystkiego niewłaściwie/nieprawidłowo postrzelonego dzikiem?

  A co do protestu rolników. Poniekąd słuszny bo muszą walczyc z nieuczciwą konkurencja ale czy zwykli ludzie są temu winni? Protestować przez utrudnianie codziennego życia powinni w stosunku do tych którzy tę decyzję podjęli/podejmują. Wygląda że wzięli przykład z pewnej grupy społecznej której boją się wszystkie rządy...

  A tak przy okazji, jakiś czas temu pojawiły się hasła że to jest po to żeby mozna było przekazać swoje gospodarstwa dzieciom. Hmmm takie pytanie. Gdy na rynek polski wchodziły duże siedzi handlowe (super i hipermarkety) w Rybniku budowane niemal w centrum to wszyscy się cieszyli i skakali z radości że będzie taniej niż u tych cholernych prywaciarzy z małych sklepików. Jakoś nikt nie żałował ich że nie będą mogli przekazać swoich biznesów dzieciom...

 • ~waria(n)t 64" 2024-02-20
  16:37:52

  32 48

  Łamiąc prawo wjechali na autostradę maszynami rolniczymi i z głupimi minami spacerowali w miejscach w których ich nie powinno być.
  Czy z tytułu naruszenia przepisów będą sporządzane wnioski o ukaranie ? Czy z tytułu celowego udziału sprzętu w działaniach przeciwko obowiązującemu prawu. Ten sprzęt użyty nie zgodnie ze swoim przeznaczeniem , nie powinien zostać zajęty na poczet zabezpieczenia nałożonych z tego tytułu kar ?

 • ~michalzientek 2024-02-20
  16:39:08

  45 27

  A to byli ci, którzy mylą dzika z człowiekiem i strzelają ostra amunicją bez badań? Natychmiast to ZDELEGALIZOWAĆ jak widać przynajmniej zjazdy z autostrady będą drożne.

 • ~Kris92 2024-02-20
  17:28:59

  31 46

  Brawo Myśliwi!
  Eko-terrorystyczne organizacje niestety przez ostatnie lata zniszczyły wizerunek myśliwego. Łatwo manipulować ciemnym ludem, który wiedze czerpie z Facebooka.

  W każdej społeczności znajdzie się czarna owca. Wśród strażaków - podpalacz, wśród księży - pedofil, a wśród myśliwych - kłusownik.

  Mam nadzieję że nowe władze dołożą wszelkich starań, aby uświadomić naród, że myśliwi i leśnicy to najlepsi ekolodzy w naszym kraju, ponieważ z pasją dbają o las i bioróżnorodność dzikich zwierząt.

  Nie przejmujcie się złymi komentarzami.
  Te negatywne opinie to od żałosnych trolli chorych na bambinizm.

 • ~rudobrody 2024-02-20
  17:40:23

  32 17

  @Kris92,
  Skoro jest tak jak piszesz "W każdej społeczności znajdzie się czarna owca. Wśród strażaków - podpalacz, wśród księży - pedofil, a wśród myśliwych - kłusownik."

  To ile tych czarnych owiec zostało z tego środowiska usuniętych ? Pytam bo póki co jakoś o tym nie słyszałem, wprost przeciwnie - bronimy naszych członków...

 • ~rosthost1 2024-02-20
  17:45:53

  33 15

  waria(n)t 64 - prawo w Unii Europejskiej powinno zakazywać jakichkolwiek protestów i wyrażania własnego zdania. Mieszkańcy UE mają siedzieć cicho i akceptować wszystkie parodie władzy. Lewica jak w ZSRR.

 • ~gen 2024-02-20
  17:57:28

  34 24

  Obywatele nie dajcie się zastraszyć "wariatom " i reszcie towarzystwa ,
  oni by chcieli zagłuszyć jakiekolwiek sprzeciwy przeciw lewactwu i ekoterroryzmowi .Oni liczą na to , że swoimi wpisami nas wystraszą i sterroryzują . Precz ze śmieciową żywością . Brawo rolnicy i myśliwi :))))

 • ~Franek 7 2024-02-20
  18:05:04

  40 31

  Rolnicy i górnicy walczą zawsze tylko o własny interes i kasę. Nie ma ich nigdy kiedy trzeba walczyć o zasady i wyższe idee. Szkoda.
  Może by tak zabrać górnikom i dać rolnikom? ;)))

 • ~Franek 7 2024-02-20
  18:09:54

  19 28

  Rosthost1- tak jak piszesz to było za czasów PiS. Każdy kto wychodził protestować to dostawał pałą, gazem albo miał na głowie sanepid i drakońskie kary.
  Miałem okazję się o tym przekonać na proteście przedsiębiorców w 2020. Zatrzymano wówczas 380 osób pod głupkowatym pretekstem a sądy uznały wszystkie te zatrzymania za nielegalne. Ale co tam, to PiSowcow nie obchodzi.

 • ~geolog 2024-02-20
  18:39:42

  18 18

  Sojusz leni i mor...d...
  etc.

 • ~Franek 7 2024-02-20
  20:07:05

  29 19

  „"Putin, zrób porządek z Ukrainą i Brukselą, i z naszymi rządzącymi" - napisano na plakacie zawieszonym na jednym z ciągników, które brały udział w proteście rolników przy zjeździe z autostrady A1 w Gorzyczkach (Śląskie). "Skandaliczny transparent, którego zdjęcie obiegło sieć, został od razu usunięty i zabezpieczony" - poinformował Marcin Kierwiński, szef MSWiA.”

  No- to wiemy już kto jest wzorem dla tych panów w traktorach. Brawo wy…

 • ~master4k 2024-02-21
  05:59:26

  28 8

  @Kris92

  Możesz mi powiedzieć jak można zepsuć wizerunek kogoś, kto zabija zwierzęta dla przyjemności?

  "myśliwi i leśnicy to najlepsi ekolodzy w naszym kraju, ponieważ z pasją dbają o las i bioróżnorodność dzikich zwierząt."

  Rofl. Ci pierwsi walą do wszystkiego co się rusza, a ci drudzy przez 8 lat cieli wszystko co zielone. Jak już tak żartujesz, to napisz jeszcze, że stronią od alkoholu.

 • ~Fischer 2024-02-21
  08:30:55

  5 2

  ... a te gustowne wdzianka to sam Christian Paul projektował?

 • ~speed_81 2024-02-21
  09:48:22

  6 2

  Rudobrody Ty dalej smigasz na rowerze z kwadratowymi kołami?

 • ~Noname1212 2024-02-21
  11:05:35

  9 3

  U W A G A!

  trwa właśnie akcja służb która ma na celu prowokowanie nas szarych ludzi do nap*****ania się miedzy nami a ukrami, lub wepchnięcie nas do wojny z Rosją.

  Chyba akcja wywołania konfliktu Polsko Polskiego się nie udała, więc uruchomione zostały inne wajchy (w internecie krąży taka legenda, iż przy tworzeniu nowego systemu (89) ktoś władny zapytał michnika: a co będzie jak polacy sie kapną, na co michnik odpowiada: spokojnie, mamy jeszcze Ukraińców)

  Obecnie są dwa sposoby na podpalenie Polaków i w ładowanie ich w konflikt zgodnie z ostatnimi zapowiedxiami polityków:

  Opcja1. Wysłanie nas na Ukraine dzielnie walcząc co wykrzykiwał niejaki dzielny pacjent, płaczący konstytucjanolista obecny marszałek Sejmu, abyśmy zmiarzdzyli i wdeptali w ziemię Putina podczas płomiennego wiecu kampanijnego rodem wyjętego z przemówień pewnego niedoszłego austriackiego malarza. Przypomnieć należy iż te(n) typy najprawdopodobniej zapragnie zostać prezydentem. Czy chcesz aby wysłał ciebie na Ukrainę?

  Opcja2. ( jeśli opcja1 się nie powiedzie) jednocześnie już teraz kręcona jest akcja wywołania konfliktu Polsko ukraińskiego) i wspomnieć tutaj trzeba o akcji gazety wyborczej adasia michnik i transparentu o porządkach Putina zsrr, i takich tam) chyba mam wrażenie iż tym traktorem jechał czekoladowy redaktor tej gazety, który kilka lat temu odwiedził marsz niepodległości.

  Z grubszych akcji to za wytłumaczenie chyba już przegranej wojny mogą odpowiedzieć (zwalenie winy) polaczki i rolnicy, którzy zablokowali granice. Bo przecież jak będzie to wyglądało, (w oczach świata, gdzie potęga usa w swoich knesetach przeglosowała już wstrzymanie pomocy (worka bez dna) dla ukrainy, gdzie zamiast zakupionych czołgów przez stronę ukraińską przez granice przejedżają zakupione nowe mercedesy. (który polityk przyzna się do błędów prowadzonej polityki, ukrainy że pomoc rozkradli, usa, i ogólni po ety zachód, że pomoc wstrzymali) czy dzielne polaczki na których to zwalimy albo wyślemy tam.
  Oczywiście przy podpisaniu traktatów pokojowych zasiądą usa, Rosja i niemcy.

  ---
  Należy jeszcze wspomniec o obecnym premierze tusku, który prze wyborami (filmik dalej jest u niego na kontach) ktory wyzywał polityków pisu od glupcow, że sprowadzają zborze techniczne, a teraz nic z tym nie robi.... Oczywiście zapomniał.

  Ciekawe po co z dudą leci do USA na dywanik... Mamy oddać ukraińcom grabie i widły od rolników , czy nasza armia jeszcze coś posiada.....

  ---rolnicy powinni zrobić przegrupowania, i znalesc sobie wille polityków do ich okupacji... Ewentualnie sejm, oraz jednocześnie uważać na prowokacje na Polsko ukraińskiej granicy, oraz uświadamiać ukrów co się dzieje, że oni też są truci, pracują za marne grosze, zaleski wysyła ich na mięso armatnie, pawia się w luksusach, a oni jedzą tak samo jak my jedzą zatrute zborze, którym nas karmią z kolglomeratów rolniczych, których właścicielami są Rosyjska oligarchia.

  Idź walcz w imię moich interesów
  Biznes is biznes.

 • ~Noname1212 2024-02-21
  11:23:31

  4 1

  Tymczasem wPL.

  Agencja ABW o 6rano dokonało wjazdu na wydawnictwo fredom które wydało książkę: Księgi win Judy. Wjazd na wydawnictwo zostało dokonane przez zgłoszenie muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.


  Znamienne czasy. Po czynach ich poznacie. ?

 • ~Rozsądny Człowiek 2024-02-21
  12:22:18

  8 11

  W protestach właśnie chodzi o to żeby utrudniać bo wtedy są widoczne i się o tym mówi.
  Jak ktoś z Was nie rozumie, że unia chce ekoterroryzmem i imigrantami ekonomicznymi zniszczyć europe w imię lewactwa to niech lepiej nie idzie na wybory bo potem będziecie zbiorowo odpowiedzialni za to co się stanie z naszą gospodarką i kobietami.

  her Tusk to zdrajca, afery mieli prawdziwe te wobec pisu są wymyślone, a Franek to agent kałowców którzy zniszczą Polskę bo im się ma biznes kręcić i ma być słychać wycie(chyba za dobrobytem i spokojem) to wy 8lat praliście mózgi że katotaliban a teraz przyjmiemy czarnuchów do hoteli żeby mogli nas gwałcić i okradać

 • ~DonPedro 2024-02-21
  12:25:39

  8 6

  Ciekawi ci rolnicy.
  Ta zła lewacka Unia dopłaca im do hektara pola, kredytuje im korzystnie zakup sprzętu, nawet rekompensaty za straty można wyciagnac.
  Po co im te dopłaty i po co im te uprzywilejowane kredyty? Przeca to socjalizm i lewactwo, eurokołchoz.
  Mi nikt nie dopłaca do transportu, do auta i do kupna arbajtancuga nikt mi nie dolozy.
  Koszty produkcji nawozów spadły a ceny produktów rolnych spadły? Watpliwe.
  Ktoś nas tu robi w c...

 • ~master4k 2024-02-21
  13:51:38

  4 5

  @ Rozsądny Człowiek

  Wiesz, że za takie gadki jest paragraf? Swoją drogą co trzeba mieć w głowie, żeby takie bzdury wypisywać?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5038