zamknij

Wiadomości

W jaki sposób Ostrawa walczy ze smogiem? Weź udział w jutrzejszym spotkaniu!

2015-12-08, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
Chcesz wiedzieć jak ze smogiem walczy Rybnik, a jak Ostrawa? Dowiesz się tego biorąc udział w spotkaniu pomiędzy prezydentem Piotrem Kuczerą, a przedstawicielami czeskiej organizacji Čisté Nebe.

Reklama

Jak informuje Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu, spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 18:00, w Szkole Podstawowej nr 16 (Rybnik-Boguszowice, ul. Małachowskiego 44). - W pierwszej części spotkania prezydent Piotr Kuczera przedstawi informacje na temat podejmowanych i planowanych działań urzędu miasta na rzecz ograniczenia problemu niskiej emisji w Rybniku – wyjaśnia.

W części drugiej, Anna Plošková i Andreas Triandafilu z organizacji Čisté Nebe opowiedzą jak o poprawę jakości powietrza walczy się w nieodległej Ostrawie i w całym regionie morawsko-śląskim.

Spotkanie jest organizowane w ramach projektu „Wyjście Smoga”, współfinansowanego ze środków EOG i programu „Obywatele dla demokracji”. Celem projektu jest wzrost zaangażowania mieszkańców Rybnika w ograniczenie problemu niskiej emisji.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Marcin74 2015-12-08 10:19:35

  Czy Pan prezydent będzie miał jakieś inne, bardziej konkretne propozycje po za tym co powiedział w „Dziękuję nie słodzę”? Jeśli tak, prośba aby w równoważnikach jest wypisać wtedy warto się zastanowić czy iść posłuchać o szczegółach czy nie. Jeśli zaś będzie mówił to samo co w programie to po co to spotkanie? Čisté Nebe miota się podobnie do wyjściasmoga czyli: zdjęcia kominów (straszna bzdura!), jakiś thinktank, który zastanawia się „co by było gdyby” (posiedzimy, pogadamy napijemy się kawy), apka na fona z aktualnym stanem syfu (u nas jest niepotrzebna tablica na budynku), jakieś listy otwarte do polityków oraz Program poprawy jakości powietrza w rejonie Ostrawy o którym Čisté Nebe ma złe zdanie i namawiają mieszkańców aby wzięli udział w konsultacjach społecznych – czyli jak w Polsce – urzędnicy wiedzą lepiej bo są urzędnikami i wiedzą lepiej.

  5 0
 • ~goliat 2015-12-08 10:30:51

  Z ust Prezydenta tylko słyszę podejmowane, planowane, gdzie wyniki pytam się gdzie !? Tylko gadka i nic więcej, bilbordów więcej postawcie to na pewno ograniczymy emisję !

  15 0
 • ~Arteks 2015-12-08 11:04:36

  Mam znajomych w Ostrawie. Też narzekają na powietrze ale wydaje mi się, że jest trochę lepsze niż u nas. Jedną z różnic między czeskim, a polskim Śląskiem jest to, że tam w latach 90. zintegrowano transport publiczny, cały czas w niego inwestując. Dzisiaj w Ostrawie na dworcach tłumy ludzi, komunikacja miejska kursująca co kilka minut powoduje, że ruch uliczny jest mniejszy niż w Rybniku... Jak nie wierzycie porównajcie sobie ul. Kościuszki w Rybniku z Nadrażni w Ostrawie. U nas nie dość, że nie ma polityki związanej z ogrzewaniem to jeszcze nie dbano przez lata o transport publiczny.

  10 0
 • ~ 2015-12-08 13:11:02

  Aha.
  Będzie odhaczone kolejne huczne działanie na rzecz ograniczenia smogu.
  Lista podjętych nibydzialan coraz dłuższą, Rybnik gmina ekologiczna, a w powietrzu coraz gorszy syf

  4 0
 • ~siwy_rybnik 2015-12-08 13:42:04

  Na temat Ostrawy można by było wiele ciekawego napisać. Jak @Arteks wspomniał komunikacja miejska tam jest bardzo dobrze rozwiazania. Częste połączenia oraz wcale nie takie drogie bilety powodują to, że faktycznie ludzi tam sporo porusza się komunikacją miejską. Pociągi też są świetnie rozwiązane - nie dość, że pociągów jest dużo (np. do Pragi), sporo tam teź jeździ Pendolino, to na dodatek bilety są dużo tańsze niż w Polsce. Pociągi w Czechach na prawdę są bardzo mocno "oblegane" przez pasażerów. Do tego w Ostrawie działa mnóstwo firm związanych z nowoczesnym technologiami. To są zdecydowanie plusy po stronie Ostrawy. Co do smogu w Ostawie, wcale tak nie jest tam przyjemnie. Zrobili na pewno dużo dobrego, gdyż jeszcze kilka lat temu powietrze w Ostawie było dużo bardziej zanieczyszczone niż ma to miejsce obecnie w Rybniku. Powietrze jest tam ciągle złe, ale widać, że zostało podjętych wiele działań, gdyż skala zanieszczynia powietrza jest znacznie mniejsza niż miało to miejsce kiedyś. A w Rybniku niestety głównie wszystko kończy się na "gadaniu", a z roku na rok jest coraz gorzej. Rybnik też nie jest taki zły na tle Ostrawy. Czechom generalnie Rybnik się podoba. Imponuje im to, że jest tu dużo zieleni (aczkolwiek coraz mniej), dużo ciekawych parków w mieście, uważa się Rybnik za zadbane miasto. O Rybniku też się dobrze mówi w Czechach.

  6 0
 • ~Marcin74 2015-12-08 14:23:43

  ~siwy_rybnik – Ostrava poprawiła swoje powietrze głównie niwelując przemysłowe wyziewy. W Rybniku tego problemu (mam nadzieję, że nikt nas w tej kwestii nie okłamuje!) nie ma. Z niską emisją „jednorodzinną” mają ten sam problem co my. Tak, transport publiczny mają zorganizowany dużo lepiej niż w Polsce. Natomiast to dobre postrzeganie Rybnika jako miasta zielonego i zadbanego może ulec szybko zmianie. Postawmy jeszcze parę billboardów ostrzegających przed śmiercią w Rybniku i szybko, wizerunek Rybnika zmieni się o 180 st. (jeśli już się nie zmienił). Jest różnica pomiędzy rybnickim – SMOG ZABIJA a czeskim – tady żiji, milusi a dycham!!! ;) . Bajdełej... co raz bardziej zaczynam widzieć bardzo duże podobieństwa pomiędzy wyjściemsmoga a vypakujsmog – nazwa, pomysły (zdjęcia kominów), rozwiązania… niby nic takiego a jednak myślałem, że rybniczan stać na coś autorskiego.. .chociaż z drugiej strony jeśli to „autorskie” ma się kończyć pomysłami takimi jak billboardy to może zostańmy przy wzorowaniu się na innych ;)

  3 0
 • ~siwy_rybnik 2015-12-08 14:50:14

  @Marcin74 - niestety ja muszę Tobie przyznać rację w tym co napisałeś. Postawienie tych billboardów przy wjeździe do miasta to bardziej straszenie ludzi z zewnątrz, aby zastanowili się czy na pewno chcą tutaj wjechać. Tutejsi mieszkańcy, tj. Ci co tak "kopcą" na potęgę, wkładając do pieca wszystko co się da, mają takie billboardy w głebokim poważaniu. Sprawa jest banalna - w Polsce istnieją narzędzia (w tym prawne) umożliwiajace skuteczną walkę z domowymi "trucicielami". Niektóre sąsiednie miasta już działają na różne sposoby. Zamiast wydawać kasę na billboardy, wystarczyłoby wysłać kilka tysiecy listów do właścicieli prywatnych domów z wyraźną informacją, że w ciągu następnych miesięcy będą kontrolowane piwnice pod kątem spalania zanieczyszczeń w piecach + informacja, jakie grożą kary jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek zabronione substancje (np. w popiole). Oczywiście nie chodzi o to, aby chodzić od domu do domu i wszystkich kontrolować - to zwykły "straszak", tzw. efekt psychologiczny. Część osób się przestraszy, w końcu zaczną albo mieć świadomość tego co wolno palić w piecach a czego nie, a jeśli robią to premedytacją, to będą mieć świadomość, że ktoś ich może odwiedzić i wszystko sprawdzić. W ten sposób nie wyczyścimy powietrza, ale przynajmniej w jakiś sposób zaczęłoby się ograniczać zanieczyszczenie powietrza. Skoro inne miasta jakoś działają czynnie w tym kierunku, to niech w Rybniku przestaną "klepać" i też niech ostro wezmą się do roboty.

  5 0
 • ~antyfudali 2015-12-08 19:20:33

  Podsumowując ... Rybnika walczy ze smogiem przez gadanie, Ostrawa ... przez radzenie się najlepszych w kwestii posiadania smogu.

  3 0
 • ~ 2015-12-08 20:05:00

  Marcin 74 , goliat, siwy_rybnik, antyFudali... Niestety muszę się z Wami całkowicie zgodzić. Bardzo bym chciała żebyście nie mieli racji. Ciężko mieć nadzieję

  0 3
 • ~weinachten 2015-12-08 20:26:40

  Rybnik walczy ze smogiem poprzez dostawę mułów i flotu do szkół. W szkole przy Łącznej 12 a leży pod kotłownią muł ładnie przykryty niebieską folią

  3 0
 • ~powiem1 2015-12-09 09:18:59

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~toomann 2015-12-09 11:04:09

  To nie flot jest zły, ale sposób spalania. Palę mixem flot+groszek "od góry" i dymienie jest minimalne. Zresztą widać to po "jakości" sadzy w piecu i w kominie. A co do Ostravy...... Polecam wycieczkę w okolice ArcelorMittal na Vratimovie lub pobliże zakładów celulozowych przy drodze na Frýdek-Místek. Smród taki, że aż w zębach chrzęści.....

  0 1
 • ~weinachten 2015-12-09 12:55:55

  Kiedy organy władzy ( szkoły) palą opałem niskiej jakości to jest dobrze.....
  Kiedy ludzie palą takim opałem to jest źle.
  Jak Kali ukraść krowę jest dobrze , jak Kalemu ukraść krowę jest źle....

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 467