zamknij

Wiadomości

Uważajmy, komu pomagamy. Kobieta żebrze, ale żywność wyrzuca do kosza

Okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas, kiedy częściej zwracamy uwagę na osoby żebrzące w Śródmieściu. Niestety, nie wszyscy oczekują od nas pomocy w postaci żywności. Operator monitoringu zaobserwował ciekawą sytuację.

Sezon przedświąteczny to doskonały czas dla oszustów i naciągaczy, którzy grają na naszych uczuciach i wykorzystują naszą dobroduszność. To czas kiedy nasza chęć pomocy innym niejednokrotnie nastawiona jest na próbę.

Reklama

Uważajmy komu pomagamy, korzystając przy tym z pośrednictwa stowarzyszeń, czy organizacji, które rzeczywiście docierają do tych najbardziej potrzebujących. Na zamieszczonym filmie, który zarejestrował operator monitoringu miejskiego w Rybniku widać młodą kobietę, która zbiera na jedzenie dla siebie i swojego jedynego dziecka. Kiedy jednak otrzymuje żywność, to ta trafia do kosza – mówi Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku.

Funkcjonariusze interweniowali w tej sprawie. Kobieta pochodzenia romskiego została wylegitymowana i pouczona. Strażnicy wyjaśnili jej, że żebranie jest wykroczeniem i od tego czasu nie była widziana w Śródmieściu.

Zobaczcie, co zaobserwował operator monitoringu:

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Agnieszka Dybska 2017-12-12 10:28:30

  Ale za to jest widziana pod kościołem w Chwałowicach

  78 2
 • ~KSnake 2017-12-12 10:39:00

  Artykuł 58 Kodeksu wykroczeń. Nagrana lub grzywna, i to bardzo wysoka, i problem na jakiś czas znika. No ale straż miejska zamiast patrolować newralgiczne miejsca woli grzać tyłku w radiowozach, i wydawać ostrzeżenia głosem swojego rzecznika.

  84 3
 • ~jurempus 2017-12-12 10:44:17

  Ciekawe czemu straży miejskiej niema tam gdzie menele chodza po ludziach i chcą pieniędzy a jak sie nieda to patrzą jak by mieli zabić...rz byłem świadkiem jak podjechał mercedes dość ładny wyszedli dwaj no max 27 latkowie widac było że siłownia to drugi ich dom podszedł do nich menel dośc niegrzecznie pytając żeby dali mu pieniądze na jedzenie gdy odmuwili kopną w auto...jeden z nich jak sie odwinął a menel dostał strzała to pewnie do dzisiaj się turla

  85 8
 • ~awaks 2017-12-12 10:53:25

  sądzić, karać, resocjalizować

  45 1
 • ~Anna Chyla 2017-12-12 11:51:36

  Do pracy niech idzie.a nie łape wystawia po kase.a jedzenie nie pasuje to do śmietnika.w życiu bym nie dała złotówki

  74 1
 • ~cukierek907 2017-12-12 12:19:09

  Cyganie niestety nie wiedzą co to praca, no bo jak to nie jest wpisane w ich kulturę,żebractwo to u nich chleb powszedni.

  70 3
 • ~rys51 2017-12-12 12:21:14

  Stare przysłowie mówi: Nie rób drugiemu dobrze nie będzie ci źle!!

  65 6
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-12 13:21:59

  Jałmużna jest obowiązkiem- no i teraz kto i jak do obowiązków podchodzi ...
  Zadziwiająco ubrana jak na żebraczkę pochodzenia "romskiego"- bardzo inaczej niż Rumunii się ubierają- zwłaszcza ci z Rybnika (już mi się nawet nie chce tłumaczyć różnice pomiędzy Rumunami/ Cyganami) ...
  Ugrupowania zrzeszone w samorządowym bloku wyborczym przeciw PiS w Rybniku deklarują działania przeciw rasizmowi. No to proszę- macie akurat pole do POPiSu (o przepraszam za literówkę!) ...
  Ku czemu służy zamieszczenie tego materiału? Jaki jest cel tegoż jakże świątecznego przekazu ...?
  Dostanę odpowiedź?

  5 77
 • ~bebok31 2017-12-12 14:21:12

  mają ręce i nogi ..to do pracy a nie żebrać ..

  50 0
 • ~ 2017-12-12 16:07:46

  deportować na syberię,chętnie dorzucę się do kosztów.

  24 5
 • ~islandpik 2017-12-12 16:20:16

  ~~Janusz Piotrowski- jałmużna teoretycznie jest obowiązkiem każdego muzułmanina dla chrześcijan jest dobrym uczynkiem zwłaszcza w adwencie i Wielkim Poście. W dzisiejszych czasach mamy wiele sposobów pomocy biedniejszym i niekoniecznie musi to być rzucanie pieniędzy różnego rodzaju naciągaczom w tym także rumuńskim cyganom.Pani pisze,że jest głodna po czym wyrzuca jedzenie.Czyli oszukuje.Co ma z tym wspólnego polityka i walka z rasizmem?Wywracanie kota do góry ogonem.

  40 1
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-12 17:14:34

  Jałmużna jest takim samym obowiązkiem wraz z modlitwą i postem- dla nas chrześcijan. Ale faktycznie może się tak za niedługo zdarzyć, że nauczą tego ponownie muzułmanie ...
  Nie dostałem odpowiedzi ku czemu służy taki przekaz w okresie przedświątecznym- wpisy są najzwyklej obraźliwe oraz skrajnie stronnicze. Ani razu nie użyłem sformułowania rasizm, mowa nienawiści wspominając tylko tych, którzy mają to na sztandarach (nie nazywam się Kohut) ...
  Śmiem twierdzić, iż kobieta na zarejestrowanym nagraniu nie jest Rumunką- jest ubrana kompletnie odmiennie od ich stylu ubierania. Potraficie rozróżnić jak wyglądają Rumunki pod Kościołami, a jak wygląda ta Kobieta tutaj (nota bene na Rynku)? ...

  5 38
 • ~master4k 2017-12-12 18:02:09

  @ Janusz Piotrowski

  Od pomocy potrzebującym są określone instytucje (np. Opieka Społeczna) lub zorganizowane i zgłoszone akcje pomocowe. Innym tematem jest efektywność takich akcji lub instytucji, bo z tym bywa różnie, ale to jest temat na zupełnie inną rozmowę.

  W przypadku tej Pani oburzenie budzi fakt, że postępuje inaczej niż sama deklaruje. Co w tym jest trudnego do zrozumienia? Co ma taka czy inna religia wspólnego z niechęcią darczyńców do bycia oszukiwanym? Jeśli napiszę, że mam horom curke, to od razu rzucisz się z pomocą, nawet jeśli jej nie mam albo jest całkowicie zdrowa?

  Naciąganie innych na niepotrzebną pomoc, to zwykłe pasożytnictwo. Z pochodzeniem, narodowością albo przynależnością do grupy etnicznej nie ma żadnego związku. Każdy może oszukać i być oszukanym. Pomijając już zupełnie fakt, że żebractwo jest wykroczeniem, to takie zachowanie to 300% kreciej roboty dla dobroczynności i kłopoty w uzyskaniu pomocy przez tych, którzy faktycznie jej potrzebują. Pomyślałeś o tym?

  29 1
 • ~islandpik 2017-12-12 18:11:56

  Panie Piotrowski-kobieta na zdjęciu i nagraniu z monitoringu może nie jest Rumunką ale z pewnością jest jest cyganką pochodzenia rumuńskiego.Nie wiem jak pan ale ja swój obowiązek względem bliźniego realizuję w innej formie niż wspieranie groszem ulicznych oszustów,żerujących na uczuciach innych a jednocześnie kpiących w żywe oczy z bezmyślnych darczyńców.Nikt nie zabrania panu codziennego rzucania kasy do kubka tej kobiety. Czemu(a nie ku czemu) mają służyć polityczne aluzje ?Albo mieszanie w to Kohuta.To jakiś przedświąteczny,pełen miłości bliźniego przekaz? Artykuł pokazuje jak ludzie pozwalają sie oszukiwać cwaniakom. Nie trzeba się dopatrywać w tym ukrytych celów chyba,że ktoś wyznaje spiskową teorię dziejów.W ostateczności można zwrócić się do autora artykułu-z pewnością rozwieje wszelkie watpliwości.

  24 0
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-12 18:13:50

  Nie jesteśmy na per "TY"- występuję z otwartą przyłbicą i nie przejdę na formę koleżeńską z człowiekiem ukrywającym się pod nickiem (wobec Kolegów w Rybniku jesteśmy sobie lojalni)...
  Przyjmując, że :"...Z pochodzeniem, narodowością albo przynależnością do grupy etnicznej nie ma żadnego związku...", to pytam skąd jednoznaczne stwierdzenie w artykule, iż żebraczka jest "pochodzenia romskiego"? Wpis ten natomiast spowodował tutaj coś, co określamy ... jak? Słucham odpowiedzi (?) ...
  I teraz dwie rzeczy: kto pierwszy użył sformułowania o obcokrajowcu z Rumunii- redakcja portalu, czy Straż Miejska przez swego rzecznika?
  A na koniec- to Pani nie jest Rumunką. To Polka- sprawdzone.
  I co teraz Drodzy Państwo (wszyscy)? ...

  2 38
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-12 18:19:34

  ~hanka&
  ... proszę nie żartować w temacie "przedświątecznego przekazu" biorąc pod uwagę resztę komentarzy tutaj, dobrze? To nie jest śmieszne dla tych ludzi ...
  Spokojności życzę ... i zabrać się do roboty w kwestiach tzw "rasizmu" i "mowy nienawiści", którymi to sloganami oddychacie.
  Jeszcze raz spokojności życzę- zwłaszcza przed Świętami (życzenia mam zamiar złożyć jeszcze personalnie na FB) ...
  Nr@

  2 26
 • ~tf2 2017-12-12 18:53:06

  Uspokój się Piotrowski, trochę mniej mowy nienawiści i oszczędź nam swojej rasistowskiej obsesji.

  26 1
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-12 19:05:03

  Kwintesencja- jako jedyny staje w obronie domniemanych "rumunów" i dostaje z powrotem lewackimi sloganami.
  Mamy wszyscy przewalone- rybnicki smog wlazł już do łbów.
  Najprawdopodobniej za jakiś czas usłyszymy o tym tutaj. I będzie znów cyrk na całą Polskę i tym razem będą nas rybniczan wyzywać od nazistów.
  Drugi raz dziś "gratuluję" redakcjo ...

  0 32
 • ~master4k 2017-12-12 19:11:03

  @ Janusz Piotrowski

  "Nie jesteśmy na per "TY". Doprawdy? A jeszcze nie tak dawno byliśmy i to nie z mojej inicjatywy.

  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybniczanka-chciala-ukryc-palace-sie-plyty-meblowe,wia5-3266-35411.html

  Ale skoro taka Pańska wola, to nie pozostaje nic innego jak się dostosować. Proponuję Panu, z resztą po raz kolejny (z czasów kiedy jeszcze byliśmy na Ty), żeby odpowiadanie na posty, moje lub cudze, rozpoczynać od czytania ze zrozumieniem. Napisałem, że narodowość NIE MA ZNACZENIA i nic o pochodzeniu bohaterki artykułu NIE WSPOMINAŁEM. Tak więc wszelkie pytania i pretensje proszę kierować do Redakcji.

  28 0
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-12 19:42:23

  Zmieniamy tak samo szybko poglądy jak swe anonimowe nicki? (taki dowcip był: "... bo jo cie nie poznoł...")
  :-)!
  :-)!!!!
  A może "Pan Tropiciel ... mandatów dla babć i Rumunów".
  Dobra rada Człowieku Dwóch Imion (a rad nie cierpisz): wyłącz TV- kłamiesz już jak oni.
  Przynajmniej do Świąt- może i tutaj będzie mniej tej żółci ...

  3 25
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-12 20:45:45

  Test na inteligencję:
  Od 18 do 33 sekundy nagrania możemy podziwiać zwykła, jednorazową, przeźroczystą reklamówkę mieszczącą 4 bułki i mleko.
  Od 38 do 47 sekundy mamy do czynienia z matową, o kilka razy większą reklamówką.
  Przez całą resztę nagrania reklamówka- nie wiadomo która- jest zamazana komputerowym retuszem.
  Po co?
  Ano po to, ażeby wszyscy oglądający to nagranie mieli przeświadczenie, że wyrzucane jest jedzenie. A to nie ta sama reklamówka. Ktoś sobie zadał dużo pracy przy montażu ażeby wyeksponować naganne w Polsce wyrzucanie jedzenia. I o zgrozo-
  darowanego! A czy ktoś widział by na Rynku żebrakowi rzucono kiedykolwiek zamiast pieniążka bułki i mleko? Raczej nie- siatka należała najprawdopodobniej do klęczącej osoby. No i pojawia się jeszcze zgrabna wzmianka, że osoba jest pochodzenia romskiego ...
  Koniec przedstawienia.
  Ponawiam pytanie- przeciw komu ten wpis i trud montażu? Przeciw Rumunom tu zamieszkałym, czy osobom które im pomagają?
  A może przeciw nam wszystkim- tym co chcą wrzucić biedakowi, i tym co nie bardzo? Bo obydwie grupy mają do swego zachowania prawo ... . Po co to wszystko przed Świętami?

  7 29
 • ~farelek1 2017-12-12 21:17:56

  Dlaczego na filmie twarz zamazana??? Pokazać dokładnie niech ludzie wiedzą komu pomagają!!!

  20 0
 • ~islandpik 2017-12-12 23:21:11

  może pan oddać tej oszustce całą swoją rentę panie Piotrowski i nic nikomu do tego .Kazdy ma prawo podejmować własne decyzje ale sianie defetyzmu ,upowszechnianie swoich wymyślonych teorii i jeszcze oczekiwanie,że wszyscy te brednie zaakceptują to już przesada.Obojętnie kim jest ta naciągaczka z filmu-takie zachowanie jest obrzydliwe.Młoda zdrowa osoba może pracować. Dotyczy to także rumuńskich cyganów i nie ma nic wspólnego z rasizmem.A smog to rzeczywiście panu zaszkodził.

  25 0
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-13 07:25:53

  Dobrze proszę Pani (poprawna forma polonistyczna)?
  Jeżeli kiedykolwiek zdarzy mi się pobrać jakąkolwiek formę świadczenia społecznego, w tym między innymi renty lub emerytury ( w co wątpię by moje pokolenie jakiekolwiek z ZUS otrzymało), to oddam ją w całości na ... ugrupowania społeczne żerujące na dotacjach, czyli również moich pieniędzy, lecz tym razem akurat już nie z dobrowolnych podatków. Jeżeli resztę towarzystwa jestem w stanie zrozumieć z ich uprzedzeniem narodowościowym (co jest raczej naturalne, bo to obce kulturowo), to w Pani wpisach dostrzegam tą walkę o klienta- czyli biedotę. Rozumiem, że gdy mniej darczyńców, to dotacja dla was większa. W takim razie proszę nie walczyć tylko ze mną, lub z ludźmi z tego filmu, którzy decydują się cokolwiek wrzucić, lecz również proszę rozpocząć się szarpać z Jurkiem Owsiakiem, Caritasem i MOPsem- będzie monopol na was w Rybniku ...
  Życzę powodzenia monopolu w niesieniu pomocy, która jakże się opłaca ... prawda?
  Wesołych Świąt.

  1 11
 • ~islandpik 2017-12-13 12:06:28

  Jaki monopol?Jacy "wy"? Co Pan wypisuje za brednie?Szanowny panie Piotrowski wbrew pańskim insynuacjom nie reprezentuję nikogo a to co tu napisałam to moje pywatne zdanie do którego mam prawo.Przynajmniej na razie.Porównywanie naciągaczki i oszustki do Caritasu ,Owsiaka i MOPSU świadczy tylko o pewnej indolencji umysłowej -mam nadzieję,że przejściowej bo spowodowanej przez smog. Nawiasem mówiąc fundusze ,którymi dysponuje MOPS pochodzą z obowiązkowych podatków a dwie pozostałe instytucje wspieramy dobrowolnie do czego zachęcam wszystkich.Jak mawia pewien znany kapłan-"Pomagaj mądrze" I tyle.Powtarzam po raz kolejny nie walczę z Panem ani innymi wspierającymi rzekomo głodna romkę albo pijaka pod Biedronką.Dajże im Pan cała kasę obojętnie skąd pochodzi-z rent,zarobków czy od mamusi.

  7 2
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-13 13:54:57

  Ludzie sobie zawsze pomagali. Do dziś większość robi co do nich należy. Z Wami natomiast cały problem polega na tym, że się z tym odnosicie tak długo, że potem sami już wierzycie, że jesteście w tej kwestii jedyni święci i błogosławieni.
  Moją Mamę proszę się zostawić w spokoju- całe miasto wie, że pomaga tym, których nie stać na coraz droższą drogę sądową. Jest nielicznym, z ostatnich etycznych tutaj przedstawicieli palestry.
  Co do wyrzucania jedzenia, to ... proszę sięgnąć monitoringu dowolnego hipermarketu w Rybniku- wyrzuconego jedzenia tony. Nikt jedzenia nie szanuje. I to jest autentyczny w dzisiejszych czasach dramat.
  Proszę jednak wierzyć, że istnieją domy, gdzie jeszcze upadła kromkę chleba z należytym szacunkiem się całuje ...
  Tym razem , jak onegdaj na FB, ja napiszę "bez odbioru", gdyż "tykanie" ogólnie szanowanych w regionie członków mojej Rodziny- zwłaszcza mojej Mamy- uważam za podłość.

  5 5
 • ~islandpik 2017-12-14 00:02:19

  Nadal uważam,że określenie "Pomagaj mądrze” i niegdysiejsza akcja uświadamiająca prowadzona w wielu miastach Polski miała na celu przedstawienie możliwości konstruktywnej pomocy tym ,którzy jej rzeczywiście potrzebują oraz pokazanie prawdziwego oblicza żebractwa.Pomaganie to nie wspieranie groszem nierobów i cwaniaków na rogach ulic.Widzę ,że szanowny JP ma jakieś poważne przeszkody mentalne aby to przyjąć do wiadomości. Do tego dochodzi podwójne widzenie-świadczy o tym uporczywe używanie formy "Wy" w odniesieniu do jednej osoby.W moim komentarzu nie było absolutnie żadnych wycieczek w kierunku Jego"szanowanej w całym regionie rodziny" zwłaszcza Matki.Przekręcanie mojej wypowiedzi jest wyjątkowo podłe.Na koniec cytat podsumowujący wszystkie wypowiedzi mojego szanownego adwersarza-"Pobożność jest niezwykle ważna, ale rozumu nie zastąpi"Wesołych Swiąt!

  2 0
 • ~Janusz Piotrowski 2017-12-14 05:38:00

  Dobrze ... a teraz proszę uwiarygodnić swoje słowa następnym komentarzem tutaj pisanym z poziomu Facebooka, a więc pod własnym imieniem i nazwiskiem ... Proszę również pamiętać, że styl piswmnej wypowiedzi, któremu towarzyszą emocje jest równie rozpoznawalny jak charakter pisma (oraz IP komputera).
  I jeszcze jedno- proszę to jednak mi pozostawić decyzję kogo będę wspierał, a kogo uważał za nieroba i cwaniaka- uzależnionego młodego dzieciaka na rybnickiej ulicy, czy żerujących na nim "zaradnych ogólnie szanowanych", którym administracja ich wszelakich fundacji zazwyczaj pożera około 50% dotacji- ot taka reguła względem moich pieniędzy z podatków, gdzie nikt mi nie daje wyboru, czy mogę wrzucić, czy nie ... .
  до свидания

  0 2
 • ~islandpik 2017-12-14 21:48:30

  Panie Januszu posiadanie konta na FB nie jest obowiązkowe a uwiarygadnianie wypowiedzi tą drogą niecelowe.W żadnym razie nie odmawiam Panu prawa do wyboru osoby,której chce Pan pomóc.I to podkreślałam w swoich wpisach.Pewnie Pan nie doczytał.Młody uzależniony dzieciak jak Pan to określił wymaga pomocy szczególnej-nie tylko paru groszy dzięki ,którym dalej bedzie się pogrązał.Ale to moje zdanie.Reasumując-mój sprzeciw budzą tylko oszuści.Wiele razy dawałam drobne pijakom spod marketów bo wiem,że zbierają na kolejne piwo i nie udają,że są głodni,żeby potem wywalać żarcie.Podobnie młodym ludziom,których można określić jako ulicznych grajków bo ci z koli chcą zarobić i czasem dają nawet fajną muzę.I tyle. Вновь Вифлеемская звезда
  Взойдет на чистом небе...
  Случится чудо из чудес
  В пастушеском Вертепе.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych 21 października?
Oddanych głosów: 1713