zamknij

Wiadomości

Takiej „reklamy” Rybnik się nie spodziewał. Piszą o nas w „New York Timesie”

2018-04-24, Autor: bf

- Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze. Z 50 miast Unii Europejskiej 33 miejscowości znajduje się w naszym kraju – takie informacje możemy wyczytać z nagłówka „New York Times”. Dalej jest jeszcze ciekawiej, ta poczytna amerykańska gazeta pisze m.in. o smogu w Rybniku czy Żorach.

Reklama

Jak cię widzą, tak cię piszą – to znane polskie przysłowie ma szczególny wydźwięk nie tylko w stosunku do osób, jak i miast walczących o pozytywny wizerunek. W przypadku wielu śląskich miast, w tym Rybnika - wizerunek ten zasłania smog.

„New York Times” pochylił się ostatnio nad problemem zanieczyszczenia powietrza w Europie, a konkretnie w Polsce. - Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej i 33 z 50 najbrudniejszych miast – czytamy.

Nowojorska gazeta opisuje przypadki zanieczyszczenia powietrza pochodzące spod góry Żar – Skawiny. Pojawiają się też miejscowości pod Rybnikiem czy Żory. - Był wieczór, ale dziwnie jasny, gdy cząsteczki dymu rozpraszały światło uliczne, tworząc niesamowitą pomarańczową poświatę. „To nie wygląda dobrze”, powiedział ojciec przechodzący z synem – to fragment artykułu NYT dotyczący spaceru mieszkańców Żor przez Rowień.

Kolejny akapit został poświęcony Rybnikowi. Bohaterem artykułu jest Oliwer Palarz działający w Rybnickim Alarmie Smogowym. Gazeta pisze m.in. o tym, że rybniczanin walczy przeciwko polskiemu rządowi „twierdząc, że jego brak działań w sprawie zanieczyszczenia naruszył jego prawa obywatelskie”.

Cały materiał o smogu w Polsce i naszym regionie przeczytacie TUTAJ.

Przypomnijmy, że Rybnik cały czas walczy o czyste powietrze. W zeszłym tygodniu prezydent Piotr Kuczera spotkał się z odpowiadającym za walkę ze smogiem pełnomocnikiem rządu – Piotrem Woźnym. Z kolei rybniccy radni uchwalili „Plan zaopatrzenia w ciepło dla Miasta Rybnika”. Więcej na ten temat >>Skąd w przyszłości popłynie ciepło dla Rybnika?<<

Oceń publikację: + 1 + 67 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~Arteks 2018-04-24 13:46:55

  Amerykanie żyją na różnym poziomie - od przyczepy campingowej postawionej gdzieś przy drodze, a skończywszy na współczesnych wielkich pałacach z widokiem na ocean. Ale jedno jest pewne, nawet ten biedny Amerykanin nie zrozumie jak w epoce internetu, robotów, komputerów w każdym domu, aktualności medialnych na zawołanie, telefonii komórkowej czy aut hybrydowych - można jeszcze posiadać w swoim domu kocioł na węgiel. Przecież epoka westernów tam się dawno skończyła, a u nas niestety trwa i są osoby które potrafiły pisać elaboraty broniące takiego syfu jak muł, będą też bronić swoich kotłowni piwnicznych jakby to był jakiś technologiczny skarb, a przecież to jest PRZEŻYTEK i powód do obśmiania nie tylko przez Amerykanów. Nawet Węgrzy już pożegnali się z węglem w prywatnych gospodarstwach.

 • ~Maalibu 2018-04-24 13:54:59

  Cóż prawda boli... Mamy jednak wybory i koncert "nowych pomysłów" Dwóch partii z których wyłonimy "władzę". Nie liczmy na cuda. Wszystko w naszych rękach.

  52 10
 • ~exx 2018-04-24 14:02:24

  Największa walka jest od 31 grudnia do 1 stycznia po dotacje. I to jest żenujące. Druga żenada to grzanie wody i stare 40 letnie piece na których w 2018 roku gotują objady i z komina leci dym przy 30 stopniach na dworze. I tu fakt jest taki, że państwo polskie nic z tym nie robi, bo Prezydent Rybnika nic nie może bez ustawy zrobić. Dlatego walke w tym temacie przeciw rządowi polskiemu uważam za zasadną i potrzebną.

  78 25
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2018-04-24 14:24:34

  Simply speaking, a dirty backward country with an ultra-conservative narrow-minded government.

  37 23
 • ~Targenor 2018-04-24 14:34:06

  Złota zasada marketingu w praktyce: nieważne jak mówią, ważne, że mówią. Brawo my.

  46 8
 • ~LA 2018-04-24 15:07:57

  Zdjęcia w artykule są bardzo tendencyjne.

  17 14
 • ~ 2018-04-24 15:09:55

  Jako analityk niezależnego thinktanku prognozuję, że zapotrzebowanie na węgiel kamienny będzie miało tendencję rosnąca, jednak nie dłużej niż w ciągu 15lat zostanie on wycofany całkowicie z sektora komunalno-bytowego. Sektor energetyki zawodowej w celu zapewnienia ciągłości dostaw ciepła do gospodarstw domowych dodatkowo będzie importował surowiec zza granicy, gdyż nieliczne polskie kopalnie nie zaspokoją rocznego zapotrzebowania na paliwo stałe w kraju. Ponadto energetyka będzie odchodzić stopniowo z miksu energetycznego, inwestując w farmy wiatrowe oraz fotowoltanikę. Jedynym mankamentem tego przedsięwzięcia jest podłączenie jak największej ilości odbiorców indywidualnych w regionach słabo rozwiniętych ze względu brak sieci ciepłowniczych oraz gazowych.

  13 7
 • ~KartoFFel 2018-04-24 15:17:33

  Oliwer Palarz z Rybnickiego czegoś tam sam przesłał artykuł do rybnik.com.pl, bo nie wierzę że ekipa z K1 ma podgląd na wszystkie kanały informacyjne. Oj Oliwer nie ładnie tak :D

  28 23
 • ~ 2018-04-24 15:29:51

  ~Arteks.
  Byłeś w Stanach Zjednoczonych ? Że pitolisz takie bzdety ! Amerykańska gospodarka aktualnie zużywa więcej węgla niż Polska,Niemcy,Ukraina,Czechy,Słowacja,Rumunia i państwa bałkańskie razem wzięte.
  PS . W Stanach K.W.K potroiły wydobycie i otwierają zamknięte kopalnie.

  56 21
 • ~Arteks 2018-04-24 15:37:19

  @rostek1978 - nie byłem ale mam tam rodzinę. Gospodarka i przemysł tak - nie mam nic przeciwko tym bardziej, że aby go spalić muszą mieć odpowiednie filtry. Ale człowieku, w XXI wieku palić węglem w piecach aby ogrzać dom lub wodę? Pokaż mi kraj w Europie poza Polską gdzie takie technologie byłyby jeszcze w użyciu? Nawet w biednej Ukrainie która ma duże złoża węgla w Zagłębiu Donieckim, użycie węgla dla ogrzewania pojedynczych domostw występuje sporadycznie. Ja nie mam nic przeciwko kopalniom i jestem dumny z tego, że mamy w Rybniku tak poważny przemysł górniczy. Ale jestem za wycofaniem węgla z domostw prywatnych, szczególnie w miastach. Po prostu nie wypada już go używać. Nikt potem nie pisze o wsiach czy przysłowiowej Czerwionce gdzie nie ma nawet pomiarów - ale Rybnik ma przez takich jaskiniowców zrąbaną opinię.

  37 65
 • ~ 2018-04-24 16:02:33

  ~Arteks
  Na Ukrainie też nie byłeś , tam w zimę kopcą bardziej niż w Polsce, wiem bo widziałem

  37 19
 • ~Arteks 2018-04-24 16:13:55

  @rostek1978 - byłem zimą np. w Lwowie, Równem, Łucku, a z mniejszych miejscowości w Szeginiach, Mukaczewie, Winogradowie - nigdzie nie spotkałem ani jednego kopcącego komina ANI JEDNEGO. Rozmawiałem też na ten temat z Ukraińcami - ci którzy są z miast w ogóle nie spotkali się z tym, że można ogrzewać się węglem. A co gdyby usłyszeli, że na Śląsku niektórzy... ogrzewają wodę do kąpania się?! Nie przyznałbym się im bo chyba bym się zapadł ze wstydu pod ziemię. Niedawno w czasie obrad rady miasta wypowiadał się niekwestionowany specjalista zarówno w dziedzinie polityki jak i górnictwa - senator Piecha. On też zauważył, że Polska jest już ostatnim ewenementem na mapie Europy. Żaden kraj nie zużywa tyle węgla do ogrzewania gospodarstw domowych co nasz kraj. Wszędzie uznano, że to niewygodny i szkodliwy dla zdrowia i komfortu życia - PRZEŻYTEK! Od Skandynawii po południową Europę. Widziałeś jakiś film amerykański (poza westernami!) w których ktoś by kupował węgiel, ogrzewał dom węglem, trzymał w piwnicy węgiel lub aby z jakiegoś komina kopciło? Ja nie, a lubię amerykańskie kino.

  34 45
 • ~Basia_Basia 2018-04-24 18:15:57

  Jak wytlumaczyc ze sasiad gdzie w domu mieszka 4 osobowa rodzina kiedy przychodzi do wywozu workow z segregacja ma az pol zoltego worka I nic wiecej? Mieszkam w swierklanach powietrze fatalne a jakbym chciala cos zrobic to nie mozna sobota piekny cieply wieczor siedze na tarasie godz ok 22 nagle myslalam ze sie udusze sam plastik w powietrzu biegiem zamykac okna u dzieciakow bo sie podusza. I siedziec w domu. Tragedia

  41 5
 • ~truman20 2018-04-24 18:33:02

  ~Basia_Basia - to jeszcze nic. A jak wytłumaczyć, że w domu mieszkają dwie rodziny, obaj dorośli faceci pracują na kopalni (czyli obie bogate rodziny), co 2 lata zmieniają auta, 3 razy w roku na wczasy, a co roku zwalają kupę węgla do piwnicy i bez przerwy kopci im się z komina? To dopiero jest niewytłumaczalne...

  47 15
 • ~Majster Awes 2018-04-24 18:34:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 2
 • ~MaciejK 2018-04-24 18:36:48

  "are still heated by coal" - pewnie dla cywilizowanych narodów to tak samo dziwne, jak dla nas fakt, że w jakiejś afrykańskiej wiosce nie ma prądu. No cóż, jeszcze dużo ludów prymitywnych u nas :(

  22 6
 • ~MaciejK 2018-04-24 18:38:45

  Rostek78, ty "pitolisz". Gospodarka, a nie osoby prywatne

  10 4
 • ~MaciejK 2018-04-24 18:42:56

  a tak z ciekawości, to dlaczego używacie żarówki, a nie świecy? Przecież prąd droższy. Dlaczego pierzecie w pralce, a nie używacie tary i balii? Przeciez pralka droższa i jeszcze zużywa prąd. Dlaczego oglądacie telewizję (i to na wypasionych ekranach), a nie patrzycie przez okno? Dlaczego używacie samochodu, a nie bicykla? Przecież to wszystko kosztuje. A jakoś w prymitywnych kotłowniach zakochani po uszy i rozstać się z nimi nie mogą

  41 6
 • ~ 2018-04-24 19:19:57

  @MaciejK nie każdy jest tak postępowy jak Ty, postęp kosztuje, niestety dużo w obecnych czasach. Wg kalkulatorów przy moim obecnym spalaniu 6t węgla i 5m³ drewna cały zabieg termomodernizacyjny niema u mnie podstaw (przez termomodernizację tj docieplenie ścian, dachu, rekuperację, stolarkę okienną), gdyż taki zabieg oszacowany na kwotę ok 100tyś zł zwrócony się za kilkadziesiąt lat. (Jak coś robić to raz a dobrze).
  Gdybym zamiast grzałki elektrycznej kupił pompę ciepła do cwu, inwestycja zwróci się za 7 lat (nie liczę serwisowania i przeglądów pompy do cwu). Nie pisz proszę o dofinansowaniach, kryteria są śmieszne.

  Uzdrowią Rybnik za parę lat, a gminy i miastach ościenne dalej będą dymić.

  Swoją drogą takiś postępowy masz auto hybrydowe?

  20 15
 • ~Majster Awes 2018-04-24 19:54:17

  widze redakcja dziś kolejny dzień w roku z cyklu "łamanie regulaminu", choć człowiek zadaje normalne pytanie. cóż, teraz będę już robił zrzuty ekranu i na kwejka, chyba inaczej nie da rady. niech wygra lepszy redakcjo!

  10 6
 • ~ 2018-04-24 20:21:17

  Pewnie ciężko uwierzyc nornalnym ludziom, że mozna dobrowolnie tak szkodzić sobie, swoim bliskim i obcym. Trzeba być albo złym człowiekiem albo głupim. Moze jedno i drugie

  16 9
 • ~ 2018-04-24 20:23:17

  Ryhor, a kiedy "zwroci ci sie" twoj ekstra telewizor? A samochod? Czy moze jednak na przyjemnosci inaczej patrzysz? Co tam zdrowie sasiada, no nie?

  16 5
 • ~Leoncio Almeida 2018-04-24 20:29:35

  tą wizerunkową wpadkę może naprawić tylko 3 sezon diagnozy

  14 5
 • ~ 2018-04-24 20:41:49

  Samochód to udogodnienie, które jak zauważyłeś nie zwróci się tak samo jak telewizor. Tylko ja mam kilkuletnie auto z "dolnej półki", a nie SUV-a na podjeździe i cabrio na weekendy. Nie porównuj auta za 6 tyś do termomodernizacji za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ucierasz i powtarzasz "kopciuch, ale z wypasionym autem". W pierwszej kolejności jakbym miał w cokolwiek inwestować to wybiorę termomodernizację.

  7 4
 • ~imrahil 2018-04-24 21:19:43

  w USA można dostać mandat za samo dymienie legalnym paliwem. normy pyłu w powietrzu są tam bardziej rygorystyczne niż w Europie (a co dopiero w Polsce). na szczęście węgiel w PGG dzisiaj zdrożał, to może niektórzy będą bardziej go szanować i mniej kopcić. jeszcze przydałoby się zlikwidować deputaty lub zamienić je na ekwiwalent pieniężny - wtedy by się okazało że niektóre domy jednak nie potrzebują 8 t węgla do ogrzewania, tylko wystarczyłoby 5-6 t. a i niektórzy idioci zrezygnowaliby z gotowania i grzania wody za pomocą paliwa stałego. można by też opodatkować grzejących węglem i uzyskane pieniądze włożyć w sieci gazowe czy ciepłownicze lub elektroenergetyczne.

  14 3
 • ~imrahil 2018-04-24 21:23:00

  domy bez paliw stałych (jakichkolwiek, w tym kominka) należałoby zwolnić z podatku od nieruchomości i opłat za wywóz śmieci. dzisiaj wieczorem w Kamieniu połowa domów grzała wodę. znacznie lepiej niż w sezonie grzewczym, ale i tak jak w trzecim świecie.

  10 4
 • ~1floyd 2018-04-24 22:01:52

  W Niemczech, Francji, i w kilku innych krajach też można ogrzewać domy węglem. Z jednym ale. Musisz wtedy zapłacić tzw. podatek dymny. Jego wysokość sprawia że, to ogrzewanie wychodzi najdrożej. Więc żadne domostwo nie korzysta ż węgla. Kopalnie już dawno winny zmienić zasady deputatu. Nie w naturze, w postaci węgla. A poprzez dofinansowania do faktur za gaz czy prąd. To spowodowało by odejście od kotłów węglowych w wielu domach. Wiadomo że nie zrekompensowało to w całości kosztów ogrzewania domu, jak to jest w przypadku węgla w naturze. Ale spora część mieszkańców go nie otrzymuje, a ogrzewa domy gazem czy pompami ciepła, ponosząc przy tym spore koszty. I tak pomału emisja była bu ograniczana.

  12 2
 • ~ 2018-04-24 22:18:06

  ~imrahil 2018-04-24 21:19:43
  (...) na szczęście węgiel w PGG dzisiaj zdrożał (...) piszesz tak dla manipulacji opiniami, czy masz jakieś przecieki danych, bo na stronie dalej widnieje stara cena
  ~ mówienie o samochodzie jako przyjemności i dobru luksusowym (szczególnie przy obecnej kiepskiej komunikacji zbiorowej) i przyrównywanie go np do wypasionego telewizora jest niepoważne
  ~1floyd komu nie pasował deputat w naturze zawsze miał możliwość wypłaty ekwiwalentu, a niektóre firmy (np JSW) od lat wypłacają tylko ekwiwalent

  3 1
 • ~1floyd 2018-04-24 22:41:59

  Ursus. Nie chodzi mi czy pasuje czy nie. Nie powinno być węgła w naturze. Tylko dofinansowanie do faktur za ogrzewanie innym, naprawdę ekologicznym źródłem ciepła. Bo mając kocioł węglowy klasy 5 tej, jeżeli wrzucisz kiepski węgiel to eko nie będziesz.

  3 2
 • ~ 2018-04-24 22:56:16

  ~1floyd "Bo mając kocioł węglowy klasy 5 tej, jeżeli wrzucisz kiepski węgiel to eko nie będziesz." tylko że każdy zakup węgla to loteria (nawet z teoretycznie pewnego miejsca), bo kupujący może bazować jedynie na nieweryfikowalnej deklaracji sprzedawcy co do jakości sprzedawanego opału

  4 2
 • ~orient 2018-04-24 23:01:43

  @ryhor Ktoś te nowe auta w licznych rybnickich salonach jednak kupuje bo inaczej by zbankrutowały. Wiele z nich kosztuje więcej niż koszt twojej termomodernizacji. Natomiast nie wiem dlaczego te 100 tys. cię przeraża? Skoro koszt obliczyłeś na tak dużo to znaczy, że masz bardzo duży dom. Możesz wziąć pożyczkę, a potem możesz go podzielić i część wynająć lub zrobić z nim co ci się podoba. To twoja własność i warto w nią inwestować bo czym będzie bardziej zadbany tym będzie miał większą wartość. Domy w kiepskim stanie mają kiepską wartość. Natomiast nie licz, że społeczeństwo za kilka lat pozwoli ci bezkarnie palić tak jak do tej pory. To widać nawet na tym forum jak wzrasta niechęć do tych którzy powodują smog. A jeśli społeczeństwo pozwoli to już Unia Europejska na pewno nie.

  8 6
 • ~ 2018-04-24 23:05:48

  Ekologiczne źródło ogrzewania to?
  Moim zdaniem to tylko gruntowa pompa ciepła. Biorąc pod uwagę czystą energię, brak uzależnionia od dostawców, "orurowania ulic".

  Czy pellet jest taki super? Nie wiem, też to idzie w tonach, licząc stosunek ciepło/cena dalej najtańszy jest węgiel kamienny.

  Co do gazu.
  Producentem jest Rosja, hubem w Europie będą Niemcy, znowu to nas uzależnia.

  Suma summarum - nigdy nie wiesz co dobrze zrobisz.

  6 2
 • ~imrahil 2018-04-25 07:04:31

  ~ursus - masz rację. cena nie zmieniła się, a raczej było tak - w zeszły tygodniu orzech był po 664 zł, w poniedziałek cen nie było, wczoraj przed południem był po 710 zł, a teraz znowu po 664. musieli coś poknocić. zresztą, dziwne by było gdyby cena wzrosła, bo na rynkach międzynarodowych zapowiadają się spadki (ciekawe co wtedy będzie z PGG).

  3 1
 • ~imrahil 2018-04-25 07:07:52

  co do kosztów termomodernizacji, to w typowym domu kostce będą one faktycznie wysokie z tego względu, że aby zrobić to dobrze, to czasem trzeba wymienić dach, na pewno przed ociepleniem warto wymienić drzwi i okna (z prawidłowym montażem, a nie na samą przewiewną piankę). a żeby było naprawdę dobrze, to warto by pomyśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, żeby potem nie tracić niepotrzebnie energii poprzez otwieranie okien w środku zimy.

  7 0
 • ~ 2018-04-25 07:18:19

  Ryhor, najtansze sa smieci. Czy w cywilizowanym swiecie kryterium powinno byc to co najtansze?? Dziecku kupujesz najtansza wedline?

  5 2
 • ~ 2018-04-25 10:25:52

  @up skoro jesteś takim znawcą tematyki to co mi doradzić możesz, udowodnij że prócz krytykowania i idiotycznych porównań umiesz cokolwiek, mam wrażenie, że jesteś strasznie zakompleksionym człowiekiem i albo masz nowy dom z kredytem na 30lat albo mieszkasz na łosiedlu.

  Jedyną osobą, z którą można popisać o termomodernizacji i niskiej emisji jest tutaj imrahil, reszta z was klepie wciąż to samo.

  3 4
 • ~ 2018-04-25 15:18:46

  skoro Rybnik jest już tak sławny to można by ten wątek wykorzystać w serialu Diagnoza Rybnicki szpital leczący raka płuc spowodowanego benzopirenem i innym syfem

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 1664