zamknij

Wiadomości

Skąd w przyszłości popłynie ciepło dla Rybnika?

2018-04-23, Autor: 

1. Przed sezonem grzewczym 2022/23 do rybnickiej sieci ciepłowniczej popłynie ciepło z elektrowni.
2. Zmodernizowana elektrociepłownia Chwałowice zasilać będzie jedynie dzielnicę Chwałowice.
3. W północnych dzielnicach miasta ma powstać sieć gazowa.
4. Miasto szykuje się do dużej inwestycji termomodernizacji osiedla w Boguszowicach.
5. Rząd pracuje nad programem wsparcia Rybnika w walce ze smogiem.
To najważniejsze informacje dotyczące przyszłości energetycznej naszego miasta.

Reklama

W ostatnich dniach temat smogu i przyszłości energetycznej naszego miasta znów jest na tapecie. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na ten temat.

Na czwartkowej sesji rady miasta radni uchwalili „Plan zaopatrzenia w ciepło dla Miasta Rybnika”. Założenia planu bazują na ważnym porozumieniu, jakie w grudniu 2017 r. zawarły państwowe spółki energetyczne (PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A., PGE Energia Ciepła S.A., Polska Grupa Górnicza Sp. z o.o.) oraz Miasto Rybnik.

> 100 mln zł na czyste powietrze w Rybniku. Ciepło popłynie z elektrowni

Zakłada ono, że do 2022 roku powstanie instalacja, dzięki której ciepło z elektrowni zasilać będzie miejską sieć ciepłowniczą. Z kolei zmodernizowana elektrociepłownia w Chwałowicach dostarczy energię cieplną dla osiedli w dzielnicy Chwałowice.

O tym, że inwestycje państwowych spółek energetycznych są przesądzone i że termin 2022 roku zostanie dotrzymany przekonywali ostatnio parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. - To konkretne decyzje, które realnie przełożą się na jakość powietrza w Rybniku. Na ich realizację potrzeba na wiele środków i czasu, ale jesteśmy zdeterminowani i nie czekamy ani dnia dłużej, by tę sytuację zmienić – przekonuje poseł Grzegorz Janik.

Dodatkowo rząd ogłosił indywidualny program wsparcia dla najbardziej zanieczyszczonych miast pow. 100 mieszkańców. Miasta te pierwotnie zostały pominięte w rządowych planach walki ze smogiem, co wzbudziło oburzenie mieszkańców naszego regionu.

W tej sprawie w zeszłym tygodniu prezydent Rybnika Piotr Kuczera spotkał się z odpowiadającym za walkę ze smogiem pełnomocnikiem rządu – Piotrem Woźnym. - Minister zapoznał się z sytuacją Rybnika i innych śląskich miast. W trakcie spotkania podkreślałem, że nie wygramy walki ze smogiem bez rozwiązań systemowych – komentuje prezydent Kuczera.

Pod pojęciem „rozwiązań systemowych” Piotr Kuczera ma na myśli m.in. monitorowanie jakości paliw, obowiązek podłączania się mieszkańców do istniejących sieci oraz regulowanie przez państwo cen gazu i prądu.

Prezydent Rybnika sygnalizował też ministrowi Woźnemu, że szybkie wdrożenie programów dotacyjnych jest możliwe w zasobach, które są własnością Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Mowa przede wszystkim o miejskich budynkach w dzielnicy Boguszowice Osiedle.

Ważne z punktu widzenia walki ze smogiem są też deklaracje Polskiej Spółki Gazownictwa. Po spotkaniach z mieszkańcami Rybnika, spółka zainteresowana jest budową sieci gazowniczej w północnych dzielnicach miasta: Ochojcu, Grabowni, Golejowie i części Wielopola. - Z prowadzonych rozmów wynika, że projekty techniczne budowy sieci mają być gotowe w 2019 roku – mówi prezydent.

Piotr Kuczera deklaruje również, że w kolejnych budżetach Rybnika zamierza utrzymać kwotę na dotacje na wymianę źródeł ciepła przez mieszkańców na poziomie 5 milionów złotych.

Czy Waszym zdaniem opisane plany władz Rybnika, spółek energetycznych i rządu poprawią realnie jakość powietrza w Rybniku?

Oceń publikację: + 1 + 81 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~Cuthbert_Collingwood 2018-04-23
    10:54:42

    110 6

    Wierzę, bo muszę. Zbliżają się wybory więc naobiecujmy ile wlezie. Ogrzewanie gazowe czy elektryczne - już widzę, jak ludzie tłumnie rzucają się na kotły gazowe/elektryczne... cena gazu regulowana przez rząd - już jedni przy tym majstrowali i gaz mamy droższy, niż Niemcy czy UK.

  • ~Alpha 2018-04-23
    10:57:18

    64 7

    Gratulacje aktywności dla miasta. Widać, że coś się dzieje, ale plan nie zakłada pewnego makroczynnika.

    Mianowicie, ile lat po 2022 roku będzie jeszcze funkcjonować Elektrownia Rybnik? Czy ten projekt "uciepłownienia" nie urwie się gwałtownie, gdy skończy się energetyka węglowa (również na Górnym Śląsku). Co się stanie, gdy nie opłaci się PGE prowadzić bloku węglowego w systemie, a miasto będzie potrzebować ciepła? Co się stanie, gdy cena emisji CO2 będzie przekraczać cenę węgla?

  • ~minowa 2018-04-23
    11:17:37

    75 1

    A jakie propozycje dla zapomnianych i pomijanych południowych dzielnic ?

  • ~Arteks 2018-04-23
    11:31:30

    61 60

    To są oczywiście bardzo dobre i konkretne wieści. Ale... nie da się np. wykorzystać w pełni mocy ciepłociągu czy gazociągu bez obligatoryjnego obowiązku podłączania do nich. Tu prośba do posłów aby wreszcie opracować rozwiązania które tak jak w przypadku kanalizacji zmuszałyby domy w miejscach gdzie jest odpowiednia instalacja do podłączania się do niej. Za kilka lat młode pokolenia nie będzie chciały słyszeć o piwnicznych brudnych kotłowniach, zładowaniu węgla do piwnicy czy rozpalaniu pieca. A za kilkanaście lat nikt nie uwierzy, że kiedyś na forach rybnickich były batalie o obronę takiego świństwa jak muł. Natomiast jest problem o którym się na razie nie mówi. O ile Rybnik i inne miasta jakoś sobie poradzą co z wsiami? Smog nie ma granic i będzie nadal atakował ze strony okolicznych gęsto zaludnionych wiosek z których w XXI wieku - żadna nie ma gazociągu! Na razie nie słyszałem aby jakiś program realizowano w Jejkowicach, Szczerbicach czy Gaszowicach. A jak źle tam jest może potwierdzić każdy rowerzysta który zapuści się tam nawet w tak ciepłym miesiącu jak maj czy wrzesień pod wieczór. Brak straży miejskiej powoduje, że tam nie obowiązują żadne reguły...

  • ~imrahil 2018-04-23
    11:53:24

    40 29

    Arteks ma rację. np. w Czerwionce nie ma takiego szumu w kwestii smogu, w związku z czym np. Straż Miejska nie działa zbyt sprawnie w tej kwestii. Czerwionka nie jest też ujęta w zapowiedzianym rządowym programie, bo nie ma tam odpowiedniego stanowiska pomiarowego pyłu, więc oficjalnie powietrze nie jest tam zanieczyszczone, a w rzeczywistości nie różni się niczym od powietrza w rybnickich dzielnicach. też uważam, że powinien być obowiązek podłączenia domów do cywilizowanego źródła ogrzewania, a w nowych domach zakaz jakichkolwiek paliw stałych.

  • ~Majster Awes 2018-04-23
    13:38:16

    29 5

    witamy obietnice wyborcze :)

  • ~hub381 2018-04-23
    14:10:40

    37 2

    Nie wiem kim jest ten,bo widzę że zna każdy temat ?
    On p......i ale nie soli.Jakiś"wiejski cwaniak".
    Szanowne Panstwo,czekam z utęsknieniem na pozytywne rozwiązanie antysmogowe w Rybniku.Chyba z kilka razy byłem na spotkaniach w tym temacie w szkole nr.5 .Naobiecywano i nic z tego nie wyszło.
    Elektrownia jest w stanie ogrzać Rybnik lecz rurociągów układać nie będzie...

  • ~peha 2018-04-23
    19:50:38

    14 1

    Czyli Kamień na razie nie ma szans na sieć gazowniczą. Nic dziwnego skoro najwięksi potencjalni odbiorcy gazu zainstalowali pompy ciepła i ogrzewanie olejowe a reszta lubi węgiel.

  • ~mariusz64 2018-04-23
    21:11:46

    23 3

    Panie pośle Janik, niech pan się zajmie swoimi brudnymi bilbordami, ktore straszą niemal we wszystkich dzielnicach i psują wizerunek Miasta Rybnik. Czas zrobić porządki na swoim placu, anie uszczęśliwiać innych.

  • ~godka 2018-04-24
    20:18:43

    8 1

    Wszyscy się ciesza na tanie ciepło z elektrowni, a ja założe się że jak juz podłączą Rybnik to elektrownia zasunie cenę że ąz miło. Nic nie ma darmo.

  • ~ 2018-04-24
    22:42:05

    5 4

    nie ma się czym podniecać, bo to przedwyborcza czcza gadanina, już 9 lat temu w artykule z 2009-10-23 pt. "Zielone światło dla ciepła z elektrowni" czytamy m.in. "podczas ostatniej sesji rady miasta, radni jednogłośnie przegłosowali nowe założenia do planu zaopatrzenia miasta w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Począwszy od 2015 roku, kolejnym dostawcą ciepła po Elektrociepłowni Chwałowice będzie Elektrownia Rybnik.", czy od tego czasu widać jakikolwiek postęp w tej sprawie ? że dla poprawy wizerunku po 9 latach włodarze uchwalają właściwie to samo, a co sprawie rozbudowy sieci ciepłowniczej, która nawet w centrum omija wiele miejsc? też są to lata stracone, do tego jak znam życie, jeżeli już do tego dojdzie, będzie to kolejna okazja by sięgnąć głębiej do kieszeni mieszkańców, zaraz zapewne pojawią się głosy mówiące , że wygoda kosztuje, pozornie tak, ale mnie na przedmiotach ekonomicznych zawsze uczono, że hurtowe wytwarzanie jakiegoś dobra wychodzi taniej niż jego jednostkowa produkcja, do tego ciepło z elektrowni jest przynajmniej w części odpadem, wypuszczanym do wody lub w powietrze, za którego emisję płaci się niemałe kwoty, a tak kolejny problem odpadnie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5270