zamknij

Wiadomości

Świerklany będą miały park rekreacyjny. Wyłoniono najlepszy projekt

2016-02-04, Autor: 
Dzieci mieszkające na terenie gminy Świerklany będą miały powód, by wyciągnąć swoich rodziców z domów. W najbliższej przyszłości w Jankowicach powstanie park rekreacyjny z polem do mini golfa, skate parkiem czy placami zabaw. Władze gminy chcą przeznaczyć na ten cel maksymalnie 2,6 mln złotych.

Reklama

Park ma powstać w sąsiedztwie Gimnazjum im. ks. Walentego i Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Jankowicach, w pobliżu ul. Równoległej. Zanim jednak w ziemię wbije się pierwsza łopata, władze gminy Świerklany przy współpracy z architektami SARP w Katowicach ogłosiły konkurs na najlepszy projekt.

Wyniki ogłoszono w miniony poniedziałek w budynku UG Świerklany. - Na konkurs wpłynęły 23 zgłoszenia od pracowni projektowych. Jedna z nich nie została zakwalifikowana do konkursu. 26 stycznia został zebrany sąd konkursowy: architekt krajobrazu – Jacek Krych, wójt gminy Tomasz Pieczka, Michał Kula z wydziału inwestycji, Marcin Brataniec – SARP w Katowicach oraz Henryk Piątek – powiedział sekretarz sądu konkursowej, Rafał Paszenda.

Jak dodał, wiele projektów było ciekawych, niektóre zaś nie wypisywały się w zastany teren, ale nie brały pod uwagę kosztów inwestycji.

Zwycięzcą konkursu zostało biuro projektowe Riegler Riewe Architekci z Katowic. - Pierwszą nagrodę przyznano za prostotę i czytelność układu funkcjonalno – przestrzennego, za dużą wrażliwość i racjonalność w kształtowaniu przestrzeni parku, za właściwe wpisanie proponowanych rozwiązań w zastany kontekst przestrzenny oraz słuszne dyspozycje funkcjonalne i ekonomiczne. W opinii sądu konkursowego praca proponuje właściwą skalę i proporcje rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych, ich układu oraz wzajemnych relacji w tej lokalizacji – czytamy w uzasadnieniu decyzji wyników konkursu.

Na korzyść tego projektu przemawiał też fakt, że park został podzielony na segmenty, które można zagospodarować w dowolny sposób. Autorzy pracy zaproponowali budowę m.in. rowerowego toru crossowego, skate parku, pole do minigolfa, strefę gier czy wodny plac zabaw.


                                                                             Zwycięski projekt na budowę parku rekreacyjnego

II miejsce otrzymali Aleksandra Boniecka, Zuzanna Szpocińska i Tomasz Marciniewicz „za wysoki poziom proponowanych rozwiązań architektonicznych. Zaproponowane obiekty architektury oraz małej architektury parkowej w tym urządzeń zabawowych i siedzisk posiadają nowoczesne i eleganckie formy co znalazło uznanie w ocenie jury”. - Wątpliwości Sądu wzbudza brak jasnych i do końca konsekwentnych założeń kompozycyjnych i czytelnego układu komunikacyjnego. Utwardzony plac wejściowy parku jest zbyt duży . W pracy zaproponowano dobór materiałów dla obiektów architektonicznych i posadzek, który w znacznej mierze obniża jego wartość eksploatacyjną. Drewniane obiekty małej architektury, drewniana promenada w praktyce wymagałyby regularnej konserwacji i okresowej wymiany, a zatem znacznych nakładów ekonomicznych – czytamy dalej.III miejsce przyznano BP Projekt Kazimierz Butelski za propozycję wyrazistej i eleganckiej kompozycji parkowej ze zdecydowanym podłużnym założeniem sekwencji placów i stref rekreacji oraz kolistym trejażem. - Trejaż nazwany przez Autorów „zielonym gniazdem” mógłby stać się znakiem identyfikującym miejsce. W opinii sądu taka kompozycja dowodzi wysokiej kultury projektowej Autorów. Wątpliwości budzą jednak skala i rozmach proponowanych rozwiązań przestrzennych zbyt monumentalnych dla niewielkiej miejscowości oraz zaproponowane szczegóły konstrukcyjne elementów architektonicznych i trejażu – wyjaśniają członkowie sądu.Jak zdradził wójt Świerklan Tomasz Pieczka, prace nad parkiem rekreacyjnym w Jankowicach rozpoczną się w przyszłym roku. - To realny termin. Inwestycja ta będzie nas kosztowała maksymalnie 2,6 mln złotych. Poprzednie władze gminy przespały dobry moment na budowę parku, ponieważ swego czasu Unia Europejska przekazywała środki na tego typu inwestycje. Niestety gmina tego nie zrobiła i musimy to robić teraz własnej kieszeni – powiedział.

Projektanci pracy która wygrała – Rriegler Riwe Architekci to austriacka pracowania z Grazu która w Polsce projektowała Muzeum Śląskie w Katowicach. Mają filię właśnie w tym mieście. - Projektanci z „najwyższej półki”, ilość nagród dla muzeum śląskiego tylko o tym świadczy! Jeśli podejdą do architektury i zieleni tak jak zrobili to w Katowicach to obawiam się ze konkurencji dla Janowickiego parku w okolicy nie będzie - dodają przedstawiciele sądu konkursowego.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Max 2016-02-04
  10:02:09

  18 0

  Tu przynajmniej nie trzeba wycinać kilkuset drzew jak to było w Rybniku przy Domusie.....

 • ~jojo 2016-02-04
  10:10:30

  5 0

  Wszystko ładnie oprócz tytułu artykułu.Powinno być Jankowice będ ąmiały park rekreacyjny lub Gmina Świerklany.

 • ~Arteks 2016-02-04
  11:49:23

  2 19

  Sprawy rekreacyjne są ważne ale zauważcie na pewnego rodzaju przesadyzmy w jakie idą samorządy. Z jednej strony szczególnie takie miejscowości jak Świerklany nie zapewniają w odpowiedni sposób transportu publicznego dla swoich mieszkańców, nie robią nic w kierunku likwidacji niskiej emisji, prawie w ogóle nie rekultywuje się hałd, nie poprawia się estetyki wsi, a z drugiej... w co drugiej miejscowości będziemy mieli wkrótce parki rozrywki, tężnie i skateparki. Podkreślam - nie uważam żeby to było złe bo to jest potrzebne. Tylko chodzi mi o zachwianie proporcji z jakimi mamy do czynienia szczególnie jeśli chodzi o Okręg Rybnicki. Jeśli np. w Marklowicach jest słynna Wyspa - po co budować kolejny taki obiekt w pobliskich Świerklanach? Bogatemu się nie zabrania (np. Gminie Pawłowice) ale Świerklany wcale nie należą do jakichś bogatych gmin, a wyglądają bardzo ubogo - akurat wczoraj przejeżdżałem.

 • ~ 2016-02-04
  11:58:41

  28 0

  Arteks- po to to się buduje abyś nie musiał wsiadać w samochód z dziećmi i tłuc się przez miasto aby dojechać do Marklowic, jeden samochód mniej i gram czystego powietrza więcej. Proste?

 • ~Arteks 2016-02-04
  12:27:04

  0 22

  @goliat - taniej i zdrowiej byłoby zakupić elektrobus i uruchomić go np. na trasie Świerklany-Marklowice w godzinnym takcie... Gmina Świerklany w ogóle prowadzi jakąś szaloną politykę. Budują gigantyczny Urząd Gminy mimo, że obecnie ilość spraw do załatwienia przez petentów w "gminie" jest minimalna. Zwróciłem uwagę na absurdalność wydatków samorządów. Nie mówię, że to się nie zdarza czasami w Rybniku bo u nas też na remont żłobka nie ma a jednocześnie remontuje się i rozbudowywuje ul. Szymborskiej za 3 mln - dla... kilku domów.

 • ~ 2016-02-04
  12:44:49

  13 0

  Arteks- zauważ , że każdemu dzisiaj na czasie zależy, co z tego że elektrowóz mają zakupić jak i tak samo będzie w korkach stał...po co ten gość zatrudniony w UM co ma kombinować gdzie parkingi zrobić aby zostawić auto i jechać środkiem kom miejskiej, jeżeli tak samo nastoisz się w korkach a do tego zapłacisz za parking. Chodzi o czas , czas. Będziesz stał na przystanku i czekał na ten elektrowóz? z dziećmi i czterema rowerami, deskorolkami rolkami i co innym, a jak się spóźni( co będzie na porządku dziennym), potem korki i droga powrotna? No powiedz, będziesz miał na to czas?

 • ~czorcik 2016-02-04
  13:06:20

  23 0

  arteks żal ci ściska miejsce gdzie plecy tracą swoją dźwięczną nazwę......bo to nie w Rybniku??? Poza tym ty chłopie jesteś monotematyczny: ktoś o Parku Rozrywki-ty o transporcie, ktoś o żużlu- ty o zrównoważonym transporcie, ktoś o oświacie, to o.....zrównoważonym transporcie!!!

 • ~Arteks 2016-02-04
  13:23:16

  1 25

  @czorcik - ale się uśmiałem bo ludzie z problemami zawsze widzą coś u kogoś, a nie widzą tych samych wad u siebie. A przecież 95% twoich wypowiedzi jest zawsze nie na temat! Prawdopodobnie kilka razy byłeś zmuszony do zmian nicków bo byłeś banowany za trollowanie i hejting... Musiałeś nieźle podpaść redakcji bo to się tu za często nie zdarza aby ktoś był banowany. Ja słusznie zwracam uwagę, że zamiast najpierw rozwiązać kluczowe problemy dla naszego regionu to gminy bawią się w lunaparki. A możnaby najpierw zająć się mega ważnymi problemami, a potem "bawić się ile wlezie". Niestety wszystko jest robione na odwrót. A żadne media ogólnopolskie nie pochwalą gminy za kawałek parku, za poprawę powietrza na Śląsku - na pewno by pochwaliły i poprawiłby się wizerunek naszego regionu. I żadnego żalu nie mam bo w Rybniku, miejsc do rekreacji jest od groma, a dojście z tak dużego blokowiska jak Nowiny do najbliższego lasu zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 2-5 minut.

 • ~Arteks 2016-02-04
  13:28:38

  1 20

  @goliat - to był tylko przykład. Widocznie niezbyt zrozumiały przez ciebie. W każdym razie chyba się zgodzisz, że samorządowcy zajmują się pierdołami, a tak naprawdę nasz subregion to grajdoł w takich tematach jak: transport publiczny, gospodarka cieplna, polityka rowerowa, świadomość społeczna czy urbanistyka...

 • ~czorcik 2016-02-04
  13:59:47

  17 0

  arteks to, że ty nie potrafisz zrozumieć moich komentarzy i ciągle marudzisz, że nie są na temat, to tylko twoja wina spowodowana twoim zarozumialstwem i pychą. Ja nie mam zamiaru tłumaczyć ci o co mi chodzi, bo ty i tak wiesz zawsze najlepiej.....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648