zamknij

Biznes

Świerklany: kopalnia szykuje się do fedrowania. Mieszkańcy czują się oszukani

2015-06-26, Autor: ww
Kopalnia „Jankowice” przymierza się do uruchomienia wydobycia pod ulicą Szklarnia w Świerklanach. Tymczasem mieszkańcy tej dzielnicy czują się oszukani, bo – jak mówią – o planach kopalni dowiedzieli się po fakcie.

Reklama

W Okręgowym Urzędzie Górniczym czekają na akceptację plany wydobycia KWK Jankowice na tzw. Polu Marklowickim. Chodzi m.in. o nowe ściany w rejonie ulicy Szklarnia w Świerklanach.

 

Informacje o tym zaskoczyły i oburzyły mieszkańców tej części miejscowości. - O zapowiedziach kopalni dowiadujemy się, gdy decyzje już praktycznie zapadły. Dlaczego poprzedni wójt oraz władze kopalni nie informowały nas o swoich planach? – pytali retorycznie rozżaleni mieszkańcy ulicy Szklarnia podczas ubiegłotygodniowego spotkania z dyrekcją KWK Jankowice.

Mieszkańcy Świerklan czują się oszukani, ponieważ niczego nieświadomi w ostatnich latach kupowali przy ulicy Szklarnia działki. Powstały też nowe domy, część z nich nie jest przystosowana do szkód kategorii 4 i 5. Dlaczego inwestorom pozwolono na budowę nowych domów bez odpowiednich zabezpieczeń? Tego póki co nie wiadomo.

Po stronie mieszkańców stanął wójt gminy – Tomasz Pieczka, który w poprzedniej kadencji samorządu był radnym. - Jako radni nie byliśmy informowani przez wójta i kopalnię o planach eksploatacji. Pamiętam spotkanie podczas którego zapewnialiście, że wydobycie prowadzone będzie tylko do lasu Królewiok – zarzucił dyrekcji kopalni Jankowice wójt Pieczka.

Tomasz Pieczka poinformował również, że kopalnia szantażuje go groźbą zwolnień 100 mieszkańców gminy, jeśli władze Świerklan blokować będą plany wydobycia.

Informacjom wójta stanowczo zaprzeczył Stanisław Konsek – dyrektor kopalni Jankowice. Argumentował, że zakład od kilkunastu lat informował o swoich planach, a w 2012 roku poprzedni wójt Świerklan pozytywnie je zaopiniował. - Z Gminą Świerklany współpracowaliśmy dotąd na takich samych zasadach jak choćby z Gminą Marklowice. Plany wydobycia przedstawiane były wójtowi i to on wyrażał stanowisko Gminy. Jeśli teraz jest potrzeba innej komunikacji i spotkań z mieszkańcami, możemy się dostosować – powiedział dyrektor Konsek.

> Świerklany: spotkanie mieszkańców z dyrekcją kopalni - zobacz więcej zdjęć

Nowy wójt Świerklan zmienił decyzję swojego poprzednika i negatywnie zaopiniował plany wydobywcze KWK Jankowice, ale jego opinia nie ma wiążącej mocy. Wszystko wskazuje na to, że Okręgowy Urząd Górniczy wyda zgodę na eksploatację pod ulicą Szklarnia. W tej chwili znane są plany wydobycia do roku 2019.

Przedstawiciele kopalni zapewnili też, że Kompania Węglowa ma środki na wypłatę ewentualnych odszkodowań, a nowo wybudowane domy zostały przez kopalnię odpowiednio zabezpieczone. Dyrekcja kopalni przyznała jednak, że ewentualne roszczenia będą mogły dotyczyć tylko nieruchomości zabudowanych.

W zapewnienia kopalni powątpiewa wójt Pieczka. - Przyszłość kopalni Jankowice i Kompanii Węglowej stoi pod dużym znakiem zapytania. Boimy się, że za parę lat może nie być podmiotu, który uzna roszczenia odszkodowawcze mieszkańców – mówił Tomasz Pieczka.

Jak skończy się sprawa planowanej eksploatacji pod ulicą Szklarnia w Świerklanach – będzie Was informować.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~780323 2015-06-26 09:03:48

  Niestety kopalnia to nie autostrada którą mieli oddać wcześniej czy później. Tutaj nic nie pomoże - decyzje takie jak wydobycie zapadają wysoko i tam niestety nic nie da się robić. Nawet protesty nie pomogą bo co będą ludzie blokować, podkopią się i koniec. Urząd gminy może wyrazić swoje ubolewanie i na tym się skończy - niestety. Tutaj wszystko może zakończyć się fiaskiem. Ale pozdrawiam wszystkich których to dotyczy - sam mam 10 hektarów pod wyrobiskami i wiem z czym to się wiąże - wieczna kopanina z kopalnią. Oni mogą wszystko my już niestety nie.

  9 0
 • ~ 2015-06-26 09:19:17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~ 2015-06-26 11:58:49

  Dziennikarz piszący tę informację jest niedoinformowany. Co ma Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach do KWK Jankowice?

  0 6
 • ~Kurz 2015-06-26 22:47:28


  Co tam ma do gadania
  Ulica Szklarnia w Świerklanach.
  Nie może nikt namieszać
  W kopalnianych planach.

  Powraca znów do łaski
  " Metoda Zamordyzmu ",
  Z lat, jak dobrze pamiętam,
  Wczesnego socjalizmu.

  0 12
 • ~Gryjta 2015-06-28 21:06:58

  "ewentualne roszczenia będą mogły dotyczyć tylko nieruchomości zabudowanych".....czyli jak się na polu ciągnik zapadnie i traktorzysta zginie to dyrekcja i wszelkie urzędy górnicze będą to miały w (wpis nie będzie usunięty,....) miejscu gdzie plecy tracą swoja dźwięczną nazwę?
  A do tych zarozumiałych cwaniaków typu Kurz... pierdzących w urzędniczo- górnicze i nie tylko stołki....społeczeństwo może wam powiedzieć wyraźne NIE, NIE i NIE !!!

  0 0
 • ~fuckPR 2015-06-29 10:12:40

  Pan wójt chwali kopalnie tylko wtedy gdy na konto gminy wpływają krocie z z podatków którymi obciążona jest kopalnia, typowa gra na dwa fronty i zwalanie winy na poprzedników,to częsta przypadłość włodarzy gmin górniczych

  15 0
 • ~zbig67 2015-06-29 12:32:16

  gmina Świerklany pierwsza wyciąga łapy po pieniądze z kopalni , zresztą dużo ludzi ze świerklan na tej kopalni pracuje. jak fedrują pod Jankowicami to jest ok. taka mentalność Kalego.

  25 0
 • ~Gryjta 2015-06-30 18:48:03

  Panie Stanisławie Konsek...a Pan tak bez żadnych zahamowań może patrzeć codziennie w lustro??

  2 0
 • ~waterman44 2015-07-01 08:30:33

  A czy kiedykolwiek ktoś zastanowił się co z odszkodowaniem za ziemię co mi da że oddają za zniszczony dom jak ziemia zostaje bez możliwości budowy i co za te śmieszne odszkodowanie kupię może działkę za 100 tyś a za resztę postawię altanę i płot.

  6 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?









Oddanych głosów: 2758