zamknij

Biznes

Ceny działek przy autostradzie odstraszają inwestorów

2011-09-19, Autor: 

Władze Rybnika i okolicznych gmin liczyły, że w związku z budową autostrady A1, w regionie nastanie prawdziwy boom inwestycyjny. Póki co, pojawiają się pojedynczy inwestorzy. Jeśli ceny działek nie spadną o wysypie inwestycji możemy zapomnieć.

Reklama

Władze gmin położonych przy autostradzie starają się promować swoje tereny inwestycyjne. – Kilka tygodni temu gmina Świerklany wysłała ponad 70 pism do większych firm i korporacji, zachęcając je do zainwestowania przy zjeździe z A-1. Do każdego pisma załączona została informacja na temat planu zagospodarowania przestrzennego, o tym, jakie rodzaje działalności mogą być w tamtym rejonie prowadzone oraz mapki sytuacyjne i zdjęcia terenu z lotu ptaka. Tak, aby potencjalni nabywcy działek mieli pełny obraz tego, jak wyglądają tereny wokół zjazdu z autostrady – mówi wójt gminy Świerklany, Antoni Mrowiec.

– Nawiązaliśmy także kontakt z instytucjami i agencjami zrzeszającymi przedsiębiorców, prosząc je o rozpropagowanie informacji na temat atrakcyjnie położonych terenów pod inwestycje w gminie Świerklany. Są już telefony do naszego urzędu w tej sprawie, a oprócz tego firmy kontaktują się bezpośrednio z prywatnymi mieszkańcami, właścicielami działek przy autostradzie. Póki co wiadomo na pewno, że przy autostradzie powstanie pod koniec tego roku salon Mercedesa – dodaje wójt.

 

Władze Gminy Czerwionka-Leszczyny prowadzą już rozmowy z potencjalnymi nabywcami swoich terenów. – Obserwujemy wzrost zainteresowania terenami przy węzłach. Ze względu na zainteresowanie mniejszymi terenami prowadzone są także prace geodezyjne, których efektem ma być wydzielenie mniejszych działek. Tereny cieszą się największym zainteresowaniem wśród firm logistycznych. Prowadzone są także rozmowy dotyczące możliwości utworzenia w tych miejscach stacji benzynowych czy punktu popularnej sieci barów szybkiej obsługi – mówi rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny, Hanna Piórecka-Nowak.

 

Miasto Rybnik swoje tereny w Kłokocinie ma zamiar po raz kolejny zareklamować na przyszłorocznych targach w Monachium i w Cannes. – Uzbrojenie terenu w Kłokocinie to sprawa na lata, ale już w przyszłym roku będziemy te tereny promować na targach. Na razie priorytetem jest przygotowanie lotniska do biznesu, czyli stworzenie projektu technicznego i wybudowanie pasa startowego. Dlatego ciągle dokupujemy tereny w okolicach lotniska w Gotartowicach – mówi prezydent, Adam Fudali.

 

Jak zauważają włodarze okolicznych miejscowości, wielu potencjalnych inwestorów odstraszają wysokie ceny gruntów. – Myślę, że zainteresowanie przedsiębiorców kupnem działek przy zjeździe z A-1 uzależnione będzie przede wszystkim od ceny, jaką zażądają właściciele terenów za metr kwadratowy powierzchni. Niestety, dwie duże firmy poważnie zainteresowane otwarciem działalności przy A-1 w Świerklanach już się wycofały z kupna działek z powodu zbyt wygórowanych żądań mieszkańców – mówi Antoni Mrowiec.

 

Chociaż zainteresowanie działkami położonymi przy autostradzie jest nieco mniejsze niż się spodziewano, stale rosną ich ceny. – Z nieruchomości położonych blisko autostrady mamy w ofercie jedynie działki budowlane w Dębieńsku, gdzie cena kształtuje się na poziomie 120 zł za m2 oraz w Gorzyczkach, gdzie cena za m2 wynosi 72 zł. Działki te mamy w ofercie już prawie rok i zainteresowanie nimi jest znikome – mówi Beata Brzezina z Agencji Nieruchomości „Roma”.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~ 2011-09-19
  06:37:00

  0 0

  myślicie, że ludzie za grosze sprzedają działki,a miasto, gmina będzie kasować podatki

 • ~qwerty 2011-09-19
  08:54:40

  0 0

  Znakomicie na tym przykladzie widac miernote i zapatrzenie w siebie rybnickiego UM pod zarzadem Fudalego. Swierklany wysylaja dziesatki listow, kontaktuja sie z organizacjami zrzeszajacymi wieksze i mneijsze firmy. Fudali kolejny raz pojedzie do Cannes i liczy na to, ze inwestorzy beda sie sami pchac drzwiami i oknami. To wlasnie dowod na to, ze ten czlowiek i otazcajacy go ludzie nie sa w stanie zrozumiec, ze w tej chwili bez bycia aktywnym, elastycznymi pracowitym nie osaignie sie nic. I neistety juz mozna zobaczyc efekty jego lenistwa - pusta strefe ekonomiczna, ktora w porownaniu chocby do zorskiej jest zenujaco pusta.

 • ~qwerty 2011-09-19
  08:55:40

  0 0

  Niestety Panie Prezydencie. Nie jest Pan gwiazda i niestety, zeby cos osiagnac musi sie Pan napracowac, a wyglada na to, ze jest juz Pan stary i zmeczony, przez co niezdolny do takiego wysilku. I przez Panskie zapatrzenie w siebie, Panski narcyzm, Rybnik traci kolejne lata, w ktorych inne miasta przescigaja nas, bo sa prezne i aktywne (patrzy Tychy, Zory).

 • ~GBB 2011-09-19
  09:02:08

  0 0

  W całości podpisuje się pod tym co napisał qwert - nic dodać nic ująć

 • ~werkk 2011-09-19
  09:12:39

  1 0

  "już w przyszłym roku będziemy te tereny promować na targach" Z tego co wiem już promowaliśmy tereny na targach i to bez efektu może czas wymyślić coś innego bardziej skutecznego i tańszego. Bo jak na razie ta promocja to nic innego jak wycieczka dla grupy osób za pieniądze podatnika. Co do ceny działek jest logiczne że za darmo nikt nie odda atrakcyjnych terenów. Jak by ktoś pomyślał w U. M. to przed ogłoszeniem o budowie autostrady wykupi tereny gmina wtedy było by tanio, a dziś byłby to dobry interes dla gminy. Podkreślam gminy a nie przednika zatrudnionego w urzędzie gminy, bo to byłby przekręt.

 • ~danielo78 2011-09-19
  09:45:03

  0 0

  CHCIAŁEM TAM ZAINWESTOWAĆ W BUDKIE Z CHAMBURGIERAMI I GOFRY - ALE CENY DZIAŁEK MNIE ODSTRASZYŁY NA DOBRE.

 • ~trend 2011-09-19
  10:53:41

  0 0

  w biznesie liczą się znajomości i nie chodzi tu o korupcyjne interesy ale zwykłe międzyludzkie relacje. Wielokrotnie trzeba się pokazać, pogadać, dyskutować i może kiedyś taka taktyka zaskutkuje pamięcią o miejscu i poczuciem przychylności władz. Na pewno kontakt bezpośredni w stylu Świerklan, to jest krok w dobrym kierunku, inwestor sam nie przyjdzie. Wiem co mówię bo mam styczność z tym środowiskiem. Dobra strefa ekonomiczna jest jak samonakręcająca się spirala, jeden inwestor ciągnie za sobą następnego, to buduje wiarygodność miejsca. Poza tym wymagany jest dobry dostęp do autostrady, bo dzisiaj dostawy towarów wyliczone są co do kwadransa.

 • ~ 2011-09-19
  11:22:36

  1 0

  Kiedy słyszę już pan Fudali mówi, że będzie reklamował miasto na targach w Cannes i Monachium, to nie chce mi się dalej żyć na tej planecie. Widzę, że światopogląd i perspektywy umysłowe tego pana są wąskie jak drogi, które w Rybniku buduje i zamykają się wewnątrz DK nr 78 którą wiecznie remontuje. Jeździ dziadowizna z UM po świecie za pieniądze podatników, szczerzy zęby na dziadowskich stoiskach, na które nikt nie zagląda. Wesołe jest życie staruszka z UM. Niech łapy uschną wszystkim, którzy zagłosują na tę klikę za trzy lata.

 • ~ziupo 2011-09-19
  11:49:54

  0 0

  Koncepcję i oczekiwania to oni mają i to całkiem wyraźne, ale dokładnego planu działania to ja tu za cholerę nie widzę ;) Zbroją, rozwijają i ... czekają, ale to może taka taktyka?

 • ~miastowy 2011-09-19
  12:02:46

  0 0

  Musze stwierdzić całkowity brak ruchu w tej materii, mam super działkę 5000 m3 z zabudową budynkami drobnego przemysłu ok 1,5 km od autostrady za 4,500 tyś za m-c i brak jakiegokolwiek zainteresowania. Jeśli ktoś powie, że to tez drogo to miasto powinno swoje działki chyba oddawać za darmo.

 • ~miastowy 2011-09-19
  12:04:38

  0 0

  *oczywiscie 5000m2

 • ~TooSlow 2011-09-19
  12:50:28

  0 0

  Interesują mnie ostatnio ceny działek w rejonie autostrady i powiem Ci miastowy, że kwota którą chcesz uzyskać jest wysoka dla przedsiębiorcy. Czemu? 4.500 x 12 = 54.000 złotych za rok. 54.000 / 120 zł = 450 metrów działki w rejonie autostrady. po dwóch latach masz 900 metrów, a tu już można coś wybudować. I po 4 latach okazuje się, że przedsiębiorca odchodzi z Twojego terenu bez niczego za to z Twoim uśmiechem na twarzy a jego kolega wystawia na sprzedaż teren wart 200.000 złotych. Ludzie nie są głupi - tym się cechuje przedsiębiorca, że jet przedsiębiorczy;) Ogólnie śmieszy mnie wysyp ogłoszeń o dzierżawie działek których teraz pełno przy drogach. To nie Hong Kong czy Japonia żeby całować po ręce rolnika, który nie ma pomyslu na biznes na działce gdzie uprawiał buraki..

 • ~charlie 2011-09-19
  13:33:49

  0 0

  Ja bym oddawał za darmo, albo za symboliczną złotówkę. Zobaczylibyście ilu byśmy mieli potencjalnych inwestorów. No, ale ja jestem krwiożerczym kapitalistom i tylko bym żerował na zdrowej tkance społecznej. Dawał bogatym a odbierał biednym czyt. gminom

 • ~ 2011-09-19
  18:10:17

  0 0

  Spekulanci gruntowi także muszą się czasem liczyć ze stratą kasy........ Przyroda.

 • ~miastowy 2011-09-19
  18:25:37

  0 0

  Jeśli mówisz o działce, w formie nieużytku bez zabudowy to może i owszem. Dodaj sobie jednak koszty utrzymania, podatki i amortyzacje.
  4,500 to kwota minimum, aby opłacało się coś takiego trzymać. Ekonomia w formie 2 x 2 się tutaj nie sprawdza.

 • ~ 2011-09-19
  18:35:13

  0 0

  Zainteresowanie (czymkolwiek) wymaga zazwyczaj posiadania przez dany obiekt zbioru określonych cech atrakcyjności, itp., itd.
  Na czym polega (polegać powinna) tzw. atrakcyjność terenów przy "autostradzie rybnickiej"? Turyści, kierowcy, jadący z Zachodu i Pomorza np. w Bieszczady, do Krakowa, itd. nie zjeżdżają (statystycznie) z "A4", celem np. "zwiedzenia" Rybnika i niecodziennych jego okolic, no chyba że jadą/przejeżdżają na wypoczynek bądź w interesach autorstradą "A1" do Czech, Słowacji, itd...Działa to również w obie strony.
  Transport ciężarowy, spedycja międzynarodowa, komunikacja ogólnokrajowa i tak udaje się na/przez Katowice, Kraków i dalej do Resovii i na wschód lub wszędzie...
  Naturalnie można w "tym" miejscu zlokalizować, skoncentrować kolejne markety, supermarkety, hipermarkety, place...;-)

 • ~TooSlow 2011-09-19
  19:14:25

  0 0

  No właśnie chociażby dzięki amortyzacji nie ma sensu wynajmować, a lepiej jest wybudować.

 • ~Arteks 2011-09-19
  21:27:58

  0 0

  @qwerty - nie wiem jak obecnie wymienione przez ciebie Tychy ale Żory są tak "prężne", że nie potrafią znaleźć chętnych do prowadzenia placówek w sztandarowej inwestycji Żor od niepamiętnych czasów - Miasteczku westerowym... I są tak prężne, że mają problem z wypłatami wobec kontrahentów i swoich pracowników. Jestem przekonany, że gdyby Rybnik miał taki problem grzmiałbyś, że trzeba odwołać władze miasta. No ale w Żorach może się tak dziać i nadal są dla ciebie przykładem świetnego działania władz miasta ;) Nie wiem wprawdzie w jakiej dziedzinie - ale są bo tam nie rządzi twój osobisty wróg Fudali ;). A co do cen terenów przy autostradzie niech rozwiąże to wolny rynek. Na miejscu tych którzy dysponują tam terenami też nie sprzedałbym ich za grosze czekając jak się będzie rozwijać sytuacja. Znam ludzi, którzy przegrali pieniądze na giełdzie, nie udały im się biznesy czy inwestycje. Ale nie znam nikogo kto straciłby kasę na nieruchomościach :)

 • ~qwerty 2011-09-19
  22:09:00

  0 0

  Arteks - jak zwykle rzygasz jadem i klamiesz na forum liczac na to, ze ludzie czytajace Twoje mierne wypociny nie znaja sprawy i uwierza w Twoje klamstwa. Zory nie maja problemu z wyplacaniem wyplat. Przesuwaja wyplate za miesiac X na 10-tego dnia nastepnego miesiaca. Z tego co pamietam Twoj ukochany Fudali robi tak od lat. W Zorach przez lata wylo tak, ze wyplate dostawalo za miesiac X dostawalo sie przed koncem danego miesiaca. Wiec nie klam parszywie (jak to zwykle robisz), ze Zory nie wyplacaja wyplat. Przesuwaja po prostu wyplate na termin, ktory gdzie indziej (zarowno w firmach jak i urzedach) jest od lat standardem. Jak zwykle nie miales nic do obrony miernych pseudo-staran Fudalego w celu przyciagniecia inwestorow i musiales probowac sprowadzic rozmowe na inne tory. Do tego sie juz przyzwyczailismy. Nie jestes w stanie prowadzic rzeczowej rozmowy, skaczesz po tematach probujac uciekac od kwestii, ktore sa Ci niewygodne.

 • ~qwerty 2011-09-19
  22:15:34

  0 0

  Arteks - mowisz, ze nie znasz nikogo, kto stracil na nieruchomosciach? To marne masz te znajomosci. Popatrz sobie tutaj: http://wyborcza.biz/biznes/55,100896,9975430,,,,9975478.html Na nieruchomosciach stracil w tym kraju KAZDY, kto kupil COKOLWIEK w roku 2008. Na dodatek 2008 to rok, w ktorym Ty tu przewidywales, ze ceny mieszkan w Rybniku beda tylko rosnac (i generalnie nie zgadzales sie z moim stwierdzeniem, ze sa to ceny "z dupy"). Od tamtego czasu ceny wywolawcze mieszkan M5 w Rybniku spadly z poziomu okolo 180-200 tys do poziomu 130-150 tys. Jak doliczysz do tego inflacje przez te trzy lata, to procentowa strata kapitalu na nieruchomosciach jest bardzo znaczaca.

 • ~Arteks 2011-09-19
  22:56:29

  0 0

  @qwerty - te określenie każdego kto się z ciebie nabija że "rzyga jadem" staje się twoim kolejnym natręctwem. ;) Współczuję twojej aspołeczności i demonstracyjnej wrogości wobec niektórych osób. Piszesz, że ludzie którzy kupili w 2008 nieruchomości stracili... Piszesz tak bo ty nic w życiu nie kupiłeś większego od auta (chyba że pożyczasz od rodziców). Zapewniam cię, że nawet ci którzy kupili coś przed kryzysem mają coś co ma realną wartość i mogą z tego korzystać! Sprzęt elektroniczny czy auta tracą o wiele szybciej na wartości i to niezależnie od tego czy jest kryzys czy go nie ma. Oczywiście ty jak zawsze dzielisz świat na czarny i biały nie widząc, że są też inne kolory. Bierzesz pod uwagę tylko mieszkania w blokach, a gdzie parcele budowlane, kamienice czy domy jednorodzinne? Nie słyszałem aby one straciły na wartości - chyba tylko w tych przypadkach jeśli ich ceny były zbyt wygórowane. Co do problemów z wypłatami to niestety ale mam rację. Tamtejszy UM wypłacił pracownikom wypłatę w dwóch ratach - co nie jest normalne w samorządach. Poza tym niewypłacone są niektóre faktury za roboty i usługi różnych firm wobec UM w Żorach. Wiem, że takie informacje cię bolą bo jak można bazować przez wiele miesięcy na przykładzie miasta które okazuje się modelowym przykładem negatywnym?! Na twoim miejscu wyłączyłbym Żory z twojej listy miast - przykładów dla Rybnika bo to zdaje się śląska Grecja ;P

 • ~qwerty 2011-09-20
  12:56:26

  0 0

  Arteks - juz sie przyzwyczailem do Twojego bajdurzenia i uciekania od tematow, w ktorych ktos wytknal Ci, ze wypisujesz bzdury. Teraz zaczynasz bredzic cos o sprzecie elektornicznym. Ale Twoje wypociny nie zmienia jednego faktu - nieruchomisci od 2-3 lat stale traca na wartosci. Co do wyplat. Albo bardzo dorbze o tym wiesz, albo po prostu jestes typowym bezmyslnym wyporca PiSu, ktory uslyszy jakas rozdmuchana i nie do konca rzetelna informacje i zaraz robi z niej afere podajac dalej bez sprawdzenia jej rzetelnosci. Zory wyplacily wyplate w ratach, ale pierwsza rata za sierpien byla wyplacona w SIERPNIU. Druga i ile sie nie myle do 10 wrzesnia. Jeszcze raz powtarzam Ci jak nie potrafisz tego zrozumiec - wyplata za sierpien wyplacona 10 wrzesnia. Czy to dla Ciebie cos nienormalnego? Jak w Rybniku wyplaty wyplaca Fudali? Czy daje wyplate za sierpien do konca sierpnia, czy ktoregos ustalonego dnia wrzesnia?

 • ~Fiodore 2011-09-20
  13:03:02

  0 0

  Qwerty a te 150 tys za M5 to wziales? Obecnie nawet mieszkania w starych blokach na Nowinach sa warte wiecej, a co dopiero nowe mieszkania pod klucz. No chyba, ze masz na mysli zapuszczone mieszkania do kapitalnego remontu (np po jakims patologicznym osobniku), ale musisz wtedy doliczyc koszty remontu, ktory jest niezbedny chociazby ze wzgledow sanitarnych.

 • ~Fiodore 2011-09-20
  13:05:56

  0 0

  Za 150 tys mozesz co najwyzej kupic M3 w stanie surowym po normalnym mieszkaniu; nie zagrzybiale, niezniszczone, ale jednoczesnie nie gotowe do wprowadzenia sie od razu.

 • ~werkk 2011-09-20
  13:24:17

  0 0

  Arteks mieszkania w blokach t.z. enerdowskie na Nowinach tracą na wartości ceny lecą na łeb. dlatego co mądrzejszy stara się je sprzedać i kupić choćby na dzień dzisiejszy mieszkanie w Rybniku dzielnicy Meksyk ul. Kowalczyka "Osiedle Migdałowe" tu należy pochwalić architekta który miał na małej powierzchni (metr /2- 4 000 zł) zaprojektować funkcjonalne mieszkanie i zrobił to na 6. takie mieszkania nie stracą na wartości. trudno sobie wyobrazić w bloku zasiedlonym przez 80 rodzin wspólnotę mieszkaniową A prędzej czy później do tego dojdzie prezesi po tej kadencji osiągną wiek emerytalny a bloki projektowane były na 30 lat teraz trzeba pompować kasę aby je wyremontować, i nie da się w nich wydzielić strefy pożarowej. (klatka schodowa)

 • ~Fiodore 2011-09-20
  16:08:21

  0 0

  Czyzby kryptoreklama Awimu? Nieladnie, nieladnie, nie lubimy tutaj takich zabiegow socjotechnicznych. Poza tym zapomniales wspomniec, ze owe mieszkania jeszcze nie istnieja, a wiec kupujemy kota w worku. Ponadto ceny, ktore podales znaczaco odbiegaja od faktycznych, wystarczy zajrzec w oferte i juz wiemy, ze np za parterowe mieszkanie o powierzchni 46,34 m2 z 5 pomieszczeniami [malymi na dodatek] llicza sobie 195.000 brutto - to juz ponad podana przez Ciebie gorna granice 4000/m2. W dodatku to sa 4-pietrowe bloki, czyli windy w nich nie uswiadczymy, a wiec licza sie tylko parter i 1p (to smao mieszkanie na 1p = 192.000 brutto).

 • ~Fiodore 2011-09-20
  16:10:41

  0 0

  * Poprawka* W dodatku to sa __2-pietrowe__ bloki, czyli windy w nich nie uswiadczymy, a wiec licza sie tylko parter i 1p (to smao mieszkanie na 1p = 192.000 brutto).

 • ~Bialy Rekin_1 2011-09-20
  21:47:48

  0 0

  qwerty - niestety Żory mają problemy z wypłatami. Poczytaj Nowiny z ubiegłego tygodnia. Tu masz fragment: "Gmina ma zaległości w przekazywaniu szkołom pieniędzy na składkę ZUS-owską i zakładowe fundusze świadczeń socjalnych! Miasto nie przelało w terminie pieniędzy dla szkół na zapłacenie lipcowej i sierpniowej składki ZUS. Nie wpłaciło również na czas kwoty na zakładowe fundusze świadczeń socjalnych."

 • ~qwerty 2011-09-21
  09:40:01

  0 0

  Zory maja problemy finansowe, to jest prawda. Ale nie jest prawda, ze nie wyplacaja wyplat, a o tym pisal Arteks. To, co teraz robia Zory to przejscie na termin wyplacania wynagrodzen, ktory wszedzie indziej jest standardel. Czyli wyplata za miesiac X jest przelewana 10 dnia miesiaca nastepnego. Arteks jak zwykle nie zrozumial rozdmuchanej przez dziennikarzy informacji i zaczal z niej robic wielkie halo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306