zamknij

Wiadomości

Sondaż Biostatu: 77,4% Polaków obawia się przywrócenia obostrzeń

2021-02-21, Autor:  bf

Aż 77,4% Polaków obawia się przywrócenia obostrzeń, a 2/3 uważa dotychczas obowiązujące ograniczenia za restrykcyjne. Ponad połowa jest przeciwna wprowadzaniu paszportów zdrowotnych dla zaszczepionych. Tylko 45% wierzy w skuteczność powszechnych szczepień. Zapoznajcie się z najnowszym sondażem Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat z Rybnika.

Reklama

77,4% Polaków przyznaje się do obaw, że zostaną przywrócone obostrzenia w sferach objętych luzowaniem i ponownie obowiązywać będą ograniczenia w życiu społeczny. Tylko 12,8% pytanych nie ma tego typu obaw, a co dziesiąty nie ma zdania na ten temat.

W przeprowadzonym od 16 do 17 lutego 2021 najnowszym sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® reprezentatywną grupę 1000 Polaków zapytano o opinie dotyczące restrykcji pandemicznych i szczepień na COVID-19. CBR BioStat® monitoruje wpływ pandemii SARS-CoV-2 na życie Polaków od marca ubiegłego roku, kiedy to odnotowano pierwsze zachorowania na obszarze kraju.

Niemal 2/3 Polaków uważa obecne obostrzenia w gospodarce za restrykcyjne, w tym zdaniem 30,5% pytanych są one zdecydowanie zbyt restrykcyjne. Za odpowiednie do sytuacji obostrzenia pandemiczne uznaje 26,5% ankietowanych. Tylko co dziewiąty z biorących udział w sondażu twierdzi, że wprowadzone restrykcje są łagodne, z czego 2,9% to przekonani, że są one zdecydowanie zbyt łagodne.

Co ciekawe, im młodsi respondenci, tym wyższy odsetek oceniających restrykcje negatywnie. Największy odsetek osób, które uznają restrykcje za odpowiednie do sytuacji odnotowano w grupie wiekowej powyżej 55 lat. W tej samej grupie najczęściej ankietowani uznali obostrzenia za łagodne – w sumie 16,4%, w tym 3,1% za zdecydowanie zbyt łagodne.

Mimo to 42,5% Polaków popiera wprowadzanie obostrzeń pandemicznych. Więcej niż co trzeci nie popiera, a co piąty nie ma zdania. Tu również odpowiedzi powiązane są z wiekiem respondentów. Najmłodsi w wieku od 18 do 34 lat popierają obostrzenia w najmniejszym stopniu. Jednak już niemal co drugi ankietowany w wieku od 35 do 54 lat deklaruje poparcie dla restrykcji. W najstarszej grupie wiekowej odsetek popierających ograniczenia pandemiczne wynosi natomiast 60,2%.

Wprowadzenie paszportów kowidowych, czyli dokumentów poświadczających zaszczepienie, aby ich posiadacze mogli swobodnie podróżować, korzystać z oferty turystycznej i hotelowej, z basenów, sal sportowych i fitness oraz uczestniczyć w wydarzeniach publicznych (koncertach czy meczach) aprobuje niemal co trzeci Polak. Przeciwny wprowadzeniu takiego rozwiązania jest co drugi respondent.

Najwięcej niechętnych tego typu rozwiązaniom odnotowano w grupie wiekowej od 25 do 34 lat, 63% oraz 12,2% wstrzymujących się od opinii. Największym poparciem 39,1% respondentów paszporty zdrowotne cieszą się w grupie powyżej 55 lat.

45,3% Polaków uważa, że powszechne szczepienia są skutecznym sposobem na szybkie zakończenie pandemii. W skuteczność szczepień nie wierzy 31,7% ankietowanych, zaś 20,3% nie ma zdania.

Im starsi respondenci, tym częściej wyrażają pozytywne oczekiwania wobec szczepienia. Sceptycy szczepionkowi najliczniejsi są natomiast w grupie wiekowej od 25 do 34 lat (37,8% wątpiących w skuteczność powszechnych szczepień).

Z kolei trzy czwarte Polaków chce mieć wybór pomiędzy szczepionkami różnych producentów. 17,6% trudno zdecydować. Tylko 8% uczestników sondażu BioStat nie czuje potrzeby, aby dokonywać wyboru szczepionki.

- Polacy są wyraźnie zmęczeni ograniczeniami z powodu pandemii. Są przy tym raczej pesymistycznie nastawieni jeśli chodzi o szansę szybkiego zakończenia pandemii dzięki powszechnym szczepieniom. Niemal co trzeci uznaje obostrzenia za zbyt restrykcyjne, a ponad trzy czwarte uczestników naszego sondażu obawia się przywrócenia wcześniejszych ograniczeń. W sumie tylko dwie piąte respondentów popiera restrykcje. Co istotne, młodsi ankietowani są wyraźnie bardziej niechętni obostrzeniom, natomiast starsi częściej popierają ograniczenia. Pomysł wprowadzenia paszportu zdrowotnego, który ułatwi zaszczepionym powrót do normalności również nie cieszy się powszechną akceptacją. Tylko co trzeci uczestnik sondażu opiera to rozwiązanie, podczas gdy większość jest temu przeciwna – komentuje Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat®.

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat® od 16 do 17 lutego 2021 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Noname1212 2021-02-21
  15:03:25

  54 17

  Miałem takie same przemyślenia więc skopiuję i wkleję: tekst z sławomir Mentzen:

  "Z przyłbicami to na Grunwald, a do ochrony przed chorobą to trzeba stosować maseczki" - zażartował minister Niedzielski. Polacy zrozumieli wyborny żart, śmiechom nie było końca, wszyscy śmiali się i dokazywali. I tylko jakiś pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci, mógł zapytać: to dlaczego przez rok robiliście z ludzi kretynów, mówiąc im, że w tych przyłbicach i badziewnych maskach ze szmatki będą bezpieczni? Czemu rozdaliście przyłbice członkom komisji wyborczych latem 2020? Po co ten cyrk z p. Agatą Dudą skręcającą na pierwszej linii frontu przyłbice? Czemu wręczający od roku mandaty policjanci, sami mają nadające się na Grunwald kominy, zamiast maseczek chirurgicznych? Czy wy jesteście poważni?

  Na samym początku tej komedii pomyłek minister Szumowski, w nieczęstym dla tej ekipy przypływie szczerości, wyznał, że maseczki w ogóle nie chronią i nie wiadomo czemu ludzie je noszą. Oczywiste było dla każdego, kto bezkrytycznie nie przyjmuje przekazów dnia z telewizji, że jakieś szaliki na kiju, przyłbice, maseczki noszone na brodzie, pod nosem, przez wiele godzin bez zmiany, chronią co najwyżej przed mandatem. Dlatego właśnie Szwedzi zniechęcali wręcz do noszenia maseczek tym, że dają one złudne poczucie bezpieczeństwa, zachęcają do bliższych kontaktów, a w konsekwencji mogą transmisję wirusa nawet zwiększyć. W tym samym czasie, nasze państwo budowane na solidnym fundamencie z kartonów po pizzy, zupełnie na poważnie wysyłało policjantów, by biegali za rowerzystami bez masek.

  Kwestią czasu jest to, że dowiemy się, że noszenie maseczek, to tylko taki prank, robiony dla śmiechu. Minister Niedzielski wyjdzie na konferencji i powie, że z maseczkami to na bal maskowy, a przed chorobą to chronią maski nurkowe. I będziecie pomykać po ulicach, oddychając przez rurkę. Przesada? To jest niestety nieunikniona konsekwencja utopijnej wizji wyeliminowania wirusa. Zachód uznał, że musi wszelkimi środkami pozbyć się wirusa. Wolność, własność, sprawiedliwość, nie mówiąc już o logice, muszą odejść w zapomnienie, ustąpić najwyższemu, najważniejszemu celowi: eliminacji wirusa.

  To do złudzenia przypomina poprzedni wielki cel totalitarnych utopistów: budowę raju na ziemi, gdzie wszyscy będą mieli po równo i każdemu będzie się dawać według jego potrzeb. W XX wieku, aby budować komunizm, niszczono życie, gospodarkę i stary porządek świata. Każdy, najbardziej nawet niegodziwy środek uświęcał cel. Tylko ten piękny cel, z każdym dniem coraz bardziej się oddalał, zamiast powszechnego szczęścia i dobrobytu, była niewola, smutek, rozpacz i bieda. I nasi przodkowie żyli w tej niewoli przez dekady, do momentu, gdy cały blok zbankrutował i porzucił mrzonkę komunizmu.

  Czy teraz będzie podobnie? Jeżeli dalej będziemy to tolerować, to tak. Człowiek potrafi się dostosować do najgorszych nawet warunków. Ciężko jest pomóc pacjentowi, który od roku dalej wierzy, że już za chwilę, już za momencik wirus zniknie, że to tylko jeszcze 14 dni. Musimy tylko się zamaskować we właściwy wreszcie sposób, zaprzepaścić edukację dzieci, pozamykać knajpy i hotele. Wprawdzie idzie trzecia fala, ale jesienią cudownie może nie być tej czwartej. W międzyczasie zacznie się okazywać, że po mutacji brytyjskiej pojawi się fińska, potem włoska, a kiedyś i polska. Będziemy ciągle czekać na tym razem skuteczną szczepionkę, właściwą maskę i rurkę do niej z właściwym filtrem. A stary świat przeminie i już nie wróci, przynajmniej dla nas.

 • ~Noname1212 2021-02-21
  15:10:49

  18 23

  Od siebie dodam jeszcze, iż na zachondzie panuje nowomoda, tzn. Noszenie dwóch maseczek zwiększa ochronę przed zachorowaniem na świrusa... Co gorsza wczoraj temu zawtórował polsat news:

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2902201360031076&id=1603348113249747

  .. Powodzenia

 • ~ 2021-02-21
  15:42:13

  35 33

  @Noname 1212- wczoraj już to wkleił ten fragment Franek ( moim zdaniem to głupoty ) , dajcie jakieś swoje przemyslenia , nie kopiujcie innych . Świata nie odkryto w tym sondażu. To , że wiekszość się boi powrotu zaostrzeń ? tylko głupi się nie boi , ale tych buntujących się i zachęcających do olewania rygorów na tym portalu akurat tutaj jest większość. Młodzi od zarania dziejów buntują się przeciwko panującemu porządkowi , dopiero z wiekiem mądrzeją , co widać i z tego sondażu.

 • ~nostrzyk 2021-02-21
  16:03:54

  43 15

  W Szwecji żadnych obostrzeń tylko apele, i jakoś wielkiej tragedii nie ma , natomiast u naszych południowych sąsiadów stan wyjątkowy od października wszystko zamknięte na przysłowiowe cztery spusty i co? rekord świata . Więc wydaje mi się że te wszystkie zakazy potrzebne jak psu krawat .

 • ~Piotr Czaja 2021-02-21
  16:06:58

  23 30

  77,4% to ponad trzyczwarte a nie dwietrzecie.Starsi siedzą w domach i pierdzą w fotele.Mają emerytury lub renty na które młodzi muszą zapierdzielać.Podziwiam zapał młodych do pracy.

 • ~Monika89989 2021-02-21
  16:28:46

  6 12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Piotr Czaja 2021-02-21
  16:46:15

  21 13

  Monika-Napisałem że młodzi chcą zarabiać,ale normalnie a nie swoim kroczem.

 • ~Franz Kawka 2021-02-21
  17:37:40

  13 13

  Zwarzywszy, że co drugi Polak uważa, że nie płaci VAT-u to sondaże można sobie wsadzić w ....

 • ~AnnaKatarzyna 2021-02-21
  18:40:16

  32 5

  nostrzyk - Szwedzi spedzaja zupelnie inaczej wolny czas niz my czy Czesi. Poza Sztokholmem miasteczka sa male, ludzi malo. W wolnym czasie jezdza konno, plywaja po jeziorach swoimi lodkami, albo jada do swojego domku letniskowego itp. U nas centra handlowe, place zabaw czy parki sa pelne ludzi.

 • ~ 2021-02-21
  19:02:33

  23 12

  ~nostrzyk
  w niektórych krajach wystarczy apel i ludzie już się stosują do jego zaleceń w imię szeroko rozumianego interesu
  u nas najpierw wywiązuje się debata czy jest to zgodne z prawem, a duża część społeczeństwa społeczeństwa i tak ma głęboko w nosie zakazy i obostrzenia, tłumacząc się swoją wolnością
  ~AnnaKatarzyna wystarczyło zobaczyć co dzieje się dzisiaj w mieście, tłumy ludzi spacerujących w centrum i wzdłuż Nacyny, oczywiście z odkrytymi twarzami, że nie wspomnę jaki reżim sanitarny można było zobaczyć przechodząc obok Żółtego Młynka, o którym ostatnio rozpisywano się na tym portalu

 • ~rybnik52 2021-02-21
  19:39:43

  21 11

  Propaganda i nowomowa w telewizjach TVN, TVP Info i Polsat spowodowały , że wiele słów traci dawne znaczenie. Urzędnicy rządowi i spikerzy mówią ciągle o koronawirusie. Nie mówią o tym, że tysiące Polaków umiera bo przychodnie lekarskie nie pracują. Młodzież ( poza nielicznymi wyjątkami ) niewiele nauczy się zdalnie. O zgonach po zaszczepieniu przeciwko covid mówi się niewiele i zaniża statystyki.
  Czy to jest normalne ? Czy nas to nie dotyczy ?

 • ~czlowiek_w_masce 2021-02-22
  08:53:12

  11 1

  77,4% obawia się przywrócenia, 99,99% nie robi nic żeby nie trzeba było przywracać, gratulacje

 • ~Arteks 2021-02-22
  11:48:50

  4 10

  @pasażer - w wielu krajach są stany wyjątkowe. Ludzie mają nawet godzinę policyjną i inne uciążliwości ale... zarazem świadomość problemu. Mają też pomoc od państwa za zamknięte firmy. Jeśli nasze władze nie uznają pandemii za coś tak mocno wpływającego na życie, co nadawało by się na ogłoszenie stanu wyjątkowego - ludzie mają prawo ignorować rozporządzenia i zalecenia. I to nie tylko z powodu zwykłej ignorancji. Noszenie masek na powietrzu zimą powoduje wilgotnienie materiału. Po jakimś czasie te maseczki dosłownie chłodzą twarz powodując niefajne odczucia. Osobiście też nie jestem zwolennikiem noszenia masek na dworze. Efektywność jest niewielka, a dyskomfort poważny.

 • ~coco39 2021-02-22
  14:19:15

  12 1

  Arteks wiesz jak wygląda pomoc państwa np w Czechach? powiem ci pracownik który zarabia miesiecznie 35 tys koron dostaje miesięcznie 11 tysiecy z czego 10 musi wydać na rachunki za czynsz/podatek itp nikt ich nie zwalnia z płacenia rachunków na ŻYCIE ZOSTAJE MU 1000 KORON. Co do naszych biznesmenów to otrzymują takie dofinansowanie jakie dochody ujawniali za poprzednie lata .Jesli 3/4 kasy szła pod stołem to nie dziwmy sie ze dostają ochłapy.Jesli ktoś wszystko na legalu bez ściemy i kombinacji kruczkami prawnymi prowadzi to konkretną kasę też otrzyma np Golec uOrkiestra ponad 1,5 mln z I tarczy)To tylko tak dla przykładu z życia wzięte.Wg wielu wszędzie jest lepiej gdzie nas nie ma ale jak już tam jesteśmy to wcale nie jest tak różowo jak to arteks piszesz. Jasne że ludzie mają tego dość ja tez ,każdy chce mieć więcej kasy więcej wolności więcej zabawy itd. ale niestety tak się nie da. Co do władzy to nie widzę nikogo na horyzoncie kto by zrobił coś lepiej ,mądrzej zrobiłby tak samo a może i gorzej tego nie wiemy dobrze jest stać po drugiej stronie barykady i narzekać wyśmiewać i bruździć -przykład nasz mościwy 0,49 zamiast zając stanowisko w sprawie F2F to zwala sprawę na władzę a on to kim jest tu chodzi o Rybnik o ludzi z Rybnika ale co to by było niepoprawnie politycznie prawda nie moze być normalnie dla ludzi bo nie PO czy KO rządzi tyko PiS w du...mam kto rządzi

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 899