zamknij

Wiadomości

Rybnik: kierowcy nagminnie przekraczają prędkość? Pojawią się wyświetlacze

2021-09-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybnik idzie w kierunku, jaki obrało starostwo powiatowe. W przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na zakup jednego kompletu urządzenia. Pomiar prędkości ma pojawiać się w różnych częściach naszego miasta.

Reklama

O potrzebie zakupu wyświetlacza mierzącego i pokazującego prędkość samochodów pisał w interpelacji radny Wojciech Kiljańczyk.

- Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest niezwykle istotne dla mieszkańców Rybnika, w tym Śródmieścia. Problemy wynikające z przekroczeniem dozwolonej prędkości w centrum miasta jest dokuczliwy w szczególności w trakcie weekendu. W związku z tym uprzejmie proszę o rozważenie przeprowadzenia testu w postaci ustawienia dynamicznego znaku wskazującego na przekroczenie prędkości w kluczowych odcinkach drogowych, np. ul. 3 Maja, Kościuszki, lub innej z największą ilością niepożądanych zdarzeń drogowych – wyjaśnia w interpelacji do prezydenta.

Radny wskazuje, że o wyświetlacze apelują mieszkańcy Śródmieścia i tamtejszej rady dzielnicy.

Wojciechowi Kiljańczykowi odpowiedział niedawno prezydent Piotr Kuczera. Jak zaznacza na wstępie, w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone zostaną środki finansowe na zakup jednego kompletu urządzenia.

- Wybór miejsc, gdzie ww. urządzenia będą montowane uzależnione zostanie od wielu czynników, z których najważniejszym będzie analiza zdarzeń drogowych z przyczyn przekraczania dozwolonej prędkości. Urządzenia będą ustawiane cykliczne, po kilka tygodni na każdej z dróg, która zostanie wytypowana – dodaje Piotr Kuczera.

Prezydent wziął pod uwagę sugestię radnego, by urządzenia pojawiły się w ścisłym centrum Rybnika, a więc na ul. 3 Maja i Kościuszki.

Przypomnijmy, że tego wyświetlacze działają od dwóch lat w gminach powiatu rybnickiego. Pokazują kierowcom przekroczoną prędkość, liczbę punktów, które kierowca może "zdobyć" i kwotę mandatu karnego >>Pokazują prędkość i wielkość mandatu. Nietypowe wyświetlacze w gminach powiatu<<

Jak myślicie, na których ulicach Rybnika powinien pojawić się wyświetlacz?

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~polk 2021-09-10 09:34:48

  Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto. Co to zmieni? Każdy wie, że przekracza prędkość bo ma przed sobą licznik.
  Codziennie jeżdżę obok takich tablic i niestety nikt przy nich nie zwalnia.
  Może wzorem z gmin ościennych zamontować liczniki na światłach a nie pierdołami się zajmować?

 • ~PIONEER-757 2021-09-10 09:45:26

  polk - Chciałem napisać to samo !!!

  76 16
 • ~Arteks 2021-09-10 09:56:55

  Trochę mało jedno urządzenie na całe miasto ale kierunek dobry. @polk - no właśnie, nikt nie zwraca uwagi i dlatego prawie codziennie mamy wypadki nie mówiąco stłuczkach o których media nawet nie informują. Chyba tylko lekkoduch nazywa pomysły na poprawę bezpieczeństwa w ruchu "pierdołami". :/

 • ~polk 2021-09-10 10:02:32

  Arteks to teraz powiedz mi jak ta tablica poprawia bezpieczeństwo?

  88 16
 • ~Arteks 2021-09-10 10:10:01

  @polk - a teraz powiedz mi dlaczego według ciebie ta tablica nie poprawia bezpieczeństwa?

  15 86
 • ~polk 2021-09-10 10:19:11

  Arteks odpowiedziałem w pierwszym poście. Każdy kierowca ma licznik w aucie i dobrze wie, że przekracza prędkość. Mało tego licznik w aucie prędkość zawyża a tablica podaje właściwą, więc kierowca widząc u siebie na liczniku 80 myśli że tyle jedzie jednak tablica wyprowadza go z błędu bo pokazuje 70-75.
  Teraz kolej na Ciebie, napisałeś, że poprawia to uzasadnij dlaczego.

  68 11
 • ~Arteks 2021-09-10 10:29:38

  @polk - być może pomysłodawcom takich tablic chodziło o to, że niektórzy kierowcy mogą nie patrzeć w licznik i to działa bardziej na ich wyobraźnię i motywuje do zwolnienia. Np. jeśli wiozą jakąś racjonalną osobę koło siebie to ona też zwróci uwagę, że jadą za szybko. Progi zwalniające na bocznych drogach też się wielu nie podobały, a jednak zdają swoją funkcję i poprawiają bezpieczeństwo.

  15 68
 • ~polk 2021-09-10 10:40:30

  Płyniesz chłopie. "Być może", tylko na tyle Cię stać? Wcześniej piszesz, że poprawia bezpieczeństwo a później, że coś ktoś myślał? Jak one działają widzę codziennie, radzę stanąć takiemu urzędnikowi obok takiej tablicy by przekonał się, że one nie działają.
  Progi to złe porównanie, bo wymuszają one realne zmniejszenie prędkości, by nie uszkodzić samochodu, tablica do niczego nie zmusza, a wręcz niektórzy mogą jeszcze przyspieszyć po jej minięciu, bo skoro sądzili, że jadą tyle a tablica pokazała mniej to trzeba dać gazu.

  50 11
 • ~Arteks 2021-09-10 10:55:50

  @polk - co więc ty proponujesz chłopie "widzący codziennie" przekraczających prędkość kierowców?

  7 45
 • ~etet 2021-09-10 10:56:16

  Nieprawdą jest, że nikt nie zwalnia, bo ja i moja żona zwalniamy. Ale my i bez takich tablic staramy się jeździć przepisowo. Śmiesznie by było gdyby takie tablice po jakimś czasie okazały się fotoradarami. Ale przecież to był gwałt na podstawowych prawach człowieka i skok na kasę.

  17 11
 • ~rob78 2021-09-10 10:57:49

  To by działało gdyby to był fotoradar, pyk fotka i mandacik. Taka tablica mnie nie wzrusza. Zawsze mryga na czerwono.

  33 9
 • ~Dador 2021-09-10 12:20:29

  Taką tablice mijam codziennie na wjeździe do Jejkowic. Przyznam, że początkowo zwracała uwagę, jednak teraz już spowszedniały i myślę, że mało kto na to patrzy. Trzymam stronę tych, co po prostu jeżdżą zgodnie z przepisami. Po Rybniku poruszanie się 50km/godz. to bardzo dobra prędkość. Z moich obserwacji wynika, że ludzie powoli oswajają się z taką jazdą. Parę lat wstecz, dość często mnie wyprzedzano, teraz wszyscy grzecznie, sznureczkiem, jak prawo przykazało, jadą za mną 50. Sam jestem ciekaw z czego to wynika. Czy świadomość obywateli większa, czy obawa przed mandatem, czy ki pieron? A pieniądze z durnych prędkościomierzy przeznaczyć na doświetlenie newralgicznych przejść dla pieszych. Lepszy pożytek z tego będzie i korzyść nie tylko dla kierowców.

  31 6
 • ~Kurt_Wallander 2021-09-10 12:21:51

  Półśrodek - one działają tylko na nietutejszych, reszcie się już opatrzyła. Co do Arteksowego porównania wspomnianej tablicy i progu zwalniającego - próg, w przeciwieństwie do tablicy, realnie wpływa na obniżenie prędkości...

  Co innego zaproponować zamiast? Gdzieś tu na stronach rybnik.com.pl pojawiła się ankieta o przywrócenie fotoradarów, których jednak większość nie chce - jakoś na dwóch słynnych winklach, tj. na A1 w Sośnicy i zjazd z Murckowskiej w A4, przyniosły oczekiwany efekt.

  21 3
 • ~rycho 2021-09-10 13:24:56

  Szkoda pieniędzy na te wyświetlacze, to jest tylko informacja dla kierowców. Jedynie fotoradary i mandaty zmuszą piratów drogowych do jazdy zgodnej z przepisami.

  19 2
 • ~TAKI JA 2021-09-10 16:08:44

  Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto.
  Mam pytanie do Tych państwa z budynku przy ul. Chrobrego 2 czy to urządzenie pokazuje prędkość powyżej 99km/h, np. 110km/h. Jeżeli pokazuje tylko dwie cyfry to kolejny bubel. Kierowcy robią zakłady który ma największą zmierzoną prędkość na tym nic nie dającym poprawie bezpieczeństwa urządzeniu. Panie prezydencie Kuczera kup sobie takie urządzenie za swoje zarobione pieniądze i postaw przed swoim domem i czuj się bezpiecznie.

  14 1
 • ~nynekark 2021-09-10 16:50:16

  Koń by się uśmiał. Potrzebne jak .......... nawet etat napisał ja i moja żona zwalniamy czy to trzeba komentować. Wszystko się zawsze odbywa na zasadzie mieszkańcy bardzo prosili i dzwonili całymi dniami aby zamontować - a potem się jeszcze podniecamy. Jedna wielka ku.a

  5 1
 • ~Arteks 2021-09-10 18:59:20

  @Kurt - wiesz... bo niektórzy kierowcy chyba bardziej obawiają się o zawieszenie (szczególnie ci z tzw. "składaków") niż o możliwość spowodowania wypadku. Dlatego bardziej respektują progi niż zasady kodeksu drogowego.

  4 12
 • ~Teddy 2021-09-11 09:25:41

  Nie mobilne punkty pomiar prędkości bo większość świrów goniących się po mieście traktuje je jako gadżet i miernik prędkości na którym trzeba nabić jak najwięcej, tylko fotoradary i kamery monitoringu z mikrofonami ( o pomiarach prędkości i natężenia hałasu mówią już media) po to, żeby wyłapać idiotów, który w nocy a zwłaszcza w weekendy urządzają sobie rajdy i demonstrację "ryku silników" o godz. nawet 1 - 3 w nocy na ulicach: Pl. Wolności, 3 maja, Chrobrego, Miejska, Hallera, Wodzisławska, Reymonta, Kościuszki.
  Policja oczywiście wtedy śpi w guberni bo najważniejsze, że nie musza interweniować, a interwencja na zgłoszenie driftu po mieście i na dachu parkingu na Hallera ma miejsce po 20 minutach kiedy delikwenta już tam nie ma !!!

  5 0
 • ~Teddy 2021-09-11 09:31:42

  @Arteks... dla większości gówniarzy i idiotów z chipowanych bryk taka tablica jest tylko fajnym gadżetem do popisywania się jeden przed drugim, kto nabije wyższy wynik na LEDowym wskaźniku! Tym bardziej, ze ta tablica TYLKO informuje. Wystraszyć to się może emeryt dla którego wizja 200 zł mandatu to zarwanie płynności finansowej. Normalnym kierowcom, którzy mają zdrowy rozsądek ta tablica jest potrzebna jak świni siodło.
  Tu potrzebne są rozwiązania o których wspomniałem we wcześniejszym poście.

  7 1
 • ~coco39 2021-09-11 14:52:02

  Zgadzam się z min ~polk szkoda kasy na tego rodzaju pierdoły a liczniki na światłach to zdecydowanie lepsza inwestycja w bezpieczeństwo i wygodę kierujących. Ponadto nowy taryfikator kar min za przekroczenie prędkości jak wejdzie w życie to zdecydowanie tańszym kosztem poprawi bezpieczeństwo na ulicach bo jak przysłowiowemu Kowalskiemu przysolą 3 -4 tysie za przekroczenie o 30 km to drugi raz nie przekroczy gwarantuje no chyba ze trafił 6 w totka to mu to lotto

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 736