zamknij

Wiadomości

Rybnik jest przyjazny dla rodzin, seniorów, inwestorów? Miasto zbiera ankiety

2021-06-03, Autor: bf

Macie szansę wypowiedzieć na temat tego, co lubicie lub czego nie w Rybniku. Magistrat zachęca mieszkańców, przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji pozarządowych do wypełnienia ankiet, które pomogą stworzyć nową strategię rozwoju miasta Rybnika „Rybnik 2030”.

Reklama

Jak dowiadujemy się w urzędzie miasta, strategia będzie wyznaczać główne kierunki rozwoju Rybnika do 2030 roku.

- Chcielibyśmy poznać Państwa zdanie na temat kluczowych działań do podjęcia na terenie miasta w perspektywie najbliższych 10 lat. Zapraszamy do wypełnienia ankiet – czytamy w komunikacie.

Miasto przygotowało ankietę dla:

mieszkańców

- dla przedstawicieli organizacji pozarządowych

przedsiębiorców

Jako mieszkańcy odpowiemy na takie pytania jak np.

- Co jest najważniejszym atutem Rybnika?

- Jak Pani/Pan ocenia Rybnik jako miejsce swojego zamieszkania?

- Co powinno być priorytetem w działaniach władz Rybnika?

- Jaki kierunek rozwoju gospodarczego Rybnika Pani/Pan uznaje za najbardziej wskazany ze względu na potrzeby mieszkańców i lokalnego rynku pracy?

- Proszę wskazać 1-3 kluczowe inwestycje lub działania organizacyjne jakie powinny zrealizować władze miasta do roku 2025?

- Proszę wskazać 1-3 kluczowe inwestycje lub działania organizacyjne jakie powinny zrealizować władze miasta w latach 2026-2030.

Większość pytań ma charakter zamknięty z listą dostępnych odpowiedzi. Podobnie to wygląda z ankietą dla przedsiębiorców:

- Proszę określić w jakim stopniu poniższe cechy opisują Rybnik?

- Proszę wskazać 3 najważniejsze usługi, które należy rozwinąć w Rybniku na rzecz rozwoju przedsiębiorczości

- Jakie inne usługi należy rozwinąć w Rybniku na rzecz rozwoju przedsiębiorczości?

- Czy jest Pani/Pan zadowolona z faktu, że prowadzi Pani/Pan działalność gospodarczą w Rybniku?

- Czy poleciliby Państwo Rybnik do inwestowania?

- W jakich obszarach gospodarczych powinno się rozwijać Miasto Rybnik?

- Jakie działania umożliwią utrzymanie obecnych przedsiębiorców oraz pozwolą przyciągnąć nowych?

Miasto czeka na wypełnione ankiety do 10 czerwca.

Jeśli uznacie, że w ankiecie brakuje kwestii, które Waszym zdaniem są ważne dla przyszłego rozwoju miasta, prosimy o kontakt z Wydziałem Analiz Urzędu Miasta Rybnika:

- mailowo: analizy@um.rybnik.pl,

- telefonicznie 32 43 92 255

- osobiście w godzinach pracy Urzędu (pokój 255 Urzędu Miasta Rybnika).

- Zachęcamy również do zapoznania się z DIAGNOZĄ STRATEGICZNĄ opracowaną na potrzeby nowej strategii rozwoju miasta. Dokument prezentuje wyzwania związane z przyszłym rozwojem Rybnika. W rozdziale 16 znajduje się podsumowanie wskazujące na najważniejsze uwarunkowania dalszego rozwoju miasta. Wnioski z Diagnozy strategicznej zamieszczone zostaną w dokumencie Strategii – dowiadujemy się.

W przypadku pytań lub uwag prosimy o kontakt z Wydziałem Analiz Urzędu Miasta Rybnika (kontakt powyżej).

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~rzyt 2021-06-04
  07:28:13

  72 2

  Rybnik przyjacielem ankiet i przypadku...

 • ~Franek 7 2021-06-04
  08:23:00

  52 8

  Wszyscy uciekają stąd od smrodu. Nie będzie lepiej jeśli tego nie rozwiążą.

 • ~takiuj 2021-06-04
  08:46:26

  55 9

  Bo w rybniku fajnie jest idzie się naje*ać fest. Jak policja złapie Cię 0,49 nadmuchasz też. Pozdrowienia dla wszystkich alkusów. Elo mordy

 • ~Onyx01 2021-06-04
  09:05:10

  97 13

  Rybnik przyjazny? Najgorsze miasto do jazdy samochodem. Takich korków jak w Rybniku to nie ma nigdzie. Brak porządnych miejsc pracy dla ludzi wykształconych. Kto ma dobry zawód spieprza do Gliwic, Katowic , Krakowa czy Wrocławia a nawet już do Żor. Ścieżek nawalone a nikt z nich nie korzysta. Brak miejsc do wypoczynku z rodziną. Fatalna komunikacja miejska na dodatek droga. Ciągle podwyżki prądu, śmieci, wody. Beznadziejny włodarz który sobie z żadną dziedziną życia w mieście nie radzi. Na nic nigdy nie ma pieniędzy chyba że zrobi się gównoburza wtedy nagle znajdują się granty. Tak wygląda to wspaniałe do życia miasto

 • ~Tomek_81 2021-06-04
  09:25:51

  68 2

  Odpowiedz na pytanie brzmi 3x NIE. Tak przy okazji referat budownictwa wydający pozwolenia na budowę który ma wielomiesięczne zaległości jak przystało na miasto przyjazne inwestorom tez ma dziś wolne.

 • ~orient 2021-06-04
  09:29:07

  10 63

  @onyx01 to w takim razie wyjaśnij co cię tu trzyma skoro wszystko dla ciebie jest złe? W dzisiejszych czasach każdy może mieszkać tam gdzie chce więc co z tobą jest nie tak? Powiedz gdzie jest tanio, nie ma korków, nie ma bezrobotnych i gdzie prąd jest tańszy?

 • ~ 2021-06-04
  09:39:13

  40 1

  Gratuluje dobrego samopoczucia.

 • ~Tomek_81 2021-06-04
  09:46:30

  67 4

  ~ orient większość ludzi trzymają tu sentymenty bo mieszkają tu od dziecka, do tego rodzina i znajomi. Jak ktoś pomieszka gdzie indziej np studiując to szybko dochodzi do wniosku ze nie ma tu po co wracać, a nieudolna władza tylko to poczucie pogłębia

 • ~orient 2021-06-04
  09:55:33

  10 50

  @Tomek_81 to jest tak jak z Polską po rządami nieudolnych władz. Niektórzy wyjeżdżają z kraju i nie chcą wracać inni nie wyjeżdżają z sentymentu. Mojej rodzinie dobrze się mieszka w Rybniku. Problemy o jakich wspomina @onyx01 występują w całej Polsce, w niektórych miejscach są znacznie większe.

 • ~ 2021-06-04
  11:15:20

  29 11

  "W dzisiejszych czasach każdy może mieszkać tam gdzie chce", pewnie, ogranicza kredyt hipoteczny i zatrudnienie. No chyba, że jest się odrealnionym faszystą z PO, to wtedy nic nie ogranicza a zwłaszcza rozsądek. Leming wie, że "wystarczy" wziąć kredyt i zmienić pracę.

 • ~#Indyvidualny 2021-06-04
  12:49:55

  42 2

  @Onyx01 ująłeś to idealnie. Ankieta więc może tylko potwierdzic oburzenie i niezadowolenie mieszkańców.
  @orient mnie w Rybniku tylko trzyma to, że mam dom i starszych schorowanych rodziców w podeszłym wieku gdyby nie te aspekty to wieje stąd jak najdalej chociażby że względu na smog w sezonie jesienno zimowo wiosennym, drogie opłaty i brak ciekawych miejsc pracy dla ludzi z wiedzą i wykształceniem. Takie Żory, które kiedyś były dopisywane na listach jako " Żory k/Rybnika " oferują już chociażby tyle ciekawych miejsc pracy ludziom z każdym wykształceniem, że Rybnik na ich tle wypada blado.

 • ~Arteks 2021-06-04
  13:08:18

  4 52

  @onyx01 - bo nigdzie widocznie nie bywasz. Korki w miastach które pełnią rolę nadrzędną dla okolicy są czymś normalnym. Wynikają z nadmiaru aut i najazdu dojeżdżających do pracy czy urzędów. Jak można stawiać w jednym rzędzie Katowice z sypialnianymi Żorami gdzie ruch generuje się rano kiedy wszyscy wyjeżdżają i po południu kiedy odjeżdżają. Tak jak napisał @orient wszystkie negatywy o jakich wspominasz można przypisać każdemu większemu miastu w Polsce - ale nie każde ma taki zasób miejsc pracy jak Rybnik z którego korzysta cały region, nie tylko rybniczanie. @tf2 - niechcący fajnie napisałeś, że ograniczeniem dla wyprowadzki jest właśnie zatrudnienie, a tego w Rybniku nie brakuje. Zresztą cały budowlany boom jaki obserwujemy w SR i SRB wynika z tego, że ludzie chcą tu mieszkać i pracować. @#indywidualny - Żory oferują tylko pracę w montowniach. Jeśli kogoś to satysfakcjonuje - jego sprawa. Jak dla mnie to praca nie na stałe, nudna i bez przyszłośco. W Rybniku są firmy związane z nowymi technologiami których nie oferuje żadne okoliczne miasto. Mógłbyś podać odpowiedniki rybnickich firm usługowych: Digitree, Rybnetu, Leona, Biostatu, Messera, Hostersów, Alan System, Fire Up? Duże firmy? Nawet sobie daruję ich wymienianie bo w okolicy zwyczajnie ich nie ma poza Jastrzębiem w którym są kopalnie - takie same jak u nas. Rybnik świetnie sobie radzi i ma odpowiednią liczbę miejsc pracy dla swoich mieszkańców. To okolica ma ich za mało i pasożytuje na Rybniku od wielu lat.

 • ~Arteks 2021-06-04
  13:26:46

  1 46

  @#Indywidualny - tak, smog jest problemem. Mnie też to wkurza ale to jest problem całego regionu w którym kultywuje się palenie w piecach węglowych. Poza tym w Polsce raczej powiązane ze sobą jest to, że tam gdzie duża gęstość zaludnienia, korki, smog - tam jest też najwięcej miejsc pracy. Tam gdzie miejsc pracy jest mało, gęstość zaludnienia niska - tam trzeba żyć głównie z rolnictwa czy turystyki więc oferta pracy jest niska. Mnie najbardziej fascynuje Podhale. Od wieków górale błąkali się na budowach czy sprzątając hale w USA, od dekad żyją tylko z turystyki i... nikt złego słowa nie powie na swój region miasto czy wieś, górale pracują na całym świecie i nie mają o to pretensji, że u siebie nie ma pracy, zawsze wracają do siebie... U nas jest praca, dzięki Rybnikowi udało się zmniejszyć upadek naszego regionu. A zamiast "dziękuje" dostajemy hejt... Zamiast docenić niesamowitą różnorodność swojego rynku pracy, to czytamy o złocie za siedmioma górami lub jakieś żarty o okolicy która jest niesamowicie monokulturowa jeśli chodzi o miejsca pracy.

 • ~Onyx01 2021-06-04
  13:52:56

  34 2

  Mnie tu na szczęście już nic nie trzyma oprócz rodziny. Ja mieszkam poza Rybnikiem. Pytacie co ludzi tu trzyma. Niektórych praca, dom, ustatkowane życie. Nie sądzę żeby ktoś z tego rezygnował z powodu korków w mieście czy fatalnego zarządzania ta wsią. Mówicie że nie jeżdżę po innych miastach. Owszem jeżdżę. Takich korków nie ma w Jastrzębiu nie ma w Żorach nie ma w Katowicach. Jedne miasto z którym możemy się równać to Warszawa i Poznań. Tylko człowiek który nigdzie nie bywa może mówić że Rybnik jest wspaniałym miastem bez problemów. O naszym włodarzu bez krzty honoru nawet się nie wypowiadam.

 • ~Onyx01 2021-06-04
  13:59:28

  28 1

  O co z tego że duże firmy jak albo atmosfera fatalna albo zarobki kiepskie albo płacone pod stołem? Poczytaj sobie trochę na GoWorku. Oczywiście przesiej połowę komentarzy negatywnych i pozytywnych bo wszędzie są niezadowoleni. Jak pracowalem w kilku firmach tak w każdej na umowie najniższa a reszta pod stołem i co z tego że człowiek zarabiał 5-6 tysięcy jak dla banku był biedny i nawet telefonu w abonamencie nie mógł wziąć nie mówiąc o mieszkaniu na kredyt.

 • ~Arteks 2021-06-04
  14:40:37

  0 36

  @Onyx01 - czyli twój atak na Rybnik wynika jednak nie z rynku pracy co z tego powodu, że mieszkasz obok, przyjeżdżasz tu i stoisz w korku. Tak myślałem... Rybnik często jest bezsasadnie atakowany przez naszych sąsiadów, którzy zamiast mu podziękować za to, że mają prawdziwe miasto pod ręką - to na nie stale najeżdżają. Skoro mieszkasz obok - co ci przeszkadzają ceny dla mieszkańców SR? Zauważasz tylko negatywy jak typowy hejter spod Rybnika. Nikt nie mówi, że nasze miasto nie ma problemów ale z pewnością należy do normalnych miast w przeciwieństwie do okolicznych. Jak mogą być korki w Jastrzębiu czy Żorach skoro tam nawet nie ma czegoś takiego jak Śródmieście? Jak mogą tam być korki jak tam się po nic nie jeździ? Korki są w miastach które mają dużo miejsc pracy, dużo instytucji, firm, szpitali, poradni, urzędów itd. Ale dzięki właśnie nim - mamy bogaty rynek pracy. Coś za coś. Najwięcej deweloperów i najwięcej budów jest w naszym subregionie właśnie w SR i SRB - więc z tymi zarobkami też musi nie być źle. :)

 • ~artefaks 2021-06-04
  14:50:32

  5 20

  @onyx01 to w takim razie wyjaśnij co cię tu trzyma skoro wszystko dla ciebie jest złe? W dzisiejszych czasach każdy może mieszkać tam gdzie chce więc co z tobą jest nie tak? Powiedz gdzie jest tanio, nie ma korków, nie ma bezrobotnych i gdzie prąd jest tańszy?,,to w takim razie wyjaśnij co cię tu trzyma skoro wszystko dla ciebie jest złe? W dzisiejszych czasach każdy może mieszkać tam gdzie chce więc co z tobą jest nie tak? Powiedz gdzie jest tanio, nie ma korków, nie ma bezrobotnych i gdzie prąd jest tańszy? "
  @onyx01 . Myślę że znalazłem ofertę która może Cię zainteresować :
  Woda (za metr sześcienny) $ 0,12
  Prąd (za kwh) $ 0,04
  Transport drogowy (tona za km) $ 0,085-0,23
  Transport kolejowy (tona za km) $ 0,011
  Jest to oferta dla inwestorów www.krld.pl/krld/biznes
  I siła robocza też jest tania

 • ~ 2021-06-04
  15:12:07

  39 3

  Rybnik nie jest przyjazny nie tylko rodzinom, seniorom czy inwestorom. Rybnik jest nieprzyjazny takze nauczycielom, kierowcom, mieszkancom domow jednorodzinnych, wlascicielom wszelakich nieruchomosci... Rybnik jest przyjazny tylko pracownikom Urzedu Miasta i rowerzystom

 • ~ 2021-06-04
  16:30:54

  32 0

  @Arteks, chciałbym żeby to była prawda. Niestety nie pracuję w Rybniku, mieszkam tu i stąd dojeżdżam, na szczęście niedaleko poza.
  Nie przesadzajmy z tymi miejscami pracy w Rybniku i z rozumieniem tego, że z okolicznej wioski czy maleńkiego miasteczka ktoś tu przyjeżdża coś załatwić czy pracować.
  Jak na 130 000 miasto, największe w rejonie, to jest tu bardzo, bardzo słabo z inwestycjami i pracą.

 • ~Arteks 2021-06-04
  16:35:46

  0 31

  @tf2 - to podaj jakiś przykład które miasto w Polsce 100-200 tys. ma tak dużo strategicznych zakładów i dużych na swoim terenie jak Rybnik - będziemy mieli jakiś odnośnik czy porównanie. Zauważ, że pytanie o odpowiedniki mocnych rybnickich firm usługowych z naszego subregionu pozostało bez odpowiedzi. Powód jest prosty. W Żorach, Jastrzębiu, Wodzisławiu czy Raciborzu zwyczajnie nie ma ich odpowiedników. A one oferują pracę dla wykształconych ludzi, którzy potrafią coś więcej niż montować wtyczki i zatyczki na taśmie...

 • ~Arteks 2021-06-04
  17:03:38

  0 28

  @tf2 - napisałeś niestety - ale to znaczy, że nie ma takiej branży w Rybniku w jakiej pracujesz czy są ale są zajęte? Bo to bardzo duża różnica. Można np. być mechanikiem i dojeżdżać z jakiegoś powodu do Radlina - ale to nie znaczy, że każdy mechanik musi tak robić i że dla innych nie ma pracy. Rybnik jest już raczej ewenementem jeśli chodzi o zbiorowisko tak dużych zakładów pracy w jednym miejscu od medycyny po transport i od górnictwa po energetykę. W wielu polskich miastach tej wielkości 1 duży zakład to standard. W Koszalinie takim jest np. ...przetwórnia ryb. ;)

 • ~ 2021-06-04
  17:13:13

  28 0

  Rybnik leży w doskonałym punkcie, w uprzemysłowionym regionie, blisko granicy, zupełnie potencjału nie wykorzystując. Tyle, że nasze miasto łatwiej zarżnąć przez obłąkane pomysły i brak działania niż Trzaskowskiemu Warszawę.

  Proszę bardzo ~130 000 mieszkańców:
  Opole, Zielona Góra, Tychy. Większych i mniejszych nie podaję, chociaż nawet tam sytuacja wygląda lepiej, np.: dużo mniejszy Nowy Sącz.

  Chciałbym widzieć jakieś pozytywne zmiany, ale udawanie, że "jest super" tego nie poprawi.

 • ~Arteks 2021-06-04
  18:12:01

  1 32

  @tf2 - zgadzam się, że Rybnik leży w dobrym miejscu, zgadzam się, że Śląsk jest bardzo uprzemysłowiony, zgadzam się, że potencjał mamy niewykorzystany przez obecne władze - ale to nie w Rybniku brakuje różnorodności na rynku pracy tylko w okolicznych miastach. I nie w Rybniku brakuje przemysłu tylko w innych miastach. Swoją drogą są takie które żyją z innych branż i też sobie dobrze radzą - więc do końca nie wiem o co niektórym chodzi? Są miejsca pracy - źle, nie byłoby ich - byłoby jeszcze gorzej... Wiedziałem, że będziesz strzelał i słabo ci poszło... bo wymieniasz miasta bez podania zakładów. Czyli nie jest to odpowiedź na moje wyzwanie. A gdybyś dokładnie sprawdził wyszłoby, że w Polsce już prawie nie ma takich miast które miałyby jednocześnie kilka dużych zakładów z dużych branż. Cudze chwalicie, swego nie znacie... Znasz miasta tej wielkości z zakładami pracy po 3,5-4 tys.??? Znasz na Śląsku miasto poza wojewódzkimi Katowicami gdzie w urzędzie takim jak nasz ZUS pracowałoby 800 osób?

 • ~Onyx01 2021-06-04
  21:58:29

  32 2

  Nie do wiary jaki ty Arteks głupi jesteś. Urodziłem się w tym mieście. Chodziłem w tym mieście do zerówki, do podstawówki, gimnazjum i liceum. Spędziłem w tym mieście 30 lat życia. Mnóstwo wspaniałych znajomych, mnóstwo niezapomnianych wypadów. Mój atak wynika z niemożności zaakceptowania tego co się z tym miastem dzieje. Z braku pomysłu na to miasto. Z tego że nie akceptuje tego co robią rządzący. Z tego kim jest prezydent. Jakim jest niedorajdą bez pomysłu i bez godności. Byłem dumny z tego że żyłem i wychowałem się w tym mieście i wszędzie powtarzałem to z dumą. Dziś coraz mniej dobrego można o tym mieście powiedzieć. Nie dzieje się tu nic. Koncertów brak od lat, wszystko leży i kwiczy. Nie ma pieniędzy na nic. Na fontanny, na odśnieżanie, na koszenie. Co druga inwestycja nietrafiona. Można tak godzinami ale po co? To miasto upada i tylko ślepy nie jest w stanie tego zauważyć.

 • ~#Indyvidualny 2021-06-05
  11:27:19

  22 0

  @Arteks wymieniłeś w większości firmy, w których pracuje po kilka lub kilkanaście osób. W montowniach jak to mówisz pracę znajdują inżynierowie i ludzie nawet z postawowym czy zawodowym wykształceniem. No i najważniejsze zatrudnienie znajduje tam nawet ponad tysiąc ludzi o to już jest liczba nieporównywalna do tego co przedstawiłeś.

 • ~Arteks 2021-06-05
  13:04:32

  1 19

  @#Indywidualny - ja zawsze chętnie podaję przykłady. Ale jak ja zadam merytoryczne pytanie to zapada milczenie lub... wyzywanie mojej osoby. Podałem ci przykład np. takiego ZUS - podaj mi odpowiednik takiego urzędu w okolicy którego nie ma w Rybniku który zatrudniałby 800 osób. W najlepszej strefie w okolicy czyli Żorach są tylko montownie zatrudniające po 100-400 osób. Nadal w jednej naszej kopalni pracuje więcej osób niż w całej żorskiej strefie... więc takie strefy mogą imponować komuś z Wodzisławia ale nie z Rybnika. Te nasze firmy usługowe zatrudniają od kilkudziesięciu do kilkuset pracowników - też nie mają odpowiedników w okolicy. Być może niektórzy nie zwracają na nie uwagi bo... nie przyleciały do nas zza siedmiu mórz. Ale znowu pojawia się pytania. Czy nasi potentaci inwestujący w Rybniku są gorsi niż "filie" których zadaniem jest tylko produkować coś czym nawet gardzą już w Chinach? Dlatego można mówić śmiało, że Rybnik ma najbardziej różnorodny rynek pracy i on się cały czas rozwija. Tacy Hostersi muszą zmienić siedzibę już chyba po raz trzeci w ostatnich latach - na większą bo ciągle się rozwijają. Takich firm jest co raz więcej. Nie ma ich u sąsiadów! :D @onyx01 - oj tam, oj tam. Ty taki mądry a nawet "głupiemu" nie potrafisz odpowiedzieć jakimiś przykładami. Zwyczajnie nie tolerujesz obecnego prezydenta i dlatego wszystko uważasz w naszym mieście za złe - a jednak w swoim hejcie się gubisz. Bo zarzucasz korki - a one są oznaką najazdu okolicy na Rybnik, a nie symbolem upadku. Zarzucasz, że miasto upada - a jednocześnie od czasu PRL nie było tak dużo inwestycji deweloperskich jak obecnie. Buduje się nowy biurowiec, nowy hotel, nowe kamienice, nowe apartamentowce, planowane są całe nowe osiedla. Niedawno powołano w Rybniku Sąd Okręgowy - instytucję która kojarzy się przeważnie z miastami wojewódzkimi. Zapowiadane jest powstanie przy politechnice Centrum naukowego i nowej Wyższej Szkoły Medycznej. Miasto rewitulizuje perełkę: Kopalnię Ignacy, która niedawno została zapisana do najbardziej prestiżowych obiektów technicznych Europy(!). Brak koncertów? Chyba zapomniałeś o covid. Tylko w kilku miastach kręcone są seriale i tylko w kilku miastach Polski występowały zagraniczne gwiazdy. Rybnik się do nich zalicza w przeciwieństwie do okolicy która była, jest i będzie zaściankiem Śląska.

 • ~Onyx01 2021-06-05
  14:38:51

  21 0

  Jaki najazd na Rybnik? Korki wynikają z tego że Jest coraz więcej samochodów bo dzisiaj w rodzinach nierzadko już są nawet 3 samochody. Poza tym Rybnik to połączone ze sobą wioski które aspirują do bycia miastem. Niestety ale z infrastrukturą nic się nie da zrobić bo nawet gdyby chcieli I mieli pieniądze to nie ma jak poszerzyć dróg. Co do naszego nieudolnego jaśnie panującego. Sam na niego głosowałem bo liczyłem na powiew świeżości gdyż Fudali zrobił sobie z Rybnika prywatny folwark. Niestety mocno się przeliczyłem bo wybraliśmy faceta bez pomysłu , bez umiejętności zarządzania i bez godności. Faceta który coś robi dopiero gdy przy dupie pali mu się lont. Dopiero wtedy na inwestycje A, na inwestycje B, na drogę C, czy na granty dla instytucji D znajdują się pieniądze a tak nic się nie da. Nie chcę mu już wytykać tych słynnych 0.49. Zaprzyjaźniony lekarz powiedział że lekarze wygłupili się z podłozeniem próbki bo mogli dać 0.39 co by nie podpadło. Co do firm niestety nic dobrego nie powiem. Rybnik może strefie ekonomicznej z Gliwic czyścić buty. Tam każdy znajdzie zatrudnienie. Od osoby z wykształceniem zawodowym po wyższe i godnie zarobi a u nas? Wystarczy zobaczyć ile ludzi dojeżdża do chociazby Amazona..

 • ~bartezz 2021-06-05
  15:52:16

  20 0

  Onyx01 - ten temat już był wałkowany dziesiątki razy na tym forum. Wszyscy wiemy jak jest w rzeczywistości i w większości jesteśmy tego samego zdania poza jednym Arteksem, który zawsze twierdzi to samo.
  Prawda jest taka, że mnóstwo ludzi z Rybnika dojeżdża do pracy poza Rybnik.
  Wystarczy od 5 rana stanąć sobie na wylocie na Gliwice i zobaczyć jak gęsiego SR-y jadą do pracy na Gliwice. Codziennie po kilka razy na każdą zmianę wyjeżdża z Rybnika autokar pracowniczy do pracy w Eko Oknach, którą to pracę chwali sobie coraz więcej Rybniczan - to też o czymś świadczy, że odległość nie gra tu roli więc te opowiastki o " wspaniałej pracy " w Rybniku są nic nie znaczące.

 • ~Arteks 2021-06-05
  16:18:36

  0 18

  @bartezz - ale jednak z mojej strony zawsze są jakieś argumenty. W Rybniku jest 40 tys. miejsc pracy i dodatkowo 10 tys. jednoosobowych firm. Poza tym statystyka nie obejmuje miejsc pracy w firmach zatrudniających do 7 osób. Jeślibyś to zliczył to żaden dorosły mieszkaniec nie musiałby wyjeżdżać poza nasze miasto. Mamy zarówno strategiczne zakłady, duże zakłady w różnych branżach, miejsca pracy w handlu, usługach, lecznictwie, oświacie czy w sądach. A dojeżdżają bo inni z innych miejsc zabierają im pracę. Przecież ty sam zwróciłeś kiedyś uwagę jak dużo osób dojeżdża do Rybnika z Wodzisławia do pracy czyż nie, a korki są nie tylko na Wodzisławskiej? @onyx01 - nie piszesz nic nowego. Od lat okoliczni zawistnicy podają się za zmartwionych stanem miasta rybniczan, od lat zarzucają Rybnikowi, że przyłączono do niego różne dzielnice - chociaż ten proces dotyka każdego ekspansywnego miasta w Polsce. A to, że z Jastrzębia czy Wodzisławia jakieś dzielnice się odłączyły - to świadczy tylko o tym, że ośrodki te były ułomne i nieprestiżowe. Wspomniałeś o Żorach - a przecież gdyby do Żor nie przyłączono Rownia, Baranowic czy Roju - to nie byłoby tam ani ex-kopalni ani strefy przemysłowej ani węzła A1. Jakby nie przyłączono do Gliwic Łabęd i okolicy - też nie byłoby strefy, Bumaru a bez Sośnicy nie byłoby kopalni. Gdyby do Jastrzębia nie przyłączono okolicy to nie byłoby niczego - ani kopalń, ani osiedli! Odnośnie dróg to jedynie Rybnik można porównywać do ambitnych transportowo miast z GOP bo tylko Rybnik tworzy węzeł kolejowy z dobrymi połączeniami z Katowicami czy Warszawą oraz wieloma innymi miastami. Rybnik ma najwięcej bo aż 5 niezależnych dojazdów do A1 i tylko Rybnik ma drogę obwodnicową porównywalną z DTŚ. :D

 • ~Onyx01 2021-06-05
  19:29:58

  17 0

  Rybnik dobrze skomunikowany? Z czym? Tak skomunikowany jak twoje swoje mózgowe. Co drugi trafia w pustkę. Do tej pory nie można dostać się do Gliwic w weekend bez omijania Katowic. Pokazalbym ci dobrze skomunikowane miasto 30 tysięcy mieszkańców, gdzie co 20 minut szybka kolej dojeżdża do wielkiej aglomeracji. Nie trzeba znać rozkładu można wyjść w ciemno. Pokazalbym ci miasta które mają taką infrastrukturę że możesz wyjść co 3 minuty z domu bo co 5 minut jeździ autobus a co 7 tramwaj. Fakt większe od Rybnika ale przynajmniej rządzą nim ludzie z głową. A u nas? Wprowadzili jakieś zasrane karty z których nie ma żadnego pożytku. Pamiętam jak dziś (bo jeździłem w tym czasie do liceum) że miało być taniej i miały ułatwić komunikację bo dzięki wczytywaniu jej na czytnikach firma miała mieć wgląd w przepływ pasażerów na danych liniach i o konkretnych godzinach a jak to wyglądało? Po kilku latach na nieobleganych liniach szły puste przegubowce a młodzież do szkoły jechała przyklejona twarzami do szyb bo na kierowniczym, ciepłym stołku siedział komuch z nadania który nie miał bladego pojęcia o zarządzaniu.

 • ~bartezz 2021-06-06
  08:39:07

  12 0

  Arteks - tak, to prawda do Rybnika dojeżdża dużo ludzi do pracy, tylko z biegem czasu zauważyłem, że w większości są to urzędnicy i pracownicy biurowi oraz ekspedientki w sklepach. Niestety nie oszukujmy się ale jeżeli chodzi o firmy produkcyjne czy handlowo usługowe w Rybniku nie można zarobic takich pieniędzy jak np. w takich Gliwicach - porównywałem to wielokrotnie z tym co słyszę od znajomych i różnica w zarobku jest niekiedy spora, na tyle opłacalna, że ludzie wolą dojeżdżać.

 • ~Arteks 2021-06-06
  10:30:25

  0 10

  @bartezz - niezupełnie bo w takich zawodach jak górnik, maszynista, energetyk, lekarz, prawnik, kierownik, ślusarz, budowlaniec, elektronik, nauczyciel itd płaca będzie zawsze wyższa niż w zakładach strefowych. A przecież duże miasto oferuje dużo takich właśnie miejsc pracy - tym bardziej miasto pełniącą ważną rolę w transporcie, przemyśle ciężkim i administracji. W Gliwicach lepiej są rozwinięte branże IT gdzie można bardzo dobrze zarobić, tu się zgadzam - ale o ile Rybnik w tych dziedzinach nie dawał z 15 lat temu oferty to obecnie nawet w tej dziedzinie nastąpił rozwój i mamy już swoje niezłe firmy usługowe także IT. Nie przekonasz mnie zakładami strefowymi bo ich cel przybycia do Polski to obniżenie ceny produkcji przez taniego pracownika.

 • ~Arteks 2021-06-06
  10:43:03

  2 13

  @Onyx01 - nie wiem co to znaczy "twoje swoje mózgowe" ale jeśli komuś zarzucasz problemy z mózgiem czy głupotę, czemu sam produkujesz takie nonsensy? Odnośnie skomunikowań to poruszasz temat w którym Rybnik wypada bardzo dobrze - najlepiej z miast naszego subregionu. W okolicy nie ma ośrodka który byłby w lepszej sytuacji, a i w skali ogólnopolskiej wypada świetnie. Przykładowo Rybnik ma obecnie więcej pociągów do Warszawy od Gliwic czy Zabrza. W sezonie letnim 2021 Rybnik będzie miał połączenie z każdym(!!!) ośrodkiem nad Bałtykiem do którego dociera kolej od Trójmiasta i Helu po Międzyzdroje i Świnoujście! Dodatkowo ma przez Rybnik jeździć jedyny(!) w Polsce prywatny pociąg LEO z Pragi do Krakowa. Mamy pociągi międzynarodowe do Pragi, Wiednia, Budapesztu, Bratysławy, Bohumina w przeciwieństwie do wielu miast wojewódzkich które walczą o nie bezskutecznie w ministerstwie np. Łódź. Z Rybnika jest więcej pociągów międzynarodowych niż z Poznania czy Krakowa... Popatrzmy też na ważne połączenia kolejowe ze stolicą województwa: Rybnik - 28 (par pociągów dobowo), Żory - 0, Jastrzębie - 0, Wodzisław - 19, Racibórz - 12. Kto ma najlepszą sytuację? Tylko Rybnik ma komunikację publiczną z każdym z okolicznych miast od Pszowa po Żory i od Jastrzębia po Racibórz i Orzesze. Z Jastrzębia do Radlina, Raciborza nie dojedziesz podobnie jak z Wodzisławia do Żor. Przez to nadal do Rybnika sporo osób dojeżdża transportem zbiorowym (i dobrze!). Drogi? Najlepsza droga obwodnicowa poza DTŚ - to w subregionie nasza "Superdroga". Ważne drogi po remoncie kapitalnym i poszerzone jak np. Wodzisławska, Gliwicka czy Żorska. Warto popatrzeć jaki miasta naszego dubregionu mają dojazd do autostrad: Rybnik - 5 (dróg), Żory - 2, Jastrzębie - 1, Wodzisław - 2 (jedna obecnie w remoncie), Racibórz - 1. Znowu kto jest najlepiej skomunikowany? Wściekasz się na karty i jakość naszego ZTZ i słusznie bo dużo mu brakuje do tego aby dogonić najlepszych. Ale po co w takim razie karty wprowadzono w MZK i KZK GOP? Czemu tylko Rybnik dba o przestronność komunikacji i oferuje swoim mieszkańcom pojazdy przegubowe? W SWD, SJZ, SRC nie ma ich od dziesięcioleci. W Żorach do niedawna używano w BKM pojazdy mini w których ludzie wożeni byli jak worki kartofli...

 • ~Lucjusz03 2021-06-10
  19:46:54

  1 2

  Rybnik jest super

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 285