zamknij

Wiadomości

Przedsiębiorcy na Rynku: nikt z urzędu miasta nie rozmawiał z nami o nowej zieleni

Bartłomiej Furmanowicz 2022-09-20, Autor: 

Chcą, by rybnicki Rynek był zielony, ale nie kosztem prowadzonej przez ich działalności. Przedsiębiorcy działający w centrum, o planach miasta dowiedzieli się czytając artykuł na portalu Rybnik.com.pl. Nikt z magistratu nie poinformował ich o zmianach, które mają wkrótce zajść.

Reklama

To już wiecie, magistrat zamierza przeznaczyć 700 tys. złotych na zieleń i odbetonowanie Rynku oraz Placu Wolności. Wiadomo, że na rybnickim rynku posadzonych zostanie 11 nowych drzew. Pojawią się one wzdłuż jego dłuższych boków, w przerwach pomiędzy latarniami. Z kolei na Placu Wolności nowe drzewa (6 sztuk) uzupełnią rosnące już tu dwa ciągi klonów pospolitych, ocieniając tym samym drogę dojazdową do galerii Focus Park oraz znajdujące się wzdłuż niego siedziska. Więcej dowiecie się »Rybnik odbetonuje centrum. Znamy szczegóły«

Informacja rybnickiego magistratu o nowej zieleni została przyjęta z mieszanymi uczuciami. Nasi Czytelnicy zwrócili uwagę przede wszystkim na koszt, jaki ma być pokryty z budżetu miasta, a więc naszej kieszeni. Innym ten ruch się spodobał, a jeszcze kolejni zauważyli, że władze miasta w dawnych latach zrobiły błąd i postawiły na betonowanie centrum Rybnika, za które teraz będziemy płacić.

Jest jeszcze jeden wątek w tej sprawie. Okazuje się, że o niczym nie wiedzieli przedsiębiorcy na Rynku. To właśnie oni rozkładają wiosną i latem ogródki letnie zapewniając życie w centrum Rybnika. Mają obawy, że pojawienie się nowych elementów w postaci zieleni, utrudni im prowadzenie tychże ogródków. Tymczasem miasto w ogóle nie było zainteresowane ich zdaniem co do nowej roślinności i miejsc zasadzenia drzew. W wielu przypadkach przedsiębiorcy o planach magistratu dowiadywali się dzięki naszemu portalowi.

O niczym nie wiedziałem. Nic nie było uzgadniane pomiędzy nami, a urzędem miasta – mówi nam Marcin Zaręba, właściciel Celtic Pub – najstarszego lokalu działającego dotąd na rynku.

Zaznacza, że jest zwolennikiem zieleni, rzecz w tym, żeby była projektowana „z głową i umiarem”.

Nie wiem co będzie na wiosnę i jak ogródki letnie zostaną połączone z zielenią miejską. Mam obawy, bo już mieliśmy problemy z wysokością stolików, krzeseł i ławeczek po wewnętrznej stronie ogródków oraz tego, jak powinny stać. Prezydent nie jest jednak chętny do oglądania się na zdanie i opinie kogokolwiek. Ja jestem gotów do rozmów – podkreśla Marcin Zaręba.

Rafał Dydko prowadzący restaurację „Parawan” również był zaskoczony naszym artykułem.

Przeczytałem nagłówek, nic o tym nie wiedziałem. Jestem na „tak”, jeżeli chodzi o zieleń na rynku, ale tylko wtedy, jeśli byłaby ona dobrze zaplanowana i nie wpłynęłaby na główną działalność, czyli letnie ogródki piwne – wyjaśnia.

Podobnego zdania jest kolejny z przedsiębiorców. Chce jednak zachować anonimowość.

Zieleń jest bardzo potrzebna, ale moim zdaniem fajnie byłoby porozmawiać, skonsultować z nami pomysł, choćby w takiej sprawie jak wysokość drzew w stosunku do parasoli i czy nie będą wchodziły w linię ogródkową. Znając podejście UM, czasami są pewne rzeczy, których nie przemyślą – mówi.

Co na to rybnicki magistrat? Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku uspokaja.

Drzewa są naturalną ochroną przed słońcem, dzięki czemu część ogródków, z czasem wzrostu drzewa, nie będzie musiała rozstawiać parasoli, a na stoliki dla gości miejsca pozostanie wystarczająca ilość – wyjaśnia.

Dlaczego miasto nie rozmawiało wcześniej o pomyśle z przedsiębiorcami?

Prowadzenie działalności restauracyjnej jest ważną częścią życia rynku, drzewa tylko jej pomogą, dlatego też nie były prowadzone konsultacje – dodaje Agnieszka Skupień.

Co Wy na to? Czy miasto powinno konsultować tego typu pomysły z osobami prowadzącymi biznes?

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Rycerz 2022-09-20
  19:10:01

  I to jest dowod na to ze PO ma gdzies obywateli w tym wypadku przedsiebiorcow.

 • ~Lokalny 2022-09-20
  19:30:54

  Pani rzecznik naprawdę jest dobra w te klocki:
  „ Drzewa są naturalną ochroną przed słońcem, dzięki czemu część ogródków, z czasem wzrostu drzewa, nie będzie musiała rozstawiać parasoli, a na stoliki dla gości miejsca pozostanie wystarczająca ilość – wyjaśnia.”
  Czyli posadzą małe drzewa, restauratorzy będą mieli kłopot, ale może za 10 lat będą duże (jak dotrwają) i zaoszczędzi się na parasolach.

  „ Prowadzenie działalności restauracyjnej jest ważną częścią życia rynku, drzewa tylko jej pomogą, dlatego też nie były prowadzone konsultacje – dodaje Agnieszka Skupień.”
  A ja myślałem, że jak jakaś grupa, w tym przypadku restauratorzy, są ważni to się z nimi rozmawia, a nie się ich pomija. No i skąd urzędnicy wiedzą, że te drzewa pomogą czy zaszkodzą? Na pewno robili jakieś badania 360 lub przynajmniej deep listening.
  To nic że 700 tysięcy złotych za tą pomyłkę trzeba zapłacić z budżetu. To nie ich pieniądze.

 • ~meksykanin81 2022-09-20
  19:59:05

  No i tu znowu widać , że urzednik nigdy nie prowadzacy własnej działalności nie ma pojęcia o wielu kwestiach. Restauratorzy podpisują umowy z Browarami i parasole są ich ważną częścią za które otrzymują dodatkowe bonusy

 • ~exx 2022-09-20
  20:32:45

  To jakiś polityczny temat jest. Zobaczcie jak zminusowane są nieprzychylne urzędom wypowiedzi. To nie jest normalne. Ale nic to, chcę zobaczyc z ciekawości ile zbiorę ja.

 • ~Franek 7 2022-09-20
  21:01:55

  Religia pod nazwą klimatyzm w pełnej krasie. Idioci wierzą, że lodowce się roztopią i zaleją pół świata oraz, że krowy poprzez puszczanie bąków powodują ocieplenie klimatu. A jeszcze inni w Rybniku, że 11 drzew może ochłodzić gorące masy powietrza z nad Afryki w sierpniu.

 • ~Fischer 2022-09-20
  21:02:09

  51 82

  exx to nie jest pierwszy raz z tymi minusami

 • ~ 2022-09-20
  21:02:19

  51 89

  Sztucznie nabijane minusy od jakiegoś czasu dziwnym zbiegiem okoliczności pojawiają sie pod tego typu wpisami jak powyżej.

 • ~KSnake 2022-09-20
  21:18:53

  A niby dlaczego "Miasto" ma w tym temacie pytać przedsiębiorców? Głos przeważającej części mieszkańców jest jasny: ma być zielono. Swoją drogą nigdzie w cywilizowanym świecie nie spotkałem się z tak durnym tworem jak ogródki piwne. Normalnym jest, że jak są stoliki na zewnątrz lokalu to tylko wzdłuż jego fasady/witryny i tylko w miejscach nie utrudniających przejścia. To co mamy na rynku Rybnickim urąga wszelkim zasadom estetyki, wygody, logiki. Hałas, pijacy, awantury, nietrzeźwi nieletni, etc. No i co z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?

 • ~Bernard Jona 2022-09-20
  21:28:26

  Czy rybnicki rynek musi być latem największą pijalnią piwa w mieście?

 • ~MatiW 2022-09-20
  21:34:05

  Jasne, że ktoś z miasta powinien ich o tym poinformować, ale tylko tyle. Poinformować. Ogródki piwne to nie jest najważniejsza działalność na rynku, tymbardziej nie powinna jej przeszkadzać zasadzenie paru drzew. To jest jakiś absurd, żeby drzewo przeszkadzało w sprzedaży piwa.

 • ~exploriurbex 2022-09-20
  22:33:33

  82 10

  Park na Rynku to nie jest najlepszy pomysł ale posadzenie kilku drzew tak aby nie przesłaniały sylwety kamienic jest pozytywną inicjatywą.
  Wszystko należy wyważyć. Nie rozumiem czego obawiają się przedsiębiorcy.

 • ~spirit-of-the-town 2022-09-20
  23:01:52

  111 9

  A po co dookoła rynku pijalnie piwa? Połowa w zupełności wystarczy. Dopiero teraz będzie można to nazwać ogródkiem, przecież w ogrodzie musi być drzewo:)

 • ~marys76 2022-09-21
  04:40:46

  Te Ogródki na Rynku to największa zakała i wstyd dla miasta. Nie ma drugiego miasta w Polsce tak zawalonego Ogródkami z piwskiem. Wstyd i fuuuuuj

 • ~truman20 2022-09-21
  05:41:02

  40 91

  ~XOXOOX - też zauważyłem od dłuższego czasu, że oceny się sztucznie nabijane. Ostatnio napisałem komentarz o 5 rano i w ciągu 10 minut miałem 11 minusów i ani jednego plusa... Licho nie śpi...

 • ~Kurt_Wallander 2022-09-21
  07:50:13

  63 7

  Jakk tak patrzę na linię latarni i to, gdzie kończą się ogródki piwne to dochodzę do wniosku, że ktoś tu chce wywołać burzę w szklance wody i drzeć japę o pierdoły...

 • ~Septimus 2022-09-21
  08:52:01

  79 6

  Niektórzy to już nie mają się do czego przyczepić. Drzewo im w piciu piwa przeszkadza no wzruszony jestem. To kurde ogródki będą 1,5 metra dalej lub bliżej i tyle co to za problem w ogóle.
  A najbardziej mnie rozbawia pomysł że władze miasta powinny konsultować posadzenie drzewa lub w ogóle sposób zagospodarowania płyty rynku ze specami od gastronomii (nienajwyższych lotów zresztą).
  To tak jakby prezydent uzgadniał średnice rur kanalizacyjnych przy przebudowie sieci z rodzicami w pobliskiej szkole bo ich dzieci robią też kupę. No trochę sensu w to wszystko. Drzewo jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

 • ~moratorek 2022-09-21
  09:35:10

  18 25

  Oby tylko liście drzew posadzonych na rynku były w kolorze beżowym.

 • ~slx 2022-09-21
  12:27:15

  37 2

  Czyli wychodzi na to ,że rynek jest wyłącznie po to ,by kilku właścicieli lokalów mogło zwiększać swoje dochody ? Abstrahując od tego ,że niektóre pomysły Urzędu Miasta są dość dyskusyjne ,jeśli chodzi o priorytety w przeznaczaniu publicznych pieniędzy tu akurat śmierdzi "prywatą " owych właścicieli ...

 • ~lewy_gwint 2022-09-21
  17:01:29

  11 13

  Drzewa należy zasadzić w miejscu lamp. Po co nam lampy skoro mają być wyłączane po 22.00. I będzie taniej i zdrowiej

 • ~rzyt 2022-09-22
  08:34:54

  4 16

  ~XOXOOX, zasada "mój portal, moje minusy" działa opiniotwórczo ;)

  Teraz widzimy jak minusowany ekspert musiał się czuć.

 • ~hub381 2022-09-29
  09:33:56

  1 0

  Nie rozumię że jest problem z zadrzewieniem rynku i nie tylko ? Czy ci co krytykują rozumieją co to jest OGRÓD ? A więc w OGRODZIE rosną drzewa a nie piwo,ząś przyjemie jest wypić napój pod drzewkiem. Po za tym na Rynku za dużo jest tych tzw.ogródków piwnych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1591